خاکسپاری آرمیتا گراوند در میان تدابیر شدید امنیتی، بیش از ۱۰ نفر دستگیر شدند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

به‌رغم تدابیر شدید امنیتی و دستگیری ۱۲ تا ۱۵ تن، جمعیت قابل توجهی خود را برای وداع با آرمیتا به بهشت زهرا رساندند. صدای روضه‌خوانی یک آخوند در میان فریادهای حاضران که نام آرمیتا را فریاد می‌زدند، کمرنگ شد. آرمیتا گراوند دانش‌آموز ۱۷ ساله‌ای که روز ۹ مهرماه هنگام رفتن به مدرسه در مترو تهران «بیهوش» شده و به کُما رفته و شنبه ششم آبان مرگ او در بیمارستان فجر تهران اعلام شد، یکشنبه هفتم آبان در میان تدابیر شدید امنیتی در «بهشت‌ زهرا» در تهران به خاک سپرده شد.

به‌رغم تدابیر شدید امنیتی، آن‌گونه که در فیلم‌های منتشر شده از مراسم دیده می‌شود، جمعیت قابل توجهی خود را برای وداع با آرمیتا به «بهشت زهرا» رسانده‌اند و صدای روضه‌خوانی یک آخوند در میان فریادهای حاضران که نام آرمیتا را فریاد می‌زنند، کمرنگ می‌شود.

گزارشی از دستگیری تعدادی از کسانی که قصد شرکت در مراسم را داشتند به دست «زمانه» رسیده است.

بر مبنای این گزارش، مأموران امنیتی حاضر به تحویل جنازه به خانواده آرمیتا نبودند. خاکسپاری با تأخیر انجام شد. برای جلوگیری از تجمع جمعیت در محل خاکسپاری، پیرامون قبر آرمیتا را حصار کشیده بودند. خاکسپاری ساعت یازده و نیم انجام شده است. تعدادی از زنان که با عکس‌های نیکا شاکرمی و ژینا امینی برای شرکت در مراسم به محل رفته بودند، با خشونت دستگیر شدند.

 


بر اساس برخی گزارش‌های اولیه، حداقل ۱۲ تا ۱۵ نفر دستگیر شده‌اند.

شورای همانگی تشکل‌های صنفی معلمان نیز از بازداشت محمد گراوند از آشنایان آرمیتا که از معلمان اخراجی است خبر داده و نوشته است از محل نگهداری او اطلاعی در دست نیست.

در یکی از ویدئوها، راوی می‌گوید حالش از این اتفاق خیلی بد است و آرزو می‌کند دست کسی که این جنایت را انجام داد، بشکند.

نهادهای امنیتی از زمان بروز حادثه تا روز خاکسپاری آرمیتا از یک سو تلاش زیادی به کار گرفتند تا به افکار عمومی بقبولانند «بیهوشی» و به کُما رفتن آرمیتا ربطی به برخورد خشن ماموران حجاب و عفاف ندارد، اما همزمان با تحت فشار قراردادن خانواده آرمیتا و مانع تراشی بر سر راه خبرنگاران، راه هرگونه اطلاع‌رسانی آزاد درباره وضعیت او را مسدود کردند.
خانواده آرمیتا گراوند از مصاحبه با رسانه‌ها منع شده بودند و در طی ۲۸ روز گذشته آن‌ها فقط اجازه داشتند با خبرگزاری رسمی‌دولت، یعنی ایرنا مصاحبه کنند.

 


آرمیتا گراوند، دانش‌آموز ۱۷ ساله‌ای که در مترو تهران «بیهوش» شده بود و به کُما رفته بود، صبح شنبه ششم آبان، بعد از ۲۸ روز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان فجر جان‌باخت. ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز در حالی که آرمیتا گراوند را «دانش‌آموز‌ تهرانی» معرفی کرده، خبر درگذشت این دانش‌آموز را تایید کرده و نوشته «معالجات گسترده پزشکی به ثمر ننشسته» است.

زمانه پیش‌تر به نقل از منابع خود نوشته بود آرمیتا گراوند صبح روز یک‌شنبه ۹ مهر در حالی که با دو نفر دیگر از دوستانش بدون مقنعه در مترو میدان شهدا تهران به مدرسه می‌رفت، با «ماموران بر سر حجاب درگیر شده و او را هُل دادند» که در نتیجه آن «سر آرمیتا به یک میله آهنی برخورد کرد».
آرمیتا گراوند

روزنامه اعتماد یکشنبه ۷ آبان گزارشی درباره مرگ آرمیتا منتشر کرد. دو خبرنگار روزنامه که برای تهیه گزارش به «هنرستان فنی‌حرفه‌ای دخترانه عروه‌الوثقی» که آرمیتا دانش‌آموز رشته نقاشی بود، رفته بودند، مشاهدات خود در مقابل مدرسه آرمیتا را نوشته‌اند. به دانش‌آموزانی که پس از شنیدن خبر مرگ آرمیتا گریه‌کنان مدرسه را ترک می‌کنند، اشاره کرده و افزوده‌اند:

«به مدرسه که می‌رسیم، دو موتور اورژانس خودنمایی می‌کنند. از ظواهر امر پیداست بچه‌ها در مدرسه حال و روز خوبی ندارند و نیاز به امدادرسانی پیش آمده است. از همین ظواهر هم می‌شود حدس زد چرا والدین زودتر از زمان تعطیلی مدرسه، دنبال بچه‌ها آمده‌اند تا زودتر آنها را به خانه ببرند.»
تلاش خبرنگاران «روزنامه اعتماد» برای صحبت با مدیر مدرسه به جایی نمی‌رسد اما معاون مدرسه در توضیح امتناع از گفت‌و ‌گو به خبرنگاران می‌گوید:

«امروز حال همه بد است، اینجا جو خوب نیست، لطفا بروید اداره صحبت کنید، لطفا بروید چند روز دیگر بیایید، اورژانس را نمی‌بینید؟ حال بچه‌ها خوب نیست.»

۷ آبان ۱۴۰۲

 

آرمیتا گراوند، بعد از ۲۸ روز در بیمارستان فجر جان‌ باخت
آرمیتا گراوند متولد بهمن‌ماه ۱۳۸۵ بود. در روزهای گذشته پزشک‌ها از بهبود وضعیت او قطع امید کرده‌ بودند. به گفته یک منبع آگاه مراسم تشییع جنازه آرمیتا گراوند قرار است فردا در بهشت زهرا انجام شود.۶ آبان ۱۴۰۲

آرمیتا گراوند، دانش‌آموز ۱۷ ساله‌ای که در مترو تهران «بیهوش» شده بود و به کُما رفته بود، صبح شنبه ۶ آبان، بعد از ۲۸ روز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان فجر جان‌باخت.

یک‌ منبع آگاه به زمانه اطلاع داد که پزشک‌های بیمارستان فجر، ساعت حدود ۸ صبح به والدین آرمیتا خبر دادند که او فوت کرده است.

به گفته این منبع در روزهای گذشته پزشک‌ها درباره وضعیت آرمیتا گراوند قطع امید کرده بودند:

ما در بیمارستان وقتی آرمیتا را دیدم بدنش کمی وَرم کرده بود. دکترها گفتند همه چیز دست خداست.

به گفته یک منبع آگاه مراسم تشییع جنازه آرمیتا گراوند قرار است فردا در بهشت زهرا انجام شود. پیش از این گفته شده بود قرار است پیکر آرمیتا گراوند به روستای «سرطرهان» در کوهدشت واقع در استان لرستان منتقل و آنجا به خاک سپرده شود اما تصمیم عوض شده است.

 


آرمیتا گراوند: لغو ملاقات‌های بخش آی‌سی‌یو و بازداشت «مریم لطفی» حین صحبت با مادر آرمیتا
۱۱ مهر ۱۴۰۲آرمیتا گراوند
ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز در حالی که آرمیتا گراوند را «دانش‌آموز‌ تهرانی» معرفی کرده، خبر درگذشت این دانش‌آموز را تایید کرده و نوشته «معالجات گسترده پزشکی به ثمر ننشسته» است.

پیش‌تر منابعی به زمانه اطلاع داده بودند آرمیتا گراوند صبح روز یک‌شنبه ۹ مهر در حالی که با دو نفر دیگر از دوستانش بدون مقنعه در مترو میدان شهدا تهران به مدرسه می‌رفت، با «ماموران بر سر حجاب درگیر شده و او را هُل دادند» که در نتیجه آن «سر آرمیتا به یک میله آهنی برخورد کرد».

به گفته منابع آگاه زمانه خانواده آرمیتا گراوند از مصاحبه با رسانه‌ها منع شده بودند و در طی ۲۸ روز گذشته آنها فقط اجازه داشتند با خبرگزاری رسمی‌دولت، یعنی ایرنا مصاحبه کنند.

مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌های حکومتی تلاش کردند «بیهوش» شدن آرمیتا گراوند را ناشی از «افت فشار» معرفی کنند.

با این وجود تاکنون از انتشار تصاویر دوربین‌های مداربسته داخل واگن قطار به این دلیل که واگن قطار فاقد دوربین بوده، خودداری کردند.

در تصاویر دوربین‌های مداربسته مترو که خبرگزاری ایرنا در چندین نوبت منتشر کرد، آرمیتا گراوند حدود ساعت ۷ بدوت مقنعه، تنها چند ثانیه بعد از اینکه وارد واگن قطار می‌شود، به زمین می‌افتد.

 


در عکسی که روزهای گذشته از آرمیتا گراوند در مترو شهدا منتشر شد، کادر درمان در حال انجام عملیات احیا (CPR) بودند.

پیش‌تر یک منبع آگاه به زمانه اطلاع داده بود که «افت فشار آرمیتا گراوند به دلیل خون‌ریزی داخل جمجمه» صورت گرفته ا

https://www.radiozamaneh.com/