تجمعات بازنشستگان کشوری در ۱۴ شهر و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اگر که ما نبودیم، تو اون بالا نبودی; روز  ۲۴ مرداد  بازنشستگان کشوری از جمله معلمان بازنشسته همچون سه شنبه های گذشته در مقابل ساختمان صندوقهای بازنشستگی در شهرهای مختلف تجمع کردند و دست به اعتراض زدند. اعتراض آنان همچون دیگر بخش های بازنشستگان  به فقر و گرانی، اختلاسها و دزدی ها، به  تبعیض ها و نابرابریها و همچنین به دستگیریها و بازداشتهاست و یک تاکید فوری آنان آزادی بدون قید و شرط معلمان زندانی است. گزارشات تا کنونی از تجمعات در شهرهای سنندج، کرمانشاه، قروین، خرم آباد، ایلام، پلدختر،  تبریز، بیرجند، اصفهان، اردبیل، ساری، شهر کرد، همدان، تهران، خبر می دهند. 

در کرمانشاه تجمع کنندگان شعار میدادند:"اگر ماها نبودیم تو آن بالا نبودی"، "دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست"، "ای بر کرسی نشسته، دروغ و وعده بسه"، و "ننگ ما، ننگ ما صدا و سیمای ما". یک شعار تازه و متفاوت بازنشستگان که آشکارا پاسخی به چراغ سبز آمریکا به حکومت اسلامی است، این بود "دشمن ما آمریکاست، دست تو دست آخونداست". 
در سنندج جمعی قابل توجه ازبازنشستگان کشوری و معلمان بازنشسته تجمع داشتند و با شعار "گرانی تورم بلای جان مردم" بازتابی از اعتراض همه مردم علیه گرانی ها و اختلاسها بودند. آنها همچنین شعار میدادند" نه وعده، نه سازش، اجرای همسان سازی".  در قزوین یکی از بازنشستگان طی سخنرانی ای بر مطالبات معیشتی، درمانی و رفاهی بازنشستگان تاکید کرد و تجمع کنندگان شعار میدادند: "اجرای همسان سازی حق مسلم ماست".
در اردبیل تجمع کنندگان شعار میدادند:"آمورش رایگان حق مسلم ماست"، "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو"،  و "دولت خیانت میکند، مجلس حمایت میکند".  
در خرم آباد  بیش از ۱۵۰ نفر از معلمان بازنشسته ازتمام نهادهای مرکزاستان ونوراباد شرکت داشتند. در این تجمع قطعنامه ای مشتمل برچندین بند توسط یکی بازنشستگان قرائت شد واهم خواسته های بازنشستگان به تایید حاضرین رسید تا در اختیار مقامات مربوطه قرار گیرد.  
در این روز همچنین کارگران پیمانکاری ابنیه فنی رضوان درود در استان کرمان در اعتراض به دستمزدهای نازل و اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل اعتصاب کرده و در محل کار خود دست به تجمع زدند. به گفته کارگران  در این محدوده ریلی حدود ۴۰۰ کارگر مشغول به کار هستند و پیمانکار وعده داده بود تا روز دوشنبه طرح طبقه‌‌بندی مشاغل را اجرا خواهد کرد اما به وعده خود عمل نکرد. 
اعتراضات گسترده بازنشستگان و شعارهای اعتراضی کوبنده آنها بازتابی از فضای انقلاب جامعه در آستانه سالگرد انقلاب زن زندگی آزادی است. 
علاوه بر تجمعات اعتراضی کارگری، اعتراضات در میان بخش های مختلف جامعه گسترده است. روز گذشته  خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی در اعتراض به تخریب سنگ مزار جان‌باختگان، در بهشت زهرای تهران تجمع کردند. جمهوری اسلامی مزارهای جانباختگان را مورد یورش قرار میدهد تا از تجمعات اعتراضی مردمی علیه کشتار رژیم جلوگیری کند. اما مراسم های گرامیداشت جانباختگان و یادمان ها یک عرصه مهم جنبش دادخواهی علیه حکومت و جنایت و سرکوب است. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۴ مرداد ۱۴۰۲،  ۱۵ اوت   ۲۰۲۳

 

