در حمایت از مردم اوکراین علیه تهاجم دولت روسیه

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

یک هفته بعد از آغاز حمله به اوکراین هنوز هیچیک از اهداف اعلام شده پوتین عملی نشده است. گر چه نیروی زمینی روسیه، کی‌یف را محاصره کرده و موشک باران آن را شروع کرده است. اما حتی تصرف کی‌یف به معنی شکست مقاومت مردم و پیروزی و سلطه ارتش روسیه نیست. این تازه سرآغاز مقاومت مسلحانه توده ای در سراسر اوکراین خواهد بود. پوتین در رؤیای آن بود که به پیروزی زود فرجامی برسد و حتی دولت‌های غربی نیز چنین تصوری داشتند.

ولی آنچه این تصورات و محاسبات را برهم زد مقاومت قهرمانانه مردم اوکراین و همچنین اعتراضات ضد جنگ و حمایت از مردم اوکراین در سراسر جهان بود. حتی در خود روسیه تظاهراتهای ضد جنگ، که تا کنون بیش از ٧ هزار نفر دستگیری داده است، در حال گسترش است.

این تعرض و مقاومت مردم اوکراین و جهان، که وسیعا در مدیای اجتماعی و در رسانه های غربی منعکس شد، ورق را تماما به نفع مردم اوکراین و به ضرر دولت روسیه برگرداند. حتی اگر پوتین موفق شود کی‌یف را تصرف کند و دولت دست نشانده خود را بر سرکار بیاورد قادر به حفظ این وضعیت نخواهد بود. اوکراین برای پوتین تبدیل به باتلاقی خواهد شد که او و دولتش را تماما فروخواهد بلعید.

از نظر سیاسی تهاجم نظامی به اوکراین ادامه رقابتهای دو بلوک ارتجاعی، کشورهای عضو ناتو از یکسو و بلوک روسیه- چین از سوی دیگر است. از این نظر هم بازنده این جنگ بلوک روسیه خواهد بود. ناتو تا قبل از تهاجم به اوکراین خود دچار تشتت و بحران بود و چشم انداز روشنی نداشت. تهاجم روسیه به اوکراین روح تازه ای در کالبد نیمه جان ناتو دمید؛ آمریکا و اروپای غربی خود را بیش از پیش هماهنگ کردند، دولتهای عضو ناتو در سیاست تحریمهای اقتصادی و مالی علیه پوتین و الیگارشی مالی روسیه، و ارسال اسلحه و اطلاعات و ضد اطلاعات برای دولت اوکراین فعال شدند، دولت آلمان بطور بی‌سابقه‌ای به بودجه نظامی خود افزود، و حتی دولت سنتا بیطرف سوئیس علیه پوتین موضع گرفت و به تحریم اقتصادی روسیه پیوست.

این پیشرویهای ناتو به معنی تضعیف موقعیت روسیه و بلوک متحد اوست ولی برخلاف قدرت‌گیری مردم و عروج تظاهراتهای خیابانی علیه پوتین و تهاجم نظامی‌اش، تماما در نقطه مقابل منافع و خواستهای مردم در اوکراین و روسیه و در تمام دنیا قرار دارد.

ناتو یک پیمان نظامی است که در دوره جنگ سرد علیه بلوک شوروی شکل گرفت. در آن دوره نیروهای کمپ روسیه نیز در پیمان ورشو صف‌آرائی کرده بودند. بعد از فروپاشی شوروی و انحلال پیمان ورشو، پیمان ناتو نیز تماما علت وجودی، یا بهتر است بگوئیم توجیه و بهانه وجودی خود را از دست داد. ناتو از بدو تاسیسش ابزار گسترش سلطه آمریکا و هم پیمانان اروپائی‌اش بر دنیا بوده است و بعد از جنگ سرد صریحا و آشکارا به ایفای این نقش ادامه داد. در اولین دهه‌های بعد از جنگ سرد، ناتوبعنوان بازوی نظامی هژمونی طلبی دولت آمریکا در "نظم نوین جهانی"عمل کرد ولی با شکست پروژه هژمونی طلبی میلیتاریستی دولت آمریکا بویژه در خاورمیانه، و با بازگشت روسیه به صحنه سیاست منطقه و شکل گرفتن بلوک روسیه- چین، ناتو نیز به ابزاری در رقابت غرب با این بلوک تبدیل شد. به عضویت درآوردن کشورهای اروپای شرقی در ناتو یکی از اهرمهای گسترش نفوذ بلوک غرب به اروپای شرقی و اهرم اعمال فشار غرب بر بلوک روسیه است. اکنون تهاجم روسیه به اوکراین زمینه و میدان تازه‌ای برای مطرح و فعال شدن مجدد ناتو ایجاد کرده است.

از سوی دیگر تهدید اتمی پوتین بار دیگر بازار رقابتهای اتمی و روی آوری دولتها به تسلیحات اتمی را داغ کرده است. در کنار جنایت جنگی روسیه در اوکراین که تا کنون به کشتار بیش از دوهزار نفر از شهروندان غیرنظامی آن کشور منجر شده، میلیتاریزه شدن فضای سیاسی جهانی، داغ شدن رقابت تسلیحاتی و اتمی، و احیا و تقویت ناتو از دیگر نتایج ارتجاعی و ضد انسانی تهاجم روسیه است.

تنها جبهه جهانی توده مردم و نیروهای مترقی در حمایت از مبارزه مردم اوکراین علیه تهاجم نظامی روسیه میتواند این جنگ خانمانسوز را به نفع مردم پایان دهد و عوارض ضد انسانی و زیانبارش را خنثی کند. صرف مخالفت با جنگ و صلح طلبی موضعی پاسیویستی است و پاسخگوی این وضعیت نیست.

مردم اوکراین، مانند مردم دیگر کشورهای اروپای شرقی، به حق خواستار بازگشت به دوران گذشته نیستند. آنها نمی‌خواهند همان دوران سلطه آهنین کاپیتالیسم دولتی شوروی، این بار زیر دیکتاتوری مافیائی پوتین و الیگارشی مالی روسیه، تکرار بشود. در عین حال مردم نمی‌خواهند این میل به آزادی و رهائی‌شان به ریاضت کشی اقتصادی و سلطه سرمایه‌داری جهانی بر زندگی‌شان و تبدیل شدن به لشگر هژمونی طلبی‌های آمریکا و متحدینش ترجمه بشود. محبوبیت پایین زلنسکی در دوره قبل از این تهاجم و محبوبیت بیسابقه امروز او بیانگر این دو گرایش توده مردم است. زلنسکی دوره صلح نماینده یک درصدیهای حاکم و فساد و فعال مایشائی آنها بود و زلنکسی امروز نماینده مقاومت مردم در برابر احیای گذشته سیاه‌شان. گرایش مردم اوکراین به آزادی و رهائی عامل و انگیزه مقاومت در برابر روسیه مهاجم، بیرون راندن ارتش روسیه ازکشورشان و پایان دادن به حاکمیت یک درصدیها و کلا شرایطی است که چنین جنگهائی را موجب میشود. مردم میخواهند نه تنها در برابر دولت مهاجم روسیه بلکه در مقابل تهاجم اقتصادی یک درصدیهای سرمایه‌دار که بوسیله امثال زلنسکی نمایندگی میشوند، مقدرات خود را خود در دست بگیرند. مردم روسیه نیز باید در کنار مردم اوکراین در همین جهت گام بردارند. از اینرو جنبش ضد جنگی که امروز در ابعاد گسترده‌ای شکل گرفته است نمیتواند فقط به شعار صلح بسنده کند. صلحی که به نفع مردم اوکراین و مردم بقیه کشورها باشد، تنها با پیشروی و پیروزی جنبش مقاومت مردم اوکراین امکانپذیر است. خروج فوری نیروهای اشغالگر از اوکراین و محاکمه پوتین و مقامات روسی به جرم جنایات جنگی دو رکن مهم جنبش ضد جنگ جاری است. همانطور که جنبش علیه تهاجم به عراق به درست خواست محاکمه جرج بوش و تونی بلر را مطرح میکرد. جنبش ضد جنگ جاری باید در عین حال علیه شرایطی باشد که به فجایعی نظیر تهاجم به اوکراین منجر میشود. خواست انحلال ناتو و خلع سلاح اتمی همه دولتها علیه چنین شرایطی است و باید بر پرچم جنبش جهانی علیه تهاجم روسیه حک شود.

مشخصا:
- حمایت قاطع و همه جانبه از مقاومت مردم اوکراین در برابر ارتش اشغالگر روسیه،
- آتش‌بس و قطع فوری جنگ،
- خروج نیروهای روسی از اوکراین از جمله از کریمه،
- محاکمه پوتین به جرم جنایت جنگی،
- مقابله با میلیتاریسم رو به اوج و سیاست‌ها و بلوک‌بندیهای میلیتاریستی،
- خلع سلاح اتمی همه دولتها، و
- انحلال ناتو
مهمترین خواستها و اهدافی است که می‌تواند به یک جنبش فعال و تعرضی در سطح جهان شکل بدهد و نه تنها جنگ جاری را به نفع مردم خاتمه ببخشد، بلکه مانعی بر سر راه تکرار چنین فاجعه‌هائی از سوی هر یک از دو بلوک غرب و یا شرق باشد.
مردم آزادیخواه ایران نیز با شعار "مرگ بر پوتین و حامیانش" بخش مهمی از این جنبش جهانی را تشکیل می‌دهند. این شعار وجه مشترک جنبش علیه تهاجم پوتین و جنبش سرنگونی‌طلبانه مردم ایران است و از این نقطه نظر میتواند نمونه و الگوئی برای حرکت رادیکال مردم آزادیخواه علیه جنگ و علیه دولتهای ارتجاعی در سراسرجهان باشد.

حزب کمونیست کارگری ایران
١١ اسفند ۱۴۰۰، ۲مارس ۲۰۲۲

ادامه اعتصاب در کاغذ پارس هفت تپه و معدن سنگرود
هشتمین روز اعتصاب کارگران کارخانه کاغذ پارس هفت‌تپه
روز ۱۲ اسفند کارگران کارخانه پارس در هفت تپه برا ی هشتمین روز متوالی در اعتراض به مشکلات معیشتی و کاری شان دست از کار کشیده و در محوطه شرکت تجمع کردند. به گفته کارگران شرکت کاغذ پارس مزد حداقلی آنها با توجه به افزایش سرسام آور هزینه های زندگی جوابگوی نیازهای اولیه آنها نیست و با شرایط کنونی که از حداقل حقوق دریافتی برخوردار هستند امکان تأمین هزینه‌های سرسام‌آور زندگی را ندارند . افزایش حقوقها، حذف شرکت های پیمانکاری مستقر در شرکت و برخورداری از قراردادهای دائمی و مستقیم با شرکت سه خواست فوری این کارگران است.

کارگران خواهان پاسخگویی فوری کارفرما هستند. اما او حتی در شرکت نیز حاضر نشده است و عواملش تلاش میکنند با تهدید و ارعات اعتصاب کارگران را پایان دهند. در تجمع روز ۱۲ اسفند کارگران با شعار نترسید، نترسید ما همه با هم هستیم مصممانه بر پیگیری مطالبات خود تاکید کردند. گفتنی است که جهت حفظ اشتغال کارگران بخش تولید که زیر مجموعه یکی از شرکتهای پیمانکاری هستند با هماهنگی جمعی همه کارگران سر کار حضور دارند. در کل شرکت کاغذ پارس با ۸۰۰ کارگر یک پارچه در اعتراض است.

تداوم اعتراض کارگران معدن زغال‌سنگ سنگرود
روز ۱۲ اسفند حدود ۲۵ نفر از کارگران نگهبان پیمانی "معدن زغال سنگ سنگرود" در اعتراض به تعویق پرداخت سه ماه حقوق برای سومین روز تجمع کردند. در این روزهای پایانی سال و فرا رسیدن سال جدید اعتراضات بخش های مختلف کارگران برای نقد کردن طلبهایشان و دریافت عیدی و پاداش آخر سال گسترده است.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ اسفند ۱۴۰۰، ۳ مارس ۲۰۲۲

tel:00447435562462
tel:00447435562462

 

ادامه اعتصاب در کاغذ پارس هفت تپه، تجمع کارگران قراردادی نیشکر هفت تپه و یک خبر دیگر

ششمین روز از اعتصاب کارگران کارخانه کاغذ پارس هفت‌تپه
روز ۱۰ اسفند کارگران پیمانی کارخانه کاغذ پارس هفت‌تپه در ششمین روز از اعتصاب خود در اعتراض به عدم امنیت شغلی و سطح نازل حقوقهایشان بار دیگر در محوطه شرکت دست به تجمع زدند. حدود ۸۰۰ کارگر شاغل در این کارخانه با سوابق بین ۱۰ تا ۲۵ سال در استخدام پیمانکار هستند. این کارگران خواستار کوتاه شدن دست پیمانکاران و دائمی شدن قراردادهای کاری خود هستند. در پاسخ به کارگران معترض، اداره کار شوش اعلام کرده است که درخواست حذف پیمانکار در حوزه وظایف آنها قرار ندارد و باید با توافق طرفین کارگر وکارفرما حل و فصل شود. کارگران نیز خشمگین از این پاسخ به اعتراضشان ادامه میدهند.

پایان موقت اعتراضات کارگران معدن طرزه
روز ۹ اسفند کارگران معدن طرزه بعد از یک هفته اعتراض موقتا به اعتراض خود پایان دادند. اعتراض این کارگران به کار پیمانی، سطح نازل حقوقها و عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل است. یک خواست فوری این کارگران حذف پیمانکاران و دائمی شدن قراردادهای کاری شان است. به گفته این کارگران، کار در معدن بازی با جان است و آنها هر روز جان خود را در معرض خطر قرار میدهند و در قبال آن مزد ناچیزی دریافت میکنند. کارگران اعلام کرده اند که اگر به خواستهایشان جواب داده نشود، در اشکالی گسترده تر اعتراضشان را به جریان خواهند انداخت.
تجمع اعتراضی کارگران قراردادی نیشکر هفت تپه
روز ۹ اسفند کارگران فصلی نیشکرهفت تپه در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و به پایان رسیدن موعد قراردادهایشان تجمع کردند و با شعار دادن خواستار تمدید قراردادهایشان شدند. کارگران فصلی نیشکر هفت تپه بارها در رابطه با این موضوع و دائمی شدن قراردادهایشان تجمع و اعتراض داشته اند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۹ اسفند ۱۴۰۰، ۱ مارس ۲۰۲۲

tel:00447435562462
tel:00447435562462