خبر فوری: بازداشت  گسترده فعالین زنان در استان گیلان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

به گزارش "بیدار زنی" صبح روز چهارشنبه 25 مرداد با یورش "مأمورینی" که هنوز از هویتشان اطلاعی در دست نیست، به منازل ۸ تن از فعالین زنان به نام‌های زیر حمله کرده و بازداشت شان نمودند: جلوه جواهری، فعال حقوق زنان و نویسنده و مترجم در رشت، متین یزدانی، فعال حقوق زنان و عکاس در رشت، فروغ سمیع نیا، فعال حقوق زنان در رشت، یاسمین حشدری، فعال حقوق زنان و شاعر و ناشر در بندر انزلی ، زهرا دادرس و زهره دادرس، دو خواهر و فعال حقوق زنان در رشت و شیوا شاه‌سیاه، گرافیست ساکن لاهیجان.

همچنین به گزارش دویچه وله فارسی، در همین روز نگین رضایی، فعال حقوق زنان در فومن نیز بازداشت شده است.
سالگرد قتل مهسا امینی و آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی نزدیک است نیروهای مبارز و آزادیخواه، دادخواهان، خانواده‌های جان باختگان، کارگران و بیکاران، زنان و دختران آگاه در مبارزه علیه حجاب، دانشجویان و... اکثریت عظیم نیروهای مردمی در حال تدارک و آمادگی برای خیزش گسترده سراسری و تعیین کنندۀ دیگری هستند. حاکمیت نیز از وحشت چنین سیل عظیمی و برای مقابله و جلوگیری از عواقب وخیم آن به دست و پا افتاده از یک سو با طرح و تصویب شتابزدۀ لایحۀ به اصطلاح "عفاف و حجاب" محمل "قانونی" برای سرکوب‌هایش می‌تراشد و از سوی دیگر با گسیل "آتش به اختیاران" یا سگان  زنجیری‌اش این گونه وحشیانه به منازل یورش برده تا به زعم خود از این شیرزنان زهر چشم بگیرد! اما چشمانشان از خشم چنان تیره شده که بر دیوارهای همین منازل شعارهایی چون: "گر ما ز سر بریده می ترسیدیم - بی اسلحه با شما نمی‌جنگیدیم" یا "ما زن و مرد جنگیم، بجنگ تا بجنگیم" را نمی‌بینند. چنین رشادت و تهوری از زنان و مردان جوان مبارز میهن ما، پایان پیروزمند این نبرد نابرابر را از همین اکنون رقم می‌زند.
نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران - خارج از کشور، ضمن دفاع از حقانیت این عزیزانی که به ناحق به بند کشیده شده‌اند، همگان را برای آزادی فوری ایشان و تمامی زندانیان سیاسی فرا می‌خواند و همدوش مردمان مبارز کشورمان به استقبال  پرشور این خیزش بلند می‌رود.
نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران - خارج از کشور
۲۵ مرداد ۱۴۰۲ -   16 آگوست 2023

آخرین خبرهای دریافتی:
* - بازداشت سارا جهانی، فعال حقوق زنان و هومن طاهری، فعال سیاسی در رشت
سارا جهانی، فعال حقوق زنان و داروساز و هومن طاهری، فعال سیاسی نیز دیروز، ۲۵ مردادماه، با یورش ماموران امنیتی در منزل خود در رشت بازداشت شدند.
* - عصر دیروز ۲۵ مردادماه، واحده خوش‌سیرت، فعال حقوق زنان ساکن شهر لاهیجان با یورش ماموران امنیتی در ساعت ۴ بعدازظهر در منزل خود بازداشت شد.
* - همچنین در این روز آزاده چاوشیان نیز در منزل خود بازداشت شد.
* - دادسرای عمومی و انقلاب رشت، با عدم پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، از ارائه‌ی هر گونه توضیحی پیرامون نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری آنها خودداری کرده و از خانواده‌ها خواسته است روز شنبه به دادسرا مراجعه کنند.
فعالان سیاسی و فعالان حقوق زنان بازداشت شده، با محرومیت از حق تماس تلفنی و عدم اطلاع از محل نگهداری خود، دومین روز بازداشت توسط نهادهای امنیتی را از سر می‌گذرانند. بدیهی است که این تضییع حقوق اساسی بازداشت‌شدگان، نگرانی‌ها بابت سلامت و امنیت جانی آنان را افزایش می‌دهد.
* - امروز پنجشنبه بیست و ششم مرداد، مهسا بصیر توانا (خواهر مهران بصیر توانا، از جانباختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ و مادر دو فرزند ). توسط نیروهای امنیتی در فومن بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. با احتساب وی، شمار فعالان بازداشت شده گان دو روز اخیر در گیلان به سیزده تن افزایش یافت. 
* - روابط عمومی اداره کل اطلاعات گیلان در اطلاعیه‌ ای از بازداشت گروهی از شهروندان در این استان تحت عنوان “تیم تشکیلاتی دوازده نفره” خبر داد و مدعی شد که این افراد در حال برنامه ریزی و انجام اقداماتی در خصوص سالگرد اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بوده اند. و را متهم به همکاری با رسانه های خارج از ایران کرده است.
* - علیرغم مراجعات خانواده های افراد بازداشتی به نهادهای امنیتی و قضایی، تاکنون از محل نگهداری و سرنوشت آنها اطلاعی بدست نیامده است.
* - دادسرای عمومی و انقلاب رشت، با عدم پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، از ارائه‌ی هر گونه توضیحی پیرامون نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری آنها خودداری کرده و از خانواده‌ها خواسته است روز شنبه به دادسرا مراجعه کنند.