اخباروگزارش های کارگری 27-28-29 مهرماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

درخواست فوری اتحادیه‌های کارگری فلسطینی: به همه همدستی‌ها پایان دهید، تسلیح اسرائیل را متوقف کنید! وضعیت اضطراری و نسل‌کشی، تنها با افزایش همبستگی جهانی با مردم فلسطین قابل پیشگیری است. امری که می‌تواند ماشین جنگی اسرائیل را مهار کند. ما به شما در هر جای دنیا که هستید نیاز داریم که برای جلوگیری از تسلیح دولت اسرائیل و شرکت‌های درگیر در زیرساخت‌های محاصره، فوری اقدام بکنید.- کانون نویسندگان ایران:کشتار غزه هر روز ابعاد فاجعه‌بارتری پیدا می‌کند

همچنان بر نویسندگان آزادیخواه و اندک رسانه‌های مستقل است که بر این هنگامه‌ نوری بیفکنند و راه را بر همدستان فاجعه، رسانه‌های جریان اصلی، سد کنند.
- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
بمباران بیمارستان در غزه و کشتار ‌غیر نظامیان محکوم است
ما همچون اتحادیه‌های کارگری جهان خواهان آتش بس فوری و پایان دادن به جنگ و محاصره غزه هستیم. ما از تمامی کارگران و ‌مردم زحمتکش کشور می‌خواهیم که به نظرات و تبلیغات جنگ طلبانه از هر سوی، به نژاد پرستی، عرب‌ستیزی، یهودی ستیزی، افغان ستیزی و دیگر نظریات و‌ فعالیتهایی که بجای اتحاد و‌ همدلی دنبال دشمنی مردم منطقه با یکدیگر هستند وقعی نگذارند.
*******
 
*درخواست فوری اتحادیه‌های کارگری فلسطینی: به همه همدستی‌ها پایان دهید، تسلیح اسرائیل را متوقف کنید! 
وضعیت اضطراری و نسل‌کشی، تنها با افزایش همبستگی جهانی با مردم فلسطین قابل پیشگیری است. امری که می‌تواند ماشین جنگی اسرائیل را مهار کند. ما به شما در هر جای دنیا که هستید نیاز داریم که برای جلوگیری از تسلیح دولت اسرائیل و شرکت‌های درگیر در زیرساخت‌های محاصره، فوری اقدام بکنید.
اتحادیه‌های کارگری فلسطینی با صدور یک فراخوان جهانی برای اقدام فوری، از کارگران در همه جا می‌خواهند تا فروش و تأمین مالی اسلحه به اسرائیل و تحقیقات نظامی مرتبط با آن را متوقف کنند.
اسرائیل از ۱.۱ میلیون فلسطینی خواسته است که نیمه شمالی غزه را تخلیه کنند و در همین حال آن‌ها را در معرض بمباران مداوم قرار می‌دهد. این اقدام بی‌رحمانه، بخشی از نقشه اسرائیل با حمایت تزلزل ناپذیر و مشارکت فعال آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی، برای پیشبرد قتل‌عام بی‌سابقه و شنیع ۲.۳ میلیون فلسطینی در غزه و پاکسازی قومی آن می‌باشد. اسرائیل از روز شنبه غزه را به شدت بمباران کرده و سوخت، برق، آب، غذا و تجهیزات پزشکی را بر روی آن‌ها قطع کرده است. اسرائیل بیش از ۲۷۰۰ فلسطینی (از جمله ۶۱۴ کودک) را به قتل رسانده و تمام محله‌ها را با خاک یکسان نموده، خانواده‌ها را نابود و بیش از ۱۰۰۰۰ نفر را زخمی کرده است. برخی از کارشناسان حقوق بین‌الملل نسبت به اقدامات نسل‌کشی اسرائیل هشدار داده‌اند.
دولت راست افراطی اسرائیل در برخی نقاط دیگر بیش از ۱۰۰۰۰ تفنگ بین شهرک‌نشینان افراطی در فلسطین ۴۸ و کرانه باختری اشغالی توزیع کرده است تا حملات و کشتار آن‌ها علیه فلسطینیان را تسهیل نماید. اقدامات اسرائیل، قتل عام و لفاظی آن‌ها، قصد اسرائیل در اجرای نکبت دوم که مدتهاست وعده‌اش را داده است، اخراج هر چه بیشتر فلسطینی‌ها و ایجاد “خاورمیانه جدید”ی که در آن فلسطینی‌ها در انقیاد دائمی زندگی کنند را آشکار می‌سازد.
پاسخ دولت‌های غربی، حمایت‌های کامل از حکومت اسرائیل بوده است، و آن‌هم حتی بدون هیچ  توجهی به قوانین بین‌المللی. امری که مصونیت اسرائیل را تشدید کرده و به آن اجازه می‌دهد تا جنگ نسل‌کشی خود را بدون هیچ محدودیتی به پیش ببرد. کشورهای غربی علاوه بر حمایت دیپلماتیک، به اسرائیل تسلیحات داده و فعالیت شرکت‌های اسلحه‌سازی آن را در درون مرزهای خود، تأیید می‌نمایند.
همزمان با این که اسرائیل کارزار نظامی خود را تشدید می‌کند، اتحادیه‌های کارگری فلسطینی از همتایان خود در سطح بین‌المللی و همه افراد با وجدان می‌خواهند که به همه‌گونه همدستی با جنایات اسرائیل پایان دهند. فوری‌ترین آن متوقف ساختن تجارت تسلیحاتی با اسرائیل، و هم‌چنین توقف کلیه کمک‌های مالی و تحقیقات نظامی می‌باشد. اکنون زمان اقدام است. زندگی فلسطینی‌ها در مخاطره است.
این وضعیت اضطراری و نسل‌کشی، تنها با افزایش همبستگی جهانی با مردم فلسطین قابل پیشگیری است. امری که می‌تواند ماشین جنگی اسرائیل را مهار کند. ما به شما در هر جای دنیا که هستید نیاز داریم که برای جلوگیری از تسلیح دولت اسرائیل و شرکت‌های درگیر در زیرساخت‌های محاصره، فوری اقدام بکنید. ما از نمونه بسیج‌های عمومی پیشین اتحادیه‌های کارگری در ایتالیا، آفریقای جنوبی و ایالات متحده و بسیج‌های عمومی بین‌المللی مشابه علیه تهاجم ایتالیا به اتیوپی در دهه ۱۹۳۰، دیکتاتوری فاشیستی در شیلی در دهه ۱۹۷۰ و بسیج های عمومی درمناطق دیگر الهام می‌گیریم که در آن‌ها همبستگی جهانی، دامنه وسعت وحشیگری استعماری را محدود نمود. 
ما اتحادیه‌های صنایع مربوطه را به اقدامات ذیل دعوت می‌کنیم:
۱- امتناع از ساخت سلاح به مقصد اسرائیل
۲- امتناع از حمل سلاح به اسرائیل
۳- تصویب طرح‌هایی در این خصوص در اتحادیه صنفی خود
۴- اقدام علیه شرکت‌های همدستی که در اجرای محاصره وحشیانه و غیرقانونی اسرائیل دخیل هستند، به خصوص اگر با موسسه شما قرارداد داشته باشند،
۵- فشار بر دولت‌ها برای توقف کلیه تجارت نظامی با اسرائیل، و در مورد ایالات متحده نیز توقف تأمین مالی آن‌ها 
ما این فراخوان را در حالی می‌دهیم که شاهد تلاش‌هایی برای ممنوعیت و خاموش کردن همه اشکال همبستگی با مردم فلسطین می‌باشیم. ما از شما می‌خواهیم همان‌گونه که اتحادیه‌های کارگری در طول تاریخ انجام داده‌اند، در برابر بی‌عدالتی صدایتان را بلند کنید. ما این فراخوان را با این باور طرح می‌کنیم که مبارزه برای عدالت و آزادی فلسطین، نه تنها یک مبارزه متعین منطقه‌ای و جهانی است، بلکه اهرمی است برای آزادی تمام افراد محروم و استثمار شده در جهان.
فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری فلسطین، غزه:
- اتحادیه عمومی کارگران خدمات عمومی و صنفی
– اتحادیه عمومی کارگران شهرداری
– اتحادیه عمومی کارگران مهدکودک
– اتحادیه عمومی کارگران پتروشیمی
– اتحادیه عمومی کارگران کشاورزی
– اتحادیه کمیته های زنان فلسطین
– اتحادیه نسل کارگران رسانه و چاپ
– فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری فلسطینی (PGFTU)
– اتحادیه عمومی معلمان فلسطینی
– اتحادیه عمومی زنان فلسطینی
– اتحادیه عمومی مهندسان فلسطین
– انجمن حسابداران فلسطینی
– فدراسیون انجمن‌های حرفه‌ای:
– انجمن دندانپزشکی فلسطین – مرکز اورشلیم
– انجمن داروسازان فلسطین – مرکز اورشلیم
– انجمن پزشکی – مرکز اورشلیم
– انجمن مهندسین – مرکز اورشلیم
– انجمن مهندسین کشاورزی – مرکز بیت المقدس
– سندیکای دامپزشکان – مرکز اورشلیم
– سندیکای روزنامه‌نگاران فلسطینی
– کانون وکلای فلسطین
– انجمن پرستاری و مامایی فلسطین
– اتحادیه کارگران مهدکودک
– اتحادیه کارگران خدمات پستی فلسطین
– فدراسیون اتحادیه‌های اساتید و کارمندان دانشگاه‌های فلسطین
– فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری مستقل فلسطین
– فدراسیون جدید اتحادیه‌های کارگری فلسطین
– اتحادیه عمومی نویسندگان فلسطین
– اتحادیه پیمانکاران فلسطینی
– فدراسیون سندیکاهای متخصصان بهداشت
– اتحادیه روانشناسان و مددکاران اجتماعی فلسطین
۱۶ اکتبر ۲۰۲۳
منبع:
https://progressive.international/wire/2023-10-16-an-urgent-call-from-palestinian-trade-unions-end-all-complicity-stop-arming-israel/en
ترجمه: پروین اشرفی  
*کانون نویسندگان ایران:کشتار غزه هر روز ابعاد فاجعه‌بارتری پیدا می‌کند
همچنان بر نویسندگان آزادیخواه و اندک رسانه‌های مستقل است که بر این هنگامه‌ نوری بیفکنند و راه را بر همدستان فاجعه، رسانه‌های جریان اصلی، سد کنند.
کشتار غزه هر روز ابعاد فاجعه‌بارتری پیدا می‌کند
شامگاه‌ سه‌شنبه، ۲۶ مهرماه، از خونبارترین روزهای کشتار غزه بود؛ کشتاری که اکنون ۱۳ روز از آغاز آن می‌گذرد. بیمارستان الاهلی العربی غزه هدف حمله قرار گرفت و صدها نفر در این حمله کشته شدند. از همان ساعات آغازین، اسرائیل تمام همت خود را صرف آن کرد که نقشش را در این کشتار تکذیب کند. جملات بی‌پایه و نمایشی سران اسرائیل، به عنوان حقایق انکارناپذیر به تیتر رسانه‌ها بدل شدند. همزمان قدرت‌های جهانی پا به میدان رسانه‌های جریان اصلی گذاشتند تا با ایجاد شبهه و تشکیک در اصل جنایت، بار دیگر نقش اسرائیل را در کشتار غزه به حاشیه برانند. یک روز پیش از این حمله، «درخواست آتش‌بس بشردوستانه» نیز با رای منفی آمریکا، فرانسه و ژاپن در شورای امنیت سازمان ملل متحد رد شده بود. 
