توافق روسیه و اوکراین بر سر مذاکره در منطقه مرزی بلاروس

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

رهبری اوکراین برای مذاکرات صلح با روسیه در منطقه مرزی بلاروس اعلام آمادگی کرد. این خبر بعد از آن اعلام شد که ولادیمیر پوتین از صدور دستور آماده‌باش ویژه به نیروهای بازدارنده هسته‌ای روسیه خبر داد. کنسرن نفتی بی‌پی از کنسرن روسی "روس‌نفت" خارج می‌شود.برنارد لونی، رئیس کنسرن انرژی BP اعلام کرد از مشارکت خود در کنسرن نفتی روس‌نفت خارج خواهد شد. او گفت تهاجم روسیه به اوکراین باعث تغییر رویکرد بوده است.

کنسرن بی‌پی هم‌اکنون با ۱۹،۷۵ درصد در کنسرن روس‌نفت سهیم است. یک سخنگوی بی‌پی گفت، با خروج بی‌پی در پایان سه‌ماهه اول سال جاری، تا ۲۵ میلیارد دلار هزینه در اظهارنامه مالیاتی وارد خواهد کرد.
حدود ۵ درصد استخراج و تولید نفت جهان توسط کنسرن دولتی روسیه "روس‌نفت" صورت می‌گیرد.

● روسیه از پیش‌شرط خود در مذاکره با اوکراین منصرف شد
دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین گفت که روسیه از شروط خود برای گفت‌وگو با اوکراین منصرف شده است. او افزود که علت این امر ضدحملات اوکراین در برابر حملات روسیه بوده است.
کولبا افزود در مذاکرات پیش رو، اوکراین می‌خواهد بشنود که روسیه چه چیزی برای گفتن دارد.

● ترکیه روسیه را به بستن تنگه بسفر و داردانل تهدید کرد
مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با سی‌ان‌ان ترکیه به قرارداد تاریخی و بین‌المللی مونرو در مورد مقررات عبور از تنگه‌های بسفر و داردانل به سوی دریای سیاه اشاره کرد. او گفت، ترکیه می‌تواند در زمان‌های جنگ گذار از این دو آبراه را محدود سازد.

● اتحادیه اروپا "راشا تودی" و "اسپوتنیک" را تحریم می‌کند
اتحادیه اروپا با تشدید تحریم‌های خود می‌خواهد دو رسانه دولتی روسیه "راشا تودی" و "اسپوتنیک" را ممنوع اعلام کند. شراکت پوتین و بلاروس نیز هدف تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته است.
اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۲۷ فوریه با اعلام این خبر در بروکسل گفت که با ممنوعیت این دو رسانه روسیه قادر نخواهد بود بیش از این خبرهای جعلی و دروغ خود را پخش کند تا جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه علیه اوکراین را توجیه کند و در اتحادیه اروپا شکاف بیندازد.
این سیاستمدار آلمانی افزود، اتحادیه اروپا هم‌اکنون در حال بررسی ابزاری برای مقابله با پخش "ضداطلاعات مسموم و خسارت‌بار در سطح اروپا" است.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به مبارزه با ضداطلاعات از سال ۲۰۱۵ بدین سو گفت: «امروز ما دست به اقدامی تعیین‌کننده خواهیم زد تا مسیر پخش اطلاعات دستکاری‌شده روسیه را ببندیم.»

● کمک ۴. ۶ میلیارد دلاری دولت بایدن برای اوکراین
کنگره آمریکا قرار است بنا به درخواست دولت بایدن کمک چند میلیارد دلاری به اوکراین را به تصویب برساند. چاک شومر، رهبر فراکسیون اکثریت دموکرات‌ها در سنا گفت که دولت بایدن ۶میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای اقتصاد اوکراین و کمک‌های نظامی به این کشور در نظر گرفته است.

● آلمان: سفر به روسیه توصیه نمی‌شود
وزارت خارجه آلمان در برلین با توجه به ادامه درگیری‌ها در جنوب روسیه و نواحی مرزی، به شهروندان توصیه کرده از سفر به روسیه اجتناب کنند. وزارت خارجه می‌افزاید، نقل و انتقال‌های هوایی میان روسیه و کشورهای اروپایی به شدت محدود شده‌اند. علاوه بر این، کارت‌های اعتباری بانکی غیرروسی به طور محدود می‌توانند در روسیه مورد استفاده قرار گیرند.

● شبکه تلگرام برخی کانال‌ها را محدود یا مسدود می‌کند
پاول دورو، بنیانگذار تلگرام گفته است که در نظر دارد برای برخی کانال‌ها محدودیت قائل شود و یا آن‌ها را کاملا مسدود کند. صاحب روس‌تبار این شرکت با انتشار یک مطلب نوشت که در برخی کانال‌ها اطلاعات تأیید نشده منتشر می‌شوند و او نمی‌خواهد که این سرویس‌دهنده سهمی در تشدید مناقشه‌ها داشته باشد.

● آمریکا: روسیه با مقاومت نیروهای اوکراینی و کمبود سوخت مواجه شده است
یک مقام وزارت دفاع آمریکا در واشنگتن گفت که پیشروی نظامی روسیه به سوی کی‌یف به مشکل برخورده است. علت آن تداوم مقاومت نیروهای نظامی اوکراین و کمبود سوخت نیروهای نظامی روسیه است.
این مقام آمریکایی افزود، واحدهای نظامی روسیه به حدود ۳۰ کیلومتری کی‌یف، پایتخت اوکراین رسیده‌اند و هیچ نشانی در دست نیست که شهر مهمی را تحت کنترل خود درآورده باشند.

● بازداشت بیش از ۹۰۰ مخالف جنگ در روسیه در روز یکشنبه
بر اساس داده‌های ناظران بی‌طرف، تا بعدازظهر یکشنبه ۲۷ فوریه، بیش از ۹۰۰ شرکت‌کننده در تظاهرات ضد جنگ در روسیه بازداشت شده‌اند. سازمان حقوق بشر OVD-Info اعلام کرد که این بازداشت‌ها تنها در روز یکشنبه در ۴۴ شهر صورت گرفته است.
بدین گونه از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در روز پنجشنبه ۲۴ فوریه بدین سو، بیش از ۴هزار نفر در تداوم موج اعتراضات علیه جنگ، در روسیه بازداشت شده‌اند. امروز یکشنبه مصادف بوده است با قتل بوریس نمتسوف، رهبر اپوزیسیون روسیه در سال ۲۰۱۵.

● خارکیف "در کنترل نیروهای اوکراینی است"
نظامیان روسیه صبح یکشنبه ۲۷ فوریه (۸ اسفند) به سوی شهر میلیونی خارکیف پیشروی کردند، اما به گفته مقامات کی‌یف، ارتش اوکراین آن‌ها را به عقب‌نشینی واداشته است. گفته می‌شود این شهر واقع در شمال شرقی اوکراین بار دیگر در کنترل نیروهای اوکراینی است.
اولگ سینِگوبو، فرماندار این منطقه در شبکه اجتماعی تلگرام گفت: «خارکیف به طور کامل در کنترل ماست.» او افزود که هم‌اکنون عملیات بیرون راندن کامل سربازان روسی از شهر ادامه دارد.
با ورود ارتش روسیه به مرکز کلان‌شهر خارکیف، جنگی خیابانی در بسیار مناطق این شهر درگرفت.
شبکه‌های اجتماعی از بازپس‌گیری خارکیف خبر می‌دهند. هنوز نمی‌توان به طور موثق و مستقل این خبر را تأیید کرد.

● پوتین به نیروهای بازدارنده هسته‌ای روسیه دستور آماده‌باش داد
ولادیمیر پوتین، رئيس‌‌جمهور روسیه طی دستوری نیروهای بازدارنده هسته‌ای این کشور را در حالت آماده‌باش قرار داده است. پوتین همچنین به تحریم‌های مالی شدید غرب علیه روسیه و خودش اشاره کرد و افزود که اعضای ناتو، ''اظهارات خصمانه‌ای'' بیان کرده‌اند. سفیر آمریکا در سازمان ملل این دستور را به این معنا دانست که "پوتین به شیوه کاملا غیر قابل قبولی به این جنگ ادامه می‌دهد." دبیرکل ناتو نیز این تصمیم را محکوم کرد.

● قرار مذاکرات صلح اوکراین و روسیه با میانجی‌‌گری بلاروس
رهبری اوکراین برای مذاکرات صلح با روسیه اعلام آمادگی کرد. هیأت‌های نمایندگی دو طرف قرار است در مرز اوکراین و بلاروس با یکدیگر ملاقات کنند. دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین تأکید کرد که هیچ پیش‌شرطی برای این مذاکرات وجود ندارد. زمان این مذاکرات اعلام نشده است.

قرار شده محل ملاقات دو هیأت در حاشیه رودخانه پریپیات در نزدیکی چرنوبیل باشد. گفته می‌شود این ملاقات با میانجی‌گری الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس صورت گرفته است که با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین تماس تلفنی داشته است.
به گفته دفتر ریاست جمهوری اوکراین، لوکاشنکو این مسئولیت را برعهده گرفته که تمام هواپیماها، هلی‌کوپترها و موشک‌های مستقر در بلاروس به هنگام ورود هیأت نمایندگی بر زمین بمانند.

● مناقشه اوکراین و روسیه بر سر محل مذاکرات صلح
مقامات کرملین پیش از این اعلام کرده بودند، اوکراین از ورود به مذاکرات صلح امتناع می‌ورزد. این در حالی است رهبری اوکراین از همان آغاز موافقت خود را با این مذاکرات اعلام کرد، اما پیشنهاد و تأکید مسکو در مورد محل ملاقات در مینسک، پایتخت بلاروس را رد کرده بود، با این استدلال که تهاجم روسیه از جمله از خاک این کشور صورت گرفته و بلاروس کشور بی‌طرفی نیست.
ولودمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفته بود با هر شهر دیگری موافق است. او گفت "ما ورشو، براتیسلاوا، بوداپست، استانبول، باکو را پیشنهاد دادیم".

● گفت‌وگوی نفتالی بنت و پوتین در مورد بحران اوکراین
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت‌وگو کرد. دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای گفت کە در این مکالمه در مورد "تحولات بین روسیه و اوکراین" تبادل نظر شده است. کرملین هم گفته کە پوتین "در مورد روند عملیات نظامی ویژه برای حفاظت از دونباس" در شرق اوکراین اطلاع داده است. بر اساس این بیانیه، پوتین اعلام کرده کە آمادە مذاکره با اوکراین است. به گفته رسانه‌های روسی، بنت پیشنهاد میانجی‌گری اسرائيل را "برای تعلیق خصومت‌ها" ارائه کرده است.

● تظاهرات ۱۰۰ هزار نفری ضد جنگ در برلین
به گفته پلیس پایتخت آلمان، بیش از ١٠٠ هزار نفر در تظاهرات ضد جنگ برلین، علیه تهاجم روسیه به خاک اوکراین و در دفاع از صلح شرکت کردەاند. پلیس برلین بعد از ظهر یکشنبه ۲۷ فوریه از استقبال فزاینده از این تظاهرات خبر داد. پلیس همچنین از تظاهرکنندگان برای پایبندی بە مقررات مربوط به کرونا تقدیر کرد.

دویچه وله فارسی