بیانیه کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در رابطه با روز جهانی در حمایت از زندانیان سیاسی در ایران

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 در روز جهانی در حمایت از زندانیان سیاسی در ایران، سی خرداد برابر با بیست ژوئن، صدای زندانیان سیاسی و خانواده هایشان باشیم! ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۵ می ۲۰۲۳  از بدو سر کار آمدن جمهوری اسلامی، مردم از ابتدائی ترین حقوق خود از جمله آزادی داشتن تشکل، اعتراض و آزادی بیان و آزادیهای سیاسی- اجتماعی محروم بوده اند. طی بیش از چهار دهه حاکمیت رژیم اسلامی هزاران نفر بدلیل مطالبات بحق خود و اعتراض به فقر، نابرابری و بیحقوقی اقشار مختلف جامعه، سرکوب، زندان، شکنجه و اعدام شدند.

روز جهانی در حمایت از زندانیان سیاسی، روز اعتراض به سرکوب و بی حقوقی تحمیل شده به مردم در ایران است. روز اعتراض به اذیت، آزار، تهدید و فشار بر فعالین، خانواده های زندانیان سیاسی و خانواده جانباختگان، اعتراض به شکنجه و زندان، اعدام، کشتار و روز اعتراض به تمام جنایات جمهوری اسلامی در بیش از چهار دهه اخیر میباشد.

سی خرداد- بیست ژوئن روز حمایت وهمبستگی ما با خانواده های زندانیان سیاسی، مادران خاوران و پارک لاله، خانواده جان باختگان راه آزادی دهه شصت، اعتراضات ۷۷ و ۸۸، دی ۹۶و ۹۷، آبان خونین ۹۸، خانواده مسافران جان باخته پرواز اوکراینی، کودکان بازداشتی و جان باخته، جوانانی که به چشمانشان شلیک شده، کودکانی که مورد حمله شیمیایی قرار گرفتن و جان باختگان انقلاب "زن زندگی آزادی" و روز همبستگی با جنبش آزادی زندانیان سیاسی، جنبش علیه اعدام و جنبش دادخواهی است.

امسال در سیزدهمین سال برگزاری روز جهانی در حمایت از زندانیان سیاسی، در شرایطی به استقبال این روز میرویم که در عمق انقلاب بی نظیر و باشکوهی هستیم. انقلابی که به قلب مردم مترقی و انساندوست جهان راه پیدا کرده است و آنها را با خود همراه کرده است.

حکومت اسلامی در حالیکه در شرایط بسیار ضعیف تر در داخل و در سطح بین المللی بسر میبرد، افسار گسیخته تر از هر زمانی در تلاش برای بقای عمر خود، به سرکوبها، بازداشتها و اعدام بیشتر دست میزند. زندانیان شامل "عفو" قلابی شان را دوباره احضار و بازداشت میکند و احکام طولانی میدهد. ماشین اعدام، قتل عمد دولتی اش را برای ارعاب و به خانه برگرداندن جوانان و مردم معترض به وضع موجود، براه انداخته است. در هفته های گذشته صدها نفر را اعدام و یا در خطر اعدام قرار داده است.

باید مقابل این توحش و سرکوب ایستاد. برگزاری تجمع و اعتراض و اعتصاب، ابتدائی ترین و بدیهی ترین حق مردم است.
با وجود تلاشهای مذبوحانه رژیم، ما هر روزه شاهد موج وسیعی از مبارزه مردم در دفاع از آزادی بیان، آزادی زندانیان سیاسی و حفظ جانشان در ایران و سراسر دنیا هستیم. شاهد اعتراضات معلمان، بازنشستگان و اعتصاب صدها هزار کارگر در دفاع از یک زندگی انسانی هستم.

امروز شاهد تجمع خانواده زندانی سیاسی مقابل زندانها و حضور زندانیان سیاسی سابق و خانواده هایشان در میدیای اجتماعی جهت اطلاع رسانی و افشای شرایط غیر انسانی زندانها و شکنجه زندانیان هستیم. شاهد اعتراض زندانی به محروم شدن عامدانه از دارو و درمان هستیم. شاهد فراخوان دهها نهاد دانشجویی علیه اعدام با فراخوان تجمع همراه خانواده ها مقابل زندانها هستیم. شاهد بیانیه فعالین و حامیان انقلاب زن زندگی آزادی و جنبش زنان، علیه اعدامهای اخیر هستیم. شاهد اعتراضات باشکوه و سراسری بازنشستگان، معلمان و کارگران با طرح شعار ” معلم زندانی آزاد باید گردد” هستیم.

جنبش قوی و باشکوه برای آزادی زندانی سیاسی در دفاع از جان زندانیان از خاورمیانه تا اروپای مرکزی، شمال آفریقا و آمریکای جنوبی هر چه قویتر و وسیعتر از گذشته به پیش میرود. در سطح جهانی، جمهوری اسلامی امروز به یمن انقلاب زن زندگی آزادی هر چه بیشتر به دلیل نقض حقوق انسانی و سرکوب و کشتار معترضان تحت فشار قرار گرفته است.
کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، هر ساله به همراه شما آزادیخواهان، بیست ژوئن را با اعتراضات خیابانی و کنفرانسها برگزار کرده است.
پس از سیزده سال تلاش و مبارزه برای جهانی کردن سی خرداد- بیست ژوئن، روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی در ایران، این روز به یک روز شناخته شده در اذهان عمومی تبدیل شده است.
امسال نیز در اینروز برای رساندن صدای زندانیان سیاسی و خانواده هایشان دست به اعتراضات سراسری خواهیم زد.
کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی از تمام شما نهادها، تشکلات و احزاب سیاسی میخواهد تمام امکانات خود را بکار بگیرید و در هر نقطه از جهان که هستید، با برگزاری حرکات اعتراضی مانند تحصن، تجمعات خیابانی یا برگزاری برنامه های هنری در روز بیست ژوئن برابر با ۳۰ خرداد صدای زندانیان سیاسی را به گوش دنیا رسانده و شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد را طنین انداز کنیم.

امسال، کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی این روز را به جایگاه زنان در جامعه، مبارزاتشان، بازداشت، شکنجه و شرایط اسفناک و غیر انسانی آنان در زندانها اختصاص داده است.
در این راستا کنفرانسی در کشور هلند، تجمعات اعتراضی و برنامه های دیگر در سراسر جهان را برگزار و فراخوان میدهد.

از شما مردم شریف و آزادیخواه ساکن هلند دعوت میکنیم در کنفرانس شهر لاهه هلند شرکت کنید. در هر شهر و یا کشوری که مقیم هستید با برگزاری تجمعات اعتراضی و یا هر برنامه هنری و اطلاعاتی دیگر با نام تشکل، نهاد و سازمان خودتان به این روز جهانی بپیوندید. با ما تماس بگیرید و اطلاعات تجمع و یا برنامه هایتان را برای انتشار با ما در میان بگذارید تا امسال قویتر و موثرتر از هرسال دیگری در کنار و در حمایت از انقلاب زن زندگی آزادی، صدای زندانیان سیاسی و خانواده هایشان را به گوش دنیا برسانیم.

کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲
۱۵ می ۲۰۲۳