نسان نودینیان: قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریست

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

پارلمان اروپا قطعنامه قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروهای تروریستی را تصویب کرد. و بر توقف اعدامها در ایران تاکید نمود.  سپاه پاسداران سازمان نظامی تحت فرماندهی خمینی و خامنه ای در خدمت سرکوب خونین اعتراضات مردمی است. بر کسی پوشیده نیست که سپاه پاسداران بازوی سرکوب حکومت اسلامی است. سپاه پاسداران از جایگاه "دولت با تفنگ" برای سرکوب انقلاب زن زندگی آزادی با طرح های تهاجمی، به تجمع های اعتراضی حمله میکند و با بکارگیری باتوم، تفنگ ساچمه ای و سلاحهای جنگی به بازوی اصلی سرکوب در خدمت خامنه ای و حفظ نظام شناخته میشود.

سخنرانی رحیم صفوی فرمانده کل سپاه در شهر قم، یکسال پس از انتخاب محمد خاتمی که در آن گفت: «ما سنگی به چاه انداختیم تا مار ها بیرون بیایند و سرشان را بکوبیم. قلم ها را می شکنیم و زبان های را می بریم...» ماهیت سپاه پاسداران به عنوان سازمان سرکوب و تروریستی را بیش از پیش به ثبت رساند.

سپاه پاسداران، صرفا یک نهاد نظامی نیست. سپاه علاوه بر اینکه، یکی از بزرگترین نهادهای امنیتی ایران است، بخش بزرگی از اقتصاد ایران را نیز تحت کنترل خود دارد و جدای از آن، دارای قدرتی فراوان برای تاثیرگذاری در معادلات سیاسی داخل کشور نیز هست. سپاه پاسداران تنها به رهبری نظام - خامنه ای – پاسخگوست و از این رو از قدرت اجرایی بالایی برای اعمال نظر و سیاستهایش برخوردار است.

بیش از ٤ دهه است که مردم در ایران با توجه به کارنامه خونین و جنایتکارانه سپاه پاسداران، همواره خواهان قرار دادن این سازمان و نهاد سرکوب در لیست نیروهای تروریستی بوده اند. سرکوب در دانشگاه ها، در سیستان و بلوچستان، ترکمن صحرا، کردستان و سرکوب خیزشهای توده ای در اهواز و اصفهان، همکاری های علنی با کارفرماهای نیشکر هفت تپه علیه کارگران، سازماندهی حراست و نیروهای گشت ارشاد و ده ها نهاد نظامی دیگر به منظور تسلط حکومت اسلامی بر زندگی مردم بخشهایی از کارنامه بیش از ٤ دهه سپاه پاسداران است.

علاوه بر این همه کارنامه جنایت و سرکوبگری، سپاه پاسداران طی سال‌های گذشته٬ به‌خصوص پس از سال ۸۴ تبدیل به یکی از بزرگترین نهاد‌های «دولت‌ساز» در جمهوری اسلامی شده است؛ نهادی که به تنهایی بخش بزرگی از درآمد‌های کشور را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به خود اختصاص می‌دهد و با عنوان «نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن» به مرور تمامی منابع کشور را می‌بلعد. مردم به خوبی می دانند که دستگاه مخوف امنیتی سپاه همواره حرف آخر را میزند و در اعدام فعالین سیاسی ید طولانی و خونینی دارد.

جمهورى اسلامی از روزی که شکل گرفت، ده ها میلیارد دلار را صرف عملیات تخریبی در کشورهای همسایه کرده است. سازمان‌هایی چون حزب الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی آزادی فلسطین، حشد شعبی در عراق، المجلس الأعلى للثورة الاسلامیة فی العراق (که بعدها آن را سپاه بدر نام دادند) و ده ها سازمان کوچک و بزرگ دیگر.

