اخباروگزارش های کارگری 6 فروردین ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- سلسله دیدارهای همبستگی و پیمان با خفتگان جاوید تاریخ - یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اهوازو شوش نسبت به سطح نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی تجمع مقابل اداره کل تأمین اجتماعی استان خوزستان وفرمانداری شوش - ندای زنان ایران:به اعتراض همگانی علیه دستمزد مصوب میپیوندیم!

- کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران:
با تمام قوا از کارزار"" اعتراضی علیه مصوبه حداقل دستمزد ۱۴۰۲"" حمایت می کنیم
- کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:
تعیین حداقل دستمزد تایید فقر مطلق محسوب می شود
ما کارگران و بازنشستگان نیز به این دستمزد ذلت آور تمکین نخواهیم کرد .
ما همچنین خواهان ایجاد" تشکل های واقعی و مستقل از دولت و حکومت " هستیم .
- تعداد امضاهای کارزار اعتراض به تعیین حداقل حقوق 5 میلیون 300هزار تومانی ماهیانه برای کارگران از 21800 ردشد
- حضور جمعی از معلمین در اداره‌ی آموزش و پرورش سقز، در پیگیری وضعیت سلیمان عبدی
- با شرکت گسترده در طوفان توئیتری برای آزادی اسماعیل عبدی، جنایت و سرکوب علیه معلمان آزادیخواه را در هم بشکنیم
- دیدار فعالان صنفی البرز با خانواده‌های آقای رحمان عابدینی، خانم نرگس بیگدلو، آقای بهراد صباغ، آقای فرهان عزیزی و آقای احمد غلامی مهرآبادی از بازداشت شدگان اخیر که به تازگی از زندان آزاد شدند
- تجمع اعتراضی مالباختگان رمزارز گینگ‌ مانی مقابل قوه قضاییه در تهران
*******
*سلسله دیدارهای همبستگی و پیمان با خفتگان جاوید تاریخ
محمدعلی زحمتکش

کشته شده‌های جنبش مقدس مردم ایران هر کدام سرنوشتی مخصوص به خود دارد، یک از یک تلخ‌تر. بسیاری از این سرنوشت‌ها که طرف در کف خیابان کشته می‌شود و جسدش همانجا یا مدتی بعد به خانواده تحویل داده می‌شود، اینها خوشبخت‌ترین کشته شده‌های جنبش هستند. اما سرنوشت ساعات و روزها و ماه‌های قبل از کشته شدن خیلی از این دلاوران، سرشار از اندوهی بی‌کرانه‌ست. اندوهی تلخ‌تر از زهرِ نیشِ کَژدُم‌های سیاه. امین بذرگر از زمره همین کشته شده ها بود. امین روی تشک کشتی بزرگ شده بود، دقیقا مثل رفیقش نوید افکاری. امین در آخرین

استوری که در حمایت از بی گناهی جهان پهلوان شیراز نوید افکاری در اینستا گذاشته بود، به وضوح کامل تاکید کرد که در این روزها سکوت خیانتی بزرگ است و رفت. مدت‌ها صحبت این بود که توسط فلان نهاد دستگیر شده، اما آخرش کار کشید به چند تکه استخوان که در کوهُ کمرها پیدا کرده بودند و می‌گفتند با آزمایش دی اٍن اِی مشخص شده که مربوط به امین بذرگر است. خونچه تابوت همان چند تکه استخوان هم در زیر شدیدترین تدابیر امنیتی تشییع و تدفین شد. زیر همین تکه سنگ گرانیت سیاه چهل سانت در پنجاه سانتی متری که تاریخ آفرید و آرمید امین بذرگر فرزند مسعود روی آن حک شده است، جهان پهلوانی خوابیده که شاید هرگز کسی به جوانمردیُ شرافتمندی او زاده نشود. دلاوری که سکوت را خیانت دانست و تلخ‌ترین سرنوشت‌ها را پذیرفت، اما هرگز در برابر بیداد زمانه سر خم نکرد و جز حقیقت آشکارا نگفت. امروز ضمن عرض ارادتی که به خانواده‌ی محترم جهان پهلوان شیراز نوید افکاری

داشتیم، عرض ادبی هم به مقبره کوچک این دلاور مرد بزرگ کردیم. به امین بذرگر سال جدید را تبریک و تاکید کردیم که راهتان ادامه دارد. پای هدر نرفتن خونتان ایستاده‌ایم، ایستاده‌ایم تا آخر. ایستاده‌ایم حتی اگر سرنوشت‌مان، تلخ‌تر از سرنوشت شما و نوید باشد. درود بر شما ای دلاور مردان شجاع، درود و بدرود جهان پهلوانان وطنم.
جمعه چهارم فروردین ماه هزارُ چهار صدُ دو
*یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اهوازو شوش نسبت به سطح نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی تجمع مقابل اداره کل تأمین اجتماعی استان خوزستان وفرمانداری شوش
شعارها:
«تا حق خود نگیریم از پای نمی نشینیم»
«عزا عزاست امروز حقوق بازنشسته زیر عباست امروز»
« عزا عزاست امروز اجرای همسان سازی زیر عباست امروز»
«یخچال بازنشسته خالی تر از گذشته»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
«گرانی تورم بلای جان مردم»
«ننگ ما ننگ ما صدا وسیمای ما»
«مایه ننگ ما مخبر الدنگ ما»

ندای زنان ایران:به اعتراض همگانی علیه دستمزد مصوب میپیوندیم!
شورای عالی کار دستمزد چندین برابر زیر خط فقر را تصویب کرد که در واقع حکم نابودی زندگی میلیونها خانواده را صادر کرده و کل جامعه را به فقر و تنگدستی فلاکت باری رسانده است.
این مصوبه در شرایطی صورت میگیرد که بنا به آمارهای حکومتی سبد معیشت خانوار به بالای ۳۰میلیون تومان تخمین زده میشود و البته شاخص های رفاه را نیز بایددر سبد معیشت خانوار در نظر گرفت مانند :
هزینه خورد و خوراک
هزینه مسکن
هزینه درمان و تحصیل
هزینه بهداشت
هزینه حداقل یک بار مسافرت در سال برای خانواده
ما حکم نابودی زندگی انسانها را تحمل نخواهیم کرد و از تمامی بیانیه های تشکلهای کارگری و معلمان و بازنشستگان در اعتراض به دستمزد تعیین شده توسط حاکمیت سرمایه داران حمایت میکنیم
و همانطور که در منشور زن زندگی آزادی بیست تشکل اشاره شده است:
_ افزایش فوری حقوق کارگران، معلمان، کارمندان و همه زحمتکشان شاغل و بازنشسته با حضور و دخالت و توافق نماینده‌های منتخب تشکل‌های مستقل و سراسری آنان
را خواست خود دانسته و برای تحقق آن به مبارزه همگام با دیگر تشکلها گام بر میداریم
*کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران:
با تمام قوا از کارزار"" اعتراضی علیه مصوبه حداقل دستمزد ۱۴۰۲"" حمایت می کنیم .
همکاران ، کارگران و بازنشستگان ""قدرت ما در همبستگی و اتحاد ماست "".
ما : از همه کارگران بازنشستگان و دیگر زحمتکشان می خواهیم که با تلاش و کوشش خود در این کارزار اعتراضی به حداقل دستمزد مصوبه ۱۴۰۲ شورای عالی کار شرکت فعالانه داشته باشیم . شورای عالی کار حتی ماده ۴۱ قانون کار را نیز اجرا نکرده است و به قانون خودشان نیز پایبند نبوده ، بلکه آن را زیر پا گذاشته اند .
افزایش ۲۷٪ درصدی در قبال گرانی و افزایش روزافزون قیمت های مایحتاج معیشتی ما ، مبلغ بسیار ناچیز و اندکی بیش نیست .
شورای عالی کار کارگزار منافع طبقه سرمایه داران و کارفرمایان و حاکمان است . افزایش سودهای کلان و افسانه‌ای و نجومی سرمایه داران را بر تحمل فشار اقتصادی خانمان سوز ما طبقه کارگر ترجیح دادند . و ذلت و خواری این تصمیم ننگین و ضد انسانی را همیشه بر دوش خواهند کشید .
بیایید متحدانه باهم یک صدا به این تصمیم نابخردانه شورای نوکر حاکمان قدرت سیاسی و اقتصادی ""نه "" بگوییم .
پیش بسوی اتحاد سراسری کارگران ایران
پنجم فروردین ۱۴۰۲
*کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:
تعیین حداقل دستمزد تایید فقر مطلق محسوب می شود
ما کارگران و بازنشستگان نیز به این دستمزد ذلت آور تمکین نخواهیم کرد .
ما همچنین خواهان ایجاد" تشکل های واقعی و مستقل از دولت و حکومت " هستیم .
افزایش ۲۷ درصدی حداقل دستمزد در چنین اوضاع گرانی روز افزون که کلیه کالاهای ضروری از ۵۰ ٪ تا ۳۰۰٪ درصد افزایش داشته و همچنان در حال افزایش است . افزایش ناچیز حداقل دستمزد تاییدی بر فقر مطلق زندگی ما کارگران و بازنشستگان است ، که سلب حیات حداقل ۶۰ تا ۷۰ میلیون نفر به شمار می رود . و این جرم کمتر از جنایت علیه بشریت نیست . زیرا که زندگی را از ما کارگران و بازنشستگان سلب کردند .
ما کارگران اعلام می‌کنیم که نه شورای عالی کار را قبول داریم و نه نمایندگان کارگری آن را . در ضمن
با توجه به ماده ۴۱ قانون کار که مبحث دستمزد و نحوه افزایش سالانه دستمزد را در دو بند مشخص کرده است .
بند یک افزایش دستمزد سالانه با افزایش تورم محاسبه و افزایش می یابد .
بند دوم افزایش دستمزد باید تامین کننده سبد معیشت خانوار کارگران باشد .
شورای عالی کار از اجرا و اعمال قانون کار نیز خود داری کرده است . انها حتی به قانون خودشان هم پایبند نیستند
ما کارگران صاحبان نیروی کار هستیم و خود را محق می دانیم که بهای نیروی کارمان که به مثابه کالا به شمار می‌رود . فقط باید توسط نمایندگان مان در تشکل های واقعی که کاملن مستقل از دولت و حکومت هستند تعیین شود . همانطور که صاحبان شرکت ها و کارفرمایان در تعیین قیمت کالایشان نقش اصلی را دارند .
ضمن اینکه هر کالایی که در بازار قابل فروش است حاصل کار نیروی کار ماست . طبق قانون بازار که شرف و حیثیت کارفرمایان محسوب می شود ، و برایشان غیرقابل تغییر است . اما با وقاحت تمام به خودشان اجازه میدهند که بهای نیروی کار ما کارگران را خودشان تعیین کنند .
طبعا صاحبان قدرت سیاسی و اقتصادی با پشتیبانی دستگاه سرکوب شان ، ابتدا به ساکن این حق واقعی را از ما کارگران سلب کردند . همانطور که کلیه حقوق اجتماعی را از مردم جامعه ایران سلب کردند . دولت نظام سرمایه داری با تلاش خود سعی میکند که ارزان ترین نیروی کار را در اختیار کارفرمایان قرار دهد . افزایش سود های افسانه ای کارفرمایان برایشان چنان اهمیت دارد که جان و زندگی میلیون ها کارگر و خانواده شان اهمیت و ارزش ندارد .
دستمزد ما بهای حیات است . ما قطعاً حداقل دستمزد را به هیچ عنوان قبول نداریم . حداقل دستمزد فعلی تامین کننده هزینه زندگی برای یک سوم طول ماه هم کافی نیست . و به همین دلیل ساده است که ما خواهان آن هستیم که دستمزد مان را فقط خود ما باید تعیین کنیم .
ما کارگران و بازنشستگان نیز به این دستمزد ذلت آور تمکین نخواهیم کرد .
ما همچنین خواهان ایجاد" تشکل های واقعی و مستقل از دولت و حکومت " هستیم .
پنجم فروردین ۱۴۰۲
*تعداد امضاهای کارزار اعتراض به تعیین حداقل حقوق 5 میلیون 300هزار تومانی ماهیانه برای کارگران از 21800 ردشد
تا لحظه انتشار این گزارش(6فروردین)، تعداد امضاهای کارزار اعتراض به تعیین حداقل حقوق 5 میلیون 300هزار تومانی ماهیانه برای کارگران ردشد.
یاد آوری:کارزار اعتراض به تعیین حداقل حقوق 5 میلیون 300هزار تومانی ماهیانه برای کارگران
اعتراض به افزایش ناعادلانه دستمزد سالیانه کارگران در سال ۱۴۰۲
کارگران غیور ایران
با توجه به اینکه شورای عالی کار متولی تعیین افزایش سالیانه مزد کارگران بوده و بر اساس نص صریح قانون کار ماده ۴۱، این افزایش دستمزد می‌بایست متناسب با نرخ تورم و نرخ سبد معیشت خانوار باشد، از آنجاییکه در کمال تعجب این شورا بدون در نظر گرفتن این دو آیتم که مورد تأیید و مصوبه خودشان بوده و تحت فشار نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان دولت که خود نیز بزرگترین کارفرما محسوب می‌شود، با افزایش تنها ۲۷ درصدی حداقل مزد کارگران و ۲۱ درصدی سایر سطوح برای سال ۱۴۰۲ موافقت نموده و از طرفی این افزایش ناچیز مزد در این شرایط اقتصادی اسفبار و افزایش چندین برابری هزینه‌های حتی اولیه یک زندگی معمولی، به هیچ عنوان منطقی و قانونی نمی‌باشد.
لذا مراتب اعتراض خود را به این مصوبه اعلام نموده و خواهان افزایش درصد حقوق بر اساس قوانین جاری و تغییر در ترکیب شورای عالی کار و قوانین این شورا هستیم؛ به نحوی که جامعه چند میلیون نفری کارگری بتواند در مصوبات این شورا تأثیر گذار باشد و حقوق کارگران پایمال نشود.
• شروع کارزار: ٢٩ اسفند ١٤٠١
• پایان کارزار: ٣١ فروردين ١٤٠٢
• نویسنده: ابراهیم عباسی منجزی
• لینک کارزار:
https://www.karzar.net/69382

اعتراض به افزایش ناعادلانه دستمزد سالیانه کارگران در سال ۱۴۰۲

https://www.karzar.net/69382?fbclid=PAAaYSglDztLUsngrNwRgkFvFFFjel1SEskk9-pHJY3Bn6S8bMyJdNzG6QSII

 

 

 

*حضور جمعی از معلمین در اداره‌ی آموزش و پرورش سقز، در پیگیری وضعیت سلیمان عبدی

امروز یکشنبه ٦فروردین ١٤٠٢ جمعی از فرهنگیان سقز و زیویه با حضور در ادارەی آموزش و پرورش، برای پیگیری وضعیت سلیمان عبدی همکار بازداشت‌شدە و عضو انجمن صنفی معلمان کوردستان کە از تاریخ ٢٨ اسفند بازداشت و بە ادارەی اطلاعات سنندج انتقال دادە شدە است، بار دیگر حمایت خود را از همکار خوشنام و قانونمدار خود اعلام کردە و در دیدار نمایندگان افراد حاضر با سرپرست و معاونان و حراست ادارە، مراتب نارضایتی خود را از ادامەی عملکردهای غیرقانونی نهاد بازداشت‌کنندە ابراز کردند.
انجمن صنفی معلمان کوردستان بە پشتوانە و همراهی سایر معلمان و اولیای دانش‌آموزان، در صورت ادامەی این بازداشت غیرقانونی، اقدام بە فراخوان برای تجمع اعتراضی گستردە خواهد کرد.
*با شرکت گسترده در طوفان توئیتری برای آزادی اسماعیل عبدی، جنایت و سرکوب علیه معلمان آزادیخواه را در هم بشکنیم
جعفر عظیم زاده
وقتی میخواهم از اسماعیل بگویم و بنویسم غمی جانکاه، توأم با خشمی خارج از تحملم، تمام وجودم را در بر می‌گیرد.
اسماعیل را اولین بار در سال ۹۳ وقتی پس از ۴۶ روز بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شده بودم در منزلم دیدم. از میان معلمان ایران، اولین معلمی بود که به دیدار یک کارگر زندانی آمده بود. تمام دغدغه و همه حرفهایش این بود که ما نیز همچون معلمان و کارگران سایر کشورها می‌توانیم و باید دوشادوش همدیگر برای دستیابی به مطالباتمان مبارزه کنیم.
وقتی در آن سال‌ها اسماعیل برای همسوئی و همراهی کارگران و معلمان در تلاش بود در میان معلمان کمتر کسی بود که خود را در مبارزه برای آزادی و برابری هم سرنوشت کارگران بداند.
اسماعیل آگاهانه و با درکی عمیق از قدرت اتحاد معلمان و کارگران خود را وارد مبارزه‌ای سخت و طاقت فرسا کرده بود.
این آغاز آشنایی و دوستی عمیق من با معلمی بزرگ بود که بعدها در سال ۹۵ در بند ۸ زندان اوین به اتفاق همدیگر در اعتراض به امنیتی کردن فعالیتها و مبارزات صنفی دست به اعتصاب غذای موفقی زدیم. اسماعیل را پس از ۲۰ روز اعتصاب غذای مشترکمان آزاد کردند و من با تاکید بر اینکه اسماعیل تازه آزاد شده است و نباید خطر کند و در معرض دستگیری قرار گیرد، او را از همراهی بر حذر کردم و تصمیم گرفتم به تنهایی به اعتصاب غذا ادامه دهم. اما سخت در اشتباه بودم که فکر میکردم با آزادی اسماعیل و پایان اعتصاب غذایش و به رغم توصیه هایم به او، من به تنهایی این مبارزه را ادامه خواهم داد.
اسماعیل از لحظه‌ی آزادی و به رغم اینکه احتمال بازداشتش وجود داشت لحظه‌ای آرام نگرفت و پیشاپیش خانواده و اعضای اتحادیه ما و همراهی دیگر معلمان، مبارزه سخت و بی امانی را برای آزادی من و پایان اعتصاب غذایی که جانم را به خطر انداخته بود آغاز کرد.
فداکاری اسماعیل برای نجات همبندش از گرسنگی و مرگ، چنان جسورانه، با قاطعیت و مدبرانه بود که هنوز و با گذشت شش سال، هر بار که خانواده و رفقایم صحبت آنروزها را به میان می‌کشند نود درصد صحبت‌هایشان حول اسماعیل و شرافت و تعهد بی نظیر این انسان بزرگ می‌چرخد.
فداکاری اسماعیل چنان بزرگ و صادقانه بود که اعتصاب غذا و احتمال مرگ من در مقابل منش او در میان خانواده و دوستانم کوچک جلوه میکند و این مایه افتخار و مباهات من است.
آزادی اسماعیل و همه زندانیان سیاسی یک پیشروی بزرگ برای به ثمر نشستن آزادیخواهی و برابری طلبی ما کارگران و عموم مردم ستمدیده ایران است.
با شرکت گسترده در طوفان توئیتری در حمایت از آزادی اسماعیل عبدی، سنگر سرکوب علیه معلمان را بیش از پیش در هم شکنیم.
*دیدار فعالان صنفی البرز با خانواده‌های آقای رحمان عابدینی، خانم نرگس بیگدلو، آقای بهراد صباغ، آقای فرهان عزیزی و آقای احمد غلامی مهرآبادی از بازداشت شدگان اخیر که به تازگی از زندان آزاد شدند
*تجمع اعتراضی مالباختگان رمزارز گینگ‌ مانی مقابل قوه قضاییه در تهران
روز یکشنبه 6 فروردین، مالباختگان رمزارز گینگ‌ مانی در ادامه اعتراضات دامنه دارشان برای باری دیگر دست به تجمع مقابل قوه قضاییه در تهران زدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید