اعدام متهمان خانه اصفهان؛ اتحادیه اروپا و آلمان محکوم کردند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اجرای حکم اعدام سه متهم پرونده "خانه اصفهان"، اعتراض‌های بین‌المللی گسترده‌ای را به دنبال داشته است. عفو بین‌الملل انگیزه اعدام‌ها را ترساندن مخالفان خواند؛ اتحادیه اروپا و آلمان این اقدام را به شدت محکوم کردند.از صبح روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت که خبر اعدام سه متهم پرونده "خانه اصفهان" منتشر شد موج گسترده‌ای علیه این اقدام به راه افتاده که همچنان ادامه دارد.این حکم در حالی به اجرا درآمد که بسیاری از افراد و نهادهای معتبر حقوق بشری بویژه در روزهای اخیر به شدت از احتمال اجرای حکم اعدام این زندانیان ابراز نگرانی کرده و توقف آن را خواستار شده بودند.

از جمله آنها، سازمان عفو بین‌الملل جمعه گذشته در بیانیه‌ای ابراز نگرانی کرده بود که خطر اجرای حکم اعدام، سه متهم پرونده "خانه اصفهان" را تهدید می‌کند.
این بیانیه یک روز پس از پخش "اعتراف‌های" سه معترض متهم در صدا و سیمای جمهوری اسلامی صادر شد. مجید کاظمی در یک پیام صوتی که ۲۳ دی ماه سال پیش به بیرون زندان ارسال کرد گفته که او تحت شکنجه‌های مداوم مجبور به اعتراف‌های اجباری شده است.

اعدام، وسیله ارعاب مخالفان در حکومت "بی‌وجدان"
اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل در واکنش به اجرای احکام اعدام اخیر، جمهوری اسلامی را "بی‌وجدان" خواند و تاکید کرد که حکومت از مجازات اعدام برای ایجاد ترس در بین مخالفان و سرکوب آنها استفاده می‌کند.
در سال جاری خورشیدی موج اعدام‌ها در جمهوری اسلامی ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته است. سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید در سال گذشته دست‌کم ۵۸۲ نفر در ایران اعدام شدند و نزدیک به ۹۰ درصد این اعدام‌های به طور رسمی اعلام و ثبت نشده‌اند.

اعتراض اتحادیه اروپا و آلمان
اتحادیه اروپا روز جمعه اجرای حکم اعدام سه جوان معترض ایرانی را "به شدیدترین وجه" محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه دفتر جوزپ بورل، مسئول هماهنگی سیاست خارجی این اتحادیه در بیانیه‌ای از مسئولان جمهوری اسلامی خواست فورا استفاده از مجازات اعدام را متوقف کرده و از اجرای این احکام در آینده خودداری کنند.
دولت فدرال آلمان نیز این اقدام را محکوم کرد. یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان می‌گوید دولت فدرال همچنان از مسئولان جمهوری اسلامی می‌خواهد فورا این گونه "مجازات‌های غیرانسانی، ظالمانه و تحقیرآمیز" را متوقف کنند.
مطابق شواهد اقدام‌های "غیرانسانی و ظالمانه" شامل بازماندگان و بستگان قربانیان نیز می‌شود و به شکل ایجاد مزاحمت و زهرخند بسیجیان در مراسم خاکسپاری مجید کاظمی نیز رخ داده است.
بی‌توجهی جمهوری اسلامی به درخواست‌های مکرر نهادهای بین‌المللی و شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی داخلی و خارجی برای توقف اعدام معترضان، خشم و انزجار عمیقی را به دنبال داشته است.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان اعدام سه جوان معترض در اصفهان را به شدت محکوم کرده و از سران جمهوری اسلامی خواسته به نام دین اعدام نکنند.

شعار علیه خامنه‌ای در واکنش به اعدام‌ها

https://twitter.com/i/status/1659611258457407491

در برخی از شهرها، از جمله اصفهان و تهران نیز در واکنش به اجرای حکم اعدام مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی حرکت‌های اعتراضی خودجوشی شکل گرفت که در آن شهروندان علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شعار دادند.
بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و تا لحظه تنظیم این خبر، در شماری از شهرهای ایران در شامگاه روز جمعه، اعتراض‌های خیابانی به اجرای حکم این زندانیان همچنان در جریان است.
بسیاری از شخصیت‌های اپوزیسیون نیز با انتشار پیام‌هایی اقدام اخیر حکومت جمهوری اسلامی در اجرای حکم اعدام این معترضان زندانی را به شدت محکوم کردند.
از جمله آنها، شاهزاده رضا پهلوی در یک پیام ویدئویی از معترضان ایرانی خواست با این اقدام‌های جمهوری اسلامی امید خود را از دست ندهند و همبستگی خود را در مقابله با رژیم "تا روز پیروزی" حفظ کنند.
حکم اعدام این معترضان در حالی به اجرا درآمد که دست‌نوشته‌ای هم دو روز پیش منتسب به این سه زندانی در فضای مجازی منتشر شده بود که در آن نوشته‌ شده بود: «از همشهریان و هموطنان عزیز تقاضا داریم نذارید ما را بکشند. ما به یاری شما نیاز داریم.»

https://twitter.com/i/status/1659567275341488133

https://twitter.com/i/status/1659598254856712193

https://twitter.com/i/status/1659599272508108801

https://twitter.com/i/status/1659606970372964375

واکنش‌ها در ایران و جهان به اعدام محکومان «خانه اصفهان»؛ تجمع‌های اعتراضی در اصفهان، تهران، کرج و زاهدان
اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی موجی از محکومیت داخلی و بین‌المللی را به دنبال داشته است. کمی پس از اعدام آنها شماری از معترضان از پنجره و پشت‌بام شعار داده و در زاهدان نیز در تظاهرات هفتگی پس از نماز جمعه شعارهایی داده شده است. در ساعت‌های اولیه شب هم تجمع‌های در تهران و اصفهان شکل گرفت.
علاوه بر شهرهای ایران، این اعدام‌ها با محکومیت بین‌المللی همراه بوده است.
وزارت‌خارجه‌های آمریکا و هلند به همراه چندین کشور و مقام دولتی دیگر اعدام این سه نفر را که در جریان سرکوب‌های شدید و خونین اعتراضات سراسری سال گذشته بازداشت شده بودند را محکوم و حکومت ایران را به «وحشی‌گری» متهم کرده‌اند.
در اصفهان تجمعی با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «قسم به سربداران، ایستاده‌ایم تا پایان» شکل گرفت.
معترضان در خیابان ستار خان تهران شعار دادند: «اگر با هم یکی نشیم، یکی یکی کشته می‌شیم.»
«فقر، فساد، گرونی، می‌ریم تا سرنگونی» هم از دیگر شعارهای این تجمع‌ها بوده است. در صادقیه تهران هم معترضان شعار دادند «اصفهان، اصفهان، تسلیت، تسلیت».
تجمع مشابهی هم از گوهردشت کرج گزارش شده است.
در اولین ویدئوهای این تجمع‌ها، که «وحیدآنلاین» و «+۱۵۰۰تصویر» منتشر کردند، جمعیت انبوهی دیده نمی‌شد.
در زاهدان معترضان نیروهای نظامی و شبه‌نظامی وابسته به حکومت ایران را با نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) مقایسه کردند و شعار دادند: «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی».
آنها همچنین با گرامیداشت قربانیان خشونت حکومت گفتند: «برادر شهیدم، خونت رو پس می‌گیرم.»
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، از توسل حکومت به مجازات مرگ انتقاد کرد و گفت: «با اعدام نمی‌توان جلوی یک ملت را گرفت.»
خاکسپاری میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی، سه محکوم پرونده خانه اصفهان، به سرعت و با تدابیر امنیتی در سه نقطه جداگانه انجام گرفته و گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای امنیتی مانع از جمع شدن مردم بر مزار مجید کاظمی شده‌اند.
تصاویری هم از استقرار خودروهای یگان ویژه در اطراف مزار او منتشر شده است.
صبح امروز ویدئوهایی که از تهرانسر، شهرک نگین غرب و شهرک اکباتان همرسانی شد صدای معترضان شنیده می‌شود که شعار می‌دادند: «مرگ بر جمهوری اعدامی».
شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» نیز علیه رهبران جمهوری اسلامی شنیده می‌شد.
معمولا شعار از پشت‌بام و پنجره در اعتراضات شبانه داده می‌شد و این نمونه نادری بود که در روز روشن چنین شکلی از اعتراض رخ داد.
از چند شهر، از جمله مشهد، خبر می‌رسد که شعارهای اعتراضی با فرا رسیدن شب دوباره از پنجره‌ها و پشت‌بام‌های بعضی خانه‌ها سر داده شده است.
فعالان سیاسی و مدنی در ایران واکنش‌های گسترده‌ای به این اعدام‌ها داشته‌اند.
حسین رونقی در توییتر به زبان انگلیسی و خطاب به مخاطبان بین‌المللی نوشته: «سه معترض از قیام اخیر، «بچه‌های ایران» امروز صبح از طریق اعدام به قتل رسیدند. آیا هیچ کدام از اینها را می‌بینید؟ آیا صدای ما را می‌شنوید؟»


سپیده رشنو، نویسنده‌ای که مقاومتش در برابر یک آزارگر حجاب باعث شد به زندان بیفتد، اعدام این سه معترض را به سه ضربه بر تنه جمهوری اسلامی تشبیه کرده است.
خانم رشنو نوشته: «سه تبر محکم به درخت چهل و چهار ساله‌تان زدید که ریشه‌هایش آن‌قدر سست شده که معلوم نیست با کدامین تبر بعد خواهد افتاد.»
شهریار شمس، فعال مدنی و از زندانیان اعتراضات دی ۱۳۹۶، نوشته: «وقتی داستان های شاهنامه رو می‌خوندم که ضحاک هر روز دو تا جوان رو می‌کشه از خودم می‌پرسیدم چرا مردم کاری نمی‌کنن؟ نمی‌دونن یه روز نوبت خودشونم می‌شه؟ اینا از ضحاک هم بدترن..»
خانواده‌های دادخواه و بستگان قربانیان خشونت حکومتی در ایران نیز به طور گسترده از اعدام‌های امروز انتقاد کرده‌اند.
مژگان افتخاری، مادر مهسا (ژینا) امینی، در اینستاگرامش خطاب به قاضی‌هایی که حکم اعدام می‌دهند نوشته: «آیا تو شرف داری، وجدان داری؟»
انتقادها محدود به منتقدان حکومت نیست و حتی برخی از اصلاح‌طلبان نیز از این اعدام‌ها انتقاد کرده‌اند.
فیض‌الله عرب‌سرخی در توییتر خود نوشته است: «اگر اطمینان داشتید که این جوانان قاتل هستند در اجرای حکم اعدام عجله نمی‌کردید. عجله در اجرای حکم برای چه بود؟»
به جز شعارهای اعتراضی در ایران، بسیاری از شهروندان ایرانی نیز از خشم و غم خود در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند و گفته‌اند خشونت حکومت بی پاسخ نخواهد ماند.
دولت‌های خارجی هم موضع‌ خود علیه جمهوری اسلامی و اعدام معترضان را تکرار کرده‌اند.
در آمریکا یک سخنگوی وزارت خارجه با «نمایشی» خواندن دادگاه‌های معترضان، گفته است: «مشخص است که رژیم ایران هیچ چیزی از اعتراضات نیاموخته است؛ اعتراضاتی که با یک مرگ دیگر آغاز شد، مرگ مهسا امینی.»
پنی وونگ، وزیر خارجه استرالیا نیز اعدام‌های امروز را مثالی از «بی‌رحمی» حکومت ایران علیه مردم خودش دانسته و گفته: «استرالیا در کنار مردم ایران ایستاده است.»
وپکه هوکسترا، وزیر خارجه هلند، با انتشار توییتی اعدام سعید یعقوبی، مجید کاظمی و صالح میرهاشمی را محکوم کرده و وعده داده در اتحادیه اروپا برای واکنش جدی به این اعدام‌ها تلاش کند. آقای وپکه گفته برای وضع تحریم‌های حقوق بشری جدید علیه حکومت در ایران اقدام خواهد کرد.
وزارت خارجه سوئیس هم گفته مبارزه مردم ایران برای «احترام به حقوق زنان و آزادی بیان و علیه حکومت کنونی در تهران» با خشونت پاسخ گرفته است و این برخورد حکومت محکوم است. سوئیس گفته «به طور دوجانبه و چندجانبه» تلاش‌هایی برای تامین حقوق بشر و کاهش تنش انجام می‌دهد.
گروه‌های حقوق بشری مختلف نیز اعدام‌ها را در بیانیه‌هایشان محکوم کرده و نسبت به اعدام‌های بیشتر هشدار داده‌اند.
مجاهد کورکور، که برخلاف باور خانواده کیان پیرفلک برای کشتن این کودک ایذه‌ای به اعدام محکوم شده است یکی از زندانیانی است که بسیاری درباره وضعیتیش ابراز نگرانی کرده‌اند.
میلاد آرمون و دیگر زندانیان مربوط به شهرک اکباتان، در کنار کامبیز خروت، جوان بلوچ و همچنین علی مجدم، معین خنفری، محمدرضا مقدم، سالم آلبوشوکه، عدنان غبیشاوی و حبیب دریس شش زندانی سیاسی عرب، کسانی هستند که از وضعیتشان ابراز نگرانی شده است.
رها بحرینی، از سازمان عفو بین الملل، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: «شتابزدگی در کشتن معترضان نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی می‌خواهد از اعدام برای خاموش کردن اعتراضات استفاده کند و دستگاه کشتار جمهوری اسلامی حتی نسبت به گذشته هم وحشیانه‌تر و بی‌رحمانه‌تر عمل می‌کند.»
به جز تجمع‌هایی که برای اعدام زندانیان سیاسی برگزار شده خانواده‌های چند نفر از محکومان به اعدام در پرونده‌های مواد مخدر هم امروز جلوی زندان قزلحصار کرج تجمع کرده‌اند.
هرانا می‌گوید هفت نفر از این زندانیان برای اعدام منتقل شده‌اند.
سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با انتشار تصاویری از چند فرد که خون‌آلود به نظر می‌رسند، نوشته که نیروهای امنیتی با سلاح ساچمه‌ای به تجمع‌کنندگان مقابل زندان قزلحصار شلیک کرده و «دست‌کم ۱۰ زن و چند مرد نیز مجروح شده‌اند.»
در روزهای اخیر و از قبل از اجرای حکم اعدام محکومان پرونده خانه اصفهان کارزارهای متعددی علیه مجازات اعدام و برای نجات جان محکومان به راه افتاده است.
به جز کارزارهای شبکه‌های اجتماعی و چند تجمع‌ ایرانیان خارج از کشور، در سنندج و دو بار هم مقابل زندان دستگرد اصفهان تجمع‌هایی شکل گرفت.

 

منابع: بی بی سی و رادیو آلمان