تجمعات سراسری بازنشستگان مخابرات و اعتصاب کارگران ماشین سازی اراک و یک مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد, امروز ششم شهریور بازنشستگان مخابرات در ادامه دوشنبه های اعتراضی در سطح سراسری مقابل  شرکت های مخابرات  در شهرهای مختلف تجمع داشتند. بخشهای مختلف بازنشستگان هرکدام معمولا در یک روز هفته تجمع و اعتراض میکنند. در عین حال با توجه به اینکه تمام بازنشستگان خواستها و اعتراضات مشترکی دارند، یکی از شعارها و تلاشهای بازنشستگان کارزار متحد همه بخشها علیه مفتخوران و چپاولگرانی است که صندوق های بازنشستگی را نیز از دستبرد و غارت بی نصیب نمی گذارند.  

شهرهایی که در آنها بازنشستگان مخابرات تجمع کردند عبارتند از: ساری،  سنندج، ایلام، شهر کرد، کرمانشاه، گرگان، اصفهان، شیراز،  رشت، ارومیه، بروجرد،  تبریز، خرم آباد و بندرعباس.  
در کرمانشاه بازنشستگان با شعارهایی نظیر "دشمن بازنشسته مدیر بی لیاقت" بطرف ساختمان مخابرات حرکت کرده و با فریاد "تا حق خود نگیریم ، دوشنبه ها می آییم"، بر تداوم مبارزات خود تاکید کردند. این بازنشستگان با شعار شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد جمعیت میلیونی بازنشستگان و کارگران شاغل را  به  اعتراض علیه فقر و گرانی و بی تامینی فراخواندند. دیگر شعارهای بازنشستگان در این تجمعات عبارت بودند از:"گرانی تورم بلای جان مردم"، "مخبر حیا کن، آیین نامه را اجرا کن"، "فقط کف خیابون بدست میاد حقمون"، "تا حق خود نگیریم، دوشنبه ها همینه"، "تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم"، "شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد"، "وعده و وعید کافیه، سفره ما خالیه"،  "نه گرما، نه سرما، نیست جلودار ما"، و "تا حق خود نگیریم هر روز همین بساطه". 
اعتراض بازنشستگان به فقر و گرانی و بی تامینی و پاسخ نگرفتن مطالباتشان از جمله عدم اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی آنهاست. درمان رایگان یک خواست سراسری بازنشستگان است. همانطور که قبلا گزارش کردیم روز گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی تجمع داشتند و بنا بر آخرین خبرها های این تجمعات در شهرهای شوش، کرمانشاه، بابل رشت، دزفول و شوشتر برگزار شد. در اصفهان و البرز غربی نیز روز گذشته تجمع داشتند و طبق آخرین گزارش  در اصفهان بیش از هزار بازنشسته فولاد مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کرده و شعار فولادی داد بزن، حقتو فریاد بزن را سر دادند.  حضور زنان در این تجمع برجسته بود.
اعتراضات بخش های مختلف در سطح سراسری، آنهم در آستانه سالگرد انقلاب نقش مهمی در تحرک مبارزاتی در سطح جامعه دارند. اتحاد مبارزاتی همه بخش های بازنشستگان،  اتحاد کارگران شاغل و بازنشسته که یک شعار کلیدی اعتراضات بازنشستگان است و  حمایت وسیع مردمی از این مبارزات بسیار مهم و ضروری است. 
اتفاق شورانگیز دیگر حمایت مردم از تجمع بزرگ پرستاران و کادر درمانی بیمارستان میلاد در تهران بود.  در این حرکت اعتراضی مراجعین به بیمارستان به تجمع کادر درمان پیوستند  و در تجمع مردی را می بینیم که خطاب به کادر درمانی معترض میگوید ما شما را حمایت میکنیم. پرستاران و کادر بیمارستان میلاد همچنین دیگر پرستاران و کادر درمانی در سطح سراسری به سطح نازل حقوقها، فشار سنگین کاری، استاندارد پایین بهداشتی بیمارستانها، اخراج و وضعیت نابسامان کاری و معیشتی شان است. پرستاران و کادر درمان  بیمارستان میلاد تهران بعلاوه به عدم پرداخت دستمزد، عدم پرداخت حق بیمه کارکنان و مختل شدن مزایای درمانی کارکنان  این بیمارستان معترضند.
تجمع اعتراضی دیگر امروز ششم شهریور ما از سوی کارگران ماشین سازی اراک در اعتراض به شرایط بد معیشتی و کاری خود و عدم رسیدگی به مشکلاتشان در مقابل استانداری استان مرکزی برگزار شد. طبق گزارشات این کارگران حدود یکماه  است در اعتصاب و اعتراض به سر میبرند. و آخرین خبر این روز مربوط به تجمع اعتراضی جمعی از کارگران پروژه های مرتبط با نگهداری تجهیزات شهری پروژه‌ای موسسه رایانه شهرداری تهران در مقابل ساختمان اصلی شرکت کنترل ترافیک تهران در خیابان فاطمی است. این تجمع همزمان با برگزاری جلسه هیئت مدیره این موسسه و  در اعتراض به تعویق پرداخت چند ماه حقوق و وضع بد کاری و عدم پاسخگویی مدیران برپا شد.  
حزب کمونیست کارگری ایران
۶ شهریور  ۱۴۰۲،  ۲۸ اوت   ۲۰۲۳

 

  مردم کردستان خود را برای تعطیل عمومی در سالگرد انقلاب 
آماده میکنند!

نهادهای امنیتی شهرهای مهاباد و  بوکان، کسبه و بازاریان این شهر را تهدید کرده‌اند تا از بستن مغازه‌های خود در سالگرد اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ خودداری کنند. همچنین در روزهای گذشته نهادهای امنیتی با دستگیری و تهدید تعدادی از خانواده های جانباختگان انقلاب از آنها خواسته اند که در سالگرد انقلاب زن زندگی آزادی در شهرهایی که عزیزانشان دفن شده اند، حضور نداشته باشند.

این تهدیدها فقط نشانه این است که کسبه و بازاریان شهرهای کردستان دارند خود را برای تعطیل عمومی و خانواده ها برای مراسم بزرگداشت عزیزان خود آماده میکنند. ترس و وحشت حکومت بی دلیل نیست. حکومت تصور میکند میتواند با تهدید و دستگیری مردم را عقب براند. 

از خانواده های جانباختگان با تمام قوا حمایت کنیم، در مراسم هایشان فعالانه شرکت کنیم و از همین الان خود را برای تعطیل عمومی و سراسری کلیه محل های کار، مغازه ها و بازار آماده کنیم. زنان شجاع و مبارز که سنگر حجاب را در هم شکسته اند، را فرامیخوانیم که در سالگرد انقلاب تماما بدون حجاب اسلامی به خیابان بیایند و گام دیگری انقلاب را به جلو ببرند. 

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری، اقشار مختلف مردم کردستان را فرامیخواند که با تمام قوا خود را برای سالگرد انقلاب، روز ۲۵ شهریور، روزی که مهسا (ژینا) را بیرحمانه به قتل رساندند آماده کنند. 

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
۶ شهریور ۱۴۰۲، ۲۸ آگوست ۲۰۲۳