نسان نودینیان: سال تحصیلی ۱۴۰۰ با تجمعات گسترده معلمان رقم خورد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتراضات معلمان در یک ماه اخیر و آغاز سال تحصیلی جدید و تجمعاتی سراسری آنان بویژه تجمع بزرگ و با شکوه آنان در سوم مهرماه در بیش از ۳۵ شهر جلوه های شورانگیزی از اعتراض علیه بساط فقر و بی تامینی حاکم بر جامعه و انعکاسی از صدای اعتراض همه مردم بود. گسترش روز افزون شمار جمعبت بیکار کشور و اخراج های گسترده همراه با سطح نازل حقوقها و تبدیل پدیده تعویق پرداخت دستمزدها به امری عادی در جامعه شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل کودکان برای خانواده های کارگران را سخت تر و با دشواری بیشتری روبرو کرده است.

از سوی دیگر وجود ویروس مرگبار کرونا و گسترش مبتلایان به کرونا و بالا بودن آمار تعداد کسانیکه در سنین مختلف در اثر ابتلاء به کرونا جان باخته اند، شرایط آموزش در مدارس را برای کودکان نا امن کرده و آموزش به صورت مجازی صورت میگیرد. در نتیجه با توجه به وخیم تر شدن وضعیت معیشتی مردم و ناتوانی خانواده های دانش آموزن برای تامین گوشی و تبلت و اینترنت قوی تعداد کودکان بازمانده از تحصیل بمراتب بیشتر از سال های قبل است.

آمار دقیقی از ترک تحصیل و محرومیت کودکان در دست نیست. اما طبق آمارهایی که در لابلای مقاله ها و تحقیقات بدست داده شده سالانه چند میلیون کودک از تحصیل محروم می شوند. این آمار امروز ابعاد فاجعه باری بخود گرفته است. پیشتر برخی مقامات آموزشی استان‌های محروم ایران، دسترسی نداشتن دانش‌آموزان به ابزارهای هوشمند مانند موبایل و تبلت را عامل افزایش آمار افت تحصیلی و ترک تحصیل در این مناطق عنوان کرده بودند. برای مثال آمارهای دولتی حاکی از اینست که بیش از چهار میلیون دانش آموز فاقد ابزار هوشمند بوده یا دسترسی به اینترنت ندارند. در خرداد ماه سال جاری نیز اقتصاد نیوز اعلام کرد: 3میلیون دانش آموز از گردونه تحصیل خارج شدند. "بیشتر آنها کودکان یا نوجوانانی هستند که یا به ابزار هوشمند مثل موبایل و تبلت دسترسی ندارند یا در مناطقی زندگی می‌کنند که اینترنت در آنجا نیست.". بدین ترتیب ادامه تحصیل کودکان در همه نقاط کشور در سطح سراسری عرصه ای پُر از دلهره و دلشوره های بیشمار برای خانواده های کارگر و زحمتکش و نیز برای کودکان تبدیل شده است. پایه اجتماعی این همه نگرانی ها هم منشا طبقاتی و اقتصادی دارد و همانطور که اشاره کردم اساسا مربوط به شرایط معیشتی کارگران و مزدبگیرانی است که با حقوق های بسیار نازل و یا در موقعیت بیکاری بسر میبرند. کودکان خود نبز بخشی از این چالش هستند. در نگرانی های مادر و پدرهایشان و دلشوره های تامین ادامه تحصیل و اینکه از تحصیل و مدرسه از هم سن و سالهایشان محروم نشوند، شریک هستند.

مجموعه این شرایط سال تحصیلی ۱۴۰۰ را نسبت به سالهای قبل متفاوت کرده است و در این اوضاع و احوال ورود کودکان بویژه فرزندان خانواده های کم بضاعت و کارگران به تحصیل از همیشه دشوار تر و تعداد ترک تحصیل و محرومیت کودکان از امر آموزش افزایش یافته است و در برابر این همه بی تامین مردم خشمگین و معترضند. در چنین شرایطی است که معلمان با اعلام خواستهایی روشن و تاکید بر حق تحصیل رایگان برای همه کودکان، دارند خواست و اعتراض کل جامعه را نمایندگی میکنند و اعتراضات آنها فراگیر است و خشم و اعتراض کل جامعه را بیان میکند.

حکومت که در مقابل ابعاد گسترده اعتراضات معلمان و اقبال اجتماعی از خواستها و مطالبات آنها در این شروع سال تحصیلی خود را در مخصمه بزرگی میدید، ضد و نقیض گویی های بسیاری داشت و در ادامه سیاست کثیف و جنایتکارانه عادی جلو دادن اوضاع و عدم انجام هرگونه اقدامی برای امن شدن مدارس برای آموزش در این شرایط بحران کرونایی در پی بازگشایی بی سرو صدای مدارس بودند. اما اعتراضات روزهای اول و سوم مهرماه معلمان پاسخ محکمی به این جانیان داد و روزهای تعیین کننده ای در ناکامی چنین تلاشهایی بود. معلمان با اولتیماتوم دادن هایشان و با تجمعات گسترده و پر شور خود فریاد اعتراض همه مردم بودند.

