حمله به نفتکش تحت مدیریت اسرائیل

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

شبکه العالم ایران می‌گوید گروه‌های 'مقاومت' مسئول حمله به نفتکش تحت مدیریت اسرائیل هستند. به گزارش شبکه تلویزیونی العالم وابسته به ایران، نیروهای "مقاومت" در سوریه اعلام کرده‌اند که مسئول حمله امروز به یک نفتکش با مدیریت شرکت اسرائیلی هستند. بر اساس گزارش سایت این شبکه خبری عرب‌زبان، حمله به این نفتکش در دریای عمان در واکنش به حمله اسرائیل به فرودگاه ضبعه منطقه قصیر سوریه صورت گرفته است. ساعاتی پیش شرکت اسرائیلی زودیاک، که مدیریت نفتکش را برعهده دارد، اعلام کرد که در جریان حمله به این کشتی دو نفر از کارکنان آن کشته شده‌اند.

به نوشته العالم در حمله اسرائیل به فرودگاه منطقه قصیر سوریه ۲ نفر از "عناصر مقاومت" کشته شده بودند.
یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل خواستار پاسخی "شدید" به حمله صورت گرفته به این نفتکش شده و وزارت خارجه آمریکا نیز در این خصوص ابراز نگرانی کرده است.

برخی منابع آمریکایی و اروپایی که با گزارشات اطلاعات آشنا هستند گفته‌اند که مظنون اصلی این حادثه ایران است اما هنوز برای اعلام قطعی آن زود است.

به گفته شرکت اسرائیلی یکی از کارکنان کشته شده، شهروند بریتانیا و دیگری شهروند کشور رومانی بوده است. این شرکت جزییات بیشتری در خصوص چگونگی کشته شدن این افراد منتشر نکرده است.

این کشتی در حال حاضر با اسکورت یک ناو ایالات متحده در حال حرکت در ادامه مسیر خود است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید در حال تحقیق در خصوص این حمله در نزدیکی سواحل عمان است.

یک تلویزیون در اسرائیلی از طرف یک مقام دولتی این کشور بدون ذکر نام وی گفته است که ایران در این حمله که توسط پهپاد انجام شده دست داشته، اما این ادعا از سوی جای دیگری تکرار و یا تایید نشده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "ما از گزارش‌های حمله به یک کشتی تجاری با مالک اسرائیلی در نزدیکی ساحل عمان مطلعیم. مقر فرماندهی نیروهای مسلح بریتانیا در منطقه در حال تحقیق در این باره است."

شرکت اسرائیلی که مدیریت کشتی را برعهد دارد، گفته مالک این کشتی ژاپنی است.

این سومین حادثه این چنینی برای یک کشتی مرتبط با اسرائیل در شش ماه اخیر است. همچنین در نزدیک به یک سال اخیر رویدادهای امنیتی متعددی در ایران رخ داده است که به طور گسترده اسرائیل عامل آن قلمداد می‌شود.
آیا 'جنگ دوم نفتکش‌ها' جهان را تهدید می‌کند؟
یک واحد نیروی دریایی بریتانیا که مسئولیت هماهنگی با کشتیرانی تجاری را دارد، گفته به نظر نمی‌رسد اتفاقی که در نزدیکی جزیره مصیره عمان افتاده دزدی دریایی بوده باشد.

یک شرکت مدیریت کشتیرانی که میلیاردی اسرائیلی صاحب آن است حمله به یکی از کشتی‌های تحت مدیریتش را تایید کرده، اما تاکید کرده است که این کشتی مالکی ژاپنی دارد و با پرچم لیبریا حرکت می‌کرده است.
شرکت زودیاک گفته به نظر می‌رسد حمله به کشتی مرسر استریت کار دزدان دریایی بوده باشد.
کمتر از یک ماه پیش یک کشتی باربری که سابقا مالکی اسرائیلی داشت در آب‌های نزدیک همین منطقه مورد حمله قرار گرفت.
پنج ماه قبل هم انفجاری در یک کشتی اسرائیلی دیگر در دریای عمان رخ داد که اسرائیل ایران را مسئول آن دانست، اتهامی که ایران آن را تکذیب کرد.
https://www.bbc.com/persian/iran-58022632