تعداد فعالان بازداشت شده در گیلان به سیزده نفر افزایش یافت

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

امروز پنجشنبه بیست و ششم مرداد، مهسا بصیر توانا توسط نیروهای امنیتی در فومن بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. با احتساب وی، شمار فعالان بازداشت شده دو روز اخیر در گیلان به دستکم سیزده تن افزایش یافت. زهرا دادرس، زهره دادرس، متین یزدانی، جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، آزاده چاوشیان، نگین رضایی، یاسمین حشدری، شیوا شاه سیاه، واحده خوش سیرت، هومن طاهری، سارا جهانی دیگر شهروندانی هستند که روز گذشته در استان گیلان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مهسا بصیر توانا، خواهر مهران بصیر توانا، از جانباختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ و مادر دو فرزند ه است. با احتساب خانم بصیر توانا، شمار بازداشت شدگان دو روز اخیر در گیلان به دستکم سیزده تن افزایش یافت.

همزمان روابط عمومی اداره کل اطلاعات گیلان در اطلاعیه‌ ای از بازداشت گروهی از شهروندان در این استان تحت عنوان “تیم تشکیلاتی دوازده نفره” خبر داد و مدعی شد که این افراد در حال برنامه ریزی و انجام اقداماتی در خصوص سالگرد اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بوده اند.

این اطلاعیه همچنین افراد بازداشت شده را متهم به همکاری با رسانه های خارج از ایران کرده است.

روز چهارشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۴۰۲، موجی از بازداشت ها در استان گیلان آغاز شد. اکثر بازداشت شدگان فعالان حقوق زنان هستند.

زهرا دادرس و زهره دادرس، در منزل شخصی خود واقع در رشت، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همزمان متین یزدانی، جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، آزاده چاوشیان، از دیگر شهروندان ساکن این شهر و نگین رضایی و یاسمین حشدری نیز به ترتیب در فومن و انزلی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

همزمان شیوا شاه سیاه و واحده خوش سیرت اهل لاهیجان، هومن طاهری و سارا جهانی اهل رشت به صورت جداگانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان های نامعلومی منتقل شدند.

علیرغم مراجعات خانواده های افراد بازداشتی به نهادهای امنیتی و قضایی، تاکنون از محل نگهداری و سرنوشت آنها اطلاعی بدست نیامده است.

اخبار روز
پنجشنبه, ۲۶ مرداد ۱۴۰۲

 

 

بازداشت هم‌زمان دست‌کم هفت تن از فعالان حقوق زنان در گیلان

پنج فعال حقوق زنان در رشت، یک فعال حقوق زنان در انزلی و فعال دیگری در فومن با یورش ماموران امنیتی به محل سکونت‌شان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. ماموران امنیتی جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۵ مرداد جمعی از زنان فعال گیلان را با یورش به خانه‌هایشان بازداشت کردند. طبق گزارش «بیدار زنی» فعالان حقوق زنان زهره و زهرا دادرس، جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا و متین یزدانی (عکاس) در رشت و یاسمین حشدری (شاعر) در انزلی و نگین رضایی در فومن بازداشت شده‌اند.

طبق این گزارش نهادی که آن‌ها را بازداشت کرده مشخص نیست و نهاد بازداشت‌کننده این فعالان همگی را به مکان نامعلوم منتقل کرده است. تا لحظه تنظیم خبر از وضعیت هیچ‌یک از این فعالان اطلاعی در دست نیست.

این دستگیری‌ها در آستانه سالگرد قتل ژینا (مهسا) امینی و شکل‌گیری جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران صورت گرفته است.

در یک سال گذشته دستگاه‌ امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی سرکوب فعالان حقوق زنان را شدت بخشیده است. بسیاری از آن‌ها بارها دستگیر و به احکام طولانی مدت حبس و مجازات‌های تکمیلی سنگین محکوم شده اند.

یاسمین حشدری، فعال حقوق زنان و شاعر ساکن انزلی
به گزارش شبکه های فعالان حقوق زنان، امروز صبح ۲۵ مرداد ماه تعدادی از فعالان حقوق زنان در آستانه سالگرد جنبش زن،زندگی،آزادی، در شهرهای مختلف و بصورت همزمان بازداشت شدند.

زهرا دادرس و زهره دادرس، دو خواهر و فعال حقوق زنان از فعالان حقوق زنان ساکن رشت با یورش ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت شد. از نهاد بازداشت کننده و وضعیت وی، اطلاعی در دست نیست.

همچنین نگین رضایی، فعال حقوق زنان ساکن شهر فومن با یورش ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت شد. از نهاد بازداشت کننده و وضعیت وی نیز اطلاعی در دست نیست.

در شهر رشت، همچنین امروز صبح ۲۵ مرداد ماه جلوه جواهری، فعال حقوق زنان با یورش ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت شد.

در شهر انزلی یاسمین حشدری، فعال حقوق زنان و شاعر ساکن انزلی با یورش ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت شد. از نهاد بازداشت کننده و وضعیت وی نیز اطلاعی در دست نیست.

در میان این گزارشات بازداشت فروغ سمیع‌نیا، فعال حقوق زنان در رشت با یورش ماموران امنیتی به منزل وی دیده می شود.

اسم متین یزدانی، فعال حقوق زنان و‌ عکاس در رشت نیز در میان بازداشت شدگان دیده میشود.