پلمب مجتمع نگین در شیراز، ادامه تجمعات اعتراضی بازنشستگان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

تجمعات اعتراضی بازنشستگان برای اضافه حقوق و مطالبه معوقات مالی ادامه دارد. مجتمع تجاری نگین در شیراز تحت عنوان "مقابله با بدحجابی و بی‌حجابی" بلمب شد. آنیشا اسداللهی، فعال کارگری به ۶۸ ماه زندان محکوم شد. بعد از ظهر یکشنبه ۲۵ اردیبهشت، مجتمع تجاری نگین در شیراز با دستور دادستانی و به بهانه حجاب پلمب شد. خبرگزاری فارس نوشت: «در راستای اجرای طرح برخورد با هنجارشکنی، با پیگیری دستگاه قضایی و انتظامی، مجتمع نگین معالی‌آباد شیراز پلمب شد تا درس عبرتی برای دیگر متخلفین باشد.»

این خبرگزاری نزدیک به محافل امنیتی و نظامی افزوده که "در راستای اجرای این طرح یک باب مغازه فست‌فود نیز به نام خیابان پنجم (5street) نیز پلمب شده است."
کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که مجتمع یاد شده ۲۴۳ واحد تجاری، شهربازی، رستوران، هایپرمارکت و فست‌فود دارد.
از زمان آغاز اجرای "طرح عفاف و حجاب" نیروی انتظامی، موجی از احضارها و پلمب مجتمع‌های تجاری و رستوران‌ها به راه افتاده است. یک هفته قبل دادستان عمومی و انقلاب استان فارس مسئولان برگزاری مارتن شیراز را به دلیل حضور زنان دونده "بی‌حجاب" احضار کرد.
تداوم تجمعات صنفی بازنشستگان
روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت تجمعات و راهپیمایی‌های بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران ادامه یافت. گروهی از بازنشستگان مخابرات استان مرکزی در مقابل ساختمان مرکزی مخابرات در اراک تجمع کردند و خواستار . جرای آیین‌نامه استخدامی پرسنل مصوبه ۲۴/ ۸۹ و پرداخت کامل معوقات خود شدند.
در کردستان نیز بازنشستگان مخابرات سنندج با همین مطالبه تجمع کردند.
شماری از بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی شوش نیز برای اجرای قانون متناسب‌سازی تجمع کردند. خبرگزاری ایلنا به نقل از فریدون نیکوفرد، از بازنشستگان کارگری این شهر نوشت: «باید معوقه متناسب‌سازی مربوط به دو سال اخیر به بازنشستگان پرداخت شود.»
او استقلال بانک رفاه، بهبود خدمات رفاهی و تأمین درمان رایگان را از دیگر مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام کرده و افزوده است: «امروز با خانواده‌هایمان مقابل سازمان تامین اجتماعی رفتیم تا مدیران سازمان صدای دادخواهی ما را بشنوند.»
آنیشا اسداللهی، فعال کارگری به پنج سال و هشت ماه زندان محکوم شد
دادگاه انقلاب تهران، آنیشا اسداللهی، فعال کارگری و مترجم سندیکای کارگران شرکت واحد را به پنج سال و هشت ماه حبس محکوم کرد.
دستگاه قضایی او را به دلیل استوری‌های اینستاگرام در اعتراض به اعدام مجیدرضا رهنورد و محسن شکاری به "تبلیغ علیه نظام" متهم کرده است.
از حکم صادره، طبق قانون تجمیع احکام، پنج سال حبس تعزیری قابل اجرا خواهد بود.
آنیشا اسداللهی هشتم اردیبهشت سال ۱۴۰۲ در آستانه روز جهانی کارگر توسط نیروهای حکومتی در منزل محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان بازداشت شده بود.
او که سابقه بازداشت در سال‌های گذشته را نیز دارد در ۱۸ اردیبهشت با تودیع وثیقه یک‌میلیارد تومانی موقتا و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.
حداد عادل: نام‌های فرنگی مغازه‌ها و شرکت‌ها در شان ملت نیست
حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مراسم پاسداشت زبان پارسی و فردوسی با گذاشتن نام‌های "بیگانه" بر روی کالاها و محصولات، به‌ویژه "زبان و خط فرنگی بر محصولات غذایی" مخالفت کرد.
به گزارش ایسنا، او با ابراز نگرانی از وجود این نام‌ها بر "سردر مغازه‌ها و شرکت‌ها و مؤسسات" گفت: «این اقدام خلاف قانون است و در شأن ملت ایران نیست که نام کالاها و محصولات، به‌ویژه محصولات غذایی به زبان فرنگی و خط فرنگی باشد. هم خلاف قانون است و هم شایسته ملت نیست.»
حداد عادل افزود: «فرهنگستان تاکنون توانسته بیش از ۶۵هزار معادل فارسی برای اصطلاحات علمی و فنی به تصویب برساند و کار مهم دیگر تألیف فرهنگ جامع زبان فارسی است و برای سامان بخشیدن زبان فارسی در فضای مجازی برنامه دارد و آن‌چه مطلوب است حاصل نشده است.»

تربیت ۲۰۰هزار طلبه زن برای "جهاد تبیین"
معاون "حوزه علمیه خواهران" از تربیت بیش از ۲۰۰هزار طلبه زن در این حوزه برای "نقش‌آفرینی در جهاد تبیین" خبر داد.
به گزارش سایت دیده‌بان ایران، جواد اسماعیل‌نیا در مراسم معارفه مدیرکل حوزه‌های علمیه خواهران استان مرکزی گفت: «۵۰۰ مدرسه علمیه خواهران در سطح کشور در سطوح ۲،۳ و ۴ از مقطع کارشناسی تا دکترا فعال هستند و بیش از چند صدهزار حوزوی در عرصه‌های خانواده، طرح امین، مشاوره‌های دینی، همکاران فرهنگی در مدارس مشغول فعالیت هستند.»
او "راه‌اندازی صدها تشکل پژوهشی و تشکیل هسته‌ها و کانون‌های علمی در راستای تألیف و چاپ صدها عنوان کتاب" را از مهم‌ترین فعالیت‌های حوزه علمیه خواهران خواند.
اسماعیل‌نیا همچنین با اشاره به شرایط فعلی جامعه گفت: «با توجه به جنگ شناختی دشمنان علیه انقلاب اسلامی زن و خانواده امروز سنگر اول این جبهه است و حوزه‌های علمیه در این راستا هدفمند و با برنامه‌ریزی حرکت می‌کند.»
این خبر در حالی اعلام می‌شود که جنبش "زن، زندگی، آزادی" همچنان ادامه دارد و زنان جامعه ایران که از جمله خواستار آزادی انتخاب پوشش، برابری حقوق و حفظ کرامت خود شده‌اند از هر فرصتی برای نشان دادن مخالفت با خود با یک‌دست سازی جامعه مطابق احکام دیکته‌ شده حکومت استفاده می‌کنند.

دویچه وله