سومین روز اعتصاب در فولاد اهواز، دستگیری ناهید خداجو از فعالین کارگری و یک خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

امروز سوم  اسفند  اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران در اهواز وارد سومین روز خود شد. اعتراض آنان به تعلیق شماری از کارگران معترض و  ممنوع الورود کردن آنها، و عملی نشدن خواستهایشان از جمله اجرای ناقص طرح طبقه بندی مشاغل است.   طبق اخبار منتشر شده از سوی صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد روز گذشته تعداد دیگری از کارگران این شرکت نیز ممنوع الورود شدند و این موجب خشم بیشتر کارگران شده است.

در روز گذشته دوم اسفند کارگران این مجتمع به نشانه همبستگی با دادن شعار  به همکاران تعلیقی که در مقابل شرکت چادر زده و متحصن شده اند، پیوستند. 
کارگران طبق معمول مجمع عمومی خود را برگزار کردند و در این مجمع یکی از کارگران در همبستگی با کارگران اخراجی و مطالبات کارگران سخنرانی پرشوری داشت.  او گفت: " ما در گروه ملی برای حقوق کارگران ، برای خودمان مبارزه می‌کنیم. اتحادمان را حفظ کرده‌ایم تا با اراده‌ای آهنین مقابل طماعان و دزدان بایستیم. آنقدر اعتصاب کرده‌ایم که حساب آن از دستمان در رفته است. این دستهای خالی و زحمتکش و این صدای رسا و معترض ماست. فریادی از حنجره‌ی دردکشیده‌ گروه ملی فولاد اهواز برای هر آنکه هنوز شک دارد به عظمت و شرافت این رزم.  ناکارآمدی و فساد این مدیران و مسئولان عامل بدبختی و بی‌نظمی است، اما ما را بیکار و بی‌پول می‌کنند... تحمل کردن چنین شرایطی در این شرکت و این استان، به معنی تحمیل ذلت است که دود و خاکستر آن با هدایت فرمانداری و ترفند بانک‌ها و فوت نهاد امنیتی، اول و آخر در چشم کارگر و مردم محروم میرود. پس بجنگ برای حقت و سرنوشت خودت و خانوادت و همکارانت. با قدرت جمعی و صدای واحد، اخراج کارگر فولاد و حق‌خوری و دست‌درازی به مطالبات کارگری را در هم می‌شکنیم. فولادی داد بزن ، حقتو فریاد بزن".
در این اعتراضات کارگران فولاد اهواز با اعتصاب و تجمعات پرشور خود و همبستگی با همکاران اخراجی و ایجاد همدلی در مجمع عمومی شان صحنه های درخشانی از اتحاد و اعتراض کارگری را آفریدند. از اعتراضات این کارگران وسیعا حمایت کنیم.  
خبر دیگر اینکه روز گذشته دوم اسفند ماه ناهید خداجو از فعالین شناخته شده کارگری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شده است. بنا بر گزارشات منتشر شده در ساعت دوازده و نیم ظهر این روز تعداد زیادی از مأموران امنیتی به منزل یکی از دوستان ناهید خداجو واقع در فردیس کرج یورش برده و پس از  دو ساعت تفتیش منزل وی، ناهید خداجو را که در آنجا حضور داشت بازداشت کردند. ناهید خداجو از فعالین کارگری در روز جهانی کارگر سال ۹۸ مقابل مجلس بازداشت و سپس به پنج سال زندان محکوم شده بود. با اعتراضات گسترده و سراسری سرکوبگریهای حکومت را میتوان عقب زد. جمهوری اسلامی باید گورش را گم کند و برود. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۳ اسفند ۱۴۰۲،  ۲۲  فوریه ۲۰۲۴

 

دومین روز اعتصاب تمامی کارگران فولاد اهواز در پاسخ به اخراج کارگران معترض و برای پیگیری مطالباتشان
امروز چهارشنبه دوم اسفند ماه دومین روز اعتصاب تمامی بخش های گروه ملی فولاد ایران در اهواز در این هفته بود.  بنا بر گزارش صدای مستقل گروه ملی فولاد این  اعتصاب در اعتراض به تعلیق از کار شماری از کارگران معترض و نیز در اعتراض به اجرای ناقص طرح طبقه بندی مشاغل، سر گرفت و کارگران با فریاد "کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد" از محوطه شرکت تا میدان بقایی واقع در ابتدای جاده خرمشهر راهپیمایی کردند. 
کانال خبری صدای مستقل گروه ملی فولاد همچنین گزارشی از بازتاب جهانی اعتراضات کارگران فولاد از جمله گزارش منتشر شده در بخش انترناسیونال(بین‌الملل) از اتحادیه سندیکای سولیدر (همبستگی) فرانسه؛ دارای بیش از صد اتحادیه و سندیکای کارگری از اروپا و آسیا خبر میدهد که در بخشی از این گزارش چنین آمده است: "کارگران طی سه دوره اعتصاب قدرتمند و منسجم در ماه‌های نوامبر، ژانویه و فوریه سال جاری، با اتکا به مجمع عمومی کارگران، یکی از اصلی‌ترین و پیشروترین کانون‌های مبارزه‌ی طبقاتی در ایران بودند. کارگران معترض در اقدامی متحدانه و جسورانه مدیرعامل مافیایی شرکت را که علاوه بر عدم انجام تعهدات، با همکاری فرمانداری و تیم حراست حکم به تعلیق کارگران داده بود با زور از شرکت بیرون انداخته و کنترل ورود و خروج کارخانه را به طور کامل در دست گرفتند". در ادامه این گزارش آمده است:"خلف وعده کارفرما یعنی مدیریت بانک ملی در انجام تعهدات، خشم کارگران معترض را چنان برانگیخت که بنا بر تصمیم جمعی با رای اکثریت کارگران مانند اعتصاب‌های سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ اعتراض را به تمام خیابانهای اهواز کشاندند. حمایت گسترده مردم اهواز از اعتراض خیابانی کارگران و همدلی وسیع در دیگر مراکز صنعتی در سراسر ایران منجر به عقب‌نشینی در مقابل قسمتی از مطالبات کارگران شد اما پرونده‌سازی امنیتی رژیم ایران با هدف پیشگیری از تسری اعتراضات فولاد به صنایع دیگر رخ داده است. این کارگران نسبت به پایین‌ بودن سطح دستمزد و همچنین تبدیل وضعیت شغلی هزار نفر از کارگران شرکت پیمانکاری شفق راهیان به حالت قراردادی، معترضند و در این بین، فشارها و تهدیدهای امنیتی علیه آنها خطری جدیست و مویدی بر لزوم حمایت گسترده طبقاتی در سطح ملی و بین‌المللی از هر کارگر معترض در ایران است. کارگرانی که حق تشکل‌یابی مستقل و حق بدیهی و قانونی سازماندهی اعتراض و اعتصاب را ندارند...
بازتاب جهانی اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز بخش دیگری از پیشروی های مبارزاتی این کارگران و جنبش کارگری در ایران است. اتکاء به مجمع عمومی و تصمیم گیری جمعی قدرت بخش مبارزات متحدانه کارگران گروه ملی فولاد اهواز بوده و نقش و جایگاه مجمع عمومی به عنوان مکانی برای سازمانیابی متحدانه اعتراض و شورایی عمل کردن را به نمایش میگذارد. از درسهای این مبارزات باید آموخت. حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت قاطع از مبارزات کارگران گروه ملی فولاد اهواز، مردم این شهر و همه تشکلهای کارگری را به حمایت همه جانبه از این سنگر مهم جنبش کارگری فرا میخواند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ اسفند ۱۴۰۲،  ۲۱  فوریه ۲۰۲۴