انتشار ترانه "روسریتو" و تشکیل پرونده قضایی علیه مهدی یراحی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در ادامە پروندە‌سازی‌ها علیه حامیان جنبش "زن، زندگی، آزادی"، قوە‌ قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد کە برای مهدی یراحی به دلیل انتشار یک "ترانه غیرقانونی" پرونده قضایی تشکیل دادە و با او "برخورد" خواهد شد. به دنبال انتشار جدیدترین ترانه مهدی یراحی با عنوان "روسریتو"، قوە‌ قضاییه اعلام کرد کە برای این خواننده به اتهام انتشار "ترانه غیر قانونی و خلاف اخلاق و عرف جامعه اسلامی" پرونده قضایی تشکیل دادە است.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، شنبه ۴ شهریور با اعلام این خبر نوشت: «یراحی پیش‌تر در بحبوحه اغتشاشات سال گذشته هم ترانه پرحاشیه دیگری منتشر کرده بود. با تشکیل پرونده قضایی برای یراحی، با او برخورد قضایی مقتضی صورت خواهد گرفت.»
افراد، رسانه‌ها و مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی، اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران را "اغتشاش" و معترضان را "اغتشاشگر" می‌نامند.
ترانه "روسریتو" در شبکه‌های اجتماعی از جمله در یوتیوب انتشار یافتە است و با استقبال مخالفان جمهوری اسلامی‌ روبرو شد. در ابتدای نماهنگ این ترانه نوشتە شدە است: «حق پوشش اختیاری، تنها یکی از مطالبات جدی ما مردم تحت ستم ایران است کە برای رسیدن بە آزادی و دمکراسی، جان‌های عزیز بسیاری را در این راه پیشکش کردەایم.»

مهدی یراحی این ترانه را به "زنان آزادە" ایران تقدیم کردە کە از نگاه او "در خط اول جنبش زن، زندگی، آزادی دلیرانه می‌درخشند".
این اولین‌بار نیست کە مهدی یراحی از معترضان جنبش سراسری "زن، زندگی، آزادی" حمایت می‌کند. او قبلا نیز با انتشار دو ترانه دیگر به نام‌‌های "سرود زن" و "سرود زندگی" کنار معترضان ایستاد.
مهدی یراحی پیشتر در تاریخ ۲۳ مهرماه سال ۱۴۰۱، تصویری از بخشنامه‌ای از سازمان ثبت اسناد و املاک ایران را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد کە نشان می‌داد او به همراه ۵۲ شخص دیگر ممنوع‌المعامله شدە است.

او در آن زمان در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) در واکنش به این بخشنامه نوشت: «راضی‌ام از جرم خودم.»
یراحی همچنین سابقه حمایت از اعتراضات محیط زیستی و صنفی و اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را دارد و تا کنون به دلیل حمایت‌هایش از  معترضان چندین بار ممنوع‌الفعالیت شده و کنسرت‌هایش نیز لغو شده‌اند.
در جریان خیزش سراسری‌ زن، زندگی، آزادی هنرمندان و افراد سرشناس زیادی در کنار معترضان ایستادند و بسیاری از آنها با پروندە‌سازی از سوی قوە‌ قضاییه جمهوری اسلامی و صدور احکام سنگین و محرومیت در حوزه‌های مختلف کاری و اجتماعی روبرو شدەاند. در آستانه نزدیک شدن بە اولین سالگرد قتل ژینا مهسا امینی و شروع احتمالی خیزش سراسری یک‌بار دیگر احضار، بازداشت و پرونده‌سازی علیه مخالفان اوج گرفتە است.

دویچه وله