دانمارک و سوئد ممنوعیت سوزاندن »کتاب‌های مقدس مذهبی» را بررسی می‌کنند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

دولت دانمارک در حال بررسی ممنوعیت سوزاندن کتاب‌های مقدس مذهبی «به دلیل نگرانی‌های امنیتی و دیپلماتیک» است. هفته گذشته یک گروه دست‌راستی افراطی دانمارکی ویدئویی از سوزاندن قرآن بیرون از سفارت عراق در کپنهاک، پایتخت دانمارک منتشر کرده بود.پلیس دانمارک تایید کرد که یک کتاب سوزانده شده است اما نگفته است که آیا این کتاب قرآن است یا خیر.

وزیر دفاع دانمارک گفته است «اگرچه دفاع از آزادی بیان حیاتی است اما اینگونه اعتراضات به نفع افراطیان است و تهدید امنیتی محسوب می‌شود.»
بر این اساس دولت دانمارک به دنبال راه‌های حقوقی برای «دخالت در برخی از موارد این‌چنینی است، از جمله در مواردی که اعتراضات در برابر سفارت‌خانه کشورهای خارجی برگزار می‌شود.»

نخست وزیر سوئد نیز گفته است طرحی مشابه در کشورش با این هدف در جریان است.
هر دو کشور اسکاندویناوی، اخیرا بعد از چند مورد اعتراض همراه با به آتش کشیدن قران، کتاب مقدس مسلمانان، تحت فشارهای دیپلماتیک از سوی برخی کشورهای مسلمان قرار گرفته‌اند.
وزارت خارجه دانمارک در بیانیه‌ای گفته است «در حال بررسی امکان دخالت در برخی از این اعتراضات است که در جریان آن‌ها کشورها، فرهنگ‌ها و مذاهب دیگر هدف توهین قرار می‌گیرند». به گفته این وزارتخانه این اعتراضات «تبعات منفی قابل توجهی از جمله نگرانی‌های امنیتی برای دانمارک به دنبال داشته است.»
دولت دانمارک در عین حال تاکید کرده است که آزادی بیان یک ارزش بنیادین است و هرگونه تغییر در این زمینه در چارچوب آزادی‌های به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی خواهد بود و به شیوه‌ای انجام خواهد شد که گستره شمول آزادی بیان در دانمارک تغییر نکند.
در این بیانیه در عین حال دولت دانمارک به تاثیر این اعتراضات جنجال‌برانگیز بر اعتبار بین‌المللی این کشور تاکید کرده و موضع قبلی خود را مبنی بر محکومیت سوزاندن کتاب‌های مذهبی تکرار کرده است.

تظاهرات صدها نفر در عراق در واکنش به گزارش‌های مربوط به سوزاندان قرآن در دانمارک
آیا روسیه در سوزاندن قرآن در سوئد دست داشت؟
واکنش‌ها به قرآن‌سوزی در سوئد؛ سازمان همکاری اسلامی «جلسه اضطراری» تشکیل می‌دهد
در این بیانیه آمده: سطح این اعتراضات در دانمارک باعث شده این کشور در بسیاری نقاط جهان به عنوان «تسهیل کننده توهین و تحقیر فرهنگ‌ها، مذاهب و سنن کشورهای دیگر شناخته شود.»
در بیانیه‌ای مجزا، اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد گفته است روندی مشابه در استکهلم آغاز شده و این کشور در این زمینه با دولت دانمارک در تماس است: «ما نیز بررسی شرایط حقوقی را آغاز کردیم تا تدابیری را برای تقویت امنیت ملی و امنیت سوئدی‌ها در این کشور و سایر نقاط جهان اتخاذ کنیم.»
همزمان با عید قربان در روز ۲۸ژوئن سال جاری، فردی که گفته می‌شود عراقی است، صفحاتی از قرآن را پاره کرد و صفحاتی از آن را در آتش سوزاند.
نزدیک به ۲۰۰ نفر برای تماشا و از جمله عده‌ای برای اعتراض به آتش‌زدن قرآن جمع شده بودند.
پلیس سوئد پیشتر با درخواست سوزاندن قرآن مخالفت کرده بود اما در نهایت دادگاه به دلیل «آزادی بیان» اجازه انجام آن را صادر کرد.
هفته گذشته نیز یک مرد دیگر مجوز آتش زدن قرآن را در سوئد دریافت کرده بود که در پی آن با حمله معترضان به سفارت این کشور در بغداد، دولت سوئد کارکنان سفارتخانه خود را تخلیه کرد.

https://www.bbc.com/persian/world-66356690