در این تجمعات معلمان علاوه بر مطالبات معیشتی خود چون اجرای رتبه بندی و همسان سازی حقوقها و افزایش سطح آن به بالای خط فقر، درمان رایگان برای همه، پایان دادن به کالایی شدن آموزش و استخدام رسمی معلمان قرارداد موقت و پایان دادن بر امنیتی کردن مبارزات و آزادی معلمان زندانی، بر مطالبه عمومی تحصیل رایگان برای همه کودکان کوبیدند. در این راستا معلمان بطور مشخص اعلام کردند که برای پیشبرد آموزش از طریق مجازی باید همه کودکان و معلمان از امکانات اینترنت، گوشی و تبلت رایگان و با هزینه های دولتی برخوردار شوند. و این خواست در شرایطی مطرح میشود که هزاران نفر از معلمان از روی ناچاری و درک مسئولیت انسانی و ادامه آمورش و تدریس، از گوشی و تبلت شخصی و پرداخت هزینه های انترنت کار تدریس خود را به پیش برده اند و بعضا حتی امکان تامین این ملزومات آموزشی را نداشته ند و نیز بسیاری از دانش آموزان از دسترسی به این ابزارهای آموزشی محرومند.

از جمله اخیرا یک نماینده مجلس اسلامی از ترک تحصیل ۳۰ تا ۴۰ درصد دانش‌آموزان و دانشجویان در برخی شهرهای کشور به دلیل عدم دسترسی به امکانات آموزشی خبر داده است و نبود زیرساخت‌ آموزشی مناسب برای استفاده از فضای مجازی جهت آموزش مهم‌ترین دلیل افزایش آمار بازماندگی از تحصیل در مناطق محروم عنوان شده است. اینترنت برخی روستاها در ایران هم‌چنان تو جی 2G است، در حالی‌ که دانش‌آموزان و دانشجویان برای ارسال و بارگیری ویدئو‌ها یا صدایی که برای آموزش ارسال می‌شود، نیاز به اینترنت تری جی یا فور جی دارند. از سوی دیگر یک خواست مهم معلمان آماده سازی همزمان مدارس برای آموزش حضوری از جمله واکسیناسیون همه معلمان و کودکان بالای 12 سال و گذاشتن مواد ضدعفونی کننده و ماسک در اختیار همه معلمان و دانش آموزان و رعایت فاصله گذاری و اختصاص هر نیمکت به یک دانش آموز تاکید کردند.

معلمان با مطالبات روشنی که اعلام کرده اند بطور واقعی هیچ راه فراری برای حکومت باقی نگذاشته و دولت را موظف به پاسخگویی کرده اند. معلمان در عین حال با اعتراضاتی گسترده و سراسری آنهم با خواستهایی روشن و شفاف درجه بالایی از سازمانیافتگی اعتراض و تعمیق اعتراضات مردمی در سطح جامعه را به نمایش گذاشتند. امروز نیز حرف معلمان اینست که اگر به این مطالبات جواب داده نشود اعتراضات خود را گسترده تر به پیش خواهند برد.

این چنین است که معلمان با این باور همه گیر که تحقق خواستهایشان با آمدن به خیابانها متحقق و گوش کر و بی لیاقتی حاکمیت را بیدار و آنها را مجبور به جوابگویی خواهند کرد، چنین ابعادی از اعتراض را آفریدند و در فریاد شعارها و بیانیه ها و سخنرانی هایشان فقر، تبعیض، بی تامینی و اختلاسها را به چالش کشیدند. بعد هم در قطعنامه پایانی خود اعلام کردند که علیه مناقشات و گروکشی های جناح های حکومت می ایستند و اجازه نمیدهند معیشت و آموزش و پرورش به محلی برای تسویه حساب های باندهای حکومتی تبدیل بشود.

چالش تحقق خواستهای عادلانه معلمان ادامه دارد و امسال در شروع سال تحصیلی ١٤٠٠ معلمان با بیانیه پایانی سوم مهرماه خود آماده تر و تعرضی تر از هر دوره ای بمیدان آمده اند.
معلمان با تاکید بر حق تشکل شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و کانون های صنفی و انجمن‌های صنفی مستقل عضو شورا پشتوانه و نماینده خیل عظیمی از همکاران خود در جای جای کشور دانسته و اجازه نخواهند داد که بیش از این کجروی‌ها و مانع تراشی ها مانع استیفای حقوق معلمان، دانش آموزان و اولیاء شود و بر تحقق خواستهایی که بر شمردم تاکید گذاشته اند.

اعتراضات سه روز اول مهرماه ١٤٠٠ انعکاسی از جامعه ای است که در التهاب مبارزه میسوزد و بطور واقعی ادامه اعتراضات آبان و دی ماه ٩٨ و خیزشهای توده ای امسال در شهرهای خورستان است. وظیفه همه بخش های جامعه است که وسیعا از این مبارزات و مطالبات فراگیر آن حمایت و پشتیبانی کنندن.