اعلاميه ۶ سازمان و حزب جمهوری خواه دموکرات: ننگ بر قاتلان مهسا امينی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

برگ سياه ديگری بر دفتر جنايات جمهوری اسلامی افزوده شد. پس از قتل زهرا کاظمی، زهزا بنی يعقوب و ستار بهشتی که در اثر ضربه مغزی در زندان جمهوری اسلامی جان باختند، این بار شاهد قتل مهسا امینی ۲۲ ساله در بازداشتگاه های جمهوری اسلامی هستیم. مهسا امینی بهنگام دستگیری به بهانه عدم رعايت حجاب مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.گشت ارشاد که پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در مقياس وسيع تر و با اختيارات بيشتر برای برخوردهای وحشيانه راهی خيابان ها شده، وحشیگری و خشونت بیشتری علیه زنان میهنمان اعمال میکند.

مرگ دلخراش مهسا امینی در اثر برخور وحشیانه گشت ارشاد، جامعه ايران را تکان داده و مردم را خشمگين و برافروخته ساخته است.
صدها هزار نفر از شهروندان ایران در رسانه‌های اجتماعی صدایشان را در اعتراض به این فاجعه و گشت‌های ارشاد بلند کرده‌ و يا به خيابان ها ريخته و عليه علی خامنه ای شعار دادند. اين جنايت بازتاب بين المللی گسترده ای پيدا کرده است.
امروز پيکر مهسا امينی در شهر سقز به خاک سپرده شد. مردم در سقز و شهرهای ديگر کردستان بشدت برافروخته اند و برای اعتراض به خيابان ها آمده اند. صدای مرگ بر خامنه‌ای در کوچه‌ها و خیابان‌های سقز طنین‌ انداخته است. امروز سرکوبگران به اعتراضات خيابانی مردم يورش بردند. تعدادی از معترضان در اين يورش زخمی و دستگير شدند. جريان های سياسی کردی برای روز دوشنبه دعوت به اعتصاب عمومی در کردستان کرده اند.
جمهوری اسلامی تا کنون مسئولیت قتل زندانیان بیشمار در زندانهای جمهوری اسلامی بویژه زهرا کاظمی، زهرا بنی يعقوب و ستار بهشتی را نپذيرفته است. رژیم کلیه راههاي كنترل مردم بر ارگانهای حكومتي را بسته است و مسئولان آن هرجنایتی را مرتکب میشوند و بعد انکار میکنند. حتی وقتی هم مانند حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی مجبور به اعتراف میشوند، مجازاتی در کار نیست. برعکس این خانواده های قربانیان هستند که پس از هر جنایتی به علت اعتراض تحت فشار قرار میگیرند و یا بازداشت و دادگاهی و زندان میشوند!
اکثريت مردم ایران مخالف جمهوری اسلامی هستند و مخالفت روز افزون خود را در هر فرصتی نشان داده اند. جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال پس از استقرار کوشيده است سبک زندگی مورد نظر خود را به ایرانیان تحمیل کند. ولی با مقاومت بیشتر مردم و در صف مقدم آن زنان ایران روبرو شده و ناکام مانده است. هرچه رژیم ناتوان تر میشود و تحت فشارهای داخلی و خارجی قرار می گيرد، به خشونت بيشتر و جنایات سیستماتیک علیه مردم، بویژه زنان، فعالان سیاسی، مدنی و سندیکایی روی می آورد.
ما شش سازمان و حزب سياسی جمهوری خواه و دموکرات ضمن تسلیت به خانواده محترم امینی و ملت ایران، بار دیگر رژیم جهل، جنایت و فساد جمهوری اسلامی و در راس آن علی خامنه ای را به عنوان عامل اصلی این جنایت محکوم می کنيم. اعتراضات همه حاکی از آن است که برچیدن گشت‌های ارشاد و آزادی پوشش زنان خواست عمومی و عاجل مردم ایران است. ما از سازمان های بين المللی می خواهيم که اين جنايت را محکوم کنند و کلیه مردان و زنان ایرانی در داخل و خارج از کشور را فرا می خوانيم که همدوش یکدیگر علیه خشونت لجام گسیخته حکومت به اعتراض برخيزند.
هیئت‌های سیاسی ـ اجرائی:

اتحاد جمهوری‌خواهان ایران
جبهه ملی‌ایران- اروپا (سامان ششم)‏
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)‏
حزب جمهوری‌خواه سوسیال دموکرات و لائیک ایران
سازمان‌های جبهه ملی‌ایران در خارج از کشور
همبستگی جمهوری‌خواهان ایران (هجا)

26 شهریور 1401 (17 سپتامبر 2022)