آمریکا: رویکرد ما به ايران دیپلماسی، فشار و بازدارندگی است

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

سخنگویان کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا می‌گویند پول‌های آزادشده ایران در کره جنوبی باید با نظارت سختگیرانه برای اهداف بشردوستانه هزینه شوند. آنها تأکید کردند که آزادی شهروندان آمریکایی هیچ ارتباطی با مسائل دیگر ندارد. کرین ژان-پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) به وقت محلی در نشست خبری در مورد آزادی پنج شهروند با تابعیت دوگانه ایرانی‌آمریکایی گفت که مذاکرات با ایران در مورد آزادی آن‌ها به پایان نرسیده و همچنان ادامه دارد.

او در مورد آزادسازی دارایی ایران در کره جنوبی بالغ بر ۶ میلیارد دلار گفت که این مبلغ، هیچ نوع پرداختی، دلار آمریکا یا حتی دلار مالیات‌دهندگان نیستند؛ بلکه آنچه دنبال می‌شود ترتیبی است که مردم ایران بتوانند با نظارت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، قطر و سازمان‌های امداد از منابع مالی ایران استفاده کنند که از سال ۲۰۱۸ در حسابی در کره جنوبی نگهداری می‌شود.

سخنگوی کاخ سفید افزود، این همان پولی است که دولت پیشین آمریکا به ایران اجازه داد در یک حساب ویژه نگهداری کند و ایران میلیاردها دلار از این وجوه را خرج کند و دولت پیشین آمریکا چیزی در ازای آن دریافت نکرد.

ژان-پی‌یر گفت: «بر این اساس تنها چیزی که ما با ایران گفت‌وگو کرده‌ایم، فرآیندی است که از طریق آن می‌توان این وجوه را برای اهداف بشردوستانه هزینه کرد. ما نظارت کاملا شفافی خواهیم داشت که این پول کجا و برای چه هدفی سرازیر می‌شود. ما در اینجا در مورد یک معامله خوب بحث می‌کنیم.»

او در عین حال افزود که آمریکا برای استفاده از این پول محدودیت‌هایی قائل شده است.

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه "ما با مردم ایران که دعوا نداریم" تصریح کرد ایرانیان از این طریق باید بتوانند در این تنگنای فشار و فقر و گرسنگی که رژیم تهران به آن‌ها تحمیل کرده است، نفس راحتی بکشند.

کرین ژان-پی‌یر اظهار داشت که این گام مثبت با مسائل دیگر مانند توافق هسته‌ای هیچ ارتباطی ندارد: «ما هیچ جنبه‌ای از رویکرد کلی خود را در رابطه با ایران که همچنان بر بازدارندگی، فشار و دیپلماسی متمرکز است، تغییر نداده‌ایم».

سخنگوی کاخ سفید تأکید کرد که رویکرد دیپلماسی بخش مهم سیاست خارجی رئیس‌جمهور آمریکا را تشکیل می‌دهد که قصد دارد آن را پیش ببرد.

انتقاد پمپئو: در ازای هر شهروند یک میلیارد باج می‌دهیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، مبادله زندانیان میان دولت بایدن و ایران و آزادسازی ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد.

این وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز آمریکا گفت: «این واقعا خطرناک است؛ این برای کشور‌های خلیج فارس خطرناک است؛ برای اسرائیل هم خطرناک است.»

بیشتر بخوانید: انتقاد چند شخصیت آمریکایی و ایرانی از توافق ایران و آمریکا

پمپئو گفت که پرداخت مالی به ایران بابت آزادی زندانیان آمریکایی "فقط گروگانگیری بیشتر را تشویق می‌کند" و افزود که این پرداخت مالی "اقتصاد آن‌ها را می‌سازد".

وزارت خارجه آمریکا: این معامله ربطی به توافق هسته‌ای ندارد

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در نشست خبری روز دوشنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) آزادی پنج شهروند ایرانی-آمریکایی در چارچوب مذاکرات با مقامات جمهوری اسلامی در قبال آزادسازی دارایی‌های مسدودشده ایران را "یک گام مثبت" ارزیابی و تأکید کرد که آمریکا چیزی جز بازگشت فوری این شهروندان آمریکایی به ایالات متحده نمی‌خواهد: «تا زمانی که آن‌ها را به ایالات متحده برگردانیم، آرام نخواهیم گرفت.»

پاتل در پاسخ به پرسشی در باره یک شهروند آمریکایی دیگر به نام "شهاب دلیلی" که گفته می‌شود در ایران در بازداشت به سر می‌برد، وارد جزئیات وضعیت او نشد و گفت: «شهاب دلیلی هنوز به عنوان یک فرد بازداشت شده به صورت اشتباه یا غیرقانونی اعلام نشده است. چیزی که می‌توانم بگویم این است که آبرام پالی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، فرصت گفت‌وگو با خانواده دلیلی را داشته است.


او تصریح کرد: «وزارت امورخارجه آمریکا همچنین این فرصت را داشت که با این پنج نفر در روزی که به حبس خانگی منتقل شدند، صحبت کند. تعامل ما با آن‌ها و همچنین خانواده‌هایشان ادامه دارد. مشارکت ما در این امر همچنان ادامه دارد و کماکان قوی خواهد بود.»

 

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین درباره دسترسی ایران به وجوه مسدودشده در بانک‌های کره جنوبی گفت: «این پول ایران است که در بانک‌های کره جنوبی قرار دارد و دادن اجازه به ایران برای استفاده از این پول برای اهداف بشردوستانه، بخشی از سیاست آمریکا برای اطمینان از این است که تحریم‌های ما مانع از سرازیر شدن کالا‌ها و خدمات بشردوستانه به مردم عادی نمی‌شود.»

او تأکید کرد که هرگونه انتقال پول حاصل از این خرید‌ها تحت نظارت شدید خواهد بود؛ و این پول نیز پس از خروج از کره جنوبی مشمول همان محدودیت‌های سخت‌گیرانه خواهد بود.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکاودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکاعکس: Celal Gunes/AA/picture alliance
ودانت پاتل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انتقال شش میلیارد دلار پول به ایران مشکل‌ساز نمی‌شود، گفت: «باید به وضوح اعلام کنم که استفاده از این پول‌ها در راستای اهداف بشردوستانه همیشه مجاز بوده و شامل تحریم‌ها نمی‌شده است، اما در مورد اقدامات خرابکارانه ایران در منطقه، حمایت آن از تروریسم و سایر اقدامات باید بگویم آمریکا به مقابله با آن‌ها ادامه خواهد داد. ما به مسئول دانستن ایران در موارد مربوط به نقض حقوق بشر و حمایت آن از روسیه ادامه خواهیم داد.»

 

پاتل در این نشست خبری تأکید کرد که این مذاکرات به هیچ مسئله دیگری، از جمله توافق هسته‌ای با ایران، ارتباط ندارد: «ما رویکردمان در قبال ایران تغییر نداده‌ایم.»

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای ایران همچنین افزود که هدف ایالات متحده آمریکا همچنان جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای است و نظر آمریکا در مورد سیاست‌های منطقه‌‌ای ایران در منطقه نیز تغییر نکرده است.

https://www.dw.com/fa-ir