انفجار در معدن رزمجاه طرزه دامغان جنایت سریال سرمایه داران علیه کارگران ادامه دارد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعلامیه حزب حکمتیست: دیروز یکشنبه ۱۲ شهریور حوالی ساعت ۷ عصر انفجاری در معدن زغال سنگ رزمجای غربی طرزه در دامغان رخ داد که به محبوس شدن کارگران در عمق ۷۰۰ متری منجر شد. در این انفجار ۶ کارگر جانباختند و تعداد دیگری مسموم و زخمی شدند. امروز دوشنبه ۱۳ شهریور با کمک کارگران و گروه های امداد پیکر بی جان کارگران را از معدن بیرون آوردند. آقایان بهروز افروز، قربانعلی کمال، حسین غزائیان، حمید ایزدی، ابوالفضل غنایی و محمد نعیمی ‌صفت کارگرانی هستند که در این فاجعه جانشان را از دست دادند.

رضا هاشمی استاندار دامغان با وقاحت ویژه یک سرمایه دار از «مدیریت در این فاجعه و خروج تجمیع گاز دی اکسید کربن برای جلوگیری از یک فاجعه بزرگ» سخن میگوید. ظاهرا به قتل رسیدن شش کارگر و زخمی و مسموم شدن تعداد بیشتری فاجعه نبوده است. آنها که از عصبانیت کارگران و خانواده هایشان وحشت کردند میگویند «فعالیت ‌نکردن موقت معدن نباید به معیشت و پرداخت دستمزد نیرو‌های شاغل در آن لطمه وارد کند و با سرعت و دقت ایمن‌سازی پیگیری و مدیران مربوطه دستمزد کارگران در آن ایام را پرداخت کنند». در این میان پیمانکار معدن ظاهرا هیچ مسئولیتی در این فاجعه ندارد و وعده سرخرمن دادن برای ایمن سازی تنها نقش صدا خفه کن و جلوگیری از اعتراض کارگران و خانواده هایشان را دارد. 

انفجار معدن رزمجاه طرزه یکی دیگر از فجایع مستمر در معادن ایران و ادامه قتل سریال سرمایه داران در محیطهای ناامن کار علیه کارگران است. پیمانکار زالو، معدنچی را بدون وسائل ایمنی کار و بدون تعبیه سیستم های ایمنی خروج گاز و تشخیص مخاطرات به عمق معدن میفرستد تا برای سرمایه دار سنگ معدن استخراج کند. هر روز فاجعه ای رخ میدهد و هر روز شاهد این تشبثات هستیم و کمترین اقدام برای ایمن سازی محیط کار صورت نمیگیرد و بطور متوسط روزانه شش کارگر در محل کار به قتل میرسند. 

حزب کمونیست کارگری – حکمتیست ضمن ابراز همدردی با خانواده های کارگران جانباخته و همکاران آنها اعلام میکند که اطلاق «حوادث کار» به این فجایع نادرست و پوششی برای عادی جلوه دادن یک جنایت سریال و خاموش و قانونی کارفرمایان علیه کارگران است. عنوان این فجایع «قتل عمد سرمایه داران در محیط ناامن کار» است. قتلهائی که بدلیل سودجوئی سرمایه دار و فقدان وسائل ایمنی کار رخ میدهد. «حوادث کار» اسم رمز یک جنایت سریال سرمایه داران علیه کارگران است و اگر نیمچه عدالتی معنا داشت، می بایست مسببین این قتلها را محاکمه و محکوم میشدند. حزب از کارگران و مردم دامغان دعوت میکند علیه پیمانکار و صاحب معدن و مسئولان استان دست به اعتراض بزنند و در مراسم تشییع کارگران جانباخته وسیعا شرکت کنند. 

مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی، برابری، حکومت کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست
۱۳ شهریور ۱۴۰۲ – ۴ اوت ۲۰۲۳