گزارش‌ها درباره «دخالت نیروهای امنیتی» در انتقال پیکر نسرین قادری به مریوان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

رسانه‌های محلی در کردستان می‌گویند به دنبال جانباختن نسرین قادری، «دانشجوی مریوانی» در تهران، نیروهای امنیتی در انتقال پیکر و برگزاری مراسم توسط خانواده‌اش اختلال ایجاد کرده‌اند. کانال تلگرامی کولبر نیوز می‌گوید، ماموران امنیتی خانواده نسرین قادری را تحت فشار قرار داده اند تا پیکر او بدون همراهی مردم به خاک سپرده شود.در همین حال خبرگزاری دولتی ایرنا، خبر کشته شدن این زن جوان مریوانی در اثر «ضربات باتوم به سرش» را رد کرد و عنوان کرد که نسرین قادری «دارای بیماری زمینه‌ای» بوده و «روز جمعه در منزل خود در تهران فوت» شده است.

علت جان‌باختن
ساعاتی پس از انتشار گزارش‌هایی درباره «جان باختن نسرین قادری، دانشجوی اهل مریوان که با ضربات باتوم به سرش به کما رفته بود» در یکی از بیمارستان‌ تهران، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ادعا کرد که این زن جوان به دلیل «بیماری زمینه‌ای» جان‌باخته و در مدتی هم که ارتباط او با خانواده‌اش قطع شده بود، در حال «گذراندن زندگی طبیعی» بوده است.
سایت حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد که نسرین قادری، دانشجوی اهل مریوان که چندی پیش در جریان اعتراضات تهران با وارد آمدن ضربات متعدد باتوم نیروهای امنیتی به سرش، به کما رفته بود، جمعه در یکی از بیمارستان‌های تهران جان‌باخته است.
این سایت افزود که شمار زیادی از نیروهای امنیتی شنبه شب منزل پدر و مادری نسرین قادری را در مریوان محاصره کرده‌اند و تاکید دارند که پیکر این دانشجو باید شبانه و بدون هیچ مراسمی به خاک سپرده شود.
به نوشته هه‌نگاو، نیروهای امنیتی حتی اجازه نداده‌اند خانواده نسرین قادری، پیکر دخترشان را در انتقال از تهران به مریوان همراهی کنند.
همچنین گزارش شده است که امام جمعه مریوان، فرماندار مریوان، رئیس اداره اطلاعات و فرمانده اطلاعات سپاه مریوان به منزل پدری و مادر نسرین قادری رفته و نزدیکان این خانواده را وادار به ترک منزل خانواده قادری کرده‌اند.
در همین حال خبرگزاری دولتی ایرنا، خبر کشته شدن این زن جوان مریوانی در اثر «ضربات باتوم به سرش» را رد کرد و عنوان کرد که نسرین قادری «دارای بیماری زمینه‌ای» بوده و «روز جمعه در منزل خود در تهران فوت» شده است.
ایرنا از قول «یکی از نزدیکان نسرین قادری» که هویت او را ذکر نکرد، افزود: «نسرین قادری که اهل مریوان است در فاز چهار شهرک اندیشه تهران» سکونت داشته و «طی روزهای گذشته همچون بسیاری از مردم، زندگی عادی و روزمره خود را سپری کرده است ولی ارتباطش با خانواده قطع» شده بود.
خبرگزاری دولت در ادامه نوشت که «روز جمعه داماد خانواده قادری به درب منزلش مراجعه می‌کند و پس از اینکه بارها زنگ خانه را به صدا در می‌آورد و تماس‌های مکرری با نسرین قادری برقرار می کند اما نسرین نه پاسخ می‌دهد و نه درب خانه را باز می‌کند.»
ایرنا با اشاره به اینکه در نهایت داماد خانواده با کمک همسایه‌ها درب منزل را شکسته و وارد خانه شدند، نوشت که آنها پس از ورود به خانه «با پیکر بی جان نسرین قادری روبرو» شدند.
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی همچنین در حالی که هنوز گزارش پزشکی قانونی نیز درباره مرگ این دانشجوی مریوانی ساکن تهران، ادعا کرد که دلیل جان‌باختن او «بیماری زمینه‌ای» بوده و « در اثر همین مساله روز جمعه جان خود را از دست داده است».
خبرگزاری دولت با وجود نسبت دادن دلیل مرگ نسرین قادری به «بیماری زمینه‌ای»، خود اشاره کرده است که «بررسی های پزشکی قانونی» درباره دلیل مرگ نسرین قادری آغاز شده است و هنوز «نتیجه قطعی» آن اعلام نشده است.
در حالی که خبر کشته شدن نسرین قادری ساعاتی پیش از خبرگزاری دولتی ایرنا در سایت‌های حقوق بشری استان کردستان منتشر شده بود، خبرگزاری دولت آن را «تلاش جریانات معاند برای ربط دادن فوت مرحومه قادری به اغتشاشات» عنوان کرد.
از هنگام آغاز اعتراضات سراسری در ایران، دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی و بازوهای تبلیغاتی آن از جمله خبرگزاری‌های حکومتی و صداوسیما، در موارد متعددی دلیل مرگ معترضان کشته شده را به «بیماری زمینه‌ای»، «ایست قلبی»، «تصادف»، «سقوط از ارتفاع» و موارد مشابه ربط داده‌اند.
بستگان بسیاری از کشته‌شدکان اعتراضات، ادعاهای رسانه‌ها و مقام‌های حکومتی را تکذیب کرده‌اند با این حال شماری از خانواده‌ها نیز تحت فشار و تهدید نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی «سکوت» کرده یا در چند مورد به انجام مصاحبه تلویزیونی برای تایید روایت حکومتی تن داده‌اند.
مادر محمد حسن ترکمان، روز جمعه چهارم آبان ماه در مراسم چهلم فرزندش، فاش کرد که خود و خانواده‌اش از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا کشته شدن فرزندشان در جریان تظاهرات را تکذیب کرده و بگویند که او در اثر «تصادف رانندگی» کشته شده است.
اعتراضات سراسری در ایران که اکنون وارد هشتمین هفته خود شده است در اولین روزها از ایستادگی مژگان افتخاری و امجد امینی، پدر و مادر، مهسا (ژینا) امینی و دیگر بستگان او در مقابل روایت حکومتی از مرگ دخترشان شکل گرفت.
در مورد مهسا امینی نیز با وجود تاکید امجد امینی پدر او مبنی بر مبتلا نبودن دخترش به هیچ‌ گونه «بیماری زمینه‌ای»، مقام‌های جمهوری اسلامی «بیماری زمینه‌ای» را دلیل مرگ او حین بازداشت توسط نیروهای گشت ارشاد عنوان کردند.
امجد امینی، پدر مهسا امینی، به صراحت در همان اولین روزهای کشته شدن فرزندش در گفت‌وگو با پایگاه خبری «امتداد» گفت که بر اساس تماس‌های بسیاری از دخترهایی که آن روز با مهسا بازداشت شده بودند، مطمئن است که «او را زده‌اند» و خواستار انتشار فیلم کامل دوربین‌های لحظات بازداشت، تصاویر داخل ون گشت ارشاد و بازداشتگاه وزرا شد.
مقام‌های جمهوری اسلامی حاضر به انتشار این فیلم‌ها نشده و فقط بخشی از تصاویر گزینشی از بازداشتگاه وزرا را ارائه کردند و حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، گفت که به «دلیل طولانی بودن» امکان انتشار کامل فیلم مهسا امینی نیست.
۱۵/آبان/۱۴۰۱
رادیو فردا