بازداشت مجدد مژگان ایلانلو، کارگردان مستندساز

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

پلیس اطلاعات و امنیت تهران پس از احضار مژگان ایلانلو به‌دلایل نامعلوم، این سینماگر معترض به حجاب اجباری را بار دیگر بازداشت و به زندان اوین منتقل کرد. او پیشتر به دلیل حمایت از اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» به حکم سنگین ۱۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. پلیس اطلاعات و امنیت تهران ظهر دوشنبه ۲۹ اردیبهشت مژگان ایلانلو، مستندساز را احضار و بازداشت کرد. طبق گزارش «پایگاه خبری امتداد» مأموران امینتی او را به بازداشتگاه اوین منتقل کرده‌اند.

مژگان ایلانلو ۲۵ مهرماه سال گذشته پس از اعتراض به قتل ژینا (مهسا) امینی و خشونت حجاب اجباری و انتشار تصاویر بدون روسری از خود بازداشت شده بود.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در ادامه این کارگردان مستندساز را پس از بالغ بر ۹۰ روز بازداشت «موقت» در بند دو الف زندان اوین، به حکم سنگین ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. قاضی افشاری، رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مژگان ایلانلو را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به شش سال، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱۵ ماه، به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به ۱۵ ماه و به اتهام «تشویق به اعمال منافی» به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. او همچنین به ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت، منع عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی اجتماعی، منع خروج از کشور، منع اشتغال به امور مربوط به جرم ارتکابی از قبیل فعالیت‌های رسانه‌ای و تبلیغی به مدت دو سال محکوم و رایانه شخصی و تلفن همراه او هم به نفع دولت ضبط شد.

مژگان ایلانلو پس از محکومیت یک زن به‌ اتهام سرپیچی از حجاب اجباری به «شستن میت در غسالخانه»، در حساب اینستاگرام خود نوشت:‌ «مجازات ما همکار شدن با خواهران و برادران شریف‌مان نیست، مجازات ما دیدن روی شماست.»

او ۲۶ بهمن سال گذشته آزاد شده بود.

 


در آستانه سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی در بازداشت گشت ارشاد دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی موج تازه‌ای از احضار، بازداشت و سرکوب فعالان را آغاز کرده‌اند. چهارشنبه ۲۵ مرداد نیروهای امنیتی در گیلان دست‌کم ۱۳ فعال مدنی را بازداشت کردند. اداره کل اطلاعات استان گیلان به فاصله یک روز اطلاعیه‌ای منتشر کرد و به روال متداول در جمهوری اسلامی بازداشت‌شدگان را به «عناصر بیگانه» مرتبط دانست و نوشت آن‌ها «در حال برنامه‌ریزی و اقدام برای دامن زدن به آشوب و خرابکاری در سالگرد اغتشاشات پاییز گذشته» در گیلان و کردستان بودند.

۳۰ مرداد ۱۴۰۲

https://www.radiozamaneh.com/