خشمی که کشتار بيمارستان الاهلی در جای‌جای جهان برانگیخت، چیزی را در معادله‌ی خونین غزه تغییر نداد: اسرائیل به بمباران ادامه داد و همچون روزهای گذشته مقابل درخواست‌های بین‌المللی برای کمک‌رسانی به غزه‌ی نیمه‌ویران ایستاد. در این ۱۳ روز خونین، هزاران نفر کشته شده‌اند و تعدادی از هزاران مجروح جنگ با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. صدها هزار نفر آواره شده‌اند و اسرائیل در تلاش است که آنها را به اردوگاهی در شمال آفریقا براند. در روزهای اخیر فاجعه تا آنجا پیش رفت که بسیاری، ازجمله کارشناسان‌ سازمان ملل «خواستار جلوگیری از نسل‌کشی در غزه» شدند.
آنچه امروز در غزه رخ می‌دهد، جز در پناه قدرت‌های جهانی و بازوهای رسانه‌ایشان امکان وقوع نمی‌یافت. رسانه‌های جریان اصلی از نخستین روز، با جدا کردن فاجعه‌ی جاری از بستر تاریخی‌اش بر افکار عمومی سایه انداختند و بر روند بسیاری از وقایع دور و نزدیک اثر گذاشتند. برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب فرانکفورت از برگزاری مراسم اهدای جایزه به عدنیه شبلی، نویسنده‌ی فلسطینی، خودداری کردند و روزنامه‌ی گاردین قراردادش را با استیو بل، کارتونیستی که کارتونی درباره‌ی نتانیاهو و حمله به غزه کشیده  بود، تمدید نکرد. همزمان بسیاری از نویسندگان و هنرمندان در سراسر جهان به صفوف معترض به کشتار غزه پیوستند که آخرین آنها بیانیه‌ی اعتراضی هنرمندان انگلیسی در اعتراض به کشتار غزه بود که حمایت‌های سیاسی دولت‌ها از اسرائیل را همدستی با جنایت جنگی توصیف می‌کرد. 
کانون نویسندگان ایران نیز در بیانیه‌ای که در ۲۱ مهرماه درباره‌ی زلزله‌ی افغانستان، حمله به روژاوا و کشتار مردم غزه منتشر کرد اعلام کرد که مسکوت گذاشتن ریشه‌های کشتار غزه «تأیید ضمنی این آپارتاید تاریخی است و دست اسرائیل را برای تداوم محاصره‌‌ی مرگبار غزه باز می‌گذارد» و از نویسندگان آزادیخواه خواست که «همچون وجدان بیدار جامعه پا به میدان بگذارند و فارغ از آن‌چه دولت‌ها، حکومت‌ها و رسانه‌های جریان اصلی به افکار عمومی تحمیل می‌کنند، ریشه‌های کهنه و پنهان فجایع جاری را پیش از آن‌که به فاجعه‌ای هولناک‌تر بدل شود، برملا کنند».
چیزی که در فاصله‌ی انتشار این بیانیه تا به امروز رخ داده است همان «هولناک‌تر شدن فاجعه» است. همچنان بر نویسندگان آزادیخواه و اندک رسانه‌های مستقل است که بر این هنگامه‌ نوری بیفکنند و راه را بر همدستان فاجعه، رسانه‌های جریان اصلی، سد کنند.
*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
بمباران بیمارستان در غزه و کشتار ‌غیر نظامیان محکوم است
ما همچون اتحادیه‌های کارگری جهان خواهان آتش بس فوری و پایان دادن به جنگ و محاصره غزه هستیم. ما از تمامی کارگران و ‌مردم زحمتکش کشور می‌خواهیم که به نظرات و تبلیغات جنگ طلبانه از هر سوی، به نژاد پرستی، عرب‌ستیزی، یهودی ستیزی، افغان ستیزی و دیگر نظریات و‌ فعالیتهایی که بجای اتحاد و‌ همدلی دنبال دشمنی مردم منطقه با یکدیگر هستند وقعی نگذارند.
بمباران بیمارستان در غزه و کشتار ‌غیر نظامیان محکوم است
جنگ‌ خانمان برانداز در غزه در سه شنبه گذشته فاجعه‌ای هولناک بجا گذاشت. هر چند که کماکان جزییات انفجار در بیمارستان الاهلی غزه مورد مناقشه است، اما وضعیت فاجعه‌بار کنونی در غزه و کشتار مردم بیگناه و بمباران بیمارستان و‌ مناطق غیر نظامی از هر سوی که باشد غیرقابل توجیه و ‌محکوم است. 
صدها نفر، از جمله بیماران، کودکان، پرستاران، پزشکان و‌ دیگر کارگران و‌ داوطلبان شاغل در بیمارستان در این انفجار جان خود را از دست دادند.
سندیکای کارگران شرکت‌ واحد همصدا با دیگر اتحادیه‌های کارگری در جهان این‌جنایات را قویا محکوم‌ می‌کند و به بازماندگان این قتل عام تسلیت می‌گوید. 
مردم فلسطین قربانی همیشگی نزاعهای سیاسی و زد و بندهای قدرتهای بزگ‌جهانی و‌ منطقه‌ای بوده اند. اما ما بعنوان تشکلات مستقل کارگری در ایران‌ همانطور که همواره مورد حمایت بین‌المللی توسط کارگران کشورهای دیگر بوده‌ایم، وظیفه داریم که از کارگران‌ و‌ مردم زحمتکش و مورد ستم در همه جای جهان دفاع کنیم. متاسفانه عده‌ای به خاطر انزجارشان از نظام‌جمهوری اسلامی و از حماس، چشمشان را به بیش از ۷۰ سال ظلم و‌ ستم نسبت به مردم فلسطین بسته‌اند و گاها حتی از عملیات نظامی علیه مردم فلسطین و‌ حتی حمله نظامی به ایران حمایت کرده‌اند. 
سندیکای ما بطور روزانه و بی انقطاع از زمان تشکیل تاکنون مورد سرکوب، کنترل، و اذیت و‌ آزار نیروهای امنیتی و‌ انتظامی، قوه قضاییه، وزارت کار، شورای اسلامی کار، حراست و‌ عوامل کارفرما بوده است. این حکومت با ما کارگران این‌ کشور همچون دشمن رفتار کرده است. اما هر اندازه انزجار ما از این‌همه سرکوب و بی عدالتی توسط نظام حاکم در کشورمان، نباید ما را نسبت به یک ستم حل نشده و بنیادی در خاورمیانه که یکی از عوامل تشنجات دائمی در منطقه نیز بوده است دچار بی مسئولیتی و یا برخوردهای ناشایست کند. مسئله فلسطین پیش از به قدرت رسیدن جمهوری اسلامی و‌ قبل از ایجاد حماس نیز یک نزاع همه جانبه و تراژیک در منطقه بود و‌ تا حل نشدن عادلانه‌ی آن با سنتهای شفاف و بدون کشت و‌کشتار کماکان لاینحل باقی خواهد ماند. 
ما همچون اتحادیه‌های کارگری جهان خواهان آتش بس فوری و پایان دادن به جنگ و محاصره غزه هستیم. ما از تمامی کارگران و ‌مردم زحمتکش کشور می‌خواهیم که به نظرات و تبلیغات جنگ طلبانه از هر سوی، به نژاد پرستی، عرب‌ستیزی، یهودی ستیزی، افغان ستیزی و دیگر نظریات و‌ فعالیتهایی که بجای اتحاد و‌ همدلی دنبال دشمنی مردم منطقه با یکدیگر هستند وقعی نگذارند. ما کارگران اعتمادی به هیچ حکومتی در جهان‌ نداریم‌ چرا که‌می‌دانیم‌ همگی از این ظرفیت برخوردارند که بر سر جان و سرنوشت مردم‌ محروم‌ جهان به راحتی معامله کنند. ما نیاز مبرم به همبستگی و  گفتمان سالم و فراگیر میان مردم در کشور و‌ میان کارگران و‌ مردم ستم دیده در سطح منطقه و‌ جهان داریم. 
به امید برقراری عدالت در ایران، خاورمیانه و سراسر جهان. 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۷ مهر ۱۴۰۲
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 28 مهرماه 1402
*جمعه های اعتراضی اهالی سیستان وبلوچستان با راهپیمایی در شهر زاهدان وسر دادن شعارهای اعتراضی منجمله «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»
یورش ددمنشانه نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت(نیروهای نظامی،سپاه و بسیج اعزامی از دیگرنقاط کشور) به معترضان با شلیک مستقیم ساچمه ،پرتاب گاز اشک آوروضرب و شتمشان با باتوم و همچنین ریختن رنگ زرد برای شناسایی و بازداشت
 مصدومیت چند نفرازمعترضان  و بازداشت صدها نفر ازجمله تعدادی از کودکان
مقاومت معترضین در مقابل نیروهای سرکوب با سردادن شعار«بی شرف بی شرف»،«مرگ بر دیکتاتور»،«از زاهدان تا غزه کل دنیا می لرزه» و.....
- درباره ورودی‌های جدید دانشگاه تهران
- در محکومیت حکم زندان برای صالح نیکبخت 
- گزارشی پیرامون بیماری‌های رو به افزایش نسرین جوادی در زندان اوین 
*******
*جمعه های اعتراضی اهالی سیستان وبلوچستان با راهپیمایی در شهر زاهدان وسر دادن شعارهای اعتراضی منجمله «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»
یورش ددمنشانه نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت(نیروهای نظامی،سپاه و بسیج اعزامی از دیگرنقاط کشور) به معترضان با شلیک مستقیم ساچمه ،پرتاب گاز اشک آوروضرب و شتمشان با باتوم و همچنین ریختن رنگ زرد برای شناسایی و بازداشت
 مصدومیت چند نفرازمعترضان  و بازداشت صدها نفر ازجمله تعدادی از کودکان
مقاومت معترضین در مقابل نیروهای سرکوب با سردادن شعار«بی شرف بی شرف»،«مرگ بر دیکتاتور»،«از زاهدان تا غزه کل دنیا می لرزه» و.....
تصاویر:
 
 
 
 
*درباره ورودی‌های جدید دانشگاه تهران
این روزا داخل دانشگاه ورودی‌های جدید اومدن و حال و‌ هوای دانشگاه خیلی عوض شده و کمی سرزنده شدیم، اما یک موضوعی رو فکر میکنم بعضی از دانشجوها ندونن و بنظرم مهمه که اشاره بشه بهش.
دیدم که خیلی از دانشجوهای نوورود با مقنعه میان دانشگاه و این برای ما ورودی‌های قدیمی‌تر که یکم غریبه. بچه‌های ورودی اینو بدونین که هیچ اجباری برای استفاده از مقنعه وجود نداره و اصلا قانونی در این خصوص نداریم. در دانشگاه تهران سالهاست دانشجوها با پوشش دلخواه خودشون میان دانشگاه و این موضوع تبدیل به یک سنت شده. تقریبا میشه گفت دانشگاه ما تنها دانشگاهیه که از این نظر آزادی نسبی‌ای داشته. دلیلشم عقب نکشیدن دانشجوهای تهران و تسلیم نشدن در مقابل زورگویی حراست و دیگران بوده.
این موضوع ربطی به اعتراضات سال گذشته هم نداره و از خیلی قبلتر دانشگاه هیچوقت نتونست ما رو مجبور به استفاده از مقنعه بکنه. همین الان اگر دقت کنید دانشجوهای سال بالایی با شال داخل دانشگاه هستن و اتفاقی هم براشون نمیوفته. لطفا از مقنعه استفاده نکنید و نذارین این نوع پوشش جا بیوفته. حراست هیچ اختیاری در این خصوص نداره و اگر تهدیدتون میکنه فقط برای اینه که میخواد دانشجوها رو بترسونه.
برگرفته از کانال دانشگاه تهران - دانشجو
*در محکومیت حکم زندان برای صالح نیکبخت 
آقای صالح نیکبخت وکیل پایه یک دادگستری که وکالت خانواده ژینا (مهسا) امینی و همچنین بسیاری از فعالین کارگری و معلمی را در کارنامه وکالت خویش دارد به اتهام «فعالیت تبلیغی علیە نظام»، به یک سال حبس تعزیری و به‌عنوان مجازات تکمیلی به دو سال منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است. آقای صالح نیکبخت به بهانه ی مصاحبه هایی که در خصوص وضعیت موکلان‌خود و همچنین شرایط دشوار کولبران و کشتار آنان در ایران و‌ انتقاد به اعترافات اجباری متهمان سیاسی از صدا‌و‌سیما و بیان وظایف مسئولان در حفظ جان متهمان از جمله با شبکه های فارسی زبان در خارج کشور داشته در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به این مجازاتها که از هیچگونه وجاهت قانونی برخوردار نیستند محکوم گردیده است.
آقای نیکبخت، با قبول وکالت کارگران و معلمان، تلاش‌های قابل تقدیری برای اجرای عدالت و برای رهایی انسان‌های حق‌طلب که برای رفع تبعیض در جامعه مبارزه کرده‌اند انجام داده است. ایشان وکالت سندیکای کارگران شرکت واحد را از بدو تشکیل به عهده داشتند و همیشه در کنار فعالین کارگری و معلمی بوده و در این راه از  هیچ کوششی دریغ نکرده است.
روشن است که قبول وکالت خانواده زنده یاد ژینا امینی و کارگران و معلمان و دیگر فعالین اجتماعی باعث کینه‌ی مسئولین امنیتی و قضایی از این وکیل مستقل و شریف شده است و صدور حکم حبس در همین راستا می‌باشد. در حالی که تلاش‌های اقای نیکبخت و قبول وکالت خانواده ژینا امینی و کارگران و معلمان در راستای قانون اساسی موجود در کشور بوده اما پاسخ تلاش برای دفاع از همین حقوق قانونی کارگران و‌ مردم ستم‌دیده از طرف مسئولین حکم زندان می‌باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه این حکم ناعادلانه را بشدت محکوم می‌کند و خواهان مختومه نمودن پرونده قضایی علیه آقای صالح نیکبخت می‌باشد.
به امید برقراری عدالت در ایران‌ و ‌جهان
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
 ۲۸ مهر ۱۴۰۲
*گزارشی پیرامون بیماری‌های رو به افزایش نسرین جوادی در زندان اوین 
نسرین جوادی عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران که در بند زنان زندان اوین در حال گذراندن دوران محکومیت خود می‌باشد، بدلیل بیماری‌های متعدد و مزمن و همچنین عدم دسترسی به درمان و شرایط سخت زندان در شرایط جسمانی نامناسبی  قرار دارد.
نسرین جوادی که اخیراً شنوایی یکی از گوش‌هایش دچار افت شدید شده است روز چهارشنبه به بیمارستان امیراعلم اعزام شد اما پزشکان با اعلام عدم تشخیص دلیل اصلی این مشکل، به حساسیت شدید به صدای بالا بعنوان دلیل احتمالی اشاره و معاینه توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی را تجویز کردند. 
با توجه به‌ اینکه روند اعزام از زندان به درمانگاه‌های داخل شهر زمانبر است و نسرین بدلیل شرایط جسمانی نامناسب تحمل آن را ندارد  دچار مشکلات جدی عصبی شده است.
همچنین در چند روز گذشته نسرین مورد آزمایشات مختلف خون قرار گرفت. بر اساس نتیجه‌ی این آزمایشات، سطح گلبول‌های سفید در خون وی بسیار پائین بوده و این مسئله سیستم ایمنی بدن او را بشدت تضعیف کرده است بطوریکه او بطور مرتب به انواع بیماری‌ها مبتلا و دوره درمانش بسیار طول میکشد.
نسرین جوادی از سن ۵۰ سالگی به بیماری پوکی استخوان مبتلاست و اکنون در سن ۶۶ سالگی و به رغم  تهیه داروهای مربوطه توسط خانواده، بیماریش به دلیل عدم توانایی بدنش در جذب کلسیم، شرایط نامناسب زندان و عدم تغذیه‌ی مناسب تشدید شده است.
علاوه بر اینها، بیماری دیسک کمر نسرین نیز در مدت حبس بسیار تشدید شده اما پزشکان زندان بجای درمان به او گفته‌اند که سعی کن تحرک نداشته باشی و از جایت بلند نشوی.
نسرین جوادی با توجه به مشکل ضعف سیستم ایمنی، در ماه‌های اخیر چندین بار دچار بیماری‌های متعدد از جمله کرونای سویه جدید شده است و بدلیل درمان ناکافی در بهداری زندان و عدم امکان استراحت کامل در فضایی آرام، از طولانی شدن دوره درمان این بیماری‌ها رنج زیادی را متحمل شده است.
تشدید بیماری‌ پوکی استخوان، دیسک کمر، پایین بودن گلبول‌های سفید و کاهش شدید شنوایی نسرین و ابتلای مداوم و زود به زود او به انواع بیماری‌ها در حالی است که وی پیش از زندانی شدن توسط پزشکان بیمارستان دولتی گواهی عدم تحمل حبس دریافت کرده بود اما با آن موافقت نشد. در حال حاضر نیز موافقت با درخواست مرخصی استعلاجی وی به بهانه عدم گذراندن یک سوم از دوره حبس اش به تعویق افتاده است.
سلامتی نسرين جوادی در صورت تداوم زندان با توجه به‌ سن و ابتلایش به انواع بیماری‌ها و تشدید آنها در معرض مخاطرات جدی و جبران ناپذیری قرار دارد.
نسرین جوادی (اعظم خضری جوادی) در تاریخ یازدهم تیرماه ۱۴۰۱ جهت اجرای حکم ۷ سال حبس به زندان اوین منتقل شد. او کارگر بازنشسته ۶۶ ساله‌، عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی (بستا) است که در تجمع روز جهانی کارگر سال ۹۸ مقابل مجلس دستگیر و پس از ۲۹ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شد و سپس توسط قاضی افشاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور، اخلال در نظم و آسایش عمومی و ‌تبلیغ علیه نظام در مجموع به ۷ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم و این حکم در دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شد.
مصادیق اتهاماتی که علیه نسرین جوادی مطرح گردیده است شرکت در مراسم روز جهانی کارگر، حضور در تجمعات بازنشستگان و گلگشتهای کارگری برای دفاع از مطالبات صنفی است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۷ مهر ۱۴۰۲
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 29 مهرماه 1402
- تجمع اعتراضی کارگران قراردادی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نسبت به عدم اجرای کامل مصوبه دی ماه 1400شورای اداری و استخدامی صنعت نفت برای چندمین بار
- تجمع اعتراضی کارکنان شاغل وبازنشسته بانک ملت نسبت به چپاول صندوق تامین آتیه مقابل ساختمان مرکزی این بانک در تهران
- تجمع اعتراضی کارکنان بازنشسته بانک صادرات نسبت به مشکلات معیشتی و عدم  تسویه مطالبات صندوق تأمین آتیه کارکنان مقابل ساختمان مرکزی درتهران
- فراخوان هفتمین تجمع سراسری معلولان
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست
- تحریم غذای دانشجویان دانشگاه الزهرا نسبت به کیفیت وکمیت غذای سلف سرویس
- تجمع اعتراضی والدین دانش‌آموزان سمپاد نسبت به رای دیوان عدالت اداری مقابل آموزش‌وپرورش خوزستان
- تجمع اعتراضی جمعی از والدین و دانش‌آموزان سمپاد یزد نسبت به کمبود فضاهای آموزشی، فرهنگی، پرورشی و ورزشی مقابل استانداری
- رویا ذاکری در بیمارستان اعصاب و روان بستری و ممنوع‌الملاقات شده است
- دانشگاه علامه طباطبایی صحرا رضایی، دانشجوی افغانستانی رشته روزنامه‌نگاری را اخراج کرد
- آزادی موقت عاطفه رنگریز با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان شاهرود
- کانون نویسندگان ایران:
جایزه‌ی آزادی بیان در شاخه‌ی هنر در سال ۲۰۲۳ به توماج صالحی، خواننده‌ی رپ اعتراضی، تعلق گرفت.
- سی‌و‌یکمین کنگره جهانی خدمات عمومی (Public Service International ,PSI) با تصویب قطعنامه‌ای از کارگران ایران حمایت کرد
- مرگ و مصدومیت 6 کارگرکشاورزی قوچان براثرتصادف خودروی حاملشان

تجمع اعتراضی کارگران قراردادی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نسبت به عدم اجرای کامل مصوبه دی ماه 1400شورای اداری و استخدامی صنعت نفت برای چندمین بار
روزشنبه 29 مهر برای چندمین باردرسال جاری، کارگران قراردادی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نسبت به عدم اجرای کامل مصوبه دی ماه 1400شورای اداری و استخدامی صنعت نفت+ دست به تجمع مقابل ساختمان این شرکت زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران در اهواز زدند.
 
شیوه‌نامه تعیین حقوق و پرداخت فوق‌العاده‌های كاركنان قراردادی موقت (مدت معین) وزارت نفت
الف: الزامات قبل از تعیین و پرداخت حقوق و فوق‌العاده‌ها
ب: نحوه تعیین حقوق و پرداخت فوق‎العاده‌ها
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
بنا بر اخبار دریافتی گروههایی از کارکنان قراردادی(معین) ستادی مناطق نفتخیز جنوب، شرکت فلات قاره و منطقه یک عملیات انتقال گاز میانکوه امروز ۲۹ مهرماه ۱۴۰۲ مقابل ساختمان چهارطبقه (مدیریت مناطق نفتخیز) در اهواز تجمع کردند.
این تجمع در اعتراض به اجرا نشدن طرح ساماندهی استخدام کارکنان، موضوع مصوبه دی ماه ۱۴۰۰ شورای اداری و استخدامی در خصوص تبدیل وضعیت استخدامی ها صورت گرفته است.
همکاران قرارداد موقت هشدار داده اند در صورت ادامه بی توجهی و تعویق در اجرای این مصوبه، دامنه اعتراضات به جزایر و سکوهای عملیاتی نفت کشیده خواهد شد.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت یکبار دیگر حمایت و پشتیبانی قاطع خود از اعتراضات همکاران در همه بخش های صنعت نفت را اعلام داشته و آمادگی دارد تا تجارب خود را در اختیار این همکاران قرار دهد.
تجمع اعتراضی کارکنان شاغل وبازنشسته بانک ملت نسبت به چپاول صندوق تامین آتیه مقابل ساختمان مرکزی این بانک در تهران
روزشنبه 29 مهر،جمعی از کارکنان شاغل وبازنشسته بانک ملت با تجمع مقابل ساختمان مرکزی این بانک واقع درخیابان طالقانی تهران وسردادن شعارهایی از جمله«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»،وعده وعید کافیه سفر ما خالیه»،«اسکندری حیا کن آتیه رو را رها کن»«اسکندری حیا کن بنک ملت رو را رها کن»و....اعتراض وخشمشان را نسبت به چپاول صندوق تامین آتیه به نمایش گذاشتند.
*تجمع اعتراضی کارکنان بازنشسته بانک صادرات نسبت به مشکلات معیشتی و عدم  تسویه مطالبات صندوق تأمین آتیه کارکنان مقابل ساختمان مرکزی درتهران
روزشنبه 29 مهر،جمعی از کارکنان بازنشسته بانک صادرات برای اعتراض به مشکلات معیشتی و عدم  تسویه مطالبات صندوق تأمین آتیه کارکنان دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی (برج سپهر)درخیابان سمیه تهران زدند.
 
برپایه گزارش رسانه ای شده ،تجمع بازنشستگان که تعداد آن‌ها تا 200 نفر نیز برآورد می‌شد، در حالی صورت گرفته که عصر امروز مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده این بانک به منظور انتخاب اعضای هیئت‌مدیره برگزار می‌شود.
این تجمع که در شش سال اخیر بانک صادرات ایران بی‌سابقه است، در پی نارضایتی بازنشستگان از وضعیت معیشتی و همچنین درخواست تسویه مطالبات صندوق تأمین آتیه کارکنان برگزار شد.
بنابهمین گزارش،تعدادی از مدیران بانک صادرات ایران در جمع تجمع‌کنندگان حاضر شدند اما با فریادهای اعتراضی بازنشستگان مواجه شدند.
*فراخوان هفتمین تجمع سراسری معلولان
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست
در پی عدم حصول نتیجه از شش تجمع سراسری قبلی، فراخوان هفتمین تجمع معلولان با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی و پایبندی به قوانین و مقررات ج.ا منتشر می‌شود.
لذا بدین‌وسیله از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان و همچنین فعالان واقعی این حوزه درخواست می‌شود در تجمعات سراسری معلولان با حضور یا بازنشر فراخوان مشارکت حداکثری نموده و حق پایمال‌‌شده پنج‌ساله معلولان را از حاکمیت مطالبه کنند.
مطالبه تجمعات سراسری؛ اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان ( پرداخت کمک‌هزینه معیشتی به معلولان شدید و خیلی شدید به میزان حداقل دستمزد سالانه)
زمان؛ یکشنبه ۷ آبان ساعت ۹ صبح
مکان‌ تجمع؛ تهران، میدان بهارستان خیابان دانشسرا مقابل سازمان برنامه و بودجه کشور 
معلولان سایر شهرها می‌توانند به تجمع تهران بپیوندند یا همچون شش دوره قبلی، در شهر خود تجمع برگزار کنند.
ای معلول بپا خیز، برای رفع تبعیض | ای معلول داد بزن، حقتو فریاد بزن
 
*تحریم غذای دانشجویان دانشگاه الزهرا نسبت به کیفیت وکمیت غذای سلف سرویس
روزشنبه 29 مهر، دانشجویان دانشگاه الزهرا برای اعتراض به کیفیت وکمیت غذای سلف سرویس از خوردن غذای سلف این واحد آموزش عالی درتهران امتناع کردند.
 
*تجمع اعتراضی والدین دانش‌آموزان سمپاد نسبت به رای دیوان عدالت اداری مقابل آموزش‌وپرورش خوزستان
روز شنبه 29مهر،جعی از والدین دانش‌آموزان سمپاد(سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان)برای اعتراض به رای دیوان عدالت اداری مبنی بر آزمون مجدد مقابل آموزش‌وپرورش خوزستان در کلانشهر اهواز تجمع کردند و و خواستار لغو این رای شدند.
 
در همین ارتباط یکی از والدین دانش‌آموزان سمپاد به خبرنگاررسانه ای گفت: ما جمعی از والدین دانش‌آموزان سمپاد هستیم که در اعتراض به رای دیوان عدالت اداری مبنی بر آزمون مجدد جلوی آموزش‌وپرورش کل استان خوزستان تجمع کرده‌ایم.
وی افزود: اعتراض ما این است که چرا باید از دانش‌آموزانی که یکبار در این آزمون پذیرفته شده‌اند و مشغول تحصیل در این مراکز هستند مجدداً آزمون گرفته شود؟ در حالی‌که آزمون تکمیل ظرفیت پایه نهم به دهم وجود دارد.
