اطلاعیه حزب کمونیست کارگری در باره  اعطای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی وچند مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعطای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی، زندانی سیاسی که در دل انقلاب زن زندگی آزادی در برابرجمهوری اسلامی ایستاده است، حرکتی در حمایت از این انقلاب است. این اقدامی است که توجه جهانیان را به زندانیان سیاسی در ایران جلب میکند و مبارزه برای آزادی این عزیزان را یک گام به جلو میراند.  رئیس کمیته نوبل نروژ در دفاع از اعطای این جایزه به نرگس محمدی بر انقلاب زن زندگی آزادی بعنوان یک جنبش عظیم مردم تاکید میکند. اعطای این جایزه به اعتبار انقلاب صورت میگیرد و توجه جهانیان را بار دیگر به انقلاب زن زندگی آزادی جلب میکند. 

انقلاب، در شرایطی که جهموری اسلامی تلاش میکند این تصویر را به جهان مخابره کند که همه چیز پایان یافته و شرایط عادی است، به پیش میرود و توجه جهانیان و نهادهای بین المللی را بیش از پیش بخود جلب میکند. اعطای جایزه به نرگس محمدی حرکتی است در ادامه بیانیه اخیرعفو بین الملل در محکومیت جنایات مقامات جمهوری اسلامی علیه خانواده های دادخواه و اعتراض کارشناسان سازمان ملل علیه لایحه حجاب و عفاف بعنوان مظهر آپارتاید جنسیتی و مصداق جنایت علیه بشریت. انقلاب با خیز مجددی بعد از سالگرد قتل حکومتی مهسا دوباره بیش از گذشته توجه جهانیان را به خود جلب کرده است. اینها تحولاتی است در جهت طرد و منزوی شدن رژیم تبهکار جمهوری اسلامی در سطح جهانی. 

چهره هائی که با انقلاب بجلو رانده شده‌اند تا زمانی که همراه انقلاب و برای نابودی کلیت جمهوری اسلامی حرکت میکنند، شایسته حمایت نهادهای جهانی هستند. نرگس محمدی یکی از این چهره هاست. امیدواریم او استوار و پیگیر به مقباله خود با جمهوری اسلامی و دفاع از انقلاب زن زندگی آزادی ادامه دهد. نرگس محمدی و کلیه زندانیان سیاسی باید فورا و بی قید و شرط آزاد شوند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ مهر ۱۴۰۲، ۶ اکتبر ۲۰۲۳

 

 

ادامه اعتصاب کارگران آلومینیوم سازی اراک (ایرالکو)
۴۰۰۰ کارگر آلومینیوم سازی اراک (ایرالکو) به اعتصاب خود ادامه میدهند. اعتصاب این کارگران با خواست افزایش حقوقها و در اعتراض به گرانیها و چپاولگریهای سهامداران شرکت ادامه دارد. همانطور که قبلا گزارش کردیم این اعتصاب ابتدا از شیفت شب آغاز شد و سپس بدنبال جلسه مدیریت با نمایندگانی از کارگران و عدم پاسخگویی آنها به خواست کارگران از روز هشتم مهر ماه تمام ۴۰۰۰ کارگر در سه شیفت این کارخانه وارد اعتصاب شدند. در گزارش قبلی از استعفای  میراشرفی مدیریت شرکت در زیر فشار اعتصاب کارگران گزارش کردیم که  هیات مدیره با استعفای او موافقت نکرد. در آخرین خبرهای دریافت شده گزارش میشود که اعتصاب کارگران آلومینیوم سازی ادامه دارد و کارگران هر روز ساعت سه بعد از ظهر جلوی ساختمان ستاره که ساختمان مدیریت است تجمع کرده و پیگیر خواستهایشان هستند.
 یک کمبود اعتراضات این کارگران عدم اطلاع رسانی از اخبارهر روزه این حرکت است.  حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت از اعتراضات و خواستهای این کارگران توجه فعالین کارگری دراین کارخانه را به تلاش برای  رفع این کمبود و جلب همبستگی هر چه بیشتر کارگران دیگر کارخانجات در شهر اراک و حمایت های مردمی فرا میخواند. حزب همچنین بر اتکاء کارگران به مجمع عمومی خود و تصمیم گیری های جمعی به عنوان راهی برای حفظ  اتحاد صفوف مبارزاتی شان و شرکت خانواده ها در تجمعات اعتراضی کارگران تاکید دارد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ مهر ۱۴۰۲،  ۷ اکتبر   ۲۰۲۳

 

 


به جنایت علیه آرمیتا اعتراض کنیم! 

