۲۰ خرداد: تجمعات هزاران نفر از بازنشستگان در شهرهای مختلف

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در تهران، اصفهان، اهواز، کرمانشاه و شوش بازنشستگان تجمع کردند. امروز ۲۰ خرداد یکی از روزهای پر جنب و جوش اعتراضی بازنشستگان و تجمعات بزرگشان در شهرهای مختلف بود. در این روز در تهران بار دیگر دو هزار معلم بازنشسته  ۱۴۰۲ با شعار  "فریاد فریاد از اینهمه بیداد"  جلوی وزارت آموزش وپرورش تجمع کرده و پیگیر مطالباتشان شدند. در این تجمع هنگامیکه نیروی انتظامی قصد مداخله داشت با هو کردن جمعیت روبرو شد.

این بازنشستگان به بی پاسخ ماندن مطالباتشان آنهم بعد از سی سال خدمت معترضند. تجمع قبلی آنها در ۲۶ فروردین درست در هنگامیکه حکومت پهبادها و موشکهایش را به طرف اسرائیل روانه کرد و در فضای بشدت امنیتی ای که ایجاد شده بود برگزار شد و در آن ده هزار بازنشسته شرکت داشتند. 
خواستهای فوری این بازنشستگان عبارتند از: پرداخت پاداش بازنشستگی که یک سال تاخیر داشته است،  پرداخت معوقات حقوق مربوط به زمان اشتغال، اجرای صحیح، کامل و سریع قوانین برای محاسبه حقوق بازنشستگی، پرداخت معوقات حقوق مربوط به زمان بازنشستگی،. پرداخت معوقات تغییر رتبه در زمان شاغلی و اعمال احکام تغییر رتبه در حقوق بازنشستگی و پرداخت معوقات مربوط به آن، اجرای همسان سازی حقوقها و افزایش آن به بالای سبد معیشت سی میلیونی، درمان رایگان، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و اختلاسها و دزدها. 
امروز بیستم خرداد  همچنین جمعیت قابل توجهی از بازنشستگان فولاد اصفهان دست به تجمع زدند و با فریاد شعارهای "فولادی داد بزن حقتو فریاد بزن"، و " نه مجلس، نه دولت نیستند بفکر ملت" راهپیمایی کردند و فضای پر شوری از اعتراض را شکل دادند.  
از سوی دیگر در این روز بازنشستگان تامین اجتماعی در همراهی با بخش های دیگر بازنشستگان به روال یکشنبه های هر هفته در اعتراض به فقر و بی تامینی در شهرهای اهواز، شوش، تهران و کرمانشاه تجمع کردند. در کرمانشاه بازنشستگان کشوری و مخابرات نیز شرکت داشتند و یکی از بازنشستگان پیرامون فقر و پیامدهای آن سخنرانی کرد و سخنان او با کف زدن شرکت کنندگان مورد تایید قرار گرفت. در این تجمع اعتراضی بازنشستگان شعار میدادند:" از خوزستان تا گیلان، مرگ بر مدیران"، "حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشون"، "کشورو غارت کردن، ما را بیچاره کردن"، "تامین اجتماعی، از انحصار دولت آزاد باید گردد"، " فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون"، "حقوق نصفه نیمه، سکوت کنیم همینه"، "معیشت، درمان، نابودتر از هر زمان"، و "هراختلاس رو میشه، چندتا مسئول پشتشه". بخش های مختلف بازنشستگان در کرمانشاه برای روز سه شنبه به تجمع مشترک و بزرگی برای فریاد دردهای مشترکشان فراخوان داده اند. اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد یک شعار مهم تجمعات این بازنشستگان است که خطابشان به همه مردم در اعتراض به فقر و بی تامینی و بساط چپاولگری حاکم است.
در تهران بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و فولاد در کنار هم تجمع داشتند و با شعار " تهدید زندان هرگز اثر ندارد" پاسخ محکمی به سرکوبگری های حکومت دادند. این بازنشستگان در اعتراض به فقر و بساط چپاولگری حکومت  شعار میدادند:" قناعت، ریاضت، تحمیل شده به ملت !"، "صندوقو خالی کردند، ما را بیچاره کردند!".
در شوش بازنشستگان از شهرهای کرخه، هفت تپه و شوش در گرمای بالای پنجاه درجه تجمع کردند و با فریاد شعارهایشان صدای اعتراض خود را بلند کردند. بازنشستگان شعار میدادند:"کشور شده چند پاره بخور بخور تو کاره"، "گرانی تورم بلای جان مردم "، " معیشت، منزلت، حق مسلم ماست"، "زیر بار تورم، شکسته پشت مردم"، و "ننگ ما ننگ ما مخبر الدنگ ما". 
راهپیمایی و تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش در اعتراض به فقر، تورم و گرانی ،  دستمزدهای ناچیز و نامساعد، به  فساد و غارت، به تبعیض و نابرابری ها بود. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۰ خرداد ۱۴۰۳، ۹ ژوئن   ۲۰۲۴