اخباروگزارش های کارگری 21 اسفند ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- تجمع اعتراضی   همسران کارگران کارخانه زغالشویی زرند نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق و عیدی مقابل ورودی اصلی ومسدود کردنش - دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرهوای سرد وبرفی نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های

آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
آذربایجان غربی (شهر ارومیه )
اردبیل(شهراردبیل)
أصفهان(شهراصفهان)
چهارمحال و بختیاری(شهر کرد)
خوزستان(شهر اهواز)
زنجان (شهرزنجان)
کردستان(شهرهای بیجار،سنندج ومریوان)
کرمانشاه (شهرکرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهرهای بروجرد وخرم آباد)
مازندران(شهرساری)
مرکزی(شهراراک)
هرمزگان(شهربندرعباس)
واستان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل  
- اعتراض جمعی از کارکنان بانک های کشورنسبت به وضعیت بد معیشتی با اعتصاب کوتاه وتجمع مقابل بانک مرکزی در تهران با شعارهای«بانکی داد بزن حق تو فریاد بزن»،«وعده وعید کافیه سفره ماخالیه»و....
- دومین روز اعتصاب کارگران راه‌آهن نواحی لرستان و زاگرس نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات
- اعتصاب وتجمع کارگران شرکت صنایع انرژی ایران سایت یک آغاجاری دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق
- دومین روز اعتصاب کارگران کارخانه تولید زغال شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه دراعتراض به تبعیض در استخدام
- تجمع اعتراضی کارگران سازمان همیاری شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به عدم پرداخت 15 ماه حقوق و قفل کردن درب ورودی اداره
- تجمع اعتراضی کارکنان سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نسبت به عملکرد مدیرعامل با شعار«مدیر بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم»و گریختن مدیر نورچشمی زاکانی از درب پشتی
- تجمع   خانوادگی اعتراضی بیماران ام پی اس نسبت به عدم تامین داروی مورد نیازشان مقابل وزارت بهداشت 
- تجمع اعتراضی سوخت بران نسبت به بستن مرز مقابل فرمانداری سراوان 
بازداشت 2 سوخت بر معترض 
- تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای دیزلی نسبت به کاهش سهمیه سوخت ایرانشهر مقابل فرمانداری 
- تشتّت برای بازنشستگان در این مقطع!! 
- عدم پذیرش آرینا ادوایی، دانش‌آموز سروآبادی علی‌رغم کسب رتبه ۲۳۹ کنکور در دانشگاه فرهنگیان
- تمدید قرار بازداشت شریفه محمدی و نیاز فوری او به جراحی
- مرگ و مصدومیت دو کارگر راننده در جاده معدن سنگ آهن
*******
*تجمع اعتراضی   همسران کارگران کارخانه زغالشویی زرند نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق و عیدی مقابل ورودی اصلی ومسدود کردنش
روزدوشنبه 21 اسفند، همسران کارگران کارخانه زغالشویی زرند برای اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق و عیدی مقابل ورودی اصلی این واحد تولیدی دراستان کرمان تجمع ومسدودش کردند.
 
یکی از کارگران معترض در این رابطه به خبرنگار رسانه ای گفت: شما خودتان بچه ندارید؟ بچه ما چگونه می‌تواند درک کند که حقوق ندادند! عیدی ندادند! وقتی می‌بیند بچه‌های اقوام همه لباس عید خریدند و ما هنوز هیچ کاری برای آن‌ها نکرده‌ایم!
*دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرهوای سرد وبرفی نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
آذربایجان غربی (شهر ارومیه )
اردبیل(شهراردبیل)
أصفهان(شهراصفهان)
چهارمحال و بختیاری(شهر کرد)
خوزستان(شهر اهواز)
زنجان (شهرزنجان)
کردستان(شهرهای بیجار،سنندج ومریوان)
کرمانشاه (شهرکرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهرهای بروجرد وخرم آباد)
مازندران(شهرساری)
مرکزی(شهراراک)
هرمزگان(شهربندرعباس)
واستان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل  
شعارها :
«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»
«این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی»
«عدالتی ندیدیم ازبس دروغ شنیدیم»
«قانون بیمه مطالبات گم شده تو مخابرات»
«تا حق خود نگیریم از پا نمی نشنیم»
«تا حق خود نگیریم هرروز همین بساطه»
«تا حق خود نگیریم دوشنبه ها می آئیم»
«نه گرما نه سرما نیست جلودارما»
«اگرطوفان ببارد دوشنبه ها می آئیم»
«یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه»
«مخابرات ایران قانون نمی پذیرد»
«مدیر بر لیاقت نمی خوایم نمی خوایم»
«مدیر بر لیاقت استعفا استعفا»
«عدالتی ندیدیم ازبس دروغ شنیدیم»
«سهامدار عمده حق ماهارو خورده»
«ستاد اجرایی حق ماهارو خورده»
«بنیاد تعاون حق ماهارو خورده»
« شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد»
«شرکت شده صدپاره بخور بخور تو کاره»
«سهامدار حیا کن حق مارا ادا کن»
«سهامدار عمده ننگت باد ننگت باد»
«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»
«نه سازش نه تسلیم اجرای آئین نامه»
«فریاد بازنشسته اجرای آئین نامه»
«اجرای آئین نامه بدون هیچ کم کسر حق مسلم ماست»
«معیشت خواروبار بروز باید گردد»
«معیشت و خواربار حق مسلم ماست»
«جیره غیر نقدی بروزباید گردد»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
«کشتی بازنشسته امروز به گل نشسته»
تصاویر :
ارومیه:
 
اصفهان:
 
بندرعباس:
 
بیجار:
 
زنجان:
 
*اعتراض جمعی از کارکنان بانک های کشورنسبت به وضعیت بد معیشتی با اعتصاب کوتاه وتجمع مقابل بانک مرکزی در تهران با شعارهای«بانکی داد بزن حق تو فریاد بزن»،«وعده وعید کافیه سفره ماخالیه»و....
تصاویر و فیلم منتشره درشبکه های اجتماعی از اعتراض روز دوشنبه 21 اسفند، جمعی از کارکنان بانک های کشورنسبت به وضعیت بد معیشتی با اعتصاب کوتاه وتجمع مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران با شعارهای«بانکی داد بزن حق تو فریاد بزن»،«وعده وعید کافیه سفره ماخالیه»و....خبرمی دهند.
 
 
 
 
*دومین روز اعتصاب کارگران راه‌آهن نواحی لرستان و زاگرس نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات
روز دوشنبه 21 اسفند برای دومین روز متوالی،کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نواحی لرستان و زاگرس به اعتبشان دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق ومالبات ادامه دادند.
یکی از کارگران معترض به خبرنگاررسانه ای گفت:پرداخت حقوق اسفند به همراه مابقی عیدی و پاداش و همچنین برخی مزایای مناسبتی و عرفی ازجمله عید مبعث  وشعبانیه و ماه رمضان و کارگران در آستانه نوروز 1403 به تاخیر افتاده و درخواست این کارگران؛ تسریع در پرداخت این مطالبات است.
این کارگر افزود: علارغم اینکه چند روزی به پایان سال جاری باقی نمانده است قیمت بسیاری از اجناس به شکل سرسام آوری افزایش یافته، ما کارگران ابنیه فنی تراورس همچنان با حداقل دریافتی گذران می‌کنیم.
*اعتصاب وتجمع کارگران شرکت صنایع انرژی ایران سایت یک آغاجاری دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق
روز دوشنبه 21 اسفند، کارگران شرکت صنایع انرژی ایران سایت یک آغاجاری(تحت مسئولیت پیمانکاران احمد انصاری،علی اکبر قاسمی و هدایت یزدانی ) دراعتراض به عدم پرداخت حقوق ماه های آبان،آذر،دی و بهمن دست از کار کشیدند وتجمع کردند.
 
*دومین روز اعتصاب کارگران کارخانه تولید زغال شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه دراعتراض به تبعیض در استخدام
روزدوشنبه 21 اسفندبرای دومین روز متوالی، کارگران کارخانه تولید زغال شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به اعتصابشان دراعتراض به تبعیض در استخدام ادامه دادند.
گزارشی بقلم یک کارگر برگرفته از شبکه های اجتماعی:
کارگران در کارخانه زغال هستیم و امروز روز دوم اعتصاب ماست.
ما مطلع شدیم مایی که دوسال زحمت کشیدیم حالا صادق مشهدی میخواد افراد خودش را بیاره و عنوان بهشون بده. ما جلوی این حرکت خواهیم ایستاد. از سایر همکاران انتظار حمایت داریم.
*تجمع اعتراضی کارگران سازمان همیاری شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به عدم پرداخت 15 ماه حقوق و قفل کردن درب ورودی اداره
روزدوشنبه 21 اسفند، کارگران سازمان همیاری شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 15 ماه حقوق تجمع کردند و درب ورودی اداره را قفل کردند.
*تجمع اعتراضی کارکنان سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نسبت به عملکرد مدیرعامل با شعار«مدیر بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم»و گریختن مدیر نورچشمی زاکانی از درب پشتی
گزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی بتاریخ 21 اسفند،حاکی از تجمع اعتراضی کارکنان سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نسبت به عملکرد مدیرعامل با شعار«مدیر بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم»و گریختن مدیر نورچشمی زاکانی از درب پشتی،می باشد.
رضا محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران همان مسئولی بود که در پاسخ به اعتراضات مردمی به دلیل ناکارآمدی شهرداری در عملیات برف‌روبی چند روز گذشته، مدعی بارش 3 متری برف در برخی نواحی تهران شده بود؟!!
*تجمع   خانوادگی اعتراضی بیماران ام پی اس نسبت به عدم تامین داروی مورد نیازشان مقابل وزارت بهداشت 
روز دوشنبه 21 اسفند،جمعی از بیماران ام پی اس برای اعتراض به عدم تامین داروی مورد نیازشان با همراهی خانواده مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
 
موکوپلی‌ساکاریدوز معروف به ام پی اس (MPS) ازنوع بیماری‌های ژنتیکی متابولیکی است و جزء بیماری‌های نادر محسوب می‌شود.
*تجمع اعتراضی سوخت بران نسبت به بستن مرز مقابل فرمانداری سراوان 
بازداشت 2 سوخت بر معترض 
روزدوشنبه 21 اسفند،جمعی از سوخت بران برای اعتراض به بستن مرز دست به تجمع مقابل فرمانداری سراوان دراستان سیستان وبلوچستان زدند.
بنابه گزارش منابع خبری محلی،2 سوخت بر موتوری معترض توسط نیروهای نظامی  همراه با  ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
*تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای دیزلی نسبت به کاهش سهمیه سوخت ایرانشهر مقابل فرمانداری 
روز دوشنبه 21 اسفند، رانندگان خودروهای دیزلی برای اعتراض به کاهش سهمیه سوخت ایرانشهر مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان سیستان وبلوچستان تجمع کردند.
*تشتّت برای بازنشستگان در این مقطع!! 
اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)
در روزهایی بسر میبریم که گرانی و تورم بیداد میکند و دلار به مرز ۵۷ هزار تومان رسیده است. هر ساله در چنین روزهایی شاهد نمایشنامه های تلویزیونی در رابطه با افزایش حداقل دستمزد بودیم که زمینه را برای تصویب یک حداقل دستمزد پایین آماده میکردند. اما امسال که فشارهای اقتصادی افزایش یافته و اعتراضات در دنیای مجازی توسط کارگران و بازنشستگان بالا گرفته گویا فیلمنامه ها تغییر کرده اند. در این روزها بحث مالکیت باشگاه پرسپولیس در مرکز توجه قرار گرفته و گویا قرار است که سازمان تامین اجتماعی آنرا خریداری نماید (هرچند گفته میشود که این کار انجام شده است). 
کارگران و بازنشستگان به تجربه؛ به این مسئله پی برده اند که در این نقل و انتقالات، تنها مافیاهای حکومتی هستند که با اختلاس، دزدی و چپاول بهره میبرند و از آنجا که آنها خود را مالک این سازمان میدانند و آنرا در لبه پرتگاه می بینند؛ به این نقل و انتقالات معترضند. متاسفانه در بعضی مواقع بقدری این اعتراضات بالا میگیرند که خواسته اصلی ما؛ یعنی افزایش حقوق به فراموشی سپرده میشود! و در اینجاست که حکومت به نیت شوم خود میرسد. آن دسته از سران کانونها و تشکلهای زرد، به همان اندازه که به انتقال مالکیت پرسپولیس به سازمان حساسیت بخرج داده و میدهند، ای کاش کمی هم به لگدمال شدن اصل ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ و ۱۱۱ تامین اجتماعی توسط حکومت حساسیت بخرج میدادند.
برای انحراف دادن اذهان کارگران و بازنشستگان نسبت به افزایش حقوق در چنین مقطعی، گویا مطرح کردن فروش باشگاه پرسپولیس به سازمان کافی نبوده است که به ناگاه با خبر میشویم که از حقوق بعضی از بازنشستگان بدون اطلاع و کسب اجازه مبلغ یک میلیون تومان توسط کانون عالی بازنشستگان کسر میگردد با این تصمیم که "سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان واگذار شده است"!! و در ادامه ی خبر میخوانیم که محمد اسدی رئیس کانون عالی بازنشستگان میگوید «مستمری بگیرانی که به خرید این سهام تمایلی ندارند، می‌توانند با ارسال عدد ۱۱ به شماره ۹۲۰۷۷۷۲۰۲۶ از خرید سهام انصراف دهند». بازنشستگان در این سر در گمی بسر میبرند که خبرمیآید «دوستان وهمکاران عزیز، درمورد سهام بانک رفاه شرکت پتروشیمی بسیارعالی و سود ده خواهد بود پیشنهاد میکنم انصراف ندهید انصراف دهید پشیمان خواهید شد چون درکانون عالی جلسه هستم بیشترازاین فعلا نمیتوانم توضیح دهم» (مصطفی آراسته مهر). ما فرض را بر این میگذاریم که "سهام بانک رفاه شرکت پتروشیمی بسیارعالی وسود ده خواهد بود"، آیا در این مقطع که تمام ذکر و فکر بازنشستگان افزایش حقوق میباشد، مطرح کردن این خبر از طرف محمد اسدی رئیس کانون عالی بازنشستگان و تبلیغ آن از طرف "بازرس کانون عالی بازنشستگان" مصطفی آکسته مشکوک نیست؟؟!!! آیا این دزدی و فریبکاری؛ نقاب از چهره این گرگان در لباس میش بر نمیدارد؟ این تشکلهای بی خاصیت و این افراد دغل باز؛ تا کنون حتی یک قدم برای بازنشستگان بر نداشته اند؛ حال در این مقطع کنونی محبتشان گل کرده؛ با دزدی و ایجاد تشتت تلاش دارند اذهان کارگران و بازنشستگان را نسبت به افزایش حقوق خود منحرف نمایند! 
قاعدتاً تا چند روز دیگر شورای عالی کار باید حداقل دستمزد ۱۴۰۳ را تصویب نماید و بالتبع حقوق بازنشستگان (یا توسط همین شورا و یا توسط هیئت دولت) نیز تصویب خواهد شد. تنها با افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم میتوان قدرت خرید سال کنونی را داشت و چنانچه افزایشی کمتر تصویب شود؛ تنها در کف خیابان میتوان آنرا بدست آورد.
۲۱ اسفند ۱۴۰۲
*عدم پذیرش آرینا ادوایی، دانش‌آموز سروآبادی علی‌رغم کسب رتبه ۲۳۹ کنکور در دانشگاه فرهنگیان
آرینا بعد از سه سال تلاش بی‌وقفه و کسب صلاحیت علمی، علی‌رغم مواجهه با تمامی جنبه‌های ناعدالتی آموزشی، عدم دسترسی به هیچ‌گونه کتب، آزمون و کلاس‌های کنکور، توانست رتبه‌ی سه رقمی در کنکور کسب کند اما همچنان از دست‌یابی به هدف خود بازماند.
آنچه اهمیت دارد بی‌قانونی و بی‌عدالتی در شیوه‌ی مصاحبه و تایید صلاحیت دانش‌آموزان در دانشگاه فرهنگیان است. با توجه به کارنامه‌ی آرینا، ایشان نمره علمی لازم را کسب کرده و نیز تمام فاکتور و توانایی‌های تعیین شده برای معلم شدن را دارا می‌باشد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان از عدم پاسخگویی متولیان امر به پیگیری آرینا و خانواده‌ی ایشان بشدت معترض و نسبت به این تظلم و حق‌خواهی ایشان ساکت نخواهد ماند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*تمدید قرار بازداشت شریفه محمدی و نیاز فوری او به جراحی
شریفه محمدی، فعال کارگری محبوس در زندان لاکان رشت، بعد از سه ماه و چهار روز از بازداشت، توانست با همسر و فرزندش «ملاقات حضوری» داشته باشد.
سیروس فتحی، همسر وی با اعلام این خبر گفت: «شریفه از ناحیه انگشت پا، دچار عفونت شدید شده است و نیاز به جراحی فوری دارد».   
عدم وجود امکانات پزشکی در بند زنان زندان لاکان رشت، موجب تشدید عفونت پای این فعال کارگری شده است. 
بعد از گذشت ۹۴ روز، قرار بازداشت شریفه محمدی، مجددا تمدید شده است و رجبی بازپرس شعبه ۴ دادگاه انقلاب رشت، همچنان با تودیع قرار وثیقه‌ی وی مخالفت کرده است. با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز، این تمدید قرار بازداشت، موجب نگرانی خانواده و دوستان وی شده است. 
شریفه محمدی در دوران بازجویی در سنندج مورد ضرب و شتم بازجوها قرار گرفته است و اکنون نیز با وجود بیماری و نیاز به جراحی و رسیدگی پزشکی، همچنان در بند عمومی زندان لاکان رشت بلاتکلیف و بازداشت است.
وی در تاریخ ۱۴ آذر در منزل خود در شهر رشت بازداشت شد.
برگرفته از کانال بیدارزنی
*مرگ و مصدومیت دو کارگر راننده در جاده معدن سنگ آهن
روز یکشنبه 20 اسفند،بر اثر برخورد دو خودروی سنگین حامل بار در جاده معدن سنگ آهن آریز شهرستان بافق  در استان یزد، یک کارگر راننده جان خود را از دست داد و دیگری  بشدت مصدوم  وبه بیمارستان منتقل شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید