اخباروگزارش های کارگری 11-12 مرداد ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- روز دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان مخابرات استان مرکزی هم دراراک تجمع کردند - دانشگاه حداقلی [تحلیل دانشجوی دانشگاه تهران درخصوص سیاست پرداخت نقدی یارانه تغذیه]  جان باختن یک کارگر جوان در بازارچه مرزی پرویزخان قصرشیرین ********روز دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان مخابرات استان مرکزی هم دراراک تجمع کردند *دانشگاه حداقلی  [تحلیل دانشجوی دانشگاه تهران درخصوص سیاست پرداخت نقدی یارانه تغذیه]

آزاد سازی قیمت تغذیه آخرین دستاورد وزارت علوم برای دانشجویان است. دانشگاه قصد دارد نرخ تغذیه را آزاد کند و در عوض یارانه‌ای به صورت مستقیم به دانشجویان بدهد تا دانشجویان خودشان با قیمت آزاد غذا تهیه کنند. سیاستی به ظاهر جذاب که در دراز مدت، اثرگذاری حیاتی‌ترین بخش خدمات عمومی دانشگاه را به حداقل خواهد رساند. سیاست به ظاهر متناقض دولت در عرصه اقتصادی که شامل پرداخت یارانه و آزاد سازی قیمت‌ها می‌شود، امروز یکی از مهم ترین نیازهای دانشجویان را هدف گرفته است. مشابه چنین اقداماتی در حذف یارانه‌های انرژی و ارز ترجیحی در سطح کلان وجود داشت که تجربه ملموس آن چیزی جز گسترده‌تر شدن فقر عمومی و کاهش قدرت خرید مردم را در پی نداشت. 
دانشگاه با پرداخت یارانه نقدی قصد سلب مسئولیت از خود و رهاسازی دانشجو را دارد، چراکه مبالغ ناچیز یارانه پاسخگوی تورم بالای احتمالی آینده نیستند. مشابه چنین اقدامی برای لبنیات و وعده صبحانه دانشجویان کوی دانشگاه تهران انجام شد که به دلیل عدم تناسب تورم با یارانه پرداختی، سبد لبنیات دانشجویان برای وعده صبحانه در یک هفته، تنها برای دو وعده صبحانه قابل استفاده است.
سیاست آزادسازی اقلام و خدمات دانشجویی در این گام متوقف نخواهد شد و بعید نیست در گام بعدی، دانشگاه اعلام کند که توان اداره خوابگاه‌های دانشجویی را ندارد و آن را همچون تغذیه و فضاهای آموزشی و ورزشی، برون سپاری می‌کند و یارانه‌ای برای خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا دانشجو خودش با پیمانکاران و هتل داران چانه بزند و خوابگاهی که سابقا حق آنان بود را با قیمتی آزاد از پیمانکار اجاره کند. چنانکه در تابستان فعلی، دانشگاه تهران با وعده توزیع یک وعده غذایی با یارانه دولتی،تنها نیمی از ظرفیت خوابگاه را به دانشجو اختصاص داد  و بسیاری از آنها را از حق استفاده از خوابگاه محروم کرد، اما امروز هر وعده غذایی در دانشگاه تهران ۶۰ هزار تومان است و بسیاری از دانشجویان از حق اسکان محروم شده‌اند. هم حذف یارانه هم حذف دانشجو. 
دولت وظیفه دارد تا تحصیلات عالی را برای همه مردمی که استعداد بهره‌مندی از آن را دارند فراهم کند اما با حذف یارانه‌ها و آسیب‌پذیرتر شدن دانشجویان از منظر اقتصادی، امکان تحصیلات عالی برای بسیاری از آنان سلب خواهد شد. فرایند یارانه‌زدایی به مسئله تغذیه محدود نخواهد ماند، بلکه دانشگاه در بلندمدت تمامی یارانه‌ها را حذف خواهد کرد. چشم‌انداز تداوم فرایند تعدیل‌سازی و آزادسازی، تغییر ایده نهاد آکادمیک در ایران است؛ از دانشگاهی که باید وقف علم ‌شود تا ایده «دانشگاه به مثابه بنگاهِ صرف».
*جان باختن یک کارگر جوان در بازارچه مرزی پرویزخان قصرشیرین
روز چهارشنبه 11مرداد، یک کارگر جوان بنام جواد اکبری حین کار در بازارچه مرزی پرویزخان قصرشیرین بر اثر برخورد با ماشین سنگین جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 12 مرداد ماه 1402
- کارگرشاغل در فاز 14 پارس جنوبی:
روزانه بسیاری از همکاران ما گرمازده و به بهداری منتقل می‌شوند. به‌ویژه آنهایی که در ارتفاع کار می‌کنند
- مسئولین آسوده زیر کولر بخوابید/ کارگران همچنان مشغول کارند!
- اعتصاب کارگران غیر رسمی و اورهالی پالایشگاه نفت آبادان
- فراخوان تجمع  اعتراضی دوباره افراد دارای معلولیت نسبت به واگذاری سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولین تهران به تاکسیرانی مقابل شورا و شهرداری تهران
- شروع پروژه‌ی تصفیه‌ی اساتید همراه با دانشجویان از دانشگاه‌ها
- احضار مجدد پیروز نامی، دبیر انجمن صنفی فرهنگیان خوزستان به دادگاه
- مقایسه حسین فریدون ها و کارگران زندانی. 
- جان باختن 4 کارگربراثر4 حادثه کاری جداگانه:
1- جان باختن یک کارگر مصدوم حادثه آتش سوزی شرکت نفت و گاز اروندان دربیمارستان
2- مرگ ومصدومیت 2 کارگراداره آب و فاضلاب درچه براثر ریزش دیواره ترانش حفاری شده
3- جان باختن یک کارگر کارخانه فولادسازی شاهرود براثر گیرکردن بین جرثقیل و سازه آهنی سوله
4- جان باختن یک کارگر آتش نشان مجتمع پتروشیمی شازند براثر ترکیدگی سیلندر خاموش کننده پودری
*******
*کارگرشاغل در فاز 14 پارس جنوبی:
روزانه بسیاری از همکاران ما گرمازده و به بهداری منتقل می‌شوند. به‌ویژه آنهایی که در ارتفاع کار می‌کنند
کارشناس سازمان هواشناسی گفت: در 24 ساعت گذشته دمای هوا در شهر بستان خوزستان به 4/51 درجه سانتیگراد رسید و برازجان در استان بوشهر هم با دمای 48 درجه به عنوان گرم ترین منطقه کشور قرار دارد.
این کارشناس هواشناسی افزود: آبادان، اهواز، شوش، ماهشهر، رامهرمز، مهران و آغاجاری هم دمای 50 درجه‌ای را تجربه کردند. دمای هوا در جم توحید و عسلویه در بوشهر 44 درجه است که جزو گرم ترین مناطق کشور به شمار می رود .
یکی از کارگران  پروژه ای فاز 14 پارس جنوبی نیز به خبرنگاریک منبع خبری محلی گفت: اسم‌مان کارگر پارس جنوبی است؛ عنوان بزرگی که از درون خودمان را کشته و از بیرون دیگران را. ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‌شویم و در نوبت سرویس بهداشتی و حمام کمپ گاهی ساعت‌ها باید منتظر بمانیم. از وضعیت موجود ناراضی هستیم؛ نه تنها ناراضی که عصبانی و شعله‌وریم، درست مثل شعله‌ی مشعل‌های گازی که در عسلویه می‌سوزند…
اینها تنها حرف‌های یک نفر از هزاران کارگر پروژه‌ای در  عسلویه و کنگان است که بر خلاف تصور عامه که گمان می‌کنند این کارگران نان‌شان در روغن است، نان را به نرخ جان می‌خورند. کارگرانی که چند روز است تصاویر متعددی از گرمازدگی و شرایط سخت کاری‌شان تمام تصاویر ذهنی مردم از کارگران مرفه‌ نفتی را تغییر داد.
پای درددلشان که بنشینی می‌بینی که زندگی‌شان نه‌تنها تفاوت چندانی با روزمرگی‌های سایر کارگران ندارد که به‌مراتب شرایط سخت‌تری را تجربه می‌کنند؛ کار بدون خانواده و سر کردن در کمپ‌های پرازدحام و شلوغ کارگری که به عقیده‌ برخی از آنها تحملش برای یک روز هم سخت است.
این روزها نیز که مردم در ساعت‌ اوج گرما قرارِ زیر کولرگازی را به هر گزینه دیگری ترجیح می‌دهند، کارگران پروژه‌ای در صنایع استان بوشهر که در بیشتر موارد از سایر استان‌ها هستند،‌ چاره‌ای ندارند جز اینکه برای امرار معاش نفس به نفس آفتاب تیز و شرجی تابستان عسلویه و کنگان کار کنند.
*مسئولین آسوده زیر کولر بخوابید/ کارگران همچنان مشغول کارند!
در روزی که اعلام شده بود به دلیل گرما و «سلامت مردم» بخش دولتی و خصوصی تعطیل می‌باشد اما پیام‌های دریافتی یک منبع خبری ککاشان حکایت از آن دارد که کارگران کارخانجات خصوصی همچنان مثل قبل مشغول کارند!
هرچند مدتهاست کارگران با این نوع تبعیض بیگانه نیستند، حتی زمانی که به علت شیوع نگران‌کننده کرونا بخش دولتی تعطیل و دورکار بودند اما این مهم برای کارگران و بخش خصوصی رعایت نمی‌شد!
اکنون نیز که با عنوان گرمای بی‌سابقه و سلامت مردم دو روز بخش دولتی و خصوصی تعطیل اعلام می‌شود اما گویا این نوع گرما برای کارگران ضرری ندارد چرا که تعطیلی بخش خصوصی صرفا در حد حرف باقی‌مانده است.
پیگیری‌های این منبع خبری محلی نیز نشان می‌دهد ظاهرا تعطیلی اعلام شده بخش خصوصی فاقد ضمانت اجرایی بوده است، به عبارت ساده‌تر هرچند رسما اعلام شد بخش خصوصی تعطیل می‌باشد اما تنبیهی برای عدم رعایت این موضوع درنظر گرفته نشده تا صاحبان بخش خصوصی نیز با آرامش خاطر نیروهای خود را مثل قبل برای کار فرابخوانند!
و نکته پایانی اینکه اگر تعطیلی این دو روز به علت گرمای هوا  به پیشگیری از به خطر افتادن سلامت شهروندان است چرا هیچ دستورالعملی از سوی متولیان کاشان مانند دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری و… اعلام نشده تا مردم را از آسیب های احتمالی از هوای گرم منطقه دور کند؟!
*اعتصاب کارگران غیر رسمی و اورهالی پالایشگاه نفت آبادان
طبق خبرهای دریافتی، امروز پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۲ کارگران غیر رسمی پالایشگاه نفت آبادان بهمراه کارگران اورهالی در اعتراض به اخراج چند تن از همکاران، عدم امنیت شغلی، پایین بودن سطح دستمزد و بخصوص مزدهای تعیین شده در شرایط کار سخت و طاقت فرسا در بازه زمانی اورهال، دست از کار کشیده و اعتصاب نمودند.
 
اعتصاب کارگران نفت در شرایط اورهال، به دلیل نیاز فوری مدیریت نفت از بابت بازگشت به شرایط تولید، اقدامی شجاعانه و قطعاً منجر به موفقیت بوده، تنها راه تحقق مطالبات کارگری است.
ما ضمن حمایت کامل از اعتصاب همکاران شجاع خود در پالایشگاه نفت آبادان، اعلام میکنیم، علیرغم مطالبات محقق نشده کارگران، ناکارآمدی قوانین ، نبود اراده در دولت و مدیریت نفت، قطعاً در روزهای آینده شاهد اعتصابات کارگری بیشتری بوده، بدین ترتیب صاحبان قدرت را به اتخاذ تصمیمات سخت وادار خواهیم نمود!
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)
۱۲مرداد ۱۴۰۲
*فراخوان تجمع  اعتراضی دوباره افراد دارای معلولیت نسبت به واگذاری سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولین تهران به تاکسیرانی مقابل شورا و شهرداری تهران
معلولان برای جلوگیری از واگذاری سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولین تهران به تاکسیرانی، تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند
با توجه به واگذاری سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولین به تاکسیرانی و مخالفت شدید معلولان و شورای شهر تهران با این اقدام و برای جلوگیری از این واگذاری که تبعات جبران‌ناپذیری برای معلولان در پی خواهد داشت، کمپین معلولان اقدام به انتشار فراخوان تجمع می‌کند؛
زمان؛ سه‌شنبه 17 مرداد از ساعت 9 - 15
مکان؛ پارک شهر، خیابان بهشت، مقابل شورای شهر تهران و ساختمان مرکزی شهرداری تهران
اگه برای حقت نجنگی، حقت رو از دست می‌دی!
*شروع پروژه‌ی تصفیه‌ی اساتید همراه با دانشجویان از دانشگاه‌ها
بنا بر گزارشات متعدد از دانشگاه‌های باهنر کرمان، بهشتی و تهران، تعدادی از اساتید در راستای حذف از دانشگاه، تحت فشار‌های شدید قرار دارند.
گفته می‌شود در دانشگاه باهنر کرمان، دکتر بهارک اختردانش و دکتر محمدمهدی علومی از اساتید گروه دامپزشکی این دانشگاه به دلیل حمایت از دانشجویان در صفحات مجازی، حکم انفصال و اخراج دریافت کرده‌اند.
همچنین در دانشگاه بهشتی دکتر رهام افغانی خراسکانی عضو هیات علمی دانشکده‌ی معماری و شهرسازی دانشگاه بهشتی به مصاحبه‌ی عقیدتی_سیاسی احضار شده و زمزمه‌ی اخراج و قطع همکاری با ایشان به گوش می‌رسد. چندی پیش هم دکتر فرهاد شریعت‌راد از دیگر اساتید این دانشکده در شرف قطع همکاری قرار گرفته بود.
در دانشگاه تهران نیز ناصر مقدم کوهی استاد گروه ارتباط تصویری در صفحه‌ی مجازی خود از احتمال قطع همکاری به دلیل حمایت از اعتراضات دانشجویان، خبر داد.
اخراج سیاسی اساتید دانشگاه تنها به اتهام حمایت از دانشجویان، می‌تواند در بلندمدت با تهی‌ساختن دانشگاه از اساتید متعهد و دغدغه‌مند و ارجحیت یافتن معیارهای فشل و غیرآکادمیک، ورود نیروهای فاقد وجاهت علمی به دانشگاه‌ را هموار می‌سازد.
*احضار مجدد پیروز نامی، دبیر انجمن صنفی فرهنگیان خوزستان به دادگاه
پیروز نامی، عضو هیات مدیره و دبیر کانون صنفی فرهنگیان خوزستان با اتهاماتی از جمله: 
۱- نشر اکاذیب
۲- تبلیغ علیه نظام
۳- شرکت در تجمعات غیرقانونی
به شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اهواز احضار شد.
این ابلاغیه در حالی مجددا صادر می‌شود که پیروز نامی چندی پیش همراه با سایر اعضای کانون خوزستان، از این اتهامات تبرئه شده بود.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم نمودن این نوع اتهامات واهی بار دیگر بر حق قانونی تشکل، تشکل‌یابی و ‌آزادی اجتماعات قانونی تاکید می‌نماید و آن را از اصول بدیهی شهروندان می‌داند.
مقایسه حسین فریدون ها و کارگران زندانی. 
حسین فریدون به جرم فساد مالی و رشوه به زندان محکوم شده است. 
اعضای سندیکا رضا شهابی، داود رضوی و‌ حسن سعیدی به جرم دفاع از حقوق خود و دیگر کارگران به اقدام علیه امنیت ملی محکوم شده‌اند و در زندانند.
رضا شهابی و داود رضوی دچار بیماری‌های جدی و مختلفی هستند. رضا شهابی سال پیش باید عمل می‌شد و‌ اخیرا دکتر‌ها گفتند باید فوری جراحی شود. داود رضوی بدلیل مشکلات جسمی متعدد و وخیم باید تا اکنون حکم عدم تحمل حبس شامل حالش می‌شد، اما به این دو کارگر زندانی مرخصی پزشکی نمی دهند، چرا چون کارگرند و به قدرت و‌جناحهایی از حاکمیت وصل نیستند.
اما حسین فریدون از تیرماه برای درمان در مرخصی پزشکی به سر می برد. چرا چون به قدرت حاکم وصل است.
وقتی به قدرت وصل باشی همه چیز در خدمت تو است حتی اگر مال مردم‌خور باشی. از این‌ نمونه ها بسیار داریم، امثال طبری، زنجانی….شرم هم ندارید!
کارگر زندانی آزاد باید‌گردد!
چاره کارگران وحدت و تشکیلات!
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*جان باختن 4 کارگربراثر4 حادثه کاری جداگانه:
1- جان باختن یک کارگر مصدوم حادثه آتش سوزی شرکت نفت و گاز اروندان دربیمارستان
یک کارگر مصدوم حادثه آتش سوزی شرکت نفت و گاز اروندان دربیمارستان بنام فاضل لویمی دربیمارستان جان باخت و تعداد کارگران جان باخته این حاده=ثه به 2 تن رسید.
یک کارگر دیگر بنام عليرضا حجت نيا کماکان در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان بستری است.
درهمین رابطه:مرگ و مصدومیت  6 کارگر شرکت نفت و گاز اروندان براثر آتش سوزی در واحد بهره برداری و نمكزدایی غرب كارون (جفیر)- وخامت حال 2 نفر از کارگران بدلیل سوختگی شدید
روز یکشنبه 8 مرداد،حین کار تعمیرات در واحد فرآورش و نمکزدایی غرب کارون و انجام عملیات جوشکاری شرکت نفت و گاز اروندان ، حادثه آتش سوزی در یکی از تفکیک گرها رخ داد ویکی ازکارگران دردم جان باخت و5 نفر دچار سوختگی شدند. حال 2 نفر از کارگران بدلیل سوختگی شدید وخیم گزارش شده است.
2- مرگ ومصدومیت 2 کارگراداره آب و فاضلاب درچه براثر ریزش دیواره ترانش حفاری شده
روزپنج شنبه 12 مرداد،براثر ریزش دیواره ترانش حفاری شده در عمق پنج متری شهر درچه دراستان اصفهان یک کارگراداره آب و فاضلاب جان خودرا ازدست داد ویک کارگر هم مصدوم شد.
3- جان باختن یک کارگر کارخانه فولادسازی شاهرود براثر گیرکردن بین جرثقیل و سازه آهنی سوله
یک کارگر کارخانه فولادسازی شاهرود براثر گیرکردن بین جرثقیل و سازه آهنی سوله جان خود را از دست داد.
4- جان باختن یک کارگر آتش نشان مجتمع پتروشیمی شازند براثر ترکیدگی سیلندر خاموش کننده پودری
روزپنج شنبه 12 مرداد، یک کارگر آتش نشان مجتمع پتروشیمی شازند براثر ترکیدگی سیلندر خاموش کننده پودری حین شارژکردن جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید