تجمع بازنشستگان، تشدید سخت‌گیری و حجاب اجباری در ماه رمضان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

طبق اعلام فراجا، سخت‌گیری در هتل‌ها و دیگر اماکن نسبت به مسافران بیشتر و اجبار زنان به حجاب در ماه رمضان شدیدتر می‌شود. آمار تصادفات در تعطیلات نوروزی از مرز ۳۰۰ نفر گذشت. بازنشستگان تامین اجتماعی در شوش تجمع کردند. سال ۱۴۰۱ با گرانی و تورم افسارگسیخته به پایان رسید. سالی که مطالبات کارگران، معلمان و بازنشستگان یا پاسخی نگرفت یا با سرکوب مواجه شد. روز دوم فروردین جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی شوش در اعتراض به مصوبه ضدکارگری تعیین دستمزد شورای عالی کار‌، گرانی، فقر و فساد، تورم، وضعیت بد معیشتی و عدم رسیدگی به مطالباتشان مقابل فرمانداری شهرستان تجمع کردند.

روز ۲۹ اسفند نیز اتحادیه آزاد کارگران نسبت به پایین بودن دستمزدها اعتراض کرده و در بیانیه‌ای خواستار رسیدگی به مطالبات عقب‌ افتاده جامعه کارگری شد.

افزایش گشت پلیس در شهرها
بسیاری شهرهای ایران در روزهای پایانی ۱۴۰۱ صحنه تظاهرات ضد حکومتی بودند. اعتراضات به اشکال مختلف در سال نو نیز ادامه یافت. سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فراجا بدون اشاره به این اعتراضات از افزایش گشت‌های پلیس در سطح شهرها خبر داد و گفت: «در راستای تامین امنیت حداکثری و کاهش دغدغه های به‌حق مردم، گشتی های یگان ویژه پلیس در ایام نوروز به گشتی های موجود در شهرها افزوده می‌شوند.»
او "پیشگیری و مقابله با سرقت، گشت زنی در ساعات ویژه وقوع جرایم، کمک و همپوشانی ماموریت سایر نیروها" را از مهم‌ترین "مولفه‌های شکل‌گیری حضور یگان ویژه پلیس در ایام نوروز" معرفی کرد.هم‌زمان با این خبر فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی در اطلاعیه‌ای مقررات ویژه‌ ماه رمضان را به شهروندان "به‌ویژه متصدیان واحدهای صنفی و اماکن عمومی" گوشزد کرد. خبرگزاری "موج" در این باره نوشت: «متصدیان هتل‌ها، مهمان‌پذیرها، رستوران‌های بین‌راهی، پایانه‌ها، فرودگاه‌ها وایستگاه‌های راه آهن تنها با گرفتن مجوز و "پوشاندن فضای خود (به نحوی که از بیرون قابل رویت نباشد) می‌توانند به مسافران خود خدمات ارائه کنند و مسئولیت عدم رعایت موارد یاد شده متوجه مسئولان و متولیان اماکن مربوطه است.»
طبق اطلاعیه فراجا، سرنشینان وسایل نقلیه (اعم از عمومی و شخصی) و شهروندانی که از فضای پارک‌ها و تفرجگاه‌ها استفاده می‌کنند نیز باید از "هرگونه تظاهر به روزه خواری، ایجاد آلودگی صوتی و اعمال منافی شئونات اسلامی و اخلاقی اجتناب کنند". تاکید فرماندهی انتظامی به‌ویژه روی حجاب اجباری است و زنان را به "رعایت پیش از پیش" آن موظف کرده است.

آمار بالای تصادفات
حسن مومنی رئیس پلیس راه ایران روز چهارشنبه دوم فروردین به خبرگزاری فارس گفت که از ابتدای طرح نوروزی (۲۴ اسفند) تاکنون ۳۲۵ نفر از مسافران نوروزی در تصادفات جان باخته‌ و هفت هزار نفر مجروح شده‌اند. به گفته او تنها در روز گذشته تصادفات جان ۵۳ نفر را گرفته است.آمار تصادفات در ایران همواره بالاست و در تعطیلات نوروزی بالاتر هم می‌رود. رئیس پلیس تهران علت را "سرعت و سبقت غیرمجاز، خستگی و خواب آلودگی و عدم توجه به جلو" دانسته است. بسیاری اما یکی از مهم‌ترین علل را علاوه بر بی‌توجهی به مقررات کیفیت اسفبار خودروهای ساخت ایران می‌دانند.

دویچه وله