اخباروگزار1401ش های کارگری 18-19 بهمن ماه 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- دوشنبه 17 بهمن:مراسم خاکسپاری کوروش گوجانی 19 ساله از جان باختگان اعتراضات سراسری یزدانشهراصفهان باشرکت جمعیت کثیری - اعتصاب سه روزه کارگران کارخانه نساجی بروجرد به دلیل حقوق معوقه و قطع شدن بیمه ومزایایشانبازداشت 3 کارگر حق طلب- تجمع اعتراضی کارگران شرکت کیان‌تایر- تجمع اعتراضی دوباره کارگران شرکتی شهرداری های خوزستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت و بی‌تفاوتی مسئولان مقابل استانداری اینبار خانوادگی- دومین اعتصاب وتجمع کارکنان باشگاه پرسپولیس در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق

- اعتصاب وزنه برداران تیم ذوب آهن دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان
- اعتراض تعدادی از دانشجویان دانشگاه بهشتی نسبت به راه‌اندازی گشت ارشاد داخل دانشگاه، آزار و اذیت دانشجویان دختر به بهانه حجاب و ایجاد مشکلات متعدد برای تحصیل دانشجویان
- بیانیه کانون صنفی معلمان ایران کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در ارتباط با احکام صادر شده برای چند تن از فعالان صنفی
- داود رضوی دچار خونریزی گوارشی شده است. سندیکای کارگران شرکت واحد خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این کارگر زندانی و رسیدگی فوری پزشکی به نامبرده می‌باشد.
- اجرای حکم دادگاه اداری بر علیه محسن عمرانی در سریعترین زمان ممکن
- تفکیک جنسیتی در ارائه دروس علوم پایه
- لغو اسکان برخی از دانشجویان دختر دانشگاه یزد
- آزادی موقت علیرضا حسینی به قید وثیقه
- آزادی موقت علی نانوایی به قید وثیقه‌ی ۶۰۰ میلیون تومانی
- آزادی هستی امیری
- آزادی رادبه کشاورز
- امیر چمنی از زندان تبریز آزاد شد
- تجمع اعتراضی مرغداران کشور در سالن وزارت جهاد کشاورزی
- آکسیون اعتراضی در دفاع از سیسیل کوهلر در استراسبورگ
- پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران بمناسبت اعلام هشتم فوریه بعنوان "روز اقدام" فراملی در حمایت از جنبش کارگری در ایران
- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
اتحادیه های کارگری در همبستگی با کارگران و مردم ایران
- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
عمیق ترین همدردی و تسلیت ما برای زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه
*******
*دوشنبه 17 بهمن:مراسم خاکسپاری کوروش گوجانی 19 ساله از جان باختگان اعتراضات سراسری یزدانشهراصفهان باشرکت جمعیت کثیری
براساس گزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی،کوروش گوجانی حدود یک ماه پیش توسط نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری دستگیر شد وزیرشکنجه جان باخت و اخیراپیکر بی‌جانش در بیابان اطراف این شهردراستان أصفهان پیداشد.
*اعتصاب سه روزه کارگران کارخانه نساجی بروجرد به دلیل حقوق معوقه و قطع شدن بیمه ومزایایشان
بازداشت 3 کارگر حق طلب
طبق خبرموثق دریافتی به آنها به دروغ گفته اند پولی نداریم به شما کارگرا ن پرداخت کنیم.
رژیم ازطرق اطلاعات وحشی اش اومده و چند نفر از کارگران ستمدیده وزحمتکش را بازداشت کرده است تا بقیه را بترساند ومجبورشان کند دست از اعتصاب وتحصن بردارند.
برگرفته از کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
*تجمع اعتراضی کارگران شرکت کیان‌تایر
بنابر اخبار منتشرشده امروز سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱، کارگران شرکت کیان‌تایر با روشن کردن آتش در محوطه کارخانه، در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات خود شعار می‌دهند:
وعده وعید کافیه سفره ما خالیه
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*تجمع اعتراضی دوباره کارگران شرکتی شهرداری های خوزستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت و بی‌تفاوتی مسئولان مقابل استانداری اینبار خانوادگی
روزسه شنبه 18 بهمن برای دومین بار در ماه جاری+، کارگران شرکتی شهرداری های خوزستان برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت د و بی‌تفاوتی مسئولان ست به تجمع مقابل استانداری درکلانشهر اهواز زدند.این تجمع برای انعکاس هرچه بیشترصدای اعتراض با همراهی خانواده ها برگزارشد.
تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: صبح روز دوم بهمن‌ماه در اولین روز از اعتراض کارگران مجموعه شهرداری‌های خوزستان مقابل ساختمان استانداری؛ هیچ یک از مسئولان اهمیتی برای کارگران معترض قائل نشدند وحتی یک کارمند جزء استانداری برای پاسخگویی در جمع معترضین حاضر نشد.
آنها افزودند: ظاهرا وعده‌هایی که مسئولان در حمایت از کارگران داده بودند در همان حد شعار باقی‌مانده است و انگار قرار نیست کسی به غیر از خود ما پیگیر مطالبات صنفی‌مان باشد.
+تجمع اعتراضی جمعی از کارگران شرکتی شهرداری های خوزستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری
روز یکشنبه 2 بهمن، جمعی از کارگران شهرداری خوزستان که از سال گذشته بر اساس بخشنامه وزارت کشور و سازمان شهرداری‌های کشور مشمول تبدیل وضعیت شغلی شده‌اند،برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل استانداری در کلانشهر اهواز زدند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: حدود 200 نفر از کارگران شرکتی تحصیلکرده شهرداری‌های مختلف استان خوزستان هستیم که بر اساس بخشنامه سال گذشته وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها مشمول تبدیل وضعیت استخدامی از شرکتی به قرارداد مستقیم شده‌ایم.
یکی از کارگران با بیان اینکه استانداری خوزستان از تبدیل وضعیت استخدامی کارگران مشمول این طرح خودداری می‌کند، درباره دلیل مخالفت استانداری گفت: استانداری و سازمان امور شهرداری‌ها با استناد به رایی که 22 شهریور ماه سال جاری از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت یکی از شاکیان خصوصی در استان گیلان صادر شده است، از تبدیل وضعیت استخدامی کارگران مشمول این طرح خوداری می‌کند.
او گفت: طبق ماده 4 قانون آیین دادرسی و ماده 13 دیوان عدالت اداری اثر ابطال مصوبات از زمان صدور رای هیات عمومی است این در حالی است که همه ما 200 کارگر قبل از صدور این رای مراحل قانونی استخدامی خود را پشت سر گذاشته و باید تبدیل وضعیت شویم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر امیدمان به اجرای بخشنامه طرح تبدیل وضعیت استخدامی است که وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها برای تامین امنیت شغلی کارگران آن را به شهرداری‌های کشور ابلاغ کرده‌اند، گفت: قرار بود موضوع تبدیل وضعیت شغلی ما طی سال گذشته و سال جاری مشخص شود اما سازمان امور شهرداری‌های استان خوزستان از صدور احکام کارگران مشمول کوتاهی می‌کند.
*دومین اعتصاب وتجمع کارکنان باشگاه پرسپولیس در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق
روز سه شنبه 18 بهمن برای دومین بار در ماه جاری، کارکنان باشگاه پرسپولیس در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق دست از کار کشیدند ودر سالن کنفرانس این باشگاه تجمع کردند.
*اعتصاب وزنه برداران تیم ذوب آهن دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان
تعدادی ازوزنه برداران تیم ذوب آهن دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان در تمرینات اردوی آمادگی این تیم برای شرکت فینال لیگ برترشرکت نمی کنند.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 18 بهمن،وزنه برداران گفتند:اگرمطالباتشان پرداخت نشود درفینال شرکت نخواهند کرد.
*اعتراض تعدادی از دانشجویان دانشگاه بهشتی نسبت به راه‌اندازی گشت ارشاد داخل دانشگاه، آزار و اذیت دانشجویان دختر به بهانه حجاب و ایجاد مشکلات متعدد برای تحصیل دانشجویان

*بیانیه کانون صنفی معلمان ایران کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در ارتباط با احکام صادر شده برای چند تن از فعالان صنفی
روزیکشنبه 16 بهمن ماه، کانون صنفی معلمان ایران (تهران) بیانیه ای بقرارزیر در ارتباط با احکام صادر شده برای چند تن از فعالان صنفی،منتشرکرد:
ترجیع‌بند تکراری «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت» و «تبلیغ علیه نظام» این روزها بار دیگر برای معلمانی در گیلان و خوزستان، البرز و... تکرار شده و باز هم شعبه‌هایی خاص و مورد تایید ضابطانی همه‌کاره، بدون کمترین دلیل و مستندی، و بدون رعایت حداقل ضوابط موجود در قوانین جاری، احکامی را علیه #انوش_عادلی، #محمود_صدیقی_پور و #عزیز_قاسم_زاده از معلمان و فعالان صنفی گیلان و #پیروز_نامی از معلمان و دبیر کانون معلمان خوزستان، #سارا_سیاهپور فعال صنفی در البرز و... صادر نموده‌اند.
دولت سیزدهم که همان نفرات و نا-مدیران دولت‌های نهم و دهم را بدون رئیس آن که این سال‌ها به مهره‌ای سوخته، تبدیل شده، به کار گرفته، دست‌کم به همان اندازه نیز، ناتوان، بی‌کفایت و ضدتوسعه عمل می‌کند با این تفاوت که دستِ‌باز دولت الگویش را برای به باد دادن سرمایه‌های عظیمی که از بالا رفتن قیمت نفت در آن سال‌ها داشت، را ندارد. اینجاست که طبق روالی که دست‌کم در سه دهه‌ی اخیر جریان داشته، بیش از پیش فشار را برگرده اقشار متوسط و پایین جامعه گذاشته، در حالی ته‌مانده منابع موجود را همچنان در قالب افزایش بودجه به جیب نهادهای غیرانتخابی، غیرمولد و البته گریزان از پرداخت مالیات، می‌ریزد که بدون کمترین سرمایه گذاری برای تولید به معنای واقعی کلمه و رونق کسب و کار، سهم بیشتری از تامین منابع بودجه سال آینده را نیز به دریافت مالیات از همان اقشاری اختصاص داده که بیشترین فشار تورمی را مظلومانه تحمل می‌کنند؛ به طور خاص معلمان، کارگران و تولیدکنندگان متوسط و کوچک.
در این شرایط مجلس فرمایشی و همسو با دولت نیز در غیاب اختیار برای دخالت در تصمیم‌گیری‌های اساسی، بزرگترین دغدغه‌اش، تصویب لوایح و طرح‌هایی برای هرچه بیشتر محدود کردن اینترنت - فارغ از دغدغه بیکار شدن چندین میلیون جوان- و خاص‌تر کردن ورود افراد به مجلس در قالب اصلاح لایحه انتخابات و ایجاد محدودیت بیشتر برای زنان و... در بهترین حالت، تصویب لوایحی مثله شده مانند رتبه‌بندی برای معلمان که به دنبال آن هم هیچ نظارتی بر چگونگی اجرای آن دیده نمی‌شود، است.
نتیجه عملکرد این کلاف سردرگم، راهی برای اقشار مختلف از جمله معلمان، کارگران، زنان و سایر اقشار مورد تبعیض باقی نمی‌گذارد جز بلند کردن صدای فریاد و استفاده از هر وسیله‌ای اعم از هر نوع رسانه غیر وابسته حتی در فضای مجازی، یا آمدن به خیابان برای دیده و شنیده شدن.
اینجاست که نهادهای متعدد سرکوب اعم از انتظامی و امنیتی و رسانه‌ای به سرعت وارد عمل شده ضمن به‌کارگیری خشن‌ترین روش‌ها و غیرمنطقی‌ترین توجیهات و سناریوسازی‌های تکراری، معترضین را توسط قطعه دیگر این پازل معیوب، به قانون‌شکنی و... متهم و محکوم می‌نمایند، در حالی که خود به کمترین اصول همین قوانین پایبندی ندارند. از جمله صدور حکم دست‌کم یکی از معلمان نامبرده در بالا قبل از تشکیل دادگاه و البته صدور صدها حکم برای معلمان در کمتر از یک سال گذشته در عملیات هماهنگ نهادهای امنیتی با شعبه هایی خاص از دادگاه انقلاب با همراهی گسترده حراست‌ها و تخلفات اداری که در دولت فعلی به‌شدت فعال شده و گوش به فرمان نهادهای نامبرده به ماشین صدور احکام انفصال و اخراج و قطع حقوق و پدیده نوظهور قطع همان رتبه‌بندی نیم‌بند، برای معلمانی تبدیل شده‌اند که کمترین واکنش را به بی‌عدالتی‌های موجود داشته‌اند.
کانون صنفی معلمان ضمن محکوم نمودن احکام صادر شده علیه آقایان، #پیروز_نامی، #انوش_عادلی، #محمود_صدیقی_پور، #عزیز_قاسم_زاده و خانم #سارا_سیاهپور و بیش از صدها همکار دیگر در نقاط مختلف کشور از جمله، بازداشت بیش از پنجاه روزه #محمود_ملاکی در بوشهر، حمایت قاطع خود را از اقدامات این همکاران که جز بهبود شرایط آموزش و گسترش عدالت، آزادی و حق تشکل‌یابی در کشور خواسته دیگری ندارند، اعلام می‌نماید؛ و به طور مستمر پیگیر حقوق قانونی این همکاران و خواسته‌های به‌حق آنان می‌باشد. ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
*داود رضوی دچار خونریزی گوارشی شده است. سندیکای کارگران شرکت واحد خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این کارگر زندانی و رسیدگی فوری پزشکی به نامبرده می‌باشد.
داود رضوی، کارگر زندانی، دچار خونریزی گوارشی شده است. بر اساس نظر پزشک زندان جهت انجام معاینات بیشتر، خانواده‌ی داود رضوی به پزشکی قانونی شهر ری مراجعه و نامه را به زندان تهران بزرگ تحویل داده‌اند. طبق درخواست پزشکی قانونی ایشان باید جهت بررسی بیشتر به متخصص گوارش ارجاع داده شوند. در حال حاضر خانواده این کارگر زندانی به دنبال مراجعه به پزشک معالج گوارش، وقت انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی برای او گرفته اند و منتظر تایید زندان و اقدام آنها جهت اعزام داود رضوی می باشند. خانواده‌ی وی نگران سلامتی و بلاتکلیفی این فعال کارگری می‌باشند.
داود رضوی، عضو هیات‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، که ۵ مهر ماه ۱۴۰۱ بازداشت شده است، هم چنان بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود و با وجود انتقال پرونده ایشان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، هنوز کیفرخواستی برای او صادر نشده و بازداشت موقت او نیز در دو ماه اخیر به ایشان ابلاغ نگردیده است.
در مراجعه خانواده رضوی به دادگاه انقلاب با درخواست مرخصی جهت انجام مراحل درمان نیز موافقت نشد و اعلام کردند به دنبال نامه‌ی زندان، روند کارهای درمانی پیگیری خواهد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی از وضعیت داود رضوی، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این کارگر زندانی و رسیدگی فوری پزشکی به نامبرده می‌باشد.
کارگر زندانی آزاد باید‌ گردد!
زندانی سیاسی آزاد باید گردد!
چاره کارگران وحدت و تشکل
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۸ بهمن ۱۴۰۱
*اجرای حکم دادگاه اداری بر علیه محسن عمرانی در سریعترین زمان ممکن
دادگاه اداری، هیات رسیدگی به تخلفات اداری، بر علیه فعالین صنفی بوشهر رای به محکومیت صادر نمود.
از جمله محسن عمرانی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان بوشهر محکوم به کسر یک سوم حقوق گردید.حکم صادر در کمترین زمان ممکن اجرایی شد.
پی‌نوشت: آیا احکام مجرمین و مفسدین اقتصادی به همین سرعت اجرایی می‌گردد!؟
اگر پاسخ مثبت است پس چرا سرمایه‌ی به سرقت رفته‌ی معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از چندین سال هنوز برنگشته است!؟
*تفکیک جنسیتی در ارائه دروس علوم پایه
سیاست تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها، بعد از بوفه و سلف به کلاس‌های درس نیز رسیده است.
دانشگاه یزد کلاس‌های ریاضی و فیزیک و معادلات برای ترم جدید را به صورت تفکیک جنسیتی ارائه کرده است و دانشجویان اجازه حضور مختلط سر این کلاس‌ها را نخواهند داشت.
*لغو اسکان برخی از دانشجویان دختر دانشگاه یزد
طبق اخبار واصله طی تماسی از طرف معاونت دانشجویی با دانشجویان، حق اسکان این دانشجویان برای ترم جدید از آن‌ها سلب شده است.
این درحالیست که بسیاری از دانشجویان برای شروع ترم جدید از شهرهای خود به یزد راهی شده‌اند و اکنون حق استفاده از خوابگاه را ندارند.
*آزادی موقت علیرضا حسینی به قید وثیقه
علیرضا حسینی دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه فردوسی مشهد که از روز ۱۹آبان در بازداشت به‌سر می‌بُرد، ۱۸بهمن به قید وثیقه آزاد شد.
*آزادی موقت علی نانوایی به قید وثیقه‌ی ۶۰۰ میلیون تومانی
علی نانوایی دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی که در تاریخ ۲۸دی بازداشت شده بود، به قید وثیقه‌ی ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
*آزادی هستی امیری
هستی امیری دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق دانشگاه علامه طباطبایی که در تاریخ ۹مرداد بازداشت و برای اجرای حکم یک‌سال حبس به زندان اوین منتقل شده بود، امشب، ۱۸بهمن آزاد شد.
*آزادی رادبه کشاورز
رادبه کشاورز دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات دانشگاه علامه طباطبایی که از روز ۲۶مهر در بازداشت به‌سر می‌بُرد، امروز، ۱۸بهمن، آزاد شد.
گفتنی است این دانشجو پیشتر در دادگاه بدوی به ۶سال حبس محکو بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به یک ‌سال کاهش یافت.
*امیر چمنی از زندان تبریز آزاد شد
امروز سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ امیر چمنی فعال کارگری پس از حدود ۱۰۰ روز از زندان تبریز آزاد شد.
به گزارش کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران امیر چمنی روز ۱۵ آبان بازداشت و جهت اجرای حکم ۷ ماه و ۲۵ روز حبس خود به زندان تبریز منتقل شده بود.
*تجمع اعتراضی مرغداران کشور در سالن وزارت جهاد کشاورزی
مرغداران که مکرر شرایط بحرانی صنعت طیور و اعلام اینکه روند کنونی منجر به نابودی صنعت استراتژیک طیور کشور خواهد گردید قرار بود مقابل جهادکشاورزی برای خواسته هاشون تجمع کنند که مأموران مانع از تجمع مرغداران شدند. لاجرم مرغداران که از سایر شهرها به تهران آمده بودن در یکی از سالن های جهادکشاورزی جمع شدند تا صحبت های خود را با مقامات مطرح کنند که این گفتگو به مشاجره کشیده شد.


منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*آکسیون اعتراضی در دفاع از سیسیل کوهلر در استراسبورگ
تجمعی اعتراضی برای سیسیل کوهلر، شهروند فرانسوی دستگیر شده در ایران در استراسبورگ برگزار شد.

خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه هفدهم بهمن، از برگزاری یک تجمع برای آزادی سیسیل کوهلر خبر داد. طبق گزارش اخیر، ده‌ها تن از نزدیکان این شهروند فرانسوی که به اتهام جاسوسی توسط جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شده است، بار دیگر خواستار آزادی وی شدند.
سیسیل کوهلر که سی و هشت سال دارد و دبیر ادبیات و عضو سندیکای معلمان "نیروی کارگری" فرانسه است، همراه با همسرش ژاک پاری، در ماه مه سال ۲۰۲۲، بازداشت و سپس به زندان فرستاده شد.
خانم کوهلر از سال ۲۰۱۶ مسئول روابط بین‌الملل فدراسیون ملی فرهنگ و آموزش حرفه‌ای است که بزرگترین فدراسیون معلمان فرانسه است. او همچنین فردی سرشناس در حوزه فعالیت‌های سندیکایی و عضو مهمی از فدراسیون آموزش جهانی است. "شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان" تقریباً از هنگام تولدش عضو همین فدراسیون بوده و هست که ٤٠١ اتحادیه، شورا و سازمان در ١٢٧ کشور را شامل می‌شود.
وزارت اطلاعات جمهوری‌اسلامی روز یازدهم ماه مه برابر با ۲۱ اردیبهشت، خبر داد که دو تبعه فرانسوی را دستگیر کرده است. بعداً معلوم شد که آن دو، خانم سیسیل کوهلر و همسرش آقای ژاک پاری می‌باشند. وزارت اطلاعات اتهام "سازمان‌دهی آشوب و منحرف کردن مطالبات مردم" را برای خانم کوهلر، همسرش و بازداشت شدگان کارگری، معلمان و کنشگران اجتماعی جعل کرده و به هر یک از آنها اتهام مضحک جاسوسی زده است.
برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی کارگران ایران
*پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران بمناسبت اعلام هشتم فوریه بعنوان "روز اقدام" فراملی در حمایت از جنبش کارگری در ایران
با خوشحالی اطلاع یافتیم که روز هشتم فوریه، برابر با ۱۹ بهمن‌ از سوی اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری در چند کشور بعنوان "روز اقدام" در حمایت از کارگران و مبارزات مردم ایران نام‌گذاری شده و قرار است در این روز اتحادیه‌های کارگری با برگزاری تجمع و دیگر اقدامات از ما کارگران و مبارزات مردم ایران حمایت کنند.
همکاران ما همچنین در بیانیه‌های‌ خود ضمن محکوم کردن اقدامات سرکوب‌گرانه حکومت علیه کارگران و مردم ایران، اعلام کرده‌اند که خواهان آزادی کارگران و معلمان زندانی و بازداشت‌ شدگان اعتراضات اخیر، و همچنین خواهان لغو احکام اعدام و آزادی ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری در ایران هستند.
رفقا و همکاران در سراسر جهان
ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران صمیمانه به شما درود می‌فرستیم. حمایت و همبستگی شما برای ما کارگران و مردم ایران اهمیت ویژه ای دارد؛ همبستگی شما ما را در ادامه مسیر مبارزه برای دست‌یابی به حقوق‌مان راسخ‌تر می‌کند.
همان‌گونه که شما در بیانیه‌های خود اعلام کرده‌اید، تعداد زیادی از کارگران و معلمان از جمله اعضای اتحادیه ما یا در زندان بسر می‌برند و یا احکام زندان برایشان صادر شده است. همچنین بیش از بیست هزار نفر از زنان و مردان آزادی‌خواه که در جریان خیزش انقلابی اخیر بازداشت شده‌اند در شرایط سخت و غیرانسانی در زندان بسر می‌برند.
ما ضمن تاکید بر ضرورت همبستگی جهانی کارگران، همصدا با شما مصرانه خواستار آزادی کارگران و معلمان زندانی و همه‌ی بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر هستیم. بساط مجازات شنیع و ضدانسانی اعدام باید برچیده شود. ایجاد تشکل‌های مستقل حق اولیه ما کارگران است. ما برای تحقق این خواسته‌ها و علیه استثمار، بی‌حقوقی، سرکوب‌های حکومتی و برای رسیدن به آزادی، رفاه و جامعه‌ای بدون استثمار و سرکوب، همچنان به مبارزات خود ادامه خواهیم داد. در این راه دشوار و پر هزینه، حمایت و همبستگی شما به ما نیرو می‌بخشد و در همان حال به سرکوب‌گران نشان می‌دهد که ما در این نبرد طبقاتی، تنها نیستیم.
دست شما را از دور می فشاریم.
زنده‌‌باد همبستگی بین‌المللی کارگران
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
اتحادیه های کارگری در همبستگی با کارگران و مردم ایران
اتحادیه های کارگری ده کشور انگلستان، آلمان، فرانسه، نروژ، دانمارک، هلند، سوئد، اسپانیا، کانادا و آمریکا از تجمع و تظاهرات در همبستگی با کارگران و انقلاب مردمی ایران برای چهارشنبه ۱۹ بهمن ماه خبر داده اند.
این اتحادیه ها خواستار آزادی بی قید و شرط کارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی، پایان دادن به آزار و اذیت و تعقیب فعالین کارگری، به رسمیت شناخته شدن حق ایجاد تشکل های مستقل و آزاد کارگری، توقف اعدامها و حمایت بی قید و شرط اروپا از خواست مردم ایران برای دموکراسی و حقوق انسانی شده اند.
در انگلستان اتحادیه های کارگری بریتانیا در این برنامه مشارکت دارند و قرار است تظاهراتی در شهر لندن در ساعت ۴ تا ۵ بعد از ظهر برگزار شده و سپس در محل پارلمان از ساعت ۵ تا ۷ عصر سخنرانی هایی صورت گیرد.
کلکتیو سندیکایی فرانسه که پنج فدراسیون سندیکایی بزرگ فرانسه را در بر میگیرد و شامل کنفدراسیون فرانسوی دموکراتیک کار (اس اف د ت)، کنفدراسیون عمومی کار (س ژ ت)، فدراسیون سندیکایی متحد (اف اس او – فرهنگیان)، اتحادیه سندیکایی برای همبستگی (سولیدر)، اتحادیه ملی سندیکاهای مستقل (اونسا) می باشد نیز در تظاهرات حمایت از کارگران و مردم ایران شرکت دارد. آنها در بیانیه ای سرکوب اعتراضات و تشکلها و آزادی عقیده و تشکل و اتحادیه ها در ایران را محکوم کرده و خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی و توقف اعدامها شده اند.
اتحادیه های کارگران سوئد (ال او)، اتحادیه های کارگری نروژ، اتحادیه های دانمارک و کانادا نیز در این روز اعلام راهپیمایی و تظاهرات کرده اند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از اقدام هم طبقه ای ها در کشورهای دیگر برای همبستگی و همراهی با کارگران ایران ابراز خوشحالی و استقبال میکند و همه ایرانیان در این کشورها را به پیوستن به تظاهرات و تجمعات این روز فراخوان میدهد.
ما خواهان آزادی همه کارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی بویژه تمامی دستگیر شدگان اعتراضات اخیر هستیم.
ما کارگران پیمانی نفت به احکام اعدام علیه معترضین که جرمی جز حق طلبی ندارند اعتراض داریم و خواهان توقف فوری اعدامها هستیم.
صدای کارگران و مردم ایران جهانی شده است.
کارگران و مردم جهان خواستهای بحق ما را مورد پشتیبانی قرار میدهند و این یکی از نتایج اعتراضات ما مردم است که صدایمان جهانی شده است.
به این صدا باید گوش فرا داد.
*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
عمیق ترین همدردی و تسلیت ما برای زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه
دو زمین لرزه و پس لرزه بزرگ در جنوب شرق ترکیه و شمال سوریه تا این‌لحظه باعث کشته شدن بیش از ۵ هزار نفر و مجروح شدن دهها هزار نفر در این دو‌کشور و‌ ویرانیهای گسترده شده است.
اتحادیه کارگران حمل و‌نقل ترکیه بیانیه ای در این‌خصوص صادر کرده است که در آن ضمن تسلیت به خانواده ها و بستگان جان باختگان این زلزله و همه مردم اعلام کرده است:
«همه ما از تلفات جانی در فاجعه زلزله که صبح امروز در منطقه پازارجیک قهرمان‌ماراش رخ داد و متأسفانه اثرات شدید خود را در استان های اطراف نشان داد، عمیقاً متأسفیم.
اینکه کشور ما که سه خط گسل عمده دارد در منطقه زلزله قرار دارد و با وجود همه بلایای زلزله هنوز تمهیدات لازم انجام نمی شود و هشدارهای دانشمندان نادیده گرفته می شود و مطالعات جدی انجام نمی شود، خشم و همچنین درد ما را افزایش داده است.
مشکل زلزله را نباید تنها پس از زلزله های ویرانگر به یاد آورد. ما اعلام می کنیم که برای جلوگیری از بلایای جدید باید هر چه سریعتر کار جدی و برنامه ریزی شده انجام شود و از همه مسئولان می خواهیم در این زمینه به وظیفه خود عمل کنند.»
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه تسلیت صمیمانه و‌همدردی عمیق خود را با قربانیان این فاجعه و مردم آسیب دیده در ترکیه و سوریه و‌ نیز با همکارانمان در اتحادیه کارگران‌حمل و‌ نقل ترکیه و دیگر کارگران و تشکلات کارگری و‌ مردمی در ترکیه و سوریه اعلام‌میکند.
با امید به گسترش عدالت در تمام جهان
۱۸ بهمن ۱۴۰۱
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 19 بهمن ماه 1401
- از سرگیری اعتراضات جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه
- دومین روزاعتصاب کارکنان شرکتی ادارە مخابرات سقزدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حق بیمه
- ادامه اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه نساجی بروجرد دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
- ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان در اعتراض به عدم اختصاص حق آبه با راهپیمایی و تجمع در أصفهان با شعارهای« ننگ ما ننگ ما، صدا و سیمای ما»،« مرگ بر این دولت مردم فریب»و....
- تجمع اعتراضی پنبه کاران پارس آبادمغان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری
- تجمع اعتراضی جمعی از خانواده‌های دانش آموزان قم نسبت به مسمومیت‌های زنجیره‌ای مقابل استانداری قم
- شماره ی دیگر ازسریال اعتراضات مالباختگان کریپتولند باتجمع مقابل دفتر معاون اول قوه قضاییه با شعارهای«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»،دادبزن حق تو فریاد بزن»و...
- مرگ مشکوک مریم آروین، وکیل دادگستری که ماه پیش از زندان آزاد شده بود
- گزارش اقدام به خودکشی یک دانشجوی دانشگاه امیرکبیر
- راه‌اندازی گشت ارشاد در دانشگاه بهشتی
- محکومیت محمدمسعود اسکندری به ۱۸ماه حبس تعزیری، جرمیه‌ی نقدی و ۲سال حبس تعلیقی
- محکومیت محمد عرب به ۶سال و ۶ماه حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۸ماه حبس، ۲سال ممنوع‌الخروجی و ۲سال منع عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی
- تعلیق دکتر امیر مازیار و کوروش گلناری اساتید هیات علمی دانشگاه هنر تهران
- تعلیق دکتر زهرا خشک‌جان استادیار دانشگاه باهنر کرمان
- محمد حبیبی، بعد از ۱۰ ماه از زندان آزاد شد
- فرهاد شیخی آزاد شد
- آزادی ژاسمین حاج‌میرزامحمدی
- آزادی شقایق علیزاده
- آموزش بین الملل (فدراسیون‌جهانی معلمان و‌ کارگران آموزش‌و‌ پرورش) در بیانیه امروز خود به مناسبت روز جهانی اقدام‌ در حمایت از کارگران‌ و‌ اعتراضات مردمی در ایران اعلام‌کرد: از مقامات ایران می خواهیم که فورا و بدون قید و شرط تمامی کارگران و فعالان صنفی، دانشجویان، معلمان و سایر شهروندان بازداشت شده را آزاد کنند
- اعلام همبستگی و ابراز همدردی عمیق شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با تمام انسان‌هایی که از زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه آسیب دیده‌اند
- جان باختن یکی از کارکنان صنعت نفت(شرکتPOGC ) حین کار در سکوهای گازی براثر ایست قلبی
- جان باختن یک کارگردراراک براثر سقوط از بالای یک سوله 13 متری
- جان باختن راننده جرثقیل حین کاردرشهرواجارگاه براثر برق گرفتگی
*******
*از سرگیری اعتراضات جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه
برگزاری اولین روز تجمع اعتراضی در هفت تپه
امروز چهارشنبه - ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ نخستین روز تجمع و اعتصاب در هفت تپه با حضور ده ها تن از همکاران برگزار شد که به معنای کلید زدن اعتصاب است و از فردا تعداد بسیار بیشتری به اعتصاب خواهند پیوست.
ما به سنگ اندازی در بازگشت به کار اسماعیل بخشی، عدم اجرای همسانسازی بین شرکت های تابعه هفت طرح که مسبب اصلی آن عبدالعلی ناصری است؛ مشکل منازل سازمانی همکاران، وضعیت همکاران فصلی و نیز مطرح شدن نام حکیم ناصری برای مدیریت شرکت اعتراض داریم.
فردا پنجشنبه روز دوم تجمع
درود به کارگران هفت تپه ما تا بازگشت به کار اسماعیل بخشی دست از اعتصاب نخواهیم برداشت و خط قرمز ما هفت تپه ای آباد است که خیلی از مسئولین و اشخاص فاسد توسعه مانع پیشرفت هفت تپه میخاهند بشوند لطفا دوستان گرامی فردا پنج شنبه درب مدیریت حضور داشته باشین و دست این افراد را با اتحاد خودمون قطع کنیم .
مطالبات ما :
۱ -بازگشت به کار اسماعیل بخشی
۲-همسان سازی
۳-دخالت نکردن بی جای مدیران فاسد توسعه در مدیریت شرکت هفت تپه
۴-تعیین تکلیف همکاران فصلی
۵-منازل سازمانی
برگرفته از شبکه های اجتماعی
*دومین روزاعتصاب کارکنان شرکتی ادارە مخابرات سقزدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حق بیمه
روزچهارشنبه 19 بهمن برای دومین روز متوالی، کارکنان شرکتی ادارە مخابرات سقزبرای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حق بیمه به اعتصابشان ادامه دادند.
*ادامه اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه نساجی بروجرد دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه نساجی بروجرد دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ادامه دارد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 19 بهمن،کارگران کارخانه نساجی بروجرد 3 ماه حقوق و 2 ماه بیمه معوقه از کارفرما طلب دارند که به علت پرداخت نشدن مطالباتشان دست از کار کشیدند.
با اینکه چند روزی است کارخانه نساجی که شناسنامه صنعت بروجرد به حساب می‌آید تعطیل شده، مدیران ارشد استان هنوز نتوانسته‌اند راهی برای پرداخت حقوق کارگران پیدا کنند ‌و چرخ تولید این کارخانه را به حرکت درآورند.
درهمین رابطه:اعتصاب سه روزه کارگران کارخانه نساجی بروجرد به دلیل حقوق معوقه و قطع شدن بیمه ومزایایشان
بازداشت 3 کارگر حق طلب
طبق خبرموثق دریافتی به آنها به دروغ گفته اند پولی نداریم به شما کارگرا ن پرداخت کنیم.
رژیم ازطرق اطلاعات وحشی اش اومده و چند نفر از کارگران ستمدیده وزحمتکش را بازداشت کرده است تا بقیه را بترساند ومجبورشان کند دست از اعتصاب وتحصن بردارند.
برگرفته از کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
*ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان در اعتراض به عدم اختصاص حق آبه با راهپیمایی و تجمع در أصفهان با شعارهای« ننگ ما ننگ ما، صدا و سیمای ما»،« مرگ بر این دولت مردم فریب»و....
فیلمی منتشره در شبکه های اجتماعی بتاریخ 19 بهمن،از راهپیمایی و تجمع اصفهان با شعارهای« ننگ ما ننگ ما، صدا و سیمای ما»،« مرگ بر این دولت مردم فریب»و.... در اعتراض به عدم اختصاص حق آبه خبر می دهد.
*تجمع اعتراضی پنبه کاران پارس آبادمغان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری
روز چهارشنبه 19 بهمن، پنبه کاران پارس آبادمغان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان اردبیل زدند.
به گزارش کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران،نزدیک هزار میلیاردتومان پنبه از کشاورزان منطقه مغان خریداری شده است که از این مبلغ تنها 200 میلیاردتومان به حساب پنبه کاران واریز شده و با گذشت 4 ماه هنوز مطالبات پنبه کاران پرداخت نشده است.
*تجمع اعتراضی جمعی از خانواده‌های دانش آموزان قم نسبت به مسمومیت‌های زنجیره‌ای مقابل استانداری قم
روزچهارشنبه 19 بهمن، جمعی از خانواده‌های دانش آموزان قم نسبت به مسمومیت‌های زنجیره‌ای دست به تجمع مقابل استانداری قم زدند.
*شماره ی دیگر ازسریال اعتراضات مالباختگان کریپتولند باتجمع مقابل دفتر معاون اول قوه قضاییه با شعارهای«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»،دادبزن حق تو فریاد بزن»و...
روز چهار شنبه 19 بهمن، مالباختگان کریپتولند باتجمع مقابل دفتر معاون اول قوه قضاییه با شعارهای«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»،دادبزن حق تو فریاد بزن»و...شماره ای دیگراز سریال اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.
*مرگ مشکوک مریم آروین، وکیل دادگستری که ماه پیش از زندان آزاد شده بود
دکتر مریم آروین که بنا بوده حکم دادگاهش برای مشخص شدن مدت زندان به زودی صادر شود، قبل از اعلام حکم متاسفانه جانش را از دست داد. برخی رسانه‌ها به نقل از نزدیکان خانم آروین علت مرگ را خودکشی در نتیجه‌ی وضعیت دشوار و فشارهایی که ایشان در دوران بازداشت تحمل کرده میدانند. وکلاپرس در حال بررسی جزئیات بیشتر خبر و علت درگذشت این وکیل است
مریم آروین ، به جرم همراهی و ارائه‌ی مشاوره به خانواده‌ زندانیان سیاسی که پول پرداخت وکیل نداشتند بازداشت شده بود در حین بازداشت خانم آروین، مادر ایشان، طیبه نظری ، معلم بازنشسته، را نیز به دلیل دفاع از دخترشان بازداشت کردند.
مریم آروین در 25 سالگی وکیل شد و در 28 سالگی دکترای حقوق خود را از دانشگاه فردوسی مشهد گرفت و در دادگاه سیرجان درپی پیگیری‌هایی که برای پرونده‌های معترضین دستگیر شده اخیر داشت، بازداشت و در 21 آذر با قید وثیقه آزاد شده بود.
منبع: کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
*گزارش اقدام به خودکشی یک دانشجوی دانشگاه امیرکبیر
بنا به گزارش واصله، یکی از دانشجویان دختر رشته مهندسی برق دانشگاه که به دلیل شرایط کرونایی با وجود اتمام واحد‌های درسی، فراغتش صورت نپذیرفته بود؛ پس از مراجعه‌ات به واحد آموزشی دانشکده برق، کارشناس مسئول به اطلاع ایشان می‌رساند که توسط دانشگاه انصراف از تحصیل برای‌شان درج شده است.
گفته می‌شود این دانشجو پس از بازگشت در حدود ساعت ۱۱ امروز خود را از طبقه ۴ ساختمان ابوریحان به پایین پرت کرده و تا طبقه اول سقوط می‌کند؛ با وجود آسیب تروما شدید در ناحیه سر، گردن و بدن، تا این لحظه حال عمومی ایشان مساعد اعلام شده است.
با اعلام این خبر و با دستور هیات رئیسه، گشت امنیتی به سرپرستی حافظ شهبازی، رئیس کل حراست دانشگاه امیرکبیر، تمام دسترسی به طبقه اول ساختمان ابوریحان را مسدود کرده و به هیچکس اجازه حضور در صحنه داده نمی‌شود تا حادثه در سکوت خبری باقی بماند.
*راه‌اندازی گشت ارشاد در دانشگاه بهشتی
طی چند روز اخیر چند گروه مرد و زن چادری وارد دانشگاه بهشتی شده و برای دانشجویان دختر ایجاد مزاحمت کرده و آنان‌ را برا رعایت حجاب اجباری تحت فشار قرار دادند.
گفتنی است این گروه برای فشار آوردن تکنیک پلیس خوب و بد استفاده می‌کنند. مأموران با لحنی دوستانه اما تهدیدآمیز تلاش‌ دارند تا دانشجویان را از مأموران مرد بترسانند.
*محکومیت محمدمسعود اسکندری به ۱۸ماه حبس تعزیری، جرمیه‌ی نقدی و ۲سال حبس تعلیقی
محمدمسعود اسکندری دانشجوی مقطع دکترای بیوتکنولوژی میکروبی دانشگاه شهرکرد به اتهامات اهانت به مقدسات اسلام، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی، به ۱۸ماه حبس تعزیری، جرمیه‌ی نقدی و ۲سال حبس تعلیقی محکوم شد.
گفتنی‌ است این دانشجو در پی انتشار خبر ربوده شدن پرفسور داریوش فرهود، پدر علم ژنتیک ایران، در تاریخ ۲۳آبان بازداشت و در روز ۲۸آبان به قید وثیقه آزاد شد.
*محکومیت محمد عرب به ۶سال و ۶ماه حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۸ماه حبس، ۲سال ممنوع‌الخروجی و ۲سال منع عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی
محمد عرب دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دانشگاه نوشیروانی بابل و دبیر انجمن فرهنگ و تمدن به اتهام تشکیل گروه به ۶سال و ۶ماه حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۸ماه حبس، ۲سال ممنوع‌الخروجی و ۲سال منع عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شد.
*تعلیق دکتر امیر مازیار و کوروش گلناری اساتید هیات علمی دانشگاه هنر تهران
امیر مازیار عضو هیات علمی دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر، در صفحه‌ی مجازی خود از تعلیق در نیمسال دوم ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱ خبر داد. طبق این حکم، ایشان از کلیه‌ی ساحت‌های آموزشی و پژهشتی تا زمان رسیدگی در مراکز ذیصلاح، محروم شدند.
ایشان همچنین در پستی که در صفحه‌ی مجازی منتشر کرده‌اند از تعلیق کوروش گلناری، عضو هیات علمی و مدیر گروه مجسمه‌سازی و فشار بر دیگر اساتید این دانشگاه خبر داد.
*تعلیق دکتر زهرا خشک‌جان استادیار دانشگاه باهنر کرمان
بنا بر اخبار واصله زهرا خشک‌جان استادیار جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه باهنر کرمان، عضو بنیاد ملی نخبگان و برنده جایزه فارابی، به دستور اطلاعات سپاه از دانشگاه تعلیق شده و تمامی دروس این استاد به دیگر اساتید واگذار شده است‌.
محمد حبیبی، بعد از ۱۰ ماه از زندان آزاد شد
محمد حبیبی چهره نام آشنای جنبش معلمان ایران دقایقی پیش آزاد شد. خدیحه پاک ضمیر همسر محمد حبیبی از آزادی او خبر داد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن تبریک آزادی محمد حبیبی به او و خانواده محترم و همه‌ی فعالان صنفی در انتظار آزادی دیگر معلمان کشور و فعالان مدنی و صنفی و سیاسی و مختومه شدن پرونده‌های آنها است.
*فرهاد شیخی آزاد شد
غروب روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، فرهاد شیخی از فعالین کارگری از زندان مرکزی کرج آزاد شد.
فرهاد شیخی روز اول بهمن توسط نیروهای امنیتی در منزل‌اش بازداشت شده بود.
فرهاد شیخی از فعالین کارگری است که در جریان تجمع روز جهانی کارگر سال ۹۸ نیز بازداشت شده بود.
اتحادیه آزاد کارگران ایران آزادی فرهاد شیخی را به او، خانواده و دوستانش شادباش می‌گوید و خواستار آزادی بی‌قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
*آزادی ژاسمین حاج‌میرزامحمدی
ژاسمین حاج‌میرزامحمدی دانش‌آموخته‌ی صنایع دستی دانشگاه سوره که در روز ۱۲آبان در بهشت سکینه کرج توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بود، ۱۷بهمن آزاد شد.
*آزادی شقایق علیزاده
شقایق علیزاده دانشجوی دانشگاه هنر تبریز که در تاریخ ۱۵دی بازداشت شده بود، ۱۸بهمن آزاد شد.
*آموزش بین الملل (فدراسیون‌جهانی معلمان و‌ کارگران آموزش‌و‌ پرورش) در بیانیه امروز خود به مناسبت روز جهانی اقدام‌ در حمایت از کارگران‌ و‌ اعتراضات مردمی در ایران اعلام‌کرد: از مقامات ایران می خواهیم که فورا و بدون قید و شرط تمامی کارگران و فعالان صنفی، دانشجویان، معلمان و سایر شهروندان بازداشت شده را آزاد کنند.
همه شهروندان جامعه سزاوار حق آزادی تشکل و اجتماع هستند.
متن‌کامل بیانیه آموزش بین الملل:
https://www.ei-ie.org/en/item/27271:global-action-day-in-support-of-teachers-and-workers-in-iran
منبع:کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
*اعلام همبستگی و ابراز همدردی عمیق شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با تمام انسان‌هایی که از زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه آسیب دیده‌اند
قلب ما برای تمام کسانی که عزیزان خود را از دست داده‌اند عمیقا به درد آمده است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، با معلمان، دانش‌آموزان، خانواده‌های عزیز آنان و همکارانمان در تشکلات صنفی معلمان در ترکیه و سوریه، همدردی و همبستگی خود را اعلام ‌می‌داریم.
متاسفانه اخبار رسیده از تشکلات معلمان و دیگر نهادهای صنفی و اتحادیه‌های کارگری در ترکیه بسیار نگران‌کننده است و‌ نشان‌ می‌دهد که این بلاهای در ظاهر «طبیعی» چگونه در بستر عدم کفایت و‌ تبعیضات سیستماتیک و سومدیریت نهادها و ‌مقامات مسئول به فجایای بس گسترده‌تری تبدیل می‌شوند.
بیش از ۸ هزار نفر کشته و دهها هزار نفر مجروح‌ و‌ بی‌خانمان‌ گشته‌اند، و همچنان بیم آن‌ می‌رود که تعداد کشته‌ها افزایش یابد. با وجود وخامت وضعیت، در بسیاری از مناطق تیم‌های امدادی وجود ندارد و یا کاملاً ناکافی هستند. در این شرایط که هر یک دقیقه‌ نقشی حیاتی دارد، کمک‌های اولیه، نیازهای اولیه، غذا، مواد بهداشتی، گرمایش و غیره بسیار ضروری است.
کلیه‌ی تشکلات معلمی، دانشجویی، سندیکایی و‌ مردمی سخت در تلاشند که به هر طریق ممکن به قربانیان این فاجعه یاری برسانند؛ اما برای همگان باید روشن باشد که حاکمیت و‌ دولت‌ها و‌ مقامات ‌در سطوح‌ مختلف مسئول مستقیم جان ‌مردم و‌ حفاظت از زندگی و اموال آنها هستند.
صدمه به یکی صدمه به همه‌ی ماست
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
۱۹ بهمن ۱۴۰۱
*جان باختن یکی از کارکنان صنعت نفت(شرکتPOGC ) حین کار در سکوهای گازی براثر ایست قلبی
صبح روزیکشنبه 19 بهمن،یکی از کارکنان صنعت نفت(شرکتPOGC )بنام ابوالفتح قاسمی 47 ساله حین کار در سکوهای گازی براثر ایست قلبی جان خودرا ازدست داد.
*جان باختن یک کارگردراراک براثر سقوط از بالای یک سوله 13 متری
عصرروزسه شنبه 18 بهمن،یک کارگر 35 ساله یک کارخانه واقع در شهرک صنعتی اراک براثر سقوط از بالای یک سوله 13 متری جان خودرا ازدست داد.
*جان باختن راننده جرثقیل حین کاردرشهرواجارگاه براثر برق گرفتگی
یک راننده 65 ساله جرثقیل حین کارجابجایی درختچه در روستای حسن‌واره شهر واجارگاه دراستان گیلان بر اثر برخورد کابل برق فشار قوی با بدنه جرثقیل دچاربرق گرفگی شد وجان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید