بیست و هشتمین هفته اعتراضات سراسری بازنشستگان کشوری و خبرهای دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

"درد مشترک، فریاد مشترک می طلبد"
روز سه شنبه چهاردهم آذر ماه بازنشستگان کشوری شامل معلمان و بخشهای دیگر کارکنان بازنشسته  در  چندین شهر از جمله در سنندج، کرمانشاه، اهواز، اردبیل، قزوین و اراک تجمع کردند. 
در تجمعات این روز بازنشستگان، شماری از معلمان شاغل و بازنشستگان تامین اجتماعی  نیز شرکت کرده و پیگیر مطالباتشان شدند.  شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان طی بیانیه ای ضمن تاکید بر خواستهای فوری معلمان  شاغل و بازنشسته و حمایت از اعتراضات بازنشستگان خواستار حضور فعال همه ی معلمان شاغل و بازنشسته جهت تحقق خواسته هایشان در تجمعات اعتراضی این روز شد.
در سنندج بازنشستگان کشوری  همراه با شماری از معلمان بازنشسته مقابل صندوق بازنشستگی تجمع داشتند و شعار میدادند:"چای دبش عالیه، سفره ی ما خالیه!"، "یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه".
در کرمانشاه بازنشستگان کشوری با همراهی بازنشستگان تامین اجتماعی تجمع داشتند و بنری با نوشته "درد مشترک، فریاد مشترک می طلبد، لشکری ، کشوری، تامین  اجتماعی، مخابرات، علوم پزشکی، نفت، فولاد، اتحاد اتحاد" قابل توجه بود. فراخوان این بنر به اتحاد مبارزاتی جمعیت میلیونی بازنشستگان است. بازنشستگان شعار میدادند:"بازنشسته به پا خیز برای رفع تبعیض"، "بازنشسته بیدار است از تبعیض بیزار است"،  و "فقط کف خیابان بدست میاد حق ما".
در اهواز یکی از زنان بازنشسته طی سخنرانی پر شوری بر مبارزه متحد  همه بازنشستگان و شاغلین تاکید گذاشت و سخنانش مورد استقبال همه معترضین قرار گرفت. یکی دیگر از بازنشستگان از اینکه اکثر مردم از این وضعیت ناراضی هستند صحبت کرد و بعد جمعیت شعار داد: "درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید". در این تجمع از بازنشستگان تامین اجتماعی نیز شرکت داشتند. بنرهای این تجمع با نوشته های "شاغل و بازنشسته اتحاد،‌اتحاد"، "لشکری کشوری،  تامین اجتماعی اتحاد اتحاد"، "درمان رایگان"، "معلم زندانی آزاد باید گردد" و در دفاع از فرزانه زیلابی وکیل محبوب کارگران که حکم زندان دارد و دیگر مطالبات بازنشستگان  قابل توجه بود.
گفتنی است که بنا بر گزارشات تکمیلی در روز گذشته ۲۰ آذر بازنشستگان مخابرات در بیست شهر  بندرعباس، اراک ، تبریز، زنجان، دزفول، بیجار، بروجرد، ساری، تهران، اردبیل، همدان، شهر کرد، کرمان، مریوان، سنندج، رشت، زاهدان، خرم آباد، رشت و اصفهان تجمع داشتند. در این روز همچنین کارگران فضای سبز در فاز دوم شهر پرند و  پترو پالایش کنگان استان پوشهردر اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدهایشان دست به تجمع و اعتصاب زدند. کارگران پتروپالایش کنگان ازمهرماه تا کنون مزدی دریافت نکرده اند.
اعتراضات کارگری در سطح جامعه گسترده است و هم اکنون بخشهای مختلف بازنشستگان در اعتراضند. اجرای همسانسازی حقوقها و افزایش سطح آن به بالای خط فقر سی میلیونی، درمان رایگان، پایان دادن به اختلاسها و دزدیها، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات خواستهای سراسری و مشترکی است که این اعتراضات را به هم پیوند میدهد. اعتراضات بازنشستگان علیه فقر و بی تامینی صدای اعتراض کل جامعه است. "اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد"،  "درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید" فراخوان بازنشستگان به همه مرد م به اعتراض سراسری است. از خواستها و اعتراضات بازنشستگان وسیعا حمایت کنیم. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۱ آذر ۱۴۰۲،  ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳

 

 


اعتراضات در بندر گناوه و دو خبر از احضارها و دستگیری معلمان
روز ۲۱ آذر اعتراضات در گناوه وارد بیست و  دومین روز خود شد و بازار و مغازه ها بطورکامل وارد اعتصاب شدند. روز گذشته چندین هزار نفر در اعتراض به طرح موسوم به ساماندهی تجارت مرزی دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند و خشم خود را از محدود کردن حق ویژه مردم مناطق مرزی ابراز کردند. بر اساس این طرح حق ویژه خرید و فروش و وارد کردن کالا که کمکی به معیشت مردم فقیر این مناطق است بسیار محدود میشود. در این تجمعات بنری با نوشته " سهمیه مرز نشینی حق ماست. از حق بچه هایمان نمیگذریم" توجه ها را بخود جلب میکند. 
- بنا به گزارشات سیامک صادقی چهرازی از معلمان معترض بازنشسته در اهواز برای روز ۲۷ آذر ماه به دادگاه احضار شده است. او قرار است  با  اتهاماتی چون "نشر اکاذیب، فعالیت تبلیغی علیه نظام ، اجتماع و تبانی بری ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی و عضویت در گروههای غیر قانونی" مورد محاکمه قرار گیرد. همچنین روز ۲۰ آذر  روح اله گره گشا، از معلمان بازنشسته در ممسنی که پیشترحکم جلب سیار گرفته بود، در روز ۱۴ آذر بعد از تجمع بازنشستگان  در منزلش توسط ماموران پلیس امنیت دستگیر و به زندان شیراسپاری شهر نورآبادممسنی منتقل شد. یک کارزار مهم معلمان اعتراض علیه امنیتی کردن مبارزات با خواست مشخص پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و  بسته شدن پرونده های امنیتی و آزادی فوری و بدون قید و شرط تمام معلمان زندانی است.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۱ آذر ۱۴۰۲،  ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳

 

 


تجمعات بازنشستگان مخابرات و تظاهرات چند هزار نفره مردمی در گناوه
امروز ۲۰ آذر ماه بازنشستگان مخابرات هماننده دوشنبه های هر هفته  در اعتراض به فقر و گرانی و پاسخ نگرفتن خواستهایشان سطح سراسری دست به تجمعات اعتراضی زدند. بنا بر گزارشات تا کنونی این تجمعات در شهرهای چون تهران، اردبیل، همدان، شهر کرد، کرمان، مریوان، سنندج، رشت، زاهدان، خرم آباد، و اصفهان برگزار شده است.
در اردبیل بازنشستگان مقابل مخابرات تجمع کرده و شعار میدادند: "بازنشسته، داد بزن! حقتو فریاد بزن!"، "به جای یک مرد کاری نشسته یک نظامی". در کرمانشاه ، ارومیه و تهران بازنشستگان تجمع و راهپیمایی داشتند و با فریاد شعارهایشان فضای پر شوری از اعتراض را شکل دادند.
 دیگر شعارهای بازنشستگان در این روز عبارت بودند از:" تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم"، "اجرای آئین نامه حق مسلم ماست تهران" ، " سلطانی دروغ گو حاصل وعده هات کو"، و " حقوق ما ریالیه، اختلاس ها دلاریه".
خالی شدن صندوق های بازنشستگی و به سرقت رفتن دارایی هایش توسط حکومتیان، خبری شدن دزدی بزرگ سه میلیارد دلاری چای دبش و گم شدن ۱۷ هزار میلیارد تومان در شهرداری در همین هفته  و نیز مفقود شدن هشت میلیون سکه از خزانه که از دوره ریاست رئیسی در قوه قضائیه پرونده آن تشکیل و تا امروز اقدامی در برابر آن نشده، و نمونه های متعدد دیگر از دزیدها، بر خشم و نفرت بازنشستگان افزوده است. یک شعار محوری در تجمعاتشان شعار علیه اختلاسها و دزدی ها است. در تجمعات  این روز بازنشستگان شعار میدادند: "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، "شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد".
- امروز ۲۰ آذر مردم بندر گناوه  در  صفی چند هزار نفره دست به راهپیمایی و تجمع زدند.. طی روزهای گذشته نیز این اعتراضات مردم بومی با تعطیلی کامل بازار و بدون پاسخگویی متولیان شهر، همچنان در جریان بوده است. این اعتراضات در اعتراض به مساله سهمیه مرزنشینی ‍    صورت میگیرد که تخفیفی در عوارض گمرکی برای مرزنشینان است و دولت رئیسی آنرا لغو کرده است.  
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۰ آذر  ۱۴۰۲،  ۱۱ دسامبر  ۲۰۲۳

 

اخبار نفت:شماره ۴۲
ادامه اعتراضات کارگران رسمی عملیاتی  سکوی  نفتی بهرگانسر
روز ۲۱ آذر کارگران رسمی عملیاتی‌  سکوی نفتی بهرگانسر در شرکت فلات قاره در ادامه اعتراضات خود به تعرضات معیشتی حکومت از جمله تعیین سقف حقوق و دست اندازی به صندوق بازنشستگی و عدم پاسخگویی به مطالباتشان با در دست گرفتن نوشته هایی با مضمون خواستهایشان تجمع کردند. حذف سقف‌حقوق، اصلاح کف‌حقوق، حذف محدودیت پرداخت حق‌سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن ، عودت کسورات مازاد مالیات و عدم دست اندازی به صندوق بازنشستگی نفت و پایان دادن به چپاولگری ها، خواستهای سراسری کارگران رسمی در نفت است. از خواستها و اعتراضات کارگران نفتن فعالانه حمایت کنیم و صدایشان را بازتاب دهیم. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۲ آذر ۱۴۰۲،  ۱۳ دسامبر ۲۰۲۳