غوغا تابان کیست؟

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

«می‌بوسمت در بین طالب‌ها نمی‌ترسی» سروده ی زیبای از شاعر جوان افغان است که در روز عاشقان (ولنتاین) با صدای گیرای یک آوازخوان جوان به گوشها رسید و غوغا برپا نمود. غوغا تابان آواز‌خوان جوان افغان به روز سه شنبه، ۱۴ فبروری ۲۰۱۹ که معادل به روز عشاق یا ولینتاین است، شعری از رامین مظهر، شاعر افغانی را سروده و در رخنامه فیسبک و چینل یوتیوبش گذاشت. اشتراک‌گذاری و صحبت در مورد نوار تصویری بانو غوغا‌ تابان، از سوژه‌های داغ و جذاب این هفته در شبکه‌های اجتماعی است که در ادامه کامپاینی «به عقب بر نمی‌گردیم» که از سوی هزاران تن کاربران و فعالین حقوق در فیسبک و تویتر دست به دست میشود.

خانم تابان در مورد اینکه چی باعث شد، این سروده را بخواند و به روز ولنتاین با مردم شریک کند، به خامه پرس گفت:

من یک انگیزه ساده داشتم؛ مشخص‌کردن موقعیت شخصی‌ام، در برابرِ وضعیتِ طالبانی از طریق آواز. چیزی که طالبان در حرمت آن شک ندارند. واکنش ها اما گسترده بودند. این واکنش گسترده همان قدر که امیدبخش است، نگران‌کننده نیز است. وجه پوپولیستی ماجرا نمایان است. تصور نمی‌کنم تمامی کسانی که در این واکنش مرا همراهی کرده‌اند، مخالف افکار طالبانی باشند. چنین چیزی باید ترس‌ناک باشد؛ زیرا کسانی که به سادگی و با یک کار ساده می‌توانند ما را مقدس کنند، به همان سادگی می‌توانند سنگ‌باران کنند، فاحشه بخوانند و در وسط شهر آتش بزنند. وضعیت اجتماعی طالب‌خیز چیزی جز آن نیست که در چشم‌به‌هم‌زدنی همه یکی می‌شوند و کورک‌رانه عملی را تقبیح یا تقدیس می‌کنند. در هر صورت به رغم آنکه واکنش در برابر طالب رسالت انسانی ماست، وجه ترس‌ناک واکنش‌ها و غیبت فردیت را نباید نادیده گرفت. این غیبت فردیت ترس‌ناک است. مبارزه واقعی با طالب، چیزی جز احیای فردیت نیست.
تعداد زیادی از جوانان در کابل روز عاشقان را با گردهمایی و شعرخوانی گرامی داشتند، اما در ولایت هرات داستان طوری دیگری بود. فرماندهی امنیه ولایت هرات با نشر خبرنامه‌ی به شهروندان آن ولایت هشدار داد که هیچ کسی نمی‌تواند ازین روز تجلیل به عمل آورد چون به اساس اظهارات علما و روحانیون هرات، اتجلیل ازین روز خلاف دستور دین اسلام پنداشته می‌شود.

کامپاینی «به عقب بر نمی‌گردیم» پس از آن در شبکه های اجتماعی آغاز شد که سروصدای برگشت دوباره طالبان، ایجاد حکومت موقت، لغو ارتش و خروج نیرهای خارجی از افغانستان، به گوشها رسید.

زنان افغانستان بیشترین نگرانی را در مورد صلح با طالبان دارند. زنان در زمان حکمرانی طالبان از حق کار و تحصیل محروم بودند.

این در حالی است که گفتگوهای صلح با طالبان و کشورهای دخیل در امور افغانستان، به رهبری زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، ادامه دارد.

در آخرین نشست صلح که به تاریخهای ۵ و ۶ فبروری بدون حضور حکومت افغانستان میان رهبران و شخصیتهای سیاسی و نمایند‌گان طالبان در مسکو برگزار شده بود، طالبان اظهارداشتند که آنها برای زنان طبق اصول اسلام، حقوق قایل اند.

اما هنوز نگرانی های وجود دارد که دستاوردهای نزدیک به دو دهه به شمول آزادی بیان، حقوق سیاسی و مدنی زنان و انتخابات در نتیجه تعاملات صلح با طالبان از دست نروند و یکبار دیگر مردم افغانستان به عقب برنگردند.