فراخوان حزب کمونیست کارگری در مورد تبلیغات فاشیستی علیه مهاجرین افغانستانی و چندمطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

مردم بپاخاسته ایران  در روزهای گذشته تبلیغات فاشیستی گسترده‌‌ای علیه مهاجرین افغانستانی در ایران به راه افتاده است. این حمله‌ای کثیف و ضد انسانی به میلیون ها مهاجر ستم‌کشیده افغانستانی از یک طرف و از طرف دیگر حمله‌ای به انقلاب، منحرف کردن اذهان مردم از انقلاب و به جان هم انداختن مردم است. با تمام قوا باید در مقابل آن ایستاد و این توطئه خطرناک و غیر انسانی را در نطفه خفه کرد. 

نیروهای راسیستی در همه جای دنیا مشکلات نظام غیر انسانی سرمایه‌داری، بیکاری و کمبود مسکن و خشونت‌های ذاتی نظام خود را به گردن خارجیان می‌اندازند و با چاشنی انواع دروغ، تهمت، بزرگنمایی، ارائه آمارهای غیر واقعی، وارونه جلوه دادن حقایق، بخشی از جامعه را به جان بخش دیگر می‌اندازند تا جا پای خود را سفت کنند و دست راستی‌ترین و ضد مردمی‌ترین سیاست‌ها را علیه اکثریت مردم زحمتکش به خورد جامعه بدهند. 

در ایران این راسیسم صدبار غیر انسانی‌تر و سیستماتیک‌تر مستقیما توسط خود حکومت اسلامی نمایندگی میشود. این سیاست حکومت در تمام دوران حاکمیتش بوده است. اما حجم وسیع تبلیغاتی که در روزهای اخیر علیه مهاجرین افغانستانی، به شیوه عجیب و به یکباره شروع شده هدف  مشخصی را تعقیب میکند: ضربه زدن به انقلاب، منحرف کردن اذهان مردم، برداشتن فشار جامعه از روی حکومت و انداختن جامعه به جان بخش محروم دیگری از جامعه تا انقلاب را خفه کنند و خود را از بحران انقلاب نجات دهند. اطاق فکر رژیم یکباره راه حلی پیدا کرده و دشمن تازه‌ای را به مردم معرفی میکند تا خود را از مخمصه نجات دهد. رسانه‌ها و مقامات حکومت به دو شکل علیه مهاجرین افغانستانی به نفرت‌پراکنی مشغول شده‌اند. بخشی از رسانه‌ها و مقامات در لباس دفاع از افغانستانی‌ها تحت عنوان برادران مسلمان ظاهر شده‌اند تا علیه مردم بپاخاسته رجزخوانی کنند و افغانستانی‌ها را که بدست دو رژیم اسلامی از همه چیز محروم شده‌اند حامی خود جلوه دهند و بخش  دیگری از مقامات و رسانه‌ها مستقیما علیه مهاجرین افغانستانی تبلیغ میکنند و با وقاحت محروم‌ترین بخش جامعه را که شدیدا توسط مفتخوران حاکم استثمار میشوند و از هر حق و حقوقی محرومند به باد حمله گرفته و آنها را مسبب مشکلات جامعه معرفی میکنند. هر دو سیاست که ظاهر متفاوتی دارند، یک هدف واحد را دنبال میکنند: تلاش برای ایجاد نفرت علیه مهاجرین، معرفی یک دشمن غیر واقعی به مردم و از این طریق تلاش برای نجات خود حکومت. 

ناسیونالیسم ایرانی و مشخصا طیف سلطنت طلب نیز با خارجی ستیزی و تعصبات ارتجاعی ناسیونالیستی با جمهوری اسلامی همسو شده و ابعاد وسیعتری به این هجوم تبلیغاتی علیه افغانستانی‌ها داده‌اند. گویی مسبب خرابی جامعه نه حاکمیت ۴۴ ساله حکومت اسلامی بلکه انسان‌هایی هستند که جز تحقیر و استثمار شدید و بیحقوقی کامل نصیبی از زندگی نبرده اند.

خوشبختانه بخش وسیعی از جامعه با برخوردی انسانی به مهاجرین افغانستانی، اهداف پشت این توطئه را بخوبی میشناسد و تلاش وسیعی را برای آگاه کردن عده‌ای از مردم که بدام این تبلیغات افتاده‌اند شروع کرده است. جدالی که تلاش میکند تا تبلیغات حکومت و ناسیونالیسم نژادپرست ایرانی را افشا کند و با متحد کردن مردم محروم و زحمتکش مهاجر و غیر مهاجر صف انقلاب علیه جمهوری اسلامی را متحد و تقویت کند. 

