تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهر و فولاد در اصفهان و چند خبر دیگر 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: امروز ۲۷  اسفند در آخرین یکشنبه سال  بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش، اهواز، و اراک تجمع کرده و پیگیر مطالباتشان شدند. در اراک بازنشستگان در مقابل دفتر اصفری نماینده مجلس اسلامی در این شهر تجمع کرده و  سپس با فریاد شعارهای اعتراضی خود تا سازمان تامین اجتماعي راهپیمایی کردند. در این حرکت اعتراضی حدود هفتاد نفر از بازنشستگان شرکت داشتند.

بازنشستگان از جمله شعار میدادند:  " اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد"، "فلسطین را رها کن، فکری به حال ما کن"، " شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"،"شش کلاسه بی عرضه برگرد برو تو حوضه"، "انگل زاده آمریکاست تورمش مال ماست"،  "دولت خیانت می‌کند مجلس حمایت میکند"، "معیشت منزلت حق مسلم ماست"، و "حقوق نصفه نیمه سکوت کنی همینه".
در شوش همانند هر هفته بازنشستگان تامین اجتماعی از شهرهای شوش، کرخه، و هفته تپه با هم گرد آمده بودند. این بازنشستگان در سخنرانی هایشان در مورد مشکلات معیشتی و سطح نازل حقوقها و دزدی ها و اختلاسها صحبت کرده و بر تداوم اعتراضاتشان تاکید کردند. شعارهای اعتراضی نیز بر محور همین موضوع بود. و  در بنرهایی که بدست داشتند از جمله بر درمان رایگان تاکید شده بود. در این تجمع بازنشستگان با خواندن سرود "زیر بار ستم نمیکنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادگی" بر پایان دادن به بساط توحش و بردگی حاکم تاکید داشتند. در اهواز نیز بازنشستگان بعد از تجمع دست به راهپیمایی در سطح شهر زدند. آنها شعار میدادند: "کارگر، بازنشسته ، اتحاد، اتحاد"،"رئیسی بی عرضه برگرد برو به حوزه"، "کو مهار تورم، دروغ نگین به مردم"، "فقر و فساد همین جاست، آقازاده اروپاست"، "امسال سال خیانته، این افتخار دولته"، "حقتو فریاد بزن، نیفته دست راهزن"، "دولت سر سپرده، فقر و فساد آورده"، و "تامین اجتماعی از انحصار دولت آزاد باید گردد". 
در این روز همچنین کارگران بازنشسته فولاد در اصفهان، اهواز  و تهران نیز در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مجدداً مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد این شهر دست به تجمع زدند. بازنشستگان فولاد اصفهان شعار میدادند:"فولاد، معدنی، اتحاد، اتحاد"، "بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن".
حرکت اعتراضی دیگر در این روز از سوی کارگران فضای سبز شهری منطقه آزاد چابهار در مقابل سازمان این منطقه بدلیل عدم پرداخت دستمزد آخر سال و عیدانه صورت گرفت.   این حرکت اعتراضی کارگران با تهدید و خبر کردن کلانتری منطقه برای متفرق کردن تجمع روبرو شد. کارگران تاکید کردند که پیگیر مطالباتشان هستند.
همچنین کارگران راه‌آهن شرکت تراورس کرج در اعتراض به مطالبات معوقه از جمله عدم پرداخت ارزاق دست به اعتصاب زدند. در این میان با دخالت نیروی انتظامی درگیری ای میان اعتصابیون با مأموران رخ داد.  کارگران بر پیگیری مطالباتشان تاکید دارند. شبانگاه ۲۶ اسفند نیز کارگران فولاد و کُک سازی «فولاد زرند ایرانیان" در اعتراض به پرداخت نشدن بستانکاری ها و پایمال شدن حقوق خود تجمع کردند. به گفته کارگران حقوق اسفند ماه برخی از شرکت های صنعتی زرند واریز نشده است.  بنا بر خبر ها زیسکو یک شرکت بزرگ فولاد سازی به دلیل سوء مدیریت، کمتر از ۳ سال از زمان بهره برداری اکنون در مرز ورشکستگی و تعطیلی قرار دارد. در این روز کارگران شرکت "گسترش آهن راه"، شاغل در راه آهن یزد، در اعتراض به وضع بد معیشتی و سطح نازل حقوقها و نبود امنیت تجمع کردند.  کارگران شعار میدادند:" "حقوق برابر حق مسلم ماست"
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۷ اسفند ۱۴۰۲،  ۱۷ مارس ۲۰۲۴

 

تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث در آغاجاری و  دو خبر دیگر
امروز ۲۶ اسفند کارگران ارکان ثالث شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به تبعیض در پرداخت نفت کارت و خلف وعده های مدیریت و با مطالبه حذف پیمانکاران دست به تجمع زدند. اعتراضات در میان کارگران ارکان ثالث در نفت گسترده است و خواستهای اعلام شده آنها عبارتند از: حذف کامل شرکتهای پیمانکاری، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، افزایش بدون تبعیض مزد و مزایا و بهره مندی از رفاهیات نفت برابر با سایر ارکان استخدامی می‌باشد
امروز همچنین  بازنشستگان تامین اجتماعی در  اراک در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و سطح نازل حقوق و دریافتی های خود مقابل کانون بازنشستگان شهر تجمع کردند. بازنشستگان شعار میدادند: "این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی"، "حاصل کار دولت غارت جیب ملت".
یک حرکت اعتراضی دیگر در این روز تجمع کارگران راه آهن یزد در اعتراض به سطح نازل حقوقها، قراردادهای موقت کاری و تعویق پرداخت دستمزدهاست. خواستهای فوری این کارگران عبارتند از: اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، دادن بن های مناسبتی امسال، به روز شدن حقوقها، امنیت شغلی و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزه و تهدید به اخراج ،  و بیمه درمانی. 
پایان سال است و اعتراض علیه تعویق پرداخت دستمزدها و عیدی پایان سال و مطالبه افزایش دستمزدها در مراکز مختلف کارگری گسترده است. کارگران با اولتیماتوم های اعتراضی خود به استقبال سال ۱۴۰۳ میروند. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۶ اسفند  ۱۴۰۲،  ۱۶ مارس ۲۰۲۴


اخبار نفت:شماره ۹۴
اعتراضات کارگران نفت در شرکت ملی حفاری و پارس جنوبی و دیگر بخشها  
امروز ۲۷ اسفند کارگران ارکان ثالث نفت و گاز گچساران برای پیگیری مطالبات خود دست به تجمع اعتراضی زدند. روز گذشته این کارگران در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری تجمع داشتند. اعتراضات کارگران ارکان ثالث هر روز گسترده تر میشود وحذف پیمانکاران یک مطالبه مهم آنهاست. اهم مطالبات کارگران ارکان ثالث عبارتند از:‌ رفع تبعیض در پرداختها بخصوص در مبلغ پرداختی نفت- کارت برابر با سایر ارکان استخدامی نفت، حذف کامل شرکتهای پیمانکاری واسطه تامین نیروی انسانی، تخصیص بن کارت همراه با بک پی یکساله، واریز مبالغ مناسبتی بطور کامل. 
از سوی دیگر اعتراضات کارگران رسمی در صنعت نفت نیز ادامه دارد و در این روز کارگران رسمی نیز در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری تجمع داشتند. اهم مطالبات این کارگران عبارتند از: برکناری مسئولین نالایق و فاسد، حذف سقف‌حقوق، اصلاح کف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن، عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۷ اسفند  ۱۴۰۲،  ۱۷ مارس ۲۰۲۴

 


ادامه اعتراضات کارگران رسمی نفت در شرکت فلات قاره در لاوان، و کارگران راه آهن در یزد
امروز ۲۵ اسفند کارگران رسمی نفت فلات قاره در لاوان در ادامه اعتراضات چندین ماهه خود بخاطر تعرضات معیشتی حکومت، دست به تجمع زدند. برکناری مسئولین نالایق، حذف سقف‌حقوق، اصلاح کف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن مطالبات سراسری کارگران رسمی در نفت است. در همین رابطه در روز ۲۳ اسفند کارگران شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری تجمع داشتند. 
خبر دیگر اینکه روز ۲۳ اسفند  کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن دست از کار کشیده و مقابل استانداری  یزد  تجمع کردند. افزایش حقوقها و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل بدون هرگونه تبعیض و تهدید و فشاری، دادن بن های مناسبتی امسال، به روز شدن حقوقها و پرداخت معوقات مزدی، امنیت شغلی ، و بیمه درمانی خواستهای فوری این کارگران است. 
اعتراض علیه تعویق پرداخت دستمزدها و عیدی و پاداش آخر سال و موضوع داغ خواست افزایش دستمزدها خصوصا در این روزهای پایان سال که موعد تعیین حداقل دستمزدها توسط شورای عالی کار حکومت است، موضوعات اعتراضات سراسری کارگری در نفت ودر همه مراکز کارگری است. کارگران با اولتیماتوم دادنهایشان برای تداوم مبارزات خود، به استقبال سال جدید ۱۴۰۳ میروند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۵ اسفند  ۱۴۰۲،  ۱۵ مارس ۲۰۲۴


اعتراضات بخشهای مختلف کارگران در خوزستان
اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده
- روز ۲۳ اسفند کارگران شهرداری اهواز به علت عدم پرداخت حقوق بهمن‌ماه و عیدی آخر سال خود دست به تجمع زدند. 
- در  ۲۲ اسفند در کیانپارس اهواز همچون شهرهای دیگر جوانان آزادیخواه در مراسم  چهارشنبه سوری با رقص و شادی به استقبال سال ۱۴۰۲ رفتند. مراسمهای چهارشنبه سوری و رقص و شادی مختلف زن و مرد در این مراسم ها و شعاردهی های شبانه ضد حکومتی در برخی شهرها پاسخ محکمی به حکومت ضد شادی و آپارتاید جنسی بود.  بیش از ۴۵ سال است که جمهوری اسلامی تلاش بر تحمیل فرهنگ عزا و ماتم به جامعه را داشته و از هر حربه ای از جمله تغییر نام ایام در تقویم ها استفاده کرده است  تا شاید بتواند جلوی همبستگی مردم و برگزاری مراسم رقص و شادی را در روزهایی چون چهارشنبه سوری و به مناسبت فرا رسیدن سال جدید  بگیرد. این چنین است که چنین ایامی هم به روزهای دهن کجی به حکومت ضد مردمی اسلامی تبدیل شده است.
- روز ۲۲ اسفند کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای چندمین بار در اعتراض به مدیریت شرکت و مقامات مسئول پیگیر مطالباتشان شدند. کارگران اولتیماتوم داده اند که گر تا روز ۲۶ اسفند مطالبات کارگران را پرداخت نکنند دست به تجمع خواهند زد.  
- روز ۲۲ اسفند بازنشستگان کشوری از جمله معلمان بازنشسته بار دیگر در چند شهر از جمله در اهواز در مقابل صندوق بازنشستگی در برابر استانداری تجمع  داشتند و پیگیر خواستهای اعلام شده خود گردیدند. در این تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی نیز شرکت داشتند.
خواستهای مشترکی اعتراضات بخش های مختلف بازنشستگان را به هم وصل میکند و یک نقطه قدرت مبارزات آنها اتحاد مبارزاتی شان است. بازنشستگان با شعارهایی چون شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد، لشکری کشوری تامین اجتماعی اتحاد پیشتار اتحاد طبقاتی کارگری در جامعه هستند. 
همسان سازی حقوقها و افزایش آن به بالای نرخ سبد هزینه سی میلیونی، درمان رایگان، پایان دادن به دزدی ها و اختلاسها و پایان دادن به سرکوبگری های حکومت و توقف اعدامها، از مطالبات مشترک اعلام شده آنهاست. از مبارزات و خواستهای بازنشستگان وسیعا باید حمایت کرد.
-  روز ۲۱  اسفند  کارگران اجرائیات شهرداری اهواز بخاطر عملی نشدن خواستهایشان مقابل درب ورودی فرمانداری اهواز  تجمع کرده و خواهان رسیدگی به شرایط استخدامی و وضعیت معیشت خود شدند
- روز ۲۱  اسفند بازنشستگان مخابرات برای پیگیری مطالباتشان  مقابل ادارات مخابرات در سطح سراسری از جمله در اهوازدر استان خوزستان تجمع داشتند. 
-روز ۲۰ اسفند بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش و اهواز تجمع کردند. در شوش بازنشستگان از شهرهای کرخه، هفت تپه و شوش با هم گرد آمده بودند.در این شهر و درکرمانشاه بازنشستگان  تامین اجتماعی  روز جهانی زن را گرامی داشتند و طی سخنانی در دفاع از لغو قوانین تبعیض آمیز علیه زنان سخن گفته و این سخنرانی ها با کف زدن تجمع کنندگان همراه بود.  بنا بر گزارشات مسئولان دولتی در اقدامی عجیب و ناباورانه ، تصمیم به تهاتر بدهیهای دولت به سازمان تأمین اجتماعی با واگذاری باشگاه فرهنگی و ورزشی پرسپولیس گرفته اند. یک موضوع اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی در این روزه به همین موضوع و بساط چپاول و دزدی حاکم بود.  
- روز شنبه ۱۹ اسفندماه بهروز سلحشور و رسول بداغی از بازداشت شدگان انقلاب زن زندگی آزادی در ایذه بعد از ۱۵ ماه حبس با تودیع وثیقه ۳ میلیارد تومانی از زندان شیبان  آزاد شدند. آزادی آنان را به این عزیزان و به خانواده های آنها و به همگان تبریک میگوییم. با قدرت اعتراضاتمان همه زندانیان در بند را آزاد خواهیم کرد.
محسن احمدپور، بهمن بهمنی، بهروز سلحشور، رسول بداغی، وحید عباسی، رضا عرب پور، صادق قاسمی و اسماعیل موسوی نظری در آبان ۱۴۰۱ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران  در شهر ایذه بازداشت و به زندان شیبان اهواز منتقل شده بودند. کیفرخواست آنان با اتهامات سنگینی مانند “محاربه، افساد فی الارض و تشکیل گروه باغی” به شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز ارجاع داده شده بود. پیش از این، بهمن بهمنی و محسن احمدپور و همچنین وحید عباسی و اسماعیل موسوی نظری با تودیع وثیقه آزاد شده بودند. اما هنوز خبری از آزادی رضا عرب پور، دیگر زندانی این پرونده، در دست نیست.  شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز از صدور وثیقه برای وی خودداری کرده است.
 
- روز ۱۹ اسفند کارگران ارکان ثالث پالایشگاه های گاز پارس جنوبی و ملی حفاری دست به اعتراضات متحدانه زدند. طبق گزارشات کارگران ارکان ثالث پالایشگاه های ۶-۷-۱۰-۱۲ مجتمع گاز پارس جنوبی در  این روز در مقابل ساختمان اداری پالایشگاه های پارس جنوبی و کارگران ارکان ثالث ملی حفاری در مقابل ساختمان مرکزی شرکت در اهواز در یک حرکت متحد در دکل های ۲۷-۳۱-۳۵-۴۷-۶۹-۷۵-۸۱-۸۶ دست به اعتراض زدند. کارگران خواستار پاسخگویی مدیریت شرکت، گلپایگانی در رابطه با وعده‌های عمل نشده و رفع تبعیض در پرداخت ها شدند. خواست اول این کارگران حذف پپمانکاران است. با توجه به حضور نیافتن مدیریت، نمایندگانی برای خاموش کردن اعتراضات به میان کارگران آمدند که با واکنش تند کارگران روبرو شدند. اجرای درست طبقه بندی مشاغل، رفع تبعیض در اجرای ۱۴ روز کار ۱۴ روز مرخصی مطالبات فوری کارگران ارکان ثالث است. 
- روز  ۱۹ اسفند  کارگران آبفای شوش در اعتراض به تعویق پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای خود برای پنجمین روز تجمع کردند. 

کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان 
۲۵ اسفند ۱۴۰۲، ۱۵ مارس  ۲۰۲۴