دست‌کم ۲۷ کشته و ۱۰۷ زخمی در پی درگیری بین گروه‌های رقیب در لیبی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

دست‌کم ۲۷ کشته و ۱۰۷ زخمی در پی درگیری بین گروه‌های رقیب در لیبی لیبی از زمان سرنگونی قذافی روی آرامش به خود ندیده است. در تازه‌ترین کشمکش بر سر قدرت، در پایتخت این کشور دو گروه رقیب به جان هم افتاده‌اند و در درگیری‌ها تعدادی از غیرنظامیان هم کشته شده‌اند. سرویس‌های اورژانس لیبی در بیانیه‌ای اعلام کردند که بر اثر درگیری بین دو گروه مسلح قدرتمند در طرابلس پایتخت جنوب لیبی، دست‌کم ۲۷ نفر کشته و ۱۰۶ نفر زخمی شدند.

درگیری‌ها از روز دوشنبه ۱۴ اوت/ ۲۳ مرداد پس از بازداشت محمود حمزه، فرمانده تیپ ۴۴۴، در حالی که تلاش می‌کرد از طریق فرودگاه اصلی میتیگا طرابلس از این کشور خارج شود، آغاز شد. او توسط یک جناح رقیب به نام «نیروی بازدارنده ویژه» یا تیپ «الرضا»، که کنترل فرودگاه را بر عهده دارد، دستگیر شد. دلیل بازداشت او هنوز مشخص نیست.

به گزارش خبرگزاری دولتی لانا، درگیری‌ها اواخر روز سه‌شنبه پس از توافقی که با دولت وحدت ملی به رسمیت شناخته شده سازمان ملل متحد، برای انتقال حمزه به یک گروه بی‌طرف به دست آمد، متوقف شد.

لانا گزارش داد که غیرنظامیان هم قربانی این درگیری مسلحانه میان جناح‌های رقیب شده‌اند.

این درگیری شدیدترین درگیری گروه‌های رقیب در لیبی در سال جاری میلادی محسوب می‌شود و تصاویر نشان می‌دهد که پس از نبردهای شبانه میان آن‌ها ستون‌های دود بر فراز پایتخت دیده می‌شود.

به گفته خبرگزاری دولتی لیبی، توافق به دست آمده میان گروه‌های رقیب شامل توقف کامل عملیات نظامی در طرابلس، بازگشت واحدهای نظامی به پادگان‌های خود، ارزیابی خسارات وارده به اموال عمومی و خصوصی و پرداخت غرامت توسط دولت وحدت ملی است.

هیئت ناظر سازمان ملل در لیبی (UNSMIL) روز سه‌شنبه اعلام کرد که از دیروز حوادث امنیتی و تحولات طرابلس و تأثیر آن بر جمعیت غیرنظامی را از نزدیک زیر نظر دارد و «این هیئت به همه طرف‌های درگیر مسئولیت‌شان بر اساس قوانین بین‌المللی برای حمایت از غیرنظامیان را یادآوری می‌کند.»

پس از سرنگونی قذافی در سال ۲۰۱۱ هرج‌ومرج لیبی را در برگرفته است. از سال ۲۰۱۴ این کشور بین جناح‌های متخاصم تقسیم شده و آرامش از آن رخت بر بسته است.

به گزارش رویترز، فعلاً «نیروهای ویژه بازدارنده» و تیپ ۴۴۴ قوی‌ترین نیروهای نظامی در پایتخت لیبی محسوب می‌شوند که جنگ قدرت میان آن‌ها هر از گاهی به شکل مسلحانه بروز می‌کند و غیرنظامیان قربانیان همیشگی آن هستند.

در ماه مه گذشته هم این دو گروه مسلح ساعت‌ها در طرابلس با هم درگیر شده بودند. آن درگیری هم پس از دستگیری یکی از اعضای تیپ ۴۴۴ آغاز شد.

وجود یک دوره ثبات نسبی، سازمان ملل را امیدوار کرده بود که برگزاری انتخابات به تعویق افتاده در این کشور در سال جاری میلادی مقدور خواهد بود.

هیئت ناظر سازمان ملل در لیبی اعلام کرد که وخامت اوضاع امنیتی در پایتخت لیبی و تأثیر آن بر غیرنظامیان را «با نگرانی» دنبال می‌کند.

سازمان ملل گفت: «همه طرف‌ها باید دستاوردهای امنیتی به دست آمده در سال‌های اخیر را حفظ کنند و از طریق گفت‌وگو به اختلافات رسیدگی کنند.»

سفارت‌های بریتانیا، فرانسه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده درخواست سازمان ملل برای کاهش تنش را تکرار کردند.

تیپ ۴۴۴ وابسته به وزارت دفاع لیبی است و به عنوان منظم‌ترین واحد نظامی در این کشور آفریقای شمالی شناخته می‌شود. این تیپ، حومه جنوبی طرابلس و مناطق دیگر را کنترل می‌کند.

تیپ الرضا یا همان نیروی بازدارنده ویژه هم خود را مستقل از وزارتخانه‌های کشور و دفاع می‌داند و مرکز و شرق طرابلس، پایگاه هوایی میتیگا، فرودگاه غیرنظامی و یک زندان را کنترل می‌کند.

لیبی بین دولت دبیبه تحت حمایت سازمان ملل در غرب این کشور و دولت دیگری در شرق با حمایت نظامی خلیفه حفتر، تقسیم شده است.

در اوت سال گذشته، در نبرد گروه‌های حامی دولت حفتر با نیروهای دبیبه، ۳۲ نفر در طرابلس کشته و ۱۵۹ نفر زخمی شدند.

انتخابات در لیبی قرار بود در دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شود، اما مناقشات از جمله بر سر شرایط نامزدی در انتخابات و نحوه رأی‌گیری، منجر به تعلیق آن برای مدت نامحدود شد. سازمان ملل در این سال‌ها برای پایان دادن به اختلافات و البته برگزاری انتخابات تلاش کرده است ولی گستردگی دخالت کشورهای خارجی و تنوع گروه‌های مخالف و رقیب مانع از برقراری یک نظام سیاسی واحد شده است.

۲۵ مرداد ۱۴۰۲

https://www.radiozamaneh.com/