تبادل زندانیان ایران و‌ آمریکا

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 آمریکایی‌ها ایران را ترک کردند، ایرانی‌ها به قطر رسیدند: ایران شش میلیارد دلار دریافت کرد تا پنج زندانی آمریکایی محبوس در ایران را آزاد کند. فرایند دریافت پول و تبادل زندانیان اکنون رسما انجام شده است. یک مقام آمریکایی اعلام کرده پنج زندانی که واشنگتن به دنبال آنها بود، تهران را به عنوان بخشی از قرارداد مبادله زندانیان ترک کرده‌اند و به دوحه رسیده‌اند. این مقام ارشد کاخ سفید به الجزیره گفته که دو تن از اعضای خانواده نیز همراه زندانیان بودند. این پنج نفر شامل سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز هستند و نام دو نفر دیگر فاش نشده.

منابع خبری به خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس گفتند که سفیر قطر در تهران آمریکایی‌ها را همراهی کرده است.

از سوی دیگر، دو نفر از پنج ایرانی زندانی در آمریکا که خلاف سه نفر دیگر ترجیح داده‌اند به ایران بازگردند، به فرودگاه دوحه رسیده‌اند و بعداً به ایران باز خواهند گشت.

نورنیوز، وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده که مهرداد معین انصاری و رضا سرهنگ‌پور کفرانی هم اکنون در پایتخت قطر هستند.


این خبرگزاری نوشته: «همزمان سه زندانی ایرانی دیگر که در آمریکا زندگی می کردند آزاد شدند.»

طبق گزارش‌ها، وجوه قرارداد تبادل زندانیان، توسط حساب‌های قطری شش بانک ایرانی دریافت می‌شود. رضا فرزین، رئیس بانک مرکزی ایران گفته بانک‌های کشاورزی، شهر، پاسارگاد، گردشگری، کارآفرین و سامان بانک‌هایی هستند که شش میلیارد دلار در حساب‌های بانکی خود در قطر دریافت کرده‌اند.

این فرآیند توسط کارگزاران بین‌المللی دو بانک قطری از طریق سامانه سوئیفت انجام شد.

این سیستم ظاهراً می‌تواند در نتیجه معافیت‌های تحریمی که واشنگتن در اوایل سپتامبر صادر کرد، مورد استفاده قرار گیرد.

۲۷ شهریور ۱۴۰۲

https://www.radiozamaneh.com/