زنده باد زنان مبارز: شورشی به وسعت ایران علیه حجاب

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ادامه اعتراض‌ها به حاکمیت در شهرهای ایران؛ درگیری معترضان با نیروهای امنیتی و انتظامی: در ادامه اعتراض‌های مردمی در شهرهای مختلف ایران به کشته‌شدن مهسا امینی به بهانه بدحجابی، مردم ایران ۲۸ شهریور در شهرهای رشت، تهران، مشهد، سنندج، کرج، اصفهان، دیواندره، سقز، بوکان، بیجار و دیگر شهرهای استان کردستان به خیابان‌ها آمدند، شعارهای ضدحکومتی دادند و با ماموران درگیر شدند. این تظاهرات که با اعتصاب کاسبها نیز همراه بوده‌ است، بزرگترین اعتراض مردمی در ایران بعد از اعتراض‌های سال ۱۳۹۸ است.

خبرها و تصاویر دریافتی‌ حاکی است که اینترنت در استان کردستان به ویژه در سنندج به طور کامل قطع شده و در تهران و سایر شهرها هم با اختلال و کندی روبرو شده‌ است.خبرگزاری رویترز با پوشش اخبار تظاهرات ضد‌حکومتی در شهرهای مختلف ایران به نقل از گروه حقوق بشری «هه‌نگاو» نوشت:«در این تظاهرات، ماموران حکومت با شلیک مستقیم گلوله به معترضان دو تن را در شهر «سقز» و دو نفر را در «دیواندره» به قتل رساندند.» تصاویر دریافتی از شهرهای مختلف نشان می‌دهد با وجود فرارسیدن شب و تاریکی هوا، مردم همچنان در خیابان‌ها حضور داشته و با شعارهای مختلف به مخالفت با سیاست‌ها و رفتار مقامات جمهوری اسلامی با مردم می‌پردازند. در سنندج معترضان شعار« مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

در کرج هم معترضان فریاد زدند: «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»
عصر دوشنبه هم مردم در حالی که زنان و دختران بی‌حجاب، میدان‌دار اعتراضات بودند، در شهرهای مختلف به درگیری مستقیم با ماموران حاکم پرداختند،‌ در تهران ماشین زرهی آب‌پاش پلیس را در میدان ولیعصر مجبور به عقب‌نشینی کردند و ساعاتی قبل از آن یک دستگاه خودروی پلیس را که قصد داشت دستگیرشدگان را به مکانی نامعلوم منتقل کند، متوقف و آن را سنگباران کردند.
در رشت مردم با مقاومت در برابر ماموران مسلح به باتوم ،‌آنها را مجبور به فرار کردند و در بخش‌هایی از شهر با ماموران لباس شخصی و بسیجی مستقیما درگیر شدند.
حمله مردم به نیروهای لباس‌شخصی در اعتراض‌های دوشنبه ۲۸ شهریور
در واکنش‌های به رخدادهای چند روز گذشته در ایران مایکل مک‌کال، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت:« نظام حاکم بر ایران باید با عواقب جان باختن مهسا امینی رو‌به‌رو شود.»
این عضو ارشد جمهوری‌خواهان در کنگره، افزود:«من از دولت بایدن می‌خواهم که به تعهد خود برای دفاع از حقوق بشر عمل کند و تلاش‌ها برای دستیابی به یک توافق با جمهوری اسلامی را متوقف کند.»
باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم با ابراز خشم از ظلم حکومت بر زنان ایرانی گفت:‌ « اقدامات پلیس جمهوری اسلامی ظلمی ویرانگر در حق زنان و همه شهروندانش است و مبارزه ما با رژیم‌های ضدزن، هیچ‌گاه به اندازه امروز مهم و ضروری نبوده‌است.»
وزارت امور خارجه فرانسه هم بازداشت مهسا امینی و اعمال خشونت بر او را که منجر به مرگ این زن جوان شد، محکوم و تاکید کرد که فرانسه بر تعهد خود برای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران در سراسر جهان ادامه خواهد داد.
در خبری دیگر ایلان ماسک از اقدام برای معافیت تحریمی و راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای در ایران خبر داد.
ایلان ماسک مالک کمپانی استارلینک که تنها فرستنده اینترنت ماهواره‌ای در جهان است در توییتر در پاسخ به درخواست یک کاربر برای ارائه خدمات و پوشش اینترنت در ایران نوشت:‌« ما برای معافیت تحریمی و راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای در ایران اقدام خواهیم کرد.»
شهیار قنبری شاعر و ترانه‌سرای ایرانی از انتشار یک ترانه اعتراضی با صدای گوگوش و آهنگ‌سازی اسفندیار منفرد زاده خبر داد.
این ترانه که «گریه در رگبار» نام دارد براساس ملودی‌ ترانه «یه شب مهتاب» با صدای فرهاد مهراد ساخته شده که شهیار قنبری می‌گوید آن‌ را ۴۴ سال قبل ساخته اما در آن‌ سال‌ها موفق به انتشارش نشده تا امروز که به طور اتفاقی دوباره به دستش رسیده‌ است.
مهدی یراحی خواننده معترض ایرانی هم در صفحه اینستاگرام خود از انتشار ترانه‌ای به نام «قفس بس» خبر داده‌ است ، این ترانه هم سروده شهیار قنبری است.
************
گسترش اعتراض‌ها به قتل حکومتی مهسا امینی: معترضان در پاوه، تهران، رشت و مشهد هم به خیابان آمدند
اعتراض‌ها به قتل مهسا امینی به دیگر شهرهای ایران تسری یافت. عصر دوشنبه در پاسخ به فراخوان فعالان حقوق زنان در تهران، رشت و مشهد تجمع‌هایی شکل گرفت. پلیس با خشونت قصد داشت معترضان را پراکنده کند. منابع نزدیک به فعالان حقوق بشر و زنان از بازداشت شمار زیادی از معترضان در کردستان و تهران خبر داده‌اند.
اعتراض به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی به شهرهای دیگر ایران تسری یافته است. صبح امروز کردستان اعتصاب کرده بود و در تهران دانشجویان دانشگاه‌ها علیه علی خامنه ای و حجاب اجباری شعار دادند. عصر دوشنبه دامنه اعتراضات مردمی گسترده‌تر شد.
در کردستان، پاوه واقع در استان کرمانشاه نیز به اعتراضات پیوست. گروهی از زنان در پاوه بدون حجاب اسلامی در خیابان راهپیمایی کردند و شعار دادند ژن، ژیان، ئازادی. سقز، سنندج و دیواندره صبح امروز صحنه اعتراضات مردم خشمگین بود.
منابع نزدیک به فعالان حقوق بشر در کردستان خشونت پلیس را کم‌سابقه توصیف کرده و گفته‌اند که پلیس با گلوله به معترضان شلیک کرده است.
برخی منابع گفته‌اند در دیواندره ماموران دولتی دستکم چهار تن را کشته‌اند. زمانه به صورت مستقل هنوز نمی‌تواند این خبر را تایید کند.
تهران: مرگ بر دیکتاتور
در تهران هم در پاسخ به فراخوان جمعی از فعالان حقوق زنان گروهی از مردم در تقاطع خیابان حجاب و بلوار کشاورز تجمع کردند.
*************
زنان در تهران و اصفهان با برکندن روسری ها به تظاهرات پیوستند
در پی انتشار فراخوان تظاهرات از سوی فعالان حقوق زنان، جمعی از زنان عصر امروز در اصفهان و در تهران با برکندن روسری‌های خود در اعتراض به مرگ مهسا امینی دختر بیست و دو سالۀ سقزی به تظاهرات پیوستند. در رشت و مشهد نیز تجمعات مشابه برگزار شد ومعترضان از جمله شعار سر دادند تا آخوند کفن نشود این وطن، وطن نشود. در تهران زنان معترض که روسری از سربرداشتند از جمله شعار سر دادند : کردستان، کردستان، چشم و چراغ ایران"، "خامنه‌ای ضحاک می کشیمت زیر خاک."
در تهران معترضان در تقاطع خیابان حجاب و بلوار کشاورز تجمع برگزار کردند. پیشتر اما نیروی انتظامی در ورودی‌های منتهی به محل تجمع مستقر شده بود و با حمله به تظاهرکنندگان کوشید از برگزاری اجتماع اعتراضی آنان جلوگیری کند.
بااین حال، برغم حملات پلیس تظاهرکنندگان با شعار "اتحاد، اتحاد" موفق شدند تجمع خود را برگزار کنند و علیه رهبر حکومت اسلامی، علی خامنه‌ای، و دیکتاتوری در ایران شعار سر دهند. از جمله شعارهای مرکزی تظاهرکنندگان امروز در تهران، اصفهان و رشت عبارت بوده‌اند از : "زن، زندگی، آزادی"، "از کردستان تا تهران، ستم علیه زنان"...
بر اساس گزارش های شبکه های اجتماعی نیروهای نظامی و امنیتی در تهران برخی تظاهرکنندگان را دستگیر و به وسیلۀ آمبولانس‌ها به محل‌های نامعلوم منتقل کرده‌اند. تظاهرکنندگان نیز در میدان ولیعصر تهران به شماری از خودروهای پلیس حمله کردند و یک خودروی گشت ارشاد را به آتش کشیدند.
اعتراض های جاری که همزمان است با سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، برخی محافل و نمایندگان قدرت در ایران را نسبت به برپایی تظاهرات اعتراضی در خارج از کشور علیه ابراهیم رئیسی و جمهوری اسلامی نگران کرده است. در اینباره علاوه بر روزنامۀ "همشهری" وابسته به شهرداری تهران، برخی نمایندگان مجلس اسلامی و مهدی فضائلی، عضو دفتر نشر آثار علی خامنه ای، هشدار داده و گفته اند که اعتراض های جاری "اصل نظام را نشانه گرفته‌اند."