اعلامیه خبری ٤ : ده ها نفر از مردم آق دره هنوز در بازداشت هستند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

جمهوری اسلامی و نیروهای سرکوب و رسانه هایشان ماجرای آق دره را بسیار محدود منعکس میکنند. یک وجه اعتراض مردم منطقه مسمومیت های ناشی از سد باطله کارخانه طلا و میزان سیانور و جیوه در آبها و زمین های کشاورزی و مهمتر مریضی های کارگران ناشی از کار در معدن است. مسئله خواست کار افراد بومی و شرایط کار فصلی و عدم استخدام خیل بیکاران منطقه همواره یکی از مسائل در آق دره بوده است.  رژیم اسلامی اعتراض در این مناطق میلیتاریزه شده و خارج از کنترل و مملو از فساد و اختلاس را تحمل نمیکند.

به همین دلیل روز یکشنبه به مردم معترض حمله و به سمت شان تیراندازی کردند. در جریان تیراندازی ‌آرمین نیکزاد، حجت مومن زاده و ناصر بهرامیان بشدت مجروح شدند که به بیمارستانهای ارومیه و زنجان منتقل شدند. تعداد زخمی ها بیشتر است و در میان بازداشتی ها چند زخمی هم وجود دارد. خبر تائید نشده ای از درگذشت یکی از زخمی ها سخن میگوید. با حمله بامداد دوشنبه به روستای آق دره و درهم شکستن ماشین ها و منازل مردم زحمتکش بیش از چهل نفر را بازداشت کردند. تاکنون اسامی تعدادی از بازداشتی ها به قرار زیر معلوم شده است:

۱ـ فرهاد انوشه ۲ـ ذکریا یاراحمدی ۳ـ اصغر یاراحمدی ۴ـ خضر بهرامیان ۵ـ پیام بهرامیان ۶ـ عبدالله خسروی ۷ـ عادل خسروی ٨- کامل خسروی ٩- مهران خسروی ١٠- محمد خسروی ١١- خلیل آفتابی ١٢ـ خالد مومنی ١٣ـ علی مومنی ١٤- عارف مومنی ١٥ـ مظفر پرموده ١٦ پیمان پرموده ۱۷ـ سامان پرموده ١٨- اسماعیل مومنی‌زاده ١٩ـ علی مومنی‌زاده ٢٠ـ کامل انوشه ۲۱ـ محمود برفر ۲۲ـ رامین تیموری ۲۳ـ جلیل ایرانپور ۲۴ـ منصور ارجمند خواه ۲۵ـ اسماعیل آفتابی ۲۶ـ عبدالله آفتابی ٢٧- اسماعیل تیموری ۲٨ـ جمال ایرانپور ۲٩ـ داریوش نیکزاد .

مردم آق دره و تکاب و استان آذربایجان غربی
برای آزادی بازداشتی ها فورا تجمع و اعتراض کنید. علیه سرمایه داران آدمکش و نیروی سرکوب شان بپاخیزید. تهاجم جنایتکارانه به گرسنگان را بی پاسخ نگذاریم. 

مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادیُ برابری، حکومت کارگری!

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
۹ مرداد ۱۴۰۲- ۳۱ جولای ۲۰۲۳

 

 


اعلامیه خبری ۳ 

سرکوب و بازداشت دهها نفر از مردم روستای آق دره

اعتراض کارگران و مردم زحمتکش روستای آق دره در بامداد امروز دوشنبه گسترش و ادامه یافت. دیشب تعدادی از مردم بدلیل تیراندازی ماموران حکومتی به کوه ها پناه برده بودند. اعتراضات برسر آلودگی محیط و پنهانکاری حکومت و همینطور خواست کار و استخدام نیروی های محلی است که طبق توافقات قبلی باید انجام میشد. 

بامداد امروز حوالی ساعت ۳ صبح، نیروهای سرکوب حکومت به اجتماع مردم زحمتکش حمله کردند، دست به تخریب در و پنجره منازل و خودروها زدند و دهها نفر را دستگیر و با خود بردند. دستکم ۴۰ نفر بازداشت شدند که سه نفر آنان مجروحان درگیری روز گذشته هستند. این تهاجم گسترده بدنبال درگیری ماموران با کارگران و مردم زحمتکش و گسیل نیروی کمکی سرکوب از مهاباد صورت گرفته است. هنوز روستا و کارخانه طلای آق دره در محاصره نیروی سرکوب است و اینترنت تقریبا قطع است.

معدن طلای آق‌ دره دومین معدن طلای کشور در ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی واقع شده‌ است. عباس نیری و برادرش مجید نیری از اعضای سابق سپاه پاسداران مالکان معدن هستند. در آق دره حدود ۶۵۰ کارگر سه شیفته کار میکنند و فقط در این معدن سالانه ۴ تن طلا تولید میشود. 

کارگران و مردم تکاب و آذربایجان غربی
بداد مردم محروم آق دره برسید. دست به اعتراض بزنید و خواهان آزادی فوری بازداشت شدگان، افشاگری برسر آلودگی خطرناک محیط زیست و حمایت از کارگران معدنچی آق دره شوید. سال ۹۵ بدلیل اعتصاب ۱۷ کارگر اخراج و به شلاق محکوم شدند که این حکم جنایتکارانه و قرون وسطایی در اردیبهشت سال ۹۶ اجرا شد. کارگران آق دره و معادن همجوار داشکستن و زرشوران دست به اعتصاب بزنید. بازداشت شدگان دیروز و بامداد امروز دوشنبه آزاد باید گردند. 

مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر!
مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادیُ برابری، حکومت کارگری!

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
۹ مرداد ۱۴۰۲- ۳۱ جولای ۲۰۲۳ 

 

اعلامیه خبری۲

 

در آق درده در اعتراض به عدم ایمنی کار و پنهانکاری حکومت برای مسموم شدن محیط کار و زندگی و مخاطرات شدید آن، کارگران و مردم زحمتکش در این روستا دست به اعتراض زدند. نیروهای سرکوب تا دندان مسلح به مقابله و سرکوب اعتراض برحق مردم پرداختند. تا این لحظه اسامی زخمیهای معدن طلای آق درە در شهرستان تکاب عبارتند از: #ناصر_بهرامیان مجروح از ناحیه کتف و شانه (اعزام به زنجان) و #حجت_مومن_زاده مجروع از ناحیه قلب (اعزام به ارومیه) و #آرمین_نیک_زاد که از وضعیت سلامتی اش خبری منتشر نشده است 
اخبار جدید از ارسال نیروی کمکی سرکوب از مهاباد به آق دره خبر میدهد. مزدوران رژیم روستای آق دره را محاصرە کردند و اینترنت نیز قطع شده است. 

مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادی، برابری، حکومت کارگری!

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
٨ مرداد ١٤٠٢- ٣٠ جولای ٢٠٢٣

اعلامیه خبری
اعتراض و نگرانی کارگران معدن طلای آق دره
نشت سیانور و جیوه جان کارگران و خانواده هایشان را تهدید می کند
بنا به اخبار کارکنان کارخانه طلای آق دره، در اطراف معادن با نشت سیانور و جیوه تا شعاع ٣٠ کیلومتری روبرو هستند. برخی بررسی ها شعاع آلودگی را تا ٨٠ کیلومتر هم تخمین میزنند. شرایطی که آلودگی سیانور و جیوه موجب خطرات زیست محیطی و مسمومیت گسترده موجودات زنده اعم از انسان و سایر جانداران و حیوانات خانگی که در منطقه به چراگاه میروند و حتی گیاهان و درختان میوه در این مناطق خواهد شد. 
اظهارات تاکنونی در باره آزمایش های مربوط به آلودگی و سرایت به اشخاص توسط لابراتوارهای شهرستانهای همجوار، طبق هماهنگی حکومت با این آزمایشگاهها، "منفی" اعلام شده است. این در حالی است که سیانور و جیوه حتی از ماسک هم عبور میکنند و نشت این دو ماده خطرناک در محیط کار و زندگی مردم این منطقه قطعی است اما دولت و مسئولین انکار می کنند.
تاکنون اسامی زخمیهای معدن طلای آق درە در شهرستان تکاب عبارتند از: #ناصر_بهرامیان مجروح از ناحیه کتف و شانه (اعزام به زنجان) و #حجت_مومن_زاده مجروع از ناحیه قلب (اعزام به ارومیه) و #آرمین_نیک_زاد که از وضعیت سلامتی اش خبری منتشر نشده است. مزدوران سرکوبگر رژیم روستا را محاصرە و اینترنت را نیز قطع کردەاند.

کارگران آق دره! 
شما تجارب اعتصابات بزرگ را دارید. کار را تعطیل کنید، تجمع کنید و در مجمع عمومی در مورد ادامه یا توقف کامل کار تصمیم بگیرید. محیط کار نباید به گورستان کارگر بدل شود. تا تامین سلامت محیط کار و تائید نمایندگان کارگران برسر کار برنگردید. مسئول جان و امنیت کارگران و خانواده هایشان، صاحبان معادن و نهادهای حکومتی هستند که صرفا بفکر جیب گشادشان هستند و با جان کارگر و خانواده های کارگری و مردم زحمتکش بازی می کنند.
 
مرگ بر جمهوری اسلامی!
آزادی، برابری، حکومت کارگری!

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
٨ مرداد ١٤٠٢- ٣٠ جولای ٢٠٢٣