ادامه اعتراضات کارگران پروژه ای و کارگران ارکان ثالث و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اخبار نفت:شماره ۹۱-92. ادامه اعتراضات کارگران ارکان ثالث در پالایشگاههای گاز پارس جنوبی. اعتراضات کارگران ارکان ثالث در نفت که یک کانون داغ آن در پالایشگاههای مجتمع گاز پارس جنوبی است ادامه دارد. بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت (ارکان ثالث) امروز ۱۳ اسفند  تجمعات اعتراضی کارگران ارکان ثالث در پالایشگاههای مجتمع گاز پارس جنوبی برای پیگیری مطالباتشان ادامه یافت.

 طبق این گزارشات اعتراضات این کارگران در روز گذشته گسترده بود و  در برخی فازهای پالایشگاهی، کارگران از خوردن غذا و استراحت ظهر امتناع نموده و در مقابل ساختمان اداری به تجمعات اعتراضی خود ادامه دادند. اهم مطالبات کارگران ارکان ثالث پارس جنوبی عبارتند از:
حذف کامل شرکتهای پیمانکاری واسطه تامین نیروی انسانی، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، افزایش و پرداخت بدون تبعیض مزد و مزایا و بهره مندی از رفاهیات برابر با سایر ارکان نفت و... می‌باشد.
اعتراضات در نفت گسترده است. تجمعات اعتراضی کارگران رسمی در مناطق مختلف نفتی در اعتراض به تعرضات معیشتی حکومت و برای پیگیری مطالباتشان ادامه دارد. در میان کارگران پروژه ای نفت نیز زمزمه های اعتراض بر سر عدم پرداخت بموقع دستمزد ها و بی پاسخ ماندن مطالبات معیشتی شان بر پاست. از اعتراضات کارگران نفت وسیعا پشتیبانی کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ اسفند  ۱۴۰۲،  ۳ مارس ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۹۲

بنا بر گزارشات منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز گذشته ۱۴ اسفند۴۰۰ نفر از کارگران  شرکت پیمانکاری پروژه های طرح توسعه پتروشیمی کنگان به خاطر مطالبات  پرداخت نشده خود درب ورودی  شرکت را  با چند دستگاه مینی‌بوس مسدود کردند و از این طریق و همچنین شعار دادن و بلند کردن پلاکاردهایی اعتراض خود را بیان کردند. در تقابل با کارگران، حراست نیروی انتظامی با تهدید و فشار کارگران را وادار کرد که به اعتراض و تجمع خود پایان دهند. کارگران اعلام کردند که اگر خواستهایشان عملی نشود، به تجمعات خود ادامه خواهند داد.  
در این روز همچنین حدود هفتصد تا هشتصد نفر از کارگران شرکت ابادرهان پارس شاغل در پتروشیمی هرمز در عسلویه به خاطر مطالبات پرداخت نشده خود دست به تجمع زدند.  بدنبال این حرکت اعتراضی مدیریت  وعده داد  که طلبهای کارگران را به زودی پرداخت میکند. کارگران به تجمع خود موقتا پایان دادند و اعلام کردند که اگر به این وعده عمل نشود مبارزات و اعتراضات را ادامه میدهند. 
طبق گزارشات هم اکنون بسیاری از شرکت ها در صنعت نفت دستمزدهای کارگران را پرداخت نکرده اند. این موضوع فضای اعتراض را شدت داده است. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ضمن گزارش این اخبار مینویسد: "پاسخ زورگویی های پیمانکاران، اعتراضات سراسری ما کارگران پروژه ای برای پیگیری مطالبات بر زمین مانده مان است". این شورا همچنین با اشاره به نزدیک شدن موعد بستن قراردادهای پروژه ای برای سال آتی و سطح دستمزدها مینویسد: "به سنت هر ساله قراردادهای کاری ما با شروع سال جدید بسته میشود و ما کارگران پروژه ای برای دور بعدی اعتراض به قراردادها آماده میشویم.  با توجه به افزایش نجومی نرخ تورم و قیمت اجناس و حتی اگر نرخ تورم اعلام شده حکومت یعنی ۴۵ درصد را مبنا بگیریم، مزد ما کارگران باید در تمام رده های شغلی در نفت حداقل ۴۵ درصد افزایش یابد. ضمن اینکه بارها گفته ایم که اگر خط فقر سی میلیون است، مزد هیچ کارگر حداقل بگیری نباید از این مبلغ کمتر باشد" در ادامه شورای سازماندهی تاکید کرده و همه کارگران پروژه ای نفت را فرا میخواند که از هم اکنون بر سر این مطالبه کلیدی به بحث و گفتگو بنشینند و با صفی متحد برای بستن قراردادهای کاری سال آتی آماده شوند. 
از سوی دیگر اعتراضات کارگران ارکان ثالث ادامه دارد. روز گذشته ۱۴ اسفند همچنین همکاران ارکان ثالث و پشتیبانی شرکتهای پیمانکاری در پالایشگاه ششم پارس جنوبی برای سومین روز متوالی دست به تجمع زدند. یک مطالبه این کارگران بازگشت به کار راننده ای در پالایشگاه سوم است که به موجب زد و بندی میان شرکت پیمانکاری تکاب صنعت مهر با مدیریت پالایشگاه، از کار اخراج شده است. این راننده با سیزده سال سابقه کار، به خاطر شرکت در اعتراضاتی که در این مدت این کارگران داشته اند اخراج شده است. اهم دیگر مطالبات اعلام شده این کارگران، حذف کامل شرکتهای پیمانکاری تامین نیروی انسانی، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، افزایش بدون تبعیض مزد و مزایا و بهره مندی از رفاهیات نفت برابر با سایر ارکان استخدامی می‌باشد
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ اسفند  ۱۴۰۲،  ۵ مارس ۲۰۲۴

 

 

 


تجمعات بازنشستگان کشوری در اهواز، یزد و کرمانشاه و اخباری دیگر
اتحاد اتحاد علیه ظلم و فساد
امروز پانزدهم اسفند بازنشستگان کشوری، بار دیگر دراهواز، یزد و کرمانشاه در مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کرده و مطالبات اعلام شده خود را پیگیری کردند.
در این تجمع یکی از بازنشستگان طی سخنرانی ای گفت: "دوستان در ۱۱ اسفند مردم جواب و پیام خود را به گوش مسئولان رساندند. به ادعای خود مسئولان که چهل درصد در رای گیری مشارکت بوده، چرا شصت درصد مشارکت نبوده است؟ آقای مسئولین چرا دنبال شصت هستید؟ یا سرمست پیروزی هستید چرا که بالاخره رای داده شد. چرا به گفته و به آمار خودتان شصت درصد مردم حضور پیدا نمیکنند؟ چون هیچگونه عملکرد مثبتی از اینها ندیدیم. و با توجه به روند نخواهیم دید". در این تجمع بازنشستگان بنرهایی با مضامین درمان رایگان، معلم زندانی آزاد باید گردد، خط فقر بالای 28 میلیون، معیشت منزلت حق مسلم ماست، هزینه ها دلاریه حقوق ما ریالیه، شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد ، و لشکری کشوری تامین اجتماعی اتحاد اتحاد، در دست داشتند. 
در یزد بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در مقابل درب سازمان بازنشستگان  کشوری تجمع مشترکی  برپا کرده و همچون اهواز با در دست گرفتن بنرهای اعتراضی شان صدای اعتراض خود را بلند کردند و خودرو هایی که از محل عبور میکردند با بوق زدن از آنها اعلام پشتیبانی می نمودند.
علاوه بر بازنشستگان امروز همچنین کارگران واحد صنعتیMDF  هفت تپه برای پیگیری مطالبات خود و در اعتراض به شرایط سخت معیشتی و شرایط کارشان برای یازدهمین روز دست به تجمع زدند.
امروز همچنین در کهنوج پرستاران بیمارستانی دراعتراض به عدم واریز مطالبات مزدی خود تجمع کردند. دور جدیدی از اعتراضات پرستاران را شاهدیم. از جمله در روز گذشته  جمعیت بزرگی از پرستاران و کادر درمان بیمارستان‌های شیراز برای سومین هفته‌ی متوالی  تجمع داشتند.  قبل از آن نیز شاهد تجمعات سراسری پرستارن بودیم. اعتراض پرستاران به سطح نازل حقوقها و شرایط دشوار کاری و نیز به تعرفه های پایین و غیر واقعی  تبعیض آمیز، اضافه کاری اجباری و خلف وعده های مسئولین است. 
آخرین خبر اینکه روز گذشته درایلام مردم در اعتراض به قطع آب دست به تجمع اعتراضی زدند. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ اسفند ۱۴۰۲،  ۵ مارس ۲۰۲۴

 

 


تجمع بزرگ پرستاران کادر درمان شیراز  
"اعتراض اعتراض تبدیل میشه به اعتصاب"
امروز ۱۴ اسفند‌ماه، جمعیت بزرگی از پرستاران و کادر درمان بیمارستان‌های شیراز برای سومین هفته‌ی متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود تجمع و راهپیمایی کردند. اعتراض پرستاران به تعرفه های پایین و غیر واقعی  تبعیض آمیز، اضافه کاری اجباری و به گفته خودشان کار مفت و وعده های تو خالی مسئولان است.
 بنا بر خبرها قرار بود در این روز پرستاران در سالن دانشگاه علوم پزشکی جمع شوند و از سوی رئیس این دانشگاه به سوالات و مطالبات آنها پاسخ داده شود. اما پرستاران که پاسخ خود را نگرفتند و با لحن نامناسب و تحقیر آمیز رئیس دانشگاه روبروه شدند، به خشم آمده و مجددا دست به تجمع زدند و شعار "اعتراض اعتراض تبدیل میشه به اعتصاب" را  سر دادند. شعارهای  اعتراضی پرستاران شیراز در تجمعاتشان از جمله عبارتند از: "پرستار داد بزن حقتو فریاد بزن"، "مسئول بی کفایت استعفا استعفا "، با کرونا جنگیدیم حمایتی ندیدیم"، "میگیریم میگیریم حقمونو میگیریم".
پرستاران یک بخش محبوب در میان مردم هستند. خواستهای آنها مستقیما به استاندارد درمان و بهداشت در سطح جامعه مربوط است. از اعتراضات و خواستهای آنان وسیعا حمایت کنیم.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ اسفند ۱۴۰۲،  ۴ مارس ۲۰۲۴

 

 

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی و اخباری از اعتراضات کارگران و پرستاران و معلمان 
امروز سیزده اسفند بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه یکشنبه های اعتراضی خود در شهرهای شوش، اهواز و کرمانشاه تجمع داشتند. در شوش بازنشستگان تامین اجتماعی روبروی سازمان تامین اجتماعی و در داخل محوطه این سازمان تجمع داشتند و با راهپیمایی در خیابانهای این شهر صحنه پر شوری از اعتراض را شکل دادند. در این تجمع اعتراضی صدو پنجاه نفر از بازنشستگان از کرخه و شوش و هفت تپه گرد آمده بودند.  بازنشستگان شعار میدادند: "ننگ ما ننگ ما مخبر الدنگ ما"، "ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما"، "حقوق نصفه نیمه، سکوت کنی همینه"، "فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون"، "تامینو غارت کردند، ما را بیچاره کردند"، "تامین اجتماعی چه نام اشتباهی"، "تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم"، "نه مجلس، نه دولت نیستند به فکر ملت"، "گرانی تورم بلای جان مرد"، "وزیر بی لیاقت استعفا، استعفا"، "حقوق بازنشسته فقط برای یک هفته"، "دولت ورشکسته دشمن بازنشسته". 
بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز  ضمن برگزاری تجمع اعتراضی  تا میدان فرهنگ- شهر راهپیمایی کردند. بازنشستگان شعار میدادند: "مجلس سر سپرده فقر و فساد را آورده"، "بازنشسته داد بزن، نیفته دست راهزن"
در کرمانشاه بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری تجمع مشترکی داشتند. و شعارهای آنها از جمله عبارت بودند از: " بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن"، "معیشت، درمان، بدتر از هر زمان"، "فقر فساد تورم، بلای جان مردم"، "بازنشسته بیدار است از تبعیض بیزار است"، 
حرکت اعتراضی دیگر اعتصاب کارگران  نیروگاه رودشور تهران در اعتراض به معوقات پرداخت نشده حقوق و بیمه شان در روز گذشته است.
در روز گذشته همچنین  کارگران نگهبان قطار شهری اهواز در اعتراض به نپرداختن  ۱۲ ماه حقوق و ۱۴ ماه حق بیمه خود مقابل ورودی کارگاه تجمع کردند. اعتراض این کارگران از پنجم اسفند ماه مقابل ساختمان استانداری، شهرداری و قطار شهری اهواز آغاز شده است و طی یک هفته گذشته با پیگیری مستمر کارگران، تنها یک ماه از مطالبات ۱۲ ماهه آن‌ها که مربوط به حقوق اردیبهشت ماه سال جاری می‌شود، پرداخت شده و کارگران هنوز ۱۱ ماه دیگر از مطالبات خود را طلب دارند. 
در روز گذشته همچنین پرستاران در مشهد در اعتراض به سطح نازل حقوقها و فشار سنگین کاری و اضافه‌کاری های اجباری و شیفت های طاقت فرسای کارگران دست به تجمع زده و طوماری اعتراضی تنظیم کردند.  در رابطه با این موضوع و تبعیض در پرداخت تعرفه ها اعتراضات گسترده ای از سوی پرستاران صورت گرفته است. در هفته گذشته جمعیت بزرگی از آنان در شیراز تجمع داشتند و قبل آن نیز پرستاران در چندین شهر در سطح سراسری تجمعات اعتراضی برپا کردند. 
 آخرین خبر اینکه روز ۱۱ اسفند فعالین کانون صنفی معلمان خوزستان با همراهی تعدادی از فعالین کارگری تامین اجتماعی اهواز در ابتکاری جالب برای « زنده ماندن زمین » با کاشت ۶۰  نهال بنام تعدادی از  معلمان زندانی،  کارگران زندانی،  معلمان اخراجی و  فعالین صنفی سراسر کشور و دو تن از  وکلای مبارز معلمان و همچنین کاشت نهالی به نام جانباختگان اقبال تامرادی از کارگران بازنشسته و  فرزاد کمانگر معلمی که بدست جمهوری اسلامی اعدام شد،  یاد آنان را گرامی داشتند

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ اسفند ۱۴۰۲،  ۳  مارس ۲۰۲۴