اخباروگزارش های کارگری 19 شهریورماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته: 1- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی باراهپیمایی وبرپایی تجمع  و پهن کردن سفره خالی با ظروف خالی سرسفره دردست در شهرهای رشت و کرمانشاه مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان

 دزفول وشوشتر مقابل اداره تامین اجتماعی شهرستان
2- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی دراصفهان مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد
- کنش های دامنه دار کارکنان علوم پزشکی ایرانشهردراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات
- ادامه دست وپنجه نرم کردن کارگران شهرداری رودباربا پیمانکارو بی خیالی مسئولان برای جلوگیری از ملا خور شدن مطالباتشان
- بیانیه تحریم کلاس‌های میثم مهدیار توسط دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه 
- بازداشت عاطفه رنگریز و انتقال وی به زندان سمنان
- پرونده‌سازی جدید در خصوص فعال صنفی معلمان، عاتکه رجبی
- احضار مجدد ابوالفضل خوران،  به دادگاه 
- کیوان مهتدی مترجم و مدرس زبان انگلیسی به انفرادی اوین منتقل شد 
- محرومیت از برقراری تماس برای آرش جوهری در زندان اوین
- مرگ ومصدومیت 14 کارگردر 3 حادثه کاری جداگانه:
1- مرگ ومصدومیت 3 کارگر پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی براثر گاز گرفتگی
2- مرگ ومصدومیت 7 کارگردر حادثه آتش‌سوزیِ شالیکوبی رشت – وخامت حال 2 کارگرمصدوم
3- مرگ ومصدومیت 4 کارگر حمل بار در حادثه تصادف 2 تریلی لار
*******
*یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:
1- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی باراهپیمایی وبرپایی تجمع  و پهن کردن سفره خالی با ظروف خالی سرسفره دردست در شهرهای رشت و کرمانشاه مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
 دزفول وشوشتر مقابل اداره تامین اجتماعی شهرستان
شعارها:
«کشوری لشکری تامین اجتماعی اتحاد اتحاد»
«وزیر بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم»
«وزیر بی لیاقت استعفا استعفا»
«ما مطالبه گرانیم دنبال حق مانیم»
«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»
«بازنشسته می میرد ذلت نمی پذیرد»
«بازنشسته بیداره به حق خود آگاهه»
«بازنشسته بیداره ازتبعیض بیزاره»
«حقوق تو داد بزن افتاده دست راهزن»
«مدعی عدالت خجالت خجالت»
«حسین حسین شعارشون دزدی وغارت کارشون»
«معوقات ما پرداخت باید گردد»
«25 درصد معوقات ما پرداخت باید گردد»
«تنها  کف خیابون بدست میاد حقمون»
«نه دولت نه مجلس نیستند بفکر ملت»
«تامین وغارت کردند ماروبیچاره کردند»
«معیشت منزلت حق مسلم ماست»
«اگرانی تورم بلای جان مردم»
«بازنشسته بپاخیزبرای رفع تبعیض»
«تاکی سرافکندگی یا مرگ یا زندگی»
«حقوق نصف نیمه سکوت کنی همینه»
«وعده وعید  کافیه، سفره ما خالیه»
«یخچال بازنشسته خالی تر از گذشته»
«ننگ ما ننگ ما صدا وسیمای ما»
 
2- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی دراصفهان مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد
 
*کنش های دامنه دار کارکنان علوم پزشکی ایرانشهردراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات
روزیکشنبه 19 شهریور، کارکنان علوم پزشکی ایرانشهردراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات منجمله احتمال سفر به تهران خبردادند.
جمعی از کارکنان علوم پزشکی ایرانشهر به خبرنگاررسانه ای گفتند: معوقات دانشگاه به کارکنان علوم پزشکی ایرانشهر شامل معوقات 12 ماه‌ کارانه وسه ماه اضافه‌کاری است که هنوز پرداخت نشده است. همچنین کارکنان شرکتی سه ماه حقوق و یک ماه مابه التفاوت فروردین 1402 را دریافت نکرده‌اند؛ در عین حال کارکنان طرح 89 روزه 6 ماه حقوق عقب مانده و پزشکان نیز یک سال‌کارانه عقب مانده و3ماه اضافه کار طلبکارند.
آنها در عین حال از معوقات 21ماه‌ کارانه روستایی بهورزان خبر دادند و اضافه کردند: این معوقات به 9 ماه از سال 1399، شش ماه از سال 1400 و6 ماه از سال جاری مربوط می‌شود.
آنها افزودند: در پیگیری مطالباتمان در صورت ادامه این روند، تصمیم داریم با سفر به تهران از نزدیک مطالباتمان را از نمایندگان حوزه منطقه سکونتمان و سایر نمایندگان مجلس پیگیری کنیم.
وی افزود: در حالی مطالبات‌مان به تاخیر افتاده که در شرایط بد اقتصاد فعلی که همه چیز بیش از اندازه گران شده، ما در حال تجربه کردن شرایط بد معیشتی هستیم اما مسئولان علوم پزشکی ایرانشهر هیچ واکنشی نسبت به تعیین تکلیف وضعیت مطالبات‌مان ندارند.
*ادامه دست وپنجه نرم کردن کارگران شهرداری رودباربا پیمانکارو بی خیالی مسئولان برای جلوگیری از ملا خور شدن مطالباتشان
روزیکشنبه 19 شهریور، کارگران شهرداری رودباراز ادامه دست وپنجه نرم کردنشان با پیمانکارو بی خیالی  مسئولان برای جلوگیری از ملا خور شدن مطالباتشان،خبردادند.
کارگران شهرداری رودباربه خبرنگار رسانه ای  گفتند: بابت 4 ماه مطالبات مزدی سال 1400 طلبکاریم و باتوجه به مخارج سنگین تحصیل فرزندانِ دانش‌آموزان و دانشجویان‌مان از شهرداری می‌خواهیم بخشی از این طلب مزدی را پرداخت کند.
از قرار معلوم حدود 70 کارگری که در شهرداری و سازمان‌های وابسته به آن به صورت رسمی، قراردادی و پیمانی مشغول کار هستند، چهار ماه حقوق سال 1400خودرا از کارفرما طلبکارند. در عین حال چندین سال سنوات، مانده مرخصی واضافه کاری‌های این کارگران نیز پرداخت نشده است.
این افراد که از کارگران قدیمی شهرداری محسوب می‌شوند با بیان اینکه در سال جاری وضعیت پرداخت مطالباتمان بهبود پیدا کرده است در تشریح جزئیات مطالبات قدیمی خود گفتند: در سال 1400 شرایط مالی شهرداری به گونه‌ای بود که پیمانکار امکان وصول صورت وضعیت‌های مالی خود را از شهرداری نداشت به همین دلیل در طول 12 ماه از سال 1400هر ماه مبالغ کمی را به عنوان علی‌الحساب از کارفرما دریافت کرده‌ایم که مجموع مطالبات در این سال به حدود 4 ماه می‌رسد.
به گفته این کارگران؛ وضع موجود شرایط زندگی را سخت کرده است به همین دلیل شماری از کارگران برای وصول این طلب قدیمی از پیمانکار وقت به اداره کار شکایت کرده‌اند اما پیمانکار با انکار ماجرا؛ راضی به پرداخت طلب کارگران نیست.
یکی دیگر از کارگران گفت: میزان دریافتی یک کارگر با روزی 8 تا 12 ساعت کار با سه حق اولاد، 9 میلیون و 300هزار تومان است، این مبلغ دریافتی به نسبت همکاران اداری با حدودا 1320ساعت اضافه کاری که برای خود در نظر می‌گیرند بسیار ناچیز است.
این کارگران گفتند:بیشترشان حدود 15 تا 20 سال سابقه کار دارند و نگران آن هستند که با ادامه روند موجود نتوانند هزینه تحصیلی فرزندان خود را در آستانه سال جدیدی تحصیلی تامین کنند.
به گفته یکی از کارگران؛ علارغم پیگیری مداوم برای دریافت مطالباتمان، هنوز هیچ مسئولی پاسخگوی مطالباتمان در شهرستان نیست.
*بیانیه تحریم کلاس‌های میثم مهدیار توسط دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه 
بخش‌هایی از بیانیه؛
«میثم مهدیار یکی از اساتیدی‌ست که ‌‌عدم صلاحیت علمی و اخلاقی او بر همگان آشکار است. او کسی‌ست که با پرونده‌سازی بر علیه استاد محبوب و محذوفمان مهدی خویی، در پی آن بود تا در دل صاحبان قدرت جایگاهی برای خود دست و پا کند و جایگزین او شود. 
در این میان نظر به بی‌توجهی دانشگاه به خواسته عموم دانشجویان مبنی بر حفظ اساتید شایسته‌مان دکتر مهدی خویی و دکتر آرمین امیر، و همچنین مخالفت با ورود اساتید تهی از علم و اخلاق، ما دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه در برابر این چندمین موج انقلاب فرهنگی یا بهتر بگوییم «فضاحت فرهنگی» مقاومت خواهیم کرد و به نشانه اعتراض به رویه موجود در جذب و اختصاص درس به میثم مهدیار، او را استاد خود ندانسته و در کلاس‌ درس او شرکت نخواهیم کرد.»
 
منبع:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*بازداشت عاطفه رنگریز و انتقال وی به زندان سمنان
روز یک‌شنبه ۱۹ شهریورماه، عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان و از زندانیان سیاسی سابق، طی یک تماس تلفنی کوتاه از بازداشت و حضور خود در زندان سمنان خبر داد. 
از دلیل بازداشت و وضعیت پرونده او اطلاعی در دست نیست.
منبع:کانال بیدارزنی
*پرونده‌سازی جدید در خصوص فعال صنفی معلمان، عاتکه رجبی
بنا به گزارشی که به کانال شورای هماهنگی رسیده است دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات در اقدامی هماهنگ برای خاموش کردن صدای عاتکه رجبی، معلم معترض با پرونده‌سازی‌های جعلی علاوه بر تحمیل حکم حبس در تلاش هستند ایشان را اجباری در بیمارستان روانی بستری نمایند و تحت مداوای مدنظر خود قرار دهند 
نهادهای امنیتی در سال‌های گذشته نیز با بستری کردن اجباری زندانیان سیاسی، شرایط بسیار سختی و گاه کشنده‌ای را بر آن‌ها تحمیل کرده‌اند. 
چند روز پیش دادگاه این معلم اخراجی در حالی برگزار شده بود که قاضی بدون ارسال ابلاغیه و دادن مهلت قانونی برای حضور در دادگاه تنها به تماس با وثیقه‌گذار بسنده کرده و در حالیکه فرصت مطالعه پرونده به خانم رجبی و وکیل ایشان داده نشده بود، جلسه دادگاهی را برگزار کرده بود  و متعاقب آن بلافاصله حکم زندان را برای ایشان صادر کرد
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*احضار مجدد ابوالفضل خوران،  به دادگاه 
در  فاصله یک هفته از «محکومیت ۶ سال و ۸ماه حبس تعزیری 
۷۲ ضربه شلاق 
۲ سال محرومیت از فضای مجازی 
۲ سال تبعید به شهر دلفان»
 بار دیگر این فعال صنفی معلمان، روز ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ به اتهام تبلیغ علیه نظام به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی اراک احضار شده است.
این در حالیست که ابوالفضل خوران پیش‌تر در شعبه اول دادگاه انقلاب و شعبه ۱۰۵ کیفری اراک، با اتهام تبلیغ علیه نظام  محاکمه شده است.
نیروهای امنیتی و قوه قضاییه عجولانه و پیاپی علیه فعالین شهرهایی که در جنبش اعتراضی ژینا حضور گسترده‌تری داشتند احکام قضایی صادر می کنند و در واقع آلترناتیو حاکمیت در برابر مطالبات مردم صرفا بسط و گسترش سرکوب است  
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

*کیوان مهتدی مترجم و مدرس زبان انگلیسی به انفرادی اوین منتقل شد 
کیوان مهتدی در پی انتشار فایلی صوتی در حمایت از جعفر ابراهیمی و کامیار فکور و دیگر زندانیان بند ۴ که به قزل‌حصار منتقل شده بودند به دستور محمودی، رییس بند ۴ زندان اوین و هدایت‌الله فرزادی رییس این زندان، به صورت تنبیهی به انفرادی منتقل شده است.
این فعال کارگری همراه همسرش، آنیشا اسدالهی، از اردیبهشت ۱۴۰۱ در زندان اوین به سر می‌برد و محکومیت ۵ ساله خود را می‌گذراند  
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*محرومیت از برقراری تماس برای آرش جوهری در زندان اوین
 آرش جوهری، فعال کارگری دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری میکند. اخیرا، امکان برقراری تماس تلفنی از آقای جوهری سلب شده است.
بنابر گزارش منتشرشده، از روز شنبه هجدهم شهریورماه، بدون هیچ اطلاع قبلی، امکان برقراری تماس تلفنی از آقای جوهری سلب شده است.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*مرگ ومصدومیت 14 کارگردر 3 حادثه کاری جداگانه:
1- مرگ ومصدومیت 3 کارگر پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی براثر گاز گرفتگی
روز یکشنبه 19 شهریور،3 کارگر پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی(شرکت پیمانکاری لیدوما) حین کار عملیات تعمیرات اساسی (اورهال)دچار گاز گرفتگی پس از نشت شدند ویکنفرشان بنام فرزاد نیک روش اهل لنده شهرستان دهدشت  جان خودرا ازدست داد و دونفر دیگر مصدوم شدند.
درهمین رابطه: شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)
شب گذشته نوزدهم شهریور ماه و در ادامه عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی در یکی از واحدهای فاز ۲ این مجموعه، نشت H2S منجر به فوت یک نفر و مصدومیت دو نفر از کارگران عملیات تعمیرات اساسی این مجموعه شد‌.
گزارش شده که سه نفر از همکاران پیمانکاری تعمیرات در حین انجام کار در یکی از واحدها (108) به دلیل سهل‌انگاری مستقیم شرکت پیمانکاری (لیدوما) و مسئول تعمیرات اساسی این شرکت پیمانکاری دچار حادثه شده اند.
در این حادثه متاسفانه همکار عزیزمان « فرزاد نیک روش » جان خود را از دست داد.
برای این سیستم و پیمانکاران مفتخور جان انسانها ارزش نداشته و کارگر میبایست تحت هر شرایطی در خدمت تولید باشد.
بساط زورگویی پیمانکاران و مکیدن خون کارگر باید جمع شود.
ما این کار را با اعتصاب های قدرتمند خود به سرانجام خواهیم رساند.
2- مرگ ومصدومیت 7 کارگردر حادثه آتش‌سوزیِ شالیکوبی رشت – وخامت حال 2 کارگرمصدوم
شنبه شب (18 شهریور)،براثر آتش‌سوزیِ در یک کارگاه  شالیکوبی واقع  در روستای کفته رود پیربازار رشت یک کارگر24 ساله جان خودرا ازدست داد و 6 کارگر20 تا 56 ساله دچار سئختگی شدند.
براساس گزارش های رسانه ای، حال 2 کارگرمصدوم وخیم است.
3- مرگ ومصدومیت 4 کارگر حمل بار در حادثه تصادف 2 تریلی لار
روز جمعه 17 شهریور،براثر تصادف 2 تریلی در جاده لار به بندر عباس یک کارگر حمل بار جان باخت و3 کارگر دیگر مصدوم شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید