اخباروگزارش های کارگری 17 بهمن ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- دوشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید با برپایی تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های خراسان رضوی وخوزستان - اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه فولاد اردستان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،وعده های توخالی مدیران مجتمع و مسئولان شهرستان وإخراج 49 همکارحق طلب - نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری برای راهپیمایی اعتراضی تراکتوری کشاورزان اصفهان بسوی تهران مانع ایجاد کردند

- پیام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه به سندیکاها و فدراسیونهای کارگری جهانی
- نامه کارگر زندانی رضا شهابی به فرهاد میثمی
- فرهاد شیخی به زندان مرکزی کرج منتقل شد
- ناصح طه‌زاده، دانشجوی علوم پزشکی اهل پیرانشهر بیش از دوهفته است که توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شده است
- یک ترم تعلیق تحصیلی، حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
- تجمع اعتراض مالباختگان کرمان موتورمقابل وزارت صنعت
- جان باختن 2 کارگر مقنی در شهرستان تفت بر اثر گاز گرفتگی
*******
*دوشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید با برپایی تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های خراسان رضوی وخوزستان
روز دوشنبه 17 بهمن، کارگران بازنشسته مخابرات استان های خراسان رضوی وخوزستان باتجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات درکلانشهرهای مشهد و اهواز سومین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوررا نسبت به کاهش قدرت خرید منجمله نسبت کاهش قدرت خرید از جمله عدم اجرای آیین‌نامه سال 89 و افزایش 30 درصدی سهم بیمه تکمیلی و عدم پرداختِ سهم خواروبارومطالبات دیگر با شعارهای «وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»،«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»و....رقم زدند.

*اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه فولاد اردستان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،وعده های توخالی مدیران مجتمع و مسئولان شهرستان وإخراج 49 همکارحق طلب
روزدوشنبه 17بهمن، کارخانه فولاد اردستان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،وعده های توخالی مدیران مجتمع و مسئولان شهرستان وإخراج 49 همکارحق طلب دست از کارکشیدند ودراین مجتمع تولید انواع لوله‌های فولادی دراستان أصفهان تجمع کردند.

بعد ازاعتصاب امروز کارگران کارخانه فولاد آریا فرماندارشهرستان اردستان به همراه اعضای شورای تأمین و دیگر روسای إدارات ذیربط در کارخانه حضور پیدا کردند وبدنبال جلسه با مدیران کارخانه به کارگران وعده دادند همین امروزحقوق آبان‌ماه کارگران پرداخت و تا پایان بهمن ماه حقوق ماه های آبان ودی آنها پرداخت خواهد شد. آنها همچنین قول بازگشت بکار کارگران حق طلبی اخراجی را دادند.

یکی از کارگران معترض علت این اعتراض را معوقات حقوق چند ماهه عنوان کرد وبه خبرنگاررسانه ای گفت: مدیران کارخانه هر روز وعده پیگیری مطالبات ما را می‌دهند، اما چند ماه است هنوز مشکل باقی است و کسی به فکر زندگی قشر کارگر نیست.
وی ضمن خواستار پاسخی مشخص از سوی مدیران کارخانه و مسئولان شهرستان، ادامه داد: مدیران کارخانه در روزهای گذشته 49 نفر از کارگران را در آستانه عید نوروز اخراج کردند و اگر ما هم نسبت به حقوق‌هایمان اعتراض کنیم تهدید به اخراج می‌شویم.
این کارگر از وضعیت معیشتی خود و همکارانش ابراز ناراحتی و نگرانی کرد و گفت: کارخانه فولاد آریا مشکلی بابت خرید مواد اولیه و فروش تولیدات کارخانه ندارد، اما با این حال هنوز نسبت به پرداخت مطالبت چند ماهه کارگران اقدامی نمی‌کند.
*نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری برای راهپیمایی اعتراضی تراکتوری کشاورزان اصفهان بسوی تهران مانع ایجاد کردند
براساس فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی، کشاورزان أصفهان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم اعتصاص حق آبه تصمیم به راهپیمایی تراکتوری بسوی تهران گرفتند وبطرف پایتخت راه افتادند.
فیلم کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی بتاریخ 17 بهمن نشان می دهد که نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری سد راهشان شدند.
*پیام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه به سندیکاها و فدراسیونهای کارگری جهانی
دوستان‌ و ‌هم طبقه ایهای گرامی
حمایت شما از جنبش کارگری و‌ مبارزات آزادی خواهانه و‌‌ عدالت طلبانه مردم تحت ستم کشور ما در سالیان متمادی و در طی اعتراضات ماههای اخیر مایه خرسندی و‌ قوت قلب ماست. متاسفانه
کماکان فعالین‌کارگری، از جمله اعضای سندیکای ما، یا در زندان هستند و یا با اتهامات و احکام
ناعادلانه مواجه اند. حق ایجاد تشکلات مستقل کارگری کاملا پایمال میگردد و با سرکوب پاسخ
میگیرد . همانطور که خود نیز در بیانیه هایتان اعلام کرده اید، هزاران معترض در ماههای اخیر بازداشت و صدها نفر کشته و‌ زخمی شده اند. خواستهایی که شما دوستان اعلام‌کرده اید، از جمله آزادی بدون قید وشرط زندانیان سیاسی و عقیدتی و کلیه بازداشت شدگان اعتراضات سراسری و توقف فوری و‌ کامل اعدامها، را مورد تایید قرار میدهیم و تاکید می کنیم که برای دستیابی به مطالبات فوری و‌ غایی خود تنها به روی کارگران‌، زنان‌ و مردان ‌و‌ جوانان ستم دیده‌کشور، و ‌نیز خبررسانی و همبستگی بین المللی کارگران و‌ مردم دلسوز دنیا‌ و ‌نهادهای کارگری و‌ مردم‌دوست و مدافع حقوق
انسانی تکیه‌میکنیم و بس.
از اینکه ما را مطلع ساختید که در تاریخ ۱۹ بهمن (مطابق با ۸ فوریه ۲۰۲۳)، اقدامات متنوعی در همبستگی با کارگران ایران و جنبش زن زندگی آزادی در کشورهای اروپایی، از جمله انگلیس، فرانسه، دانمارک، سوئد، آلمان، و‌ نیز در کانادا سازمان داده اید سپاسگزاریم و ‌عمیقا قدردان توجه و‌ حمایت بی دریغ شما همکاران عزیز هستیم. همبستگی کارگری ‌مرز نمیشناسد، و ما نیز همواره در کنار شما عزیزان خواهیم بود.
با گرمترین‌درودهای صمیمانه.
کارگر زندانی آزاد باید گردد
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
با امید به گسترش صلح و عدالت در ایران و‌ تمام جهان
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۸ بهمن ۱۴۰۱
*نامه کارگر زندانی رضا شهابی به فرهاد میثمی
فرهاد عزیز
سلامت نفس شما برای تمام آزادیخواهان و برابری‌ طلبان این سرزمین پر بلا الهام بخش و به همان میزان، وضعیت سلامت جسمانی شما مایه نگرانی است.
فرهاد عزیز، خواسته‌هایی که به بهای جان خود مطرح کرده‌ای، بخش مهمی از خواسته‌های تمام دلسوزان این سرزمین است. اما رسیدن به این خواسته‌ها نیازمند زمان و صدای پر طنین‌تری از آن است که جسم نحیف شما تاب بیاورد.
حرکت به سمت این خواسته‌ها وظیفه ای است جمعی؛ بنابراین از شما دوست گرامی خواهشمندم اجازه دهید همگی دوشادوش هم و با تقسیم کردن این بار سنگین به سمت تحقق آن حرکت کنیم.
مادامی که استثمار و تبعیض و ستم در این دنیای سرمایه دارانه وجود دارد، مبارزه برای آزادی، حق خواهی و برابری ادامه دارد.
دوست عزیز، برای استمرار آزادی خواهی و برابری طلبی، برای رسیدن به یک زندگی شایسته این سرزمین به تکثیر فریاد شما و دیگر یاران نیاز دارد.
بدون هیچ تعارفی این سرزمین به وجود پرسلامت شما بیشتر احتیاج دارد. از اینرو، در درجه اول آزادی فوری و بی قید و شرط شما را خواستارم و بر آن تاکید می کنم و به سهم خود از شما خواهشمندم به امساک غذای خود پایان دهید.
با همبستگی
رضا شهابی
15 بهمن 1401
زندان اوین بند 4 سالن 3
برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*فرهاد شیخی به زندان مرکزی کرج منتقل شد
امروز دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ فرهاد شیخی به زندان مرکزی کرج منتقل شده است.
فرهاد شیخی، فعال کارگری روز یکم بهمن‌ماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شده و به زندان رجائی‌شهر انتقال یافته بود.
تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.
فرهاد شیخی پیشتر نیز در تجمع روز جهانی کارگر سال ۹۸ در مقابل مجلس دستگیر و پس از آن به حبس تعلیقی محکوم شده بود.
اتحادیه آزاد کارگران ایران تداوم بازداشت فرهاد شیخی را قویاً محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط او و تمامی کارگران زندانی و بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
*ناصح طه‌زاده، دانشجوی علوم پزشکی اهل پیرانشهر بیش از دوهفته است که توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده‌ی ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
*یک ترم تعلیق تحصیلی، حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
بر اساس گزارشات واصله ۳ تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه به نام‌های پویا عباسی و امیررضا کهریزی، دانشجویان ورودی ۹۷ رشته علوم مهندسی و آرمان مظاهری دانشجوی ورودی ۹۹ رشته مهندسی برق، به مدت یک ترم تعلیق و به دانشگاه ممنوع الورود شده‌اند.
اجرای حکم تعلیق این دانشجویان در حالی است که ضمن برگزاری جلسه شورای انضباطی و تجدیدنظر، دانشگاه از ابلاغ حکم کتبی خودداری کرده و حکم را تنها به‌صورت شفاهی اعلام کرده‌اند.
به دانشجویان اعلام شده بر اساس درخواست شورای مرکزی حکم به صورت کتبی ابلاغ نخواهد شد و همزمان نیز دسترسی این دانشجویان به سامانه دانشگاه را قطع کرده‌اند.
اتهام این دانشجویان نشر اکاذیب، انتشار تصاویر مربوط به تحصن دانشگاه، اعتراض و دعوت دانشجویان به تجمعات اعتراضی عنوان شده است که در مقابل دانشجویان این اتهامات را بی‌پایه و اساس می‌دانند.
*تجمع اعتراض مالباختگان کرمان موتورمقابل وزارت صنعت
روز دوشنبه 17 بهمن،جمعی از مالباختگان کرمان موتوربرای اعتراض مقابل وزارت صنعت اجتماع کردند.
یکی از معترضان به خبرنگاررسانه ای گفت: 6 سال پیش حدود 76 میلیون تومان جهت خرید خودرو واریز کردیم اما تا امروز کرمان موتور از تحویل خودرو سرباز می‌زند.
*جان باختن 2 کارگر مقنی در شهرستان تفت بر اثر گاز گرفتگی
5 روز پیش 2 کارگر مقنی حین کار حفر چاه در روستای سانیج شهرستان تفت استان یزد بر اثر گاز گرفتگی جان باختند.
براساس گزارش های رسانه ای شده بتاریخ 17 بهمن،این دو کارگر مقنی که در حال حفرچاه بودند ابتدا یکی از آنها داخل چاه رفته ودچارگازگرفتگی میشود کارگر دوم برای نجات همکارش واردچاه میشود و هردو براثرگازگرفتگی جانشان راازدست دادند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید