تداوم مسمومیت‌ها در مدارس دخترانه و عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 موج مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس ایران روز شنبه در حالی به صورت گسترده ادامه پیدا کرد که مقام‌های کشور هنوز پاسخ روشنی به افکار عمومی درباره منشاء این حوادث نداده‌اند. احمد وحیدی، وزیر کشور ایران همزمان با گمانه‌زنی‌ها درباره منشاء این مسمومیت‌ها که اغلب در مدارس دخترانه روی می‌دهد از شناسایی «نمونه‌های مشکوک» و بررسی آنها در آزمایشگاه‌ها سخن گفته است.

گروهی از مخالفان حکومت ایران در داخل و خارج از کشور انگشت اتهام را به سوی مسئولان جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر کشور نشانه گرفته‌اند. ابوالفضل قدیانی، منتقد حکومت در داخل کشور روز شنبه در بیانیه‌ای علی خامنه‌ای را مسئول «تهاجم بیولوژیکی به مدارس دختران» دانست.


مخالفان جمهوری اسلامی بر این باور هستند که موج مسمومیت در مدارس دخترانه «انتقام‌جویی» از اعتراض‌های چند ماه اخیر با شعار «زن زندگی آزادی» است.

 

 خبرگزاری مهر روز یکشنبه گزارش داد که سه دانش‌آموز در شهر قم با علائم مسمومیت در بیمارستان بستری شدند.

بنا به همین گزارش حال این سه دانش‌آموز که اشاره‌ای به جنسیت آنها نشده «مناسب» است.

مدارس شهر قم قرار است روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به صورت غیرحضوری فعالیت کنند. این در حالی است که وزیر آموزش و پرورش ایران ساعاتی پیش غیرحضوری شدن مدارس به دلیل موج مسمومیت‌ها را رد کرده بود.

3/5/2023 10:25 AM
مسمومیت ادامه‌دار دانش‌آموزان دختر؛ وزیر آموزش و پروش عذرخواهی کرد اما معما حل نشد


سارا اعتماد، بازیکن ملی‌پوش بسکتبال زنان ایران عکسی بی‌حجاب از خودش در کنار فاطمه معتمدآٰریا، هنرپیشه سرشناس سینمای ایران منتشر کرد.

این زن بسکتبالیست نوشته است: «شنیدن این جمله که من هم فعلا بازی نمی‌کنم از مادر کلاه قرمزی باعث شد بغض کنم و احساس کنم تنها نیستم.»

سارا اعتماد همچنین نوشته است: «وقتی تصمیم گرفتم با شرایط موجود برای این فصل به طور حرفه‌ای بازی نکنم‌، با گذشت چند ماه شروع کردم حرفه جدیدی که همیشه دوست داشتم را انجام بدم.»

 

3/5/2023 09:48 AM
تعداد دانش‌آموزانی که روز یکشنبه در خوزستان مسموم شدند به ۷۰۰ نفر رسید
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز یکشنبه گفت که تعداد دانش‌آموزانی که از ابتدای روز در استان خوزستان مسموم شده‌اند به ۷۰۰ نفر رسیده است.

به گزارش ایسنا این آمار مربوط به شهرهای اهواز، رامهرمز، ماهشهر، امیدیه، سربندر و آبادان می‌شود.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز ۵۰۰ نفر از این دانش‌آموزان از مراکز درمانی مرخص شده‌اند اما ۲۰۰ نفر همچنان تحت نظر هستند.

وی افزود که روز شنبه نیز ۷۰ نفر در هفتکل دچار علائم مسمومیت شده بودند.

3/5/2023 09:35 AM
بازیگر فرانسوی از دختران مسموم‌شده در ایران حمایت کرد
پیر نینه، بازیگر تئاتر و سینما با انتشار پیامی در صفحات خود شبکه‌های اجتماعی از دختران مسموم شده در ایران حمایت کرد.

این بازیگر فرانسوی با ترجمه شعار «تا آخرین نفس زن زندگی آزادی» به زبان فرانسه با قربانیان موج مسمومیت در مدارس و خوابگاه‌های دانشجویی ایران ابراز همبستگی کرد.

پیر نینه، ۳۳ ساله که تنها در صفحه توئیترش بیش از نیم میلیون دنبال کننده دارد در فیلم‌هایی همچون «فرانتس» و «ایو سن لوران» ایفای نقش کرده است. او در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه سزار (معادل فرانسوی جایزه اسکار) شد.


3/5/2023 09:17 AM
تظاهرات ایرانیان ساکن فرانسه در پاریس
گروهی از ایرانیان ساکن فرانسه قرار است روز یکشنبه در حمایت از «مردم مظلوم و در خطر ایران» راهپیمایی کنند.

این تظاهرات که علیه حکومت ایران صورت خواهد گرفت ساعت ۱۵ به وقت محلی در پاریس آغاز خواهد شد.

 

3/5/2023 07:51 AM
تعداد دانش‌آموزان مسموم‌شده در مشهد به ۵۹ نفر رسید
مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی روز یکشنبه به ایلنا گفت که در مجموع ۵۹ دانش‌آموز در مشهد مسموم شده‌‌اند.

وی اظهار داشت: «در شهر مشهد ۳۰ نفر در ناحیه ۱، ۲۵ نفر در ناحیه ۴ و چهار نفر در ناحیه ۵ دچار مسمومیت شدند.»

این مقام آموزش و پرورش افزود: «در سبزوار ۲ دانش‌آموز در مدرسه عترت مشکوک به مسمومیت هستند که بستری نشدند و وضعیت در حال بررسی است. در نیشابور دانش‌آموزان ۲ مدرسه دچار مسمومیت شدند. در کاشمر نیز ۲ نفر علائم داشتند که وضعیت در حال بررسی است.»

3/5/2023 07:34 AM
فعالیت مدارس قم غیرحضوری شد
مدیرکل آموزش و پرورش استان قم روز یکشنبه گفت که مدارس این شهر در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به صورت غیرحضوری فعالیت خواهند کرد.

وی بدون اشاره به موج مسمومیت در مدارس دخترانه دلیل غیرحضوری شدن مدارس را «جشن‌های نیمه شعبان و حضور گسترده زائران و میهمانان» عنوان کرد.

وزیر آموزش و پرورش ایران ساعاتی پیش گفت که در جلسه روز شنبه با سران تصمیمی دال بر غیرحضوری شدن فعالیت‌های آموزشی اتخاذ نشده است.

3/5/2023 07:23 AM
۴۶ دانش‌آموز دختر در خراسان شمالی به مراکز درمانی انتقال یافتند
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی می‌گوید در مجموع ۴۶ دانش‌آموز روز یکشنبه در این استان به دلیل بروز علائم مسمومیت به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گفته این مقام آموزش و پرورش ۱۰ نفر از این دانش‌آموزان در مقطع متوسطه در شهر اسفراین تحصیل می‌کنند. او افزود که ۳۶ دانش آموز دیگر در مدرسه ابتدایی مختلط روستای گُلی بجنورد دچار علائم مسمومیت شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت که چهار نفر از مسموم‌شدگان روز شنبه همچنان در بیمارستان بستری هستند و بقیه مسموم‌شدگان روز گذشته از بیمارستان مرخص شده‌اند.

3/5/2023 07:04 AM
معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز: تاکنون ۳۱۲ دانش‌آموز در مناطق مختلف خوزستان مسموم شده‌اند
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز یکشنبه گفت که تاکنون ۳۱۲ دانش‌آموز در شهرهای مختلف این استان مسموم شده‌اند.

وی گفت: «تا این لحظه در بیمارستان گلستان ۳۴ نفر، بیمارستان امام خمینی ۳۵ نفر، بیمارستان رازی اهواز ۲۶ نفر، بیمارستان امیرالمومنین اهواز ۱۰۰ نفر، بیمارستان مادر رامهرمز ۸۰ نفر، بیمارستان راه زینب ۳۱، بیمارستان طالقانی ۲ نفر و بیمارستان مهر یک نفر بستری شده‌اند.»

این مقام پزشکی افزود که از شهرهای آبادان، رامهرمز و بندر امام نیز گزارش‌هایی مبنی بر مسمومیت دانش‌آموزان دریافت شده است.

او تاکید کرد که تاکنون هیچ مورد «بدحال» در بین مسموم‌شدگان گزارش نشده است.


مسمومیت سریالی در مدارس ایران؛ دانش‌آموزان دختر با چه گازی مسموم شده‌اند؟ 

با گذشت بیش از صد روز از آغاز مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس دخترانه ایران، ماجرا ابعاد تازه‌ای یافته است و در تازه‌ترین موارد بیش از ۳۰ مدرسه در چند استان کشور به طور همزمان روز گذشته هدف قرار گرفتند.

برای نخستین بار شماری از مقامات مسئول از جمله یونس پناهی، معاون وزیر بهداشت، حرف از «عمدی» بودن حوادث زده‌اند و گفته‌اند بیش از ۱۲۰۰ نفر در جریان این حملات مصدوم شده‌اند، هرچند هنوز آمار دقیقی از آنان اعلام نشده است.

این درحالی است که هنوز درباره ماده شیمیایی عامل این سلسله حوادث اعلامی رسمی صورت نگرفته است. در آغاز علت حوادث نشت منوکسید کربن گفته شده بود. وزارت بهداشت نیز اعلام کرده بود «عامل مسمومیت دانش آموزان قمی میکروبی نیست» و عباس ذاکریان فرماندار قم نیز بیان کرد که «موردی از مسمومیت در نتایج همه آزمایشات و نمونه‌های گرفته شده از دانش‌ آموزان قمی در عالی‌ترین آزمایشگاه‌های مرجع در تهران مشاهده نشده است.»


این در شرایطی است که روز گذشته علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، گفت «براساس بررسی‌های ۳۰ متخصص وزارت بهداشت و نتیجه آزمایش‌های انجام‌شده مشخص شد که گاز نیتروژن (N2) در سم منتشرشده در مدارس وجود داشته است.» اما مجددا احمد وحیدی، وزیر کشور، روز ۱۰ اسفند اعلام کرد: «عامل خاصی را هنوز پیدا نکرده‌ایم که بگوییم ماده خاصی بوده که در نتیجه آن چنین اتفاقاتی افتاده است.»

وزارت بهداشت همچنان می‌گوید «سم بسیار خفیفی باعث این عوارض می‌شود»، هر چند نام آن را اعلام نکرده است. حال با وجود این اظهارات ضد و نقیض و با توجه به علائم شرح‌داده شده از سوی دانش‌آموزان مصدوم، چه ماده شیمیایی‌ای می‌تواند عامل احتمالی این حوادث باشد؟

گاز منوکسید کربن
این گاز موردی است که در ابتدا توسط برخی از مقامات مسئول به عنوان عامل این حوادث مطرح شد. منوکسید کربن که در اثر سوختن ناقص کربن پدید می‌آید بسیار سمی بوده و می‌تواند مرگبار باشد.

استنشاق این گاز در فضای سربسته باعث سرگیجه، خواب‌آلودگی ، بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شود. احتراق ناقص یک بخاری گازی یا نفتی، یک آب‌گرم‌کن یا موتور یک خودرو می‌تواند منجر به تولید این گاز شود.


تحولات ایران؛ مسمومیت بیش از یک‌هزار دانش‌آموز از اردبیل تا تهران با «گاز N2»
درباره مسمومیت‌های سریالی در ایران چه می‌دانیم؟
با این حال بنا بر علائم مصدومان و شهادت آنان در خصوص نحوه مسمومیت به نظر می‌رسد حملات ماه‌های اخیر به مدارس اخیر ارتباطی با این گاز نداشته باشد. چرا که در وهله اول بسیاری از دانش‌آموزان گفته‌اند که بوی شدیدی را احساس کرده‌اند، در حالی که منوکسید کربن گازی بی‌بو است. مسئله بعدی این است که شماری از دانش‌اموزان در حیاط مدرسه و در فضای باز دچار عوارض مسمومیت شده‌اند. چیزی که درباره منوکسید کربن و محیط غیرسربسته نمی‌تواند صادق باشد.

نیتروژن یا ان۲ (N2)
گاز نیتروژن یکی از عناصر شیمیایی است که ۷۸ درصد جو زمین را دربر گرفته و بخش اعظمی از هوای اطراف ما را تشکیل می‌دهد. این گاز در اثر رعد و برق، به اکسید نیتروژن تبدیل شده و با حل شدن در باران جذب خاک می‌شود. این ساز و کار نقشی اساسی در حیات گیاهان و جانوران روی کره زمین ایفا می‌کند.

تنفس نیتروژن به صورت عادی برای انسان ضرری ندارد و از ترکیبات آن به فراوانی برای ساخت مواد شیمیایی نظیر کودها استفاده می‌شود. از این نظر در صورت راهیابی به آب‌های زیرزمینی می‌تواند باعث آلودگی شود.

ازدیاد گاز نیتروژن همچنین در فضای سربسته ممکن است باعث خفگی شود و به همین منظور در موارد کار با آن از تهویه‌های مناسب در ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. این گاز بعد از سرد شدن شدید تبدیل به مایع می‌شود و در صورتی که با سطح بدن تماس پیدا کند باعث خشک و ترک‌خوردن پوست می‌شود.

با این حال این گاز بی‌بو است، در حالی که دانش‌اموزان به هنگام حملات بوی تند نعنا، تخم‌مرغ گندیده، نارنگی یا پرتقال سوخته احساس کرده‌اند.

امین جلالی، ایرنا
مسمومیت در مدارس دخترانه ایران برای بیش از سه ماه است که ادامه داشته استامین جلالی، ایرنا
ارگانوفسفره‌ها
ارگانوفسفره‌ها ترکیباتی سمی و شیمیایی هستند که عمدتا در آفت‌کش‌ها و همینطور در سلاح‌های جنگی شیمیایی یافت می‌شوند و بوی تند میوه یا تخم‌مرغ گندیده دارند.

این ترکیب که در زمان جنگ جهانی دوم توسط دانشمند آلمانی به نام گرهارد شرادر کشف شد، به راحتی از طریق تنفس و همچنین پوست جذب می‌شود و بافت‌های عصبی بدن را هدف قرار می‌دهد. گازهای اعصاب سارین وVX، که مرگبارترین سلاح‌های شیمیایی جهان به شمار می‌روند، از زیرشاخه‌های ارگانوفسفره‌ها محسوب می‌شوند.

مسمومیت با دُز بالای آفت‌کش‌ها می‌تواند خطرناک و مهلک باشد. ضعف عضلانی، بی‌حالی، تهوع، علائم اختلال تنفسی، تپش قلب، بی‌حسی پاها و سرگیجه یعنی عواملی که توسط شماری از دانش‌اموزان مصدوم حوادث اخیر ایران گفته شده‌اند با علائم مصدومیت حاصل از ارگانوفسفره‌ها تقریبا مطاقبت دارند. یک پزشک متخصص در درمان قربانیان مسمومیت که نخواسته است نامش فاش شود به روزنامه گاردین بریتانیا گفته است: « با اطلاعاتی که در دسترس است، محتمل‌ترین علت این مسمومیت می‌تواند عامل ضعیف ارگانوفسفره باشد.»

 

روزنامه نیویورک‌تایمز آمریکا در سال ۲۰۱۰ و پس ازمسمومیت مشابه در دانش‌آموزان دختر در افغانستان به نقل از مقامات سازمان جهانی بهداشت نوشته بود با آزمایش نمونه‌های خون دانش‌اموزان مصدوم مشخص شده است که این دانش‌آموزان با ترکیبات ارگانوفسفره مسموم شده‌اند.

کارشناسان می‌گویند تشخیص عامل اصلی به انجام آزمایشات دقیق بستگی دارد و از آنجا که آثار استنشاق این گاز تا ۴۸ ساعت در نمونه ادرار فرد مصدوم باقی می‌ماند؛ با انجام آزمایش سریع می‌توان وجود این ماده را تشخیص داد. همجنین رد آلودگی بر روی لباس دانش‌آموزان، در صورتی که بلافاصله داخل نایلون زیپ‌دار نگهداری شود، می‌تواند برای تشخیص عامل حمله استفاده شود.

 نگارش از یورونیوز فارسی