از روز یکشنبه نهم مهر که حجاب‌بان جمهوری اسلامی در مترو شهدای تهران آرمیتا گراوند شانزده ساله را چنان مورد ضرب و شتم قرار داد که او به کما رفت، نامش چند صد هزار بار در شبکه های اجتماعی آورده شده و به صدر خبرهای بسیاری از رسانه‌ها در اقصا نقاط جهان کشیده شده است. همه با نگرانی سرنوشت او را دنبال می کنند. 

جمهوری اسلامی که به خوبی می داند چه جنایتی مرتکب شده و مردم را بشدت منقلب کرده است، به گرد آرمیتا گراوند یک حصار امنیتی و نظامی کشیده است. غافل از اینکه هیچ چیز از چشمان مردم پنهان نمی ماند. آرمیتا را به بیمارستان نظامی فجر در تهران منتقل کردند. پدر و مادرش تنها یک بار توانستند از پشت شیشه او را ببینند. رژیم تبهکار اسلامی در نمایشی تهوع آور که تنها ترس و وحشتش از تحرک دوباره مردم در اعتراض به این جنایت تازه را عریان می سازد، زبونانه تلاش کرد به مردم بگوید که ضرب و شتمی در کار نبود. که گویا "فشار خون آرمیتا دچار افت شده و به زمین خورده است"! پدر و مادر آرمیتا را در حالیکه عمیقا نگران وضعیت آرمیتای عزیزشان بودند، مورد تهدید و فشار روحی و روانی قرار دادند و وادار کردند که روایت رژیم را تصدیق کنند. فیلم مقطعی از ماجرا هم منتشر کردند و حتی به سراغ دوتن از همکلاسی های آرمیتا رفتند تا به زور از زبان آنها دروغ بیرون بکشند. خبرنگار روزنامه شرق را هم که برای تهیه خبر به بیمارستان رفته بود بازداشت کردند. مقابل بیمارستان فجر را نیز امنیتی کردند تا تجمع مقابل بیمارستان کسری تکرار نشود.جنایت پشت جنایت اما وحشت‌زده از عکس‌العمل مردم. 

این ترفندها را مردم می شناسند. شاهدان عینی بلافاصله حقیقت ماجرا را در مدیای اجتماعی به گوش همه مردم رساندند و خبر بسرعت به سراسر جهان رسید. حالا دو تن از شاهدین عینی به روزنامه گاردین هم گفته‌اند که یک حجاب‌بان جمهوری اسلامی آرمیتا را به دلیل بی‌حجابی مورد ضرب و شتم قرار داده و دلیل به کما رفتن وی همین بوده است. 

یکی از این شاهدان عینی گفته است که یک فاطمه کماندوی چادر به سر رژیم به آرمیتا عربده میزند "که چرا حجاب نداری؟" و آرمیتا پاسخ می‌دهد: "مگر من به تو می‌گویم چرا چادرت را برنمیداری"؟ و مزدور اسلامی وقتی حاضرجوابی و شجاعت این دختر جوان را می‌بیند به او حمله‌ور میشود. 

آرمیتا تا آخرین لحظه قبل از جنایت رژیم که منجر به کما رفتن وی شد ساکت نماند و حالا نوبت ماست که خشم و اعتراض خود را نسبت به این جنایت و ظلم و بیرحمی نسبت به خانواده او فریاد بزنیم. رژیم از تحرک دوباره مردم در خیابانها در اعتراض به این جنایت بشدت بیمناک است. بگذار با اعتراضات وسیع و گسترده خود این ترس و نگرانی رژیم را به واقعیت تبدیل کنیم. جمهوری اسلامی باید بداند که هر جنایتش با پاسخ قاطعانه مردم روبرو خواهد شد. لازم است همه بخشهای جامعه با دست زدن به اعتراض و برپایی تجمع، با پرفورمنس‌های خیابانی و شعارنویسی و شعاردهی و بیانیه و هر اقدام دیگری که ممکن است، نسبت به این جنایت اعتراض کنند. ما دستهای بهم بافته شده‌مان را به نشانه اتحاد بالا خواهیم برد و به خاطر آرمیتا و خانواده‌اش و بخاطر آرمیتاها و به کرسی نشاندن حق و حقوق زنان به انقلابمان ادامه خواهیم داد تا کل جامعه را از چنگال این حکومت وحشی رها سازیم. 

برای آرمیتای عزیزمان صمیمانه آرزوی بهبودی داریم و خانواده نگران او را در آغوش میگیریم. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ مهر ۱۴۰۲، ۵ اکتبر ۲۰۲۳