تجمعات سراسری بازنشستگان مخابرات و اعتصاب کارگران اورهال پالایشگاه آبادان  و مترو تهران
امروز ۲۳ مرداد در یکی دیگر از دوشنبه های اعتراضی بازنشستگان مخابرات در چندین شهر تجمع کردند. اعتراض این بازنشستگان به گرانی و تورم و بی تامینی و مطالبات فوری پاسخ نگرفته خود از جمله اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی است.  بنا بر خبر ها این تجمعات تا کنون در شهرهای اصفهان، تبریز، اهواز، مشهد، ایلام، شیراز، رشت، کرمانشاه، تهران، اردبیل، شهر کرد،  هرمزگان برگزار شده است.
در اهواز بازنشستگان با راهپیمایی در شهر فضای پرشوری از اعتراض آفریدند. در این تجمعات بازنشستگان شعار میدادند:"یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه"، "شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد"، "مخبر حیا کن آیین نامه را اجرا کن"، "نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت"،" بازنشسته به پا خیز برای رفع تبعیض"، "تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم"، "حقوق بازنشسته پشت درهای بسته"، و "از بس دروغ شنیدیم یک روز خوش ندیدیم".
در این روز همچنین تجمع جمعی از کارکنان و پرسنل مترو تهران در اعتراض به برنامه ضدکارگری هفتم توسعه و نیز عدم رسیدگی به دیگر مشکلاتشان در محل مترو بهارستان دست به تجمع زدند. اعتراض کارگران مترو خصوصاً به ماده ۲۹ فصل پنجم از لایحه برنامه هفتم توسعه است که سن بازنشستگی را در مشاغل سخت و زیان‌آور افزایش می‌دهد. این تجمع قرار بود در مقابل مجلس صورت گیرد که با ممانعت نیروهای امنیتی روبرو شد. 
خبر دیگر اینکه روز گذشته ۲۲ مرداد بیش از ۴۰۰ کارگر واحد تعمیرات پالایشگاه آبادان در اعتراض  به عدم امنیت شغلی، پایین بودن سطح دستمزد، و شرایط کار طاقت‌فرسا مقابل درب اصلی پالایشگاه تجمع کرده و خواستار تبدیل وضعیت و امنیت شغلی خود شدند. مسئولان به آن‌ها وعده تبدیل وضعیت داده بودند اما با گذشت سه سال کار سخت و پر مخاطره هنوز بلاتکلیف‌اند. بنا بر خبرها این کارگران به دلیل عدم تمکین پالایشگاه آبادان به “طرح حذف پیمانکار” که  بر اساس آن باید در رابطه با خود پالایشگاه قرار گیرند و با قرارداد مستقیم تغییر وضعیت شوند، بیکار شده‌اند. و کارگران به این وضعیت اعتراض دارند. این کارگران سابقه تا ۱۶ سال کار در پالایشگاه را دارند ولی به دلیل عدم تداوم روزهای کاری در طول سالیان دراز تغییری در وضعیت شغلی شان ایجاد نشده و  سابقه بیمه آنها بسیار کمتر از مدت زمان کاری شان است. در خبری "رئیس کمیته ساماندهی جذب نیروهای غیرمستمر پالایشگاه آبادان" می گوید: ”بخش‌های بالادستی از جمله وزارت نفت باید نسبت به صدور مجوزات لازم برای جذب و تبدیل وضعیت این کارگران مجوز صادر کند، مجوزی برای تبدیل وضعیت این کارگران در اختیار مجموعه پالایشگاه آبادان نیست تا بتواند این خواسته کارگران را اجرایی کند“. بدینگونه بخش های مختلف کارگران را پاسکاری کرده و پاسخی به آنها نمیدهند. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۳ مرداد ۱۴۰۲،  ۱۴ اوت   ۲۰۲۳

 

مسئول جنایت شاهچراغ خود جمهوری اسلامی است

تیراندازی در شاهچراغ شیراز در روز یکشنبه ۲۲ مرداد منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از جمله یکی از خادمان شاهچراغ شد. خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه ادعا کرده است که ۱۰ نفر در ارتباط با این واقعه بازداشت شده اند که همه¬ آنها اتباع کشورهای دیگری هستند. هیچ جریانی مسئولیت این حمله را بعهده نگرفته است اما مقامات جمهوری اسلامی این حمله را به داعش نسبت داده اند. اما صرفنظر از اینکه عامل مستقیم حمله از مزدوران داعش باشد یا نه، مسئول این واقعه خود جمهوری اسلامی است. 

تنها جریانی که از این واقعه و اتفاقات مشابه نفع میبرد یا لااقل تلاش میکند از آن استفاده کند، جمهوری اسلامی است. آلوده کردن فضای سیاسی، منحرف کردن اذهان مردم، پلیسی تر کردن محیط زندگی مردم، به حرکت درآوردن قشر متعصب هواداران حکومت و آماده کردن زمینه برای شکنجه و اعدام از جمله اهدافی است که جمهوری اسلامی در این اتفاقات دنبال میکند. آتش سوزی در اوین و حمله قبلی به شاهچراغ در مهر و آبان سال قبل دو مورد مشابه بودند که رژیم تلاش کرد با استفاده از آنها فضای سیاسی را مسموم و منحرف کند. بعلاوه حتی اگر حمله روز گذشته توسط داعش و نه خود حکومت صورت گرفته باشد، باز هم چیزی از مسئولیت حاکمان جنایتکار کم نمیکند. حکومت اسلامی پیشقراول داعش است، اگر جمهوری اسلامی نبود این تخم و ترکه های اسلامی و از جمله مزدوران سلفی نیز که در هفته های گذشته در سنندج و سقز دست به جنایت زدند موجودیتی نداشتند. بیجهت نیست که در جریان این اتفاقات مردم انگشت اتهام را بلافاصله به طرف جمهوری اسلامی نشانه میروند. مردم بخوبی این حکومت را شناخته اند و میدانند که هر توطئه و جنایتی از آدمکشان حاکم بر میاید. 

پایان دادن به این جنایات و این ناامنی ها تنها و تنها از طریق سرنگونی حکومت نکبت اسلامی میگذرد. جمهوری اسلامی تلاش میکند که اذهان مردم را به طرف دشمنان دیگری منحرف کند اما این جنایات به درست خشم و نفرت مردم را علیه خود جمهوری اسلامی تشدید میکند. اگر حکومتیان استاد جنایت و توطئه اند، توده های وسیع مردم نیز درسهایی بسیار گرانبها و فراموش نشدنی در مبارزه علیه جمهوری اسلامی و بویژه در جریان انقلاب زن زندگی آزادی آموخته اند و در مقابل هیچ توطئه ای هدف خود را که سرنگونی جمهوری اسلامی است گم نمیکنند. دشمن ما همینجا است یکی از شعارهای کلیدی مردم و نشانه هوشیاری سیاسی بالای جامعه است. پایان جمهوری اسلامی پایان دار و دسته های مختلف تروریست اسلامی نیز هست. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۳ مرداد ۱۴۰۲، ۱۴ اوت ۲۰۲۳