کارنامه تروریستی سپاه پاسداران برای دولتها و مردم در سطح جهانی شناخته شده است. حمایت و کمک به گروه های تروریستی مانند حزب الله و گروه های شیعه و سنی درعراق، با هزینه های میلیارد دلاری کمک به بقدرت رسیدن اسلامی ها و ناسیونالیستهای قومی در عراق و سرکوب مردم در بیش از دو دهه گذشته، حمله تروریستی به تفنگداران دریایی آمریکا در سال ١٩٨٣ در بیروت که منجر به مرگ نزدیک به ٢٤١ افسر و سرباز نیروی دریایی آمریکا و بیش از ٥٠ پرسنل نظامی فرانسوی شد، مستقر کردن سپاه قدس در سوریه با هزینه های «۳۰ میلیارد دلار» در ده سال گذشته، هزینه های مالی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای مراسم اربعین در عراق به منظور گسترش سازمان اسلامیون رادیکال، و قس علیهذا.

تجمع ١٦ژانویه ٢٠٢٣ در استراسبورگ در ادامه ده ها تظاهرات وسیع و گسترده از جمله در تورنتو، ونکور، برلین، بروکسل و فعالیتهای لابی ایستی فعالین سیاسی به منظور بایکوت حکومت اسلامی و سپاه پاسداران، در ادامه رادیکال انقلاب زن زندگی آزادی و فشار به دولتهای اروپایی به منظور قطع رابطه با حکومت اسلامی، معادلات و تزلزل دولتهای اروپایی و رابطه های اقتصادی و مماشات جویانه آنها با حکومت قاتل اسلامی را درهم ریخت. در ده ها صبح خاکستری که صدها دیپلمات و صاحب کنسرن و شرکت های قدرتمند اروپایی در تهران تشریف داشتند، صدها نفر توسط حکومت اسلامی حلق آویز و تیرباران شدند. شادی هزاران کودک را گرفتند دولتهای اروپایی و دیپلمات ها بجای اعتراض و محکوم کردن این همه جنایت علیه مردم در ایران سکوت کردند و مسیر کثیف دیپلماسی و مماشات و امتیاز دادن به تروریستی ترین نظام استبدادی حکومت اسلامی را ادامه دادند. انقلاب زن زندگی آزادی اما این مسیر را تغییر داد، خیابانهای ده ها شهر در سطح سراسری با شعار مرگ بر خامنه ای، نابود باد حکومت اسلامی، مرگ بر دیکتاتور با نماد زن زندگی آزادی با پرت کردن حجاب و صدای آزادی خواهی و شکستن دیوار ترس و مقاومت و تعرض علیه سرکوبگران، حمایتها میلیونی مردم و شهروندان ساکن کشورهای دنیا، گسترش صف هزاران نفر از سلبریتی ها از هنرمند، شاعر و فیلمساز و بازیگر سینما و شخصیتهای سیاسی و فعالین اجتماعی و ده ها اقدام دیگر بالاخره دولتها و اتحادیه اروپا را به پاسخ دادن به خواست مردم ایران هدایت کرد. در مذاکرات پارلمان اروپا ده ها نماینده از کشورهای مختلف اروپایی سخنان خود را با زن زندگی آزادی شروع می کردند و با تاکید بر قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمانهای تروریستی شفاف و روشنی اعلام کردند.

نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه ١٨ژانویه، به متمم پیشنهادی برای شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا رای مثبت دادند. و روز ۱۹ ژانویه پارلمان اروپا با اکثریت بالایی به قرار گرفتن پاسداران در لیست گروههای تروریست رای داد. این قطعنامه یکی از دستاوردهای انقلاب زن زندگی آزادی علیه جمهوری اسلامی است که دولتهایی را که در حال مذاکره با حکومت بودند به موضع انزوای این حکومت راند.

با توجه به جایگاه نظامی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی سپاه پاسداران در بقای جمهوری اسلامی، گنجاندن آن در فهرست تروریستی اروپا ضربۀ مهمی به رژیم خواهد زد. این مقدمه بایکوت همه جانبه جمهوری اسلامی در سطح جهان است. فقط سپاه پاسداران تروریست نیست. کل جمهوری اسلامی تروریست و آدمکش و ضد ارزشهای برسمیت شناخته شده جهانی است. سیاستمداران و دیپلماتهایش تروریست و شکنجه گر و آدم کشند. این حکومت باید در سطح جهان بایکوت شود