حزب کمونیست کارگری به مردمی که فریب این تبلیغات را خورده‌اند و در دام حکومت و راسیست‌های ایرانی افتاده‌اند هشدار میدهد. حزب فعالین و تشکل‌های کارگری و مردمی را به ورود هر چه فعال‌تر به این جدال سیاسی و اجتماعی برای خنثی کردن تبلیغات راسیستی و ضربه زدن به انقلاب و همزمان دفاع از حق کار و تحصیل و شهروندی برای مهاجرین افغانستانی و جلب هر چه بیشتر آنها به صفوف انقلاب فرامیخواند. هرچه این صف گسترده‌تر و قدرتمندتر عمل کند به اتحاد صفوف بخش‌های مختلف مردم اعم از مهاجر و غیر مهاجر و به تحکیم صفوف انقلاب کمک بیشتری خواهد کرد. 

جمهوری اسلامی و راسیست‌های ایرانی در این جدال نیز بازنده خواهند بود و جبهه انقلاب متحدتر، آگاهتر و مصمم‌تر این حیله‌های اسلامی و ناسیونالیستی را پشت سر خواهد گذاشت و به راه خود برای سرنگونی دشمن همه مردم زحمتکش و ستمدیده ادامه خواهد داد. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ مهر ۱۴۰۲، ۳ اکتبر ۲۰۲۳

 

 

 


اعتصاب کارگران ملی حفاری، کارکنان پالایشگاه نفت و پتروشیمی آبادان
اعتراضات در نفت گسترده است. بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز چهارشنبه ۱۲ مهر گروهی از کارگران قراردادی وزارت نفت اعم از قراردادی های ملی حفاری و کارکنان پالایشگاه نفت آبادان، در اعتراض به مطالبات ده ساله زمین مانده خود در مقابل ساختمان مدیریت شرکت مناطق نفتخیز جنوب در اهواز دست به تجمع و اعتراض زدند.
بنا به خبر دیگری از این شورا  در این روز همچنین کارگران شاغل در پتروشیمی آبادان برای دومین روز  به دلیل عدم پرداخت شش ماه دستمزد شان و نیز افزایش بدهی‌های این مجتمع که منجر به خوابیدن بخشهایی از فعالیت این مجموعه شده است تجمع کردند. از دیگر موارد اعتراض این کارگران، آیتم ۴۰ درصد حق جذب است که در گذشته پرداخت می‌شد و در حال حاضر پرداخت آن قطع شده و مدیران شرکت می‌گویند توانایی پرداخت آن را ندارند.  طبق همین گزارش کارگران بخش اورهال این پتروشیمی نیز در روز گذشته و امروز در اعتراض به عدم پرداخت ۵ تا ۶ ماه مزد وحق بیمه خود  دست به اعتصاب زدند و تجمع کردند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ مهر ۱۴۰۲،  ۴ اکتبر   ۲۰۲۳

 

 

 


دستگیر شدگان سالگرد جمعه خونین زاهدان باید همگی فورا آزاد شوند
طبق گزارشات منتشر شده در جریان گرامیداشت سالگرد جانباختگان جمعه خونین زاهدان تعدادی بازداشت شدند که تعداد آنها در چهار شهر زاهدان، خاش،میرجاوه و چابهار تا بامداد دوشنبه ۱۰ مهر۲۱۶ نفر تخمین زده میشود  که ۳۲ نفر از آنها کودکانی با سن ۱۳ تا ۱۸ سال هستند.  قبل از این نیز شماری از فعالین معترض این شهر و دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان دستگیر شدند و در زندان بسر میبرند. دستگیر شدگان جمعه خونین، دستگیرشدگان انقلاب زن زندگی آزادی و تمامی زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. 
در سالگرد جمعه خونین زاهدان، علیرغم همه سرکوبگریهای حکومت و قشون کشی هایش به استان سیستان و بلوچستان و  نظامی کردن فضای زاهدان و دیگر شهرهای این استان، در روز هفتم مهر ماه انبوهی از جمعیت مردم معترض در شهر زاهدان به خیابان آمدند و در شهرهای مختلف این استان تجمعات اعتراضی مردمی برپا شد و در هشتم مهر ماه  در این استان اعتصاب عمومی کامل برقرار شد.  
  این جنب و جوش و تحرک گسترده، شکست دیگری برای حکومت  اسلامی و سرکوبگریهایش بود. سالگرد جمعه خونین زاهدان بیش از پیش عزم مردم برای مقابله با حکومت اسلامی در زاهدان و دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان را به نمایش گذاشت. سالگرد جمعه خونین زاهدان در عین حال همبستگی و اتحاد سراسری مردم در شهرهای مختلف دیگر استانها برای سرنگونی جمهوری اسلامی را به وضوح بازتاب داد. این را در شعارنویسی های گسترده و فراوان بر در و دیوار تمام شهرهاُ، در بیانیه های اعتراضی مردمی و فراخوانهایی که از سوی شبکه سراسری انقلاب زن زندگی آزادی و نهاد دادخواهان داده شده بود و در اکت های اعتراضی در دانشگاهها بصورت پرفورمنس های نمایشی و گرامیداشت خدانور لجه ای این چهره شاخص جانباختگان زاهدان به روشنی دیدیم.  
این چنین بود که سالگرد جمعه خونین بعد از گرامیداشت سالگرد انقلاب زن زندگی آزادی که پیشروی مهمی برای انقلاب بود، گام دیگری انقلاب را به پیش برد. جمهوری اسلامی که خود را بازنده این جنگ می بیند با ابزار سرکوب و دستگیری میکوشد شعله اعتراضات در زاهدان این استان سراپا اعتراض را بخواباند. حتی سعی کرد  با طرح پرداخت دیه، در صف دادخواهان تفرقه ایجاد کند. اما  مردم با دو روز گرامیداشت یاد جانباختگان جمعه خونین جواب دندان شکنی به این حکومت منفور دادند.  دادخواهان محکم و استوار ایستادند و مادر‌ خدانور لجه ای با انتشار کلیپی با صلابت تمام گفت:"ما دیه نمیخواهیم ما پاسخ خون‌شهیدان را میخواهیم". او مادران دیگر دادخواه را مورد خطاب قرار داد و گفت دیه نخواهید حقتان را بخواهید و آنها را به د ادخواهی فراخواند. 
برای عقب زدن این کانون داغ انقلاب است که حکومت دست به این دستگیریها زده است. با همبستگی سراسری باید فشار آورد تا دستگیرشدگان جمعه خونین همگی بدون قید و شرط آزاد شوند. با قدرت انقلاب میتوانیم در زندانها را بگشاییم. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ مهر ۱۴۰۲،  ۳ اکتبر   ۲۰۲۳

 

 

تجمعات بازنشستگان کشوری در سنندج و کرمانشاه
روز ۱۱ مهر بازنشستگان کشوری شامل بازنشستگان و بخشهای دیگر کارکنان بازنشسته همچون سه شنبه های قبل و برای پیگیری خواستهایشان در شهرهای سنندج و  اهواز دست به تجمع زدند.
در اهواز سیامک چهرازی از معلمان معترض سخنرانی کرد. او با تاکید بر شعار "تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم" بر ادامه مبارزات بازنشستگان تاکید کرد. در این تجمع بنری با نوشته "معلم زندانی آزاد باید گردد" توجه ها را جلب میکرد و چهرازی در سخنان خود  انتظاراتش  را ا ز معلمان شاغل برای پیگیری خواستهایشان مطرح کرد.
اکنون بخش های مختلف بازنشستگان از جمله بازنشستگان تامین اجتماعی، مخابرات، فولاد، نفت و کشوری در اعتراض به اختلاسها و وخیم تر شدن هر روز بیشتر وضع معیشتی خود و پاسخ نگرافتن مطالباتشان در اعتراضند و روزهای مختلف هفته را به اعتراض خود اختصاص داده اند. "شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد"، "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد"،  "اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد " که از سوی بازنشستگان سر داده میشود فراخوانی به اتحاد مبارزاتی ۲۵ میلیون  بازنشسته در سطح سراسری و اتحاد جمعیت میلیونی کارگری در سطح جامعه و همه مردم علیه فقر و فساد است. این شعارها را باید همه جا تکثیر کرد و بسوی تجمعات سراسری بزرگ کارگری خیز برداشت. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ مهر ۱۴۰۲،  ۳ اکتبر   ۲۰۲۳