*تجمع اعتراضی جمعی از والدین و دانش‌آموزان سمپاد یزد نسبت به کمبود فضاهای آموزشی، فرهنگی، پرورشی و ورزشی مقابل استانداری
روز پنج شنبه 27 مهر، جمعی از والدین و دانش‌آموزان  مدرسه سمپاد رمضانخانی یزد برای اعتراض به کمبود فضاهای آموزشی، فرهنگی، پرورشی و ورزشی مقابل استانداری تجمع کردند.
*رویا ذاکری در بیمارستان اعصاب و روان بستری و ممنوع‌الملاقات شده است
رویا ذاکری که پیشتر ویدئوی ضرب و شتم وی توسط ماموران موتورسوار در تبریز منتشر شده بود، پس از بازداشت، با یک پرونده‌سازی امنیتی، مجنون و دارای بیماری روانی معرفی شد و به بخش روانی منتقل شده است.
رویا ذاکری ٣١ ساله اهل مرند و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر است.
وی پیشتر در اواخر مهرماه سال گذشته و در خلال قیام ژینا برای مدت یک ماه بازداشت شد و همانطور که در ویدئوی بازداشتش می‌گوید، مدت ۵ شبانه‌روز را در آن دوره بازداشتش، اقدام اعتصاب غذا کرده بود. وی مقابل دانشگاه سراسری تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود.
مجنون‌انگاری زندانیان سیاسی و طیف کثیر معترضان، یکی از حربه‌های امنیتی حاکمیت در جهت سرکوب مضاعف زندانیان است.
برگرفته از کانال بیدارزنی
*دانشگاه علامه طباطبایی صحرا رضایی، دانشجوی افغانستانی رشته روزنامه‌نگاری را اخراج کرد
رضا شفاخواه، وکیل دادگستری در توییتی از اخراج موکلش، صحرا رضایی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران خبر داد. آقای شفاخواه در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «متأسفانه خانم صحرا رضایی پس از هفت ترم تحصیل در رشته روزنامه‌نگاری از طرف دانشگاه علامه طباطبایی اخراج شده است. پیگیر اعتراض به این حکم خواهیم بود.»
تاکنون جزییات بیشتری از حکم اخراج خانم رضایی منتشر نشده است.
صحرا رضایی، ۲۲ ساله و زاده افغانستان است. او ۲۶ مهر ۱۴۰۱ در جریان جنبش زن، زندگی، آزادی همراه با هشت نفر دیگر بازداشت شده بود و تا مدت‌ها اطلاعی از او در دست نبود. صحرا رضایی پس از دو ماه در آذر ۱۴۰۱ از زندان آزاد شد.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*آزادی موقت عاطفه رنگریز با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان شاهرود
عاطفه رنگریز، نویسنده، مترجم و فعال حقوق زنان با اتمام مراحل بازجویی با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی موقتاً و تا پایان مراحل دادرسی از زندان شاهرود آزاد شد.
*کانون نویسندگان ایران:
جایزه‌ی آزادی بیان در شاخه‌ی هنر در سال ۲۰۲۳ به توماج صالحی، خواننده‌ی رپ اعتراضی، تعلق گرفت.
جایزه‌ی آزادی بیان در شاخه‌ی هنر در سال ۲۰۲۳ به توماج صالحی، خواننده‌ی رپ اعتراضی، تعلق گرفت. بنیادگذار این جایزه موسسه‌ی غیرانتفاعیِ «Index on Censorship» است که آثار خلاق در زمینه‌ی دفاع از آزادی بیان را در سراسر جهان پیگیری می‌کند. توماج صالحی از نخستین هنرمندانی بود که در جنبش آزادی‌خواهی سال ۱۴۰۱ به حمایت از مردم آزادی‌خواه برخاست و در اعتراض به سرکوب‌های حاکمیت ترانه‌های اعتراضی منتشر کرد. به همین دلیل در هشتم آبان‌ماه همان سال دستگیر و بازداشت شد. او ماه‌ها زیر فشار و شکنجه برای اعتراف اجباری بود، اما هرگز به این کار تن نداد. و سرانجام به اتهام فعالیت تبلیغی برضد نظام، همکاری با دولت‌های متخاصم و تشکیل گروه غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور به ۶ سال حبس محکوم شد. 
تعهد توماج صالحی به مردم آزادی‌خواه و ایستادگی در برابر سرکوب، الهام‌بخش ترانه‌های اعتراضی بسیاری از جوانان بوده است.
*سی‌و‌یکمین کنگره جهانی خدمات عمومی (Public Service International ,PSI) با تصویب قطعنامه‌ای از کارگران ایران حمایت کرد
در سی‌ویکمین کنگره خدمات عمومی بین‌المللی که در روزهای ۱۴ تا ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ در ژنو سوئیس برگزار شد، قطعنامه‌ای اضطراری درباره‌ی ایران و با مضمون حمایت از حقوق بشر و حقوق کارگران و دیگر مزد و حقوق بگیران به تصویب رسید.
این قطعنامه از سوی فدراسیون اتحادیه‌های کارگری هلند FNV پیشنهاد شده بود که به اتفاق آراء تائید شد.
قطعنامه با مبنا قرار دادن گزارش‌های سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۲۲ و اتحادیه آزاد کارگران ایران در آگوست ۲۰۲۳ به نقض آشکار حقوق کارگران در بخش‌های مختلف و سرکوب فعالین کارگری و اعتراضات مردمی از سوی حکومت می‌پردازد.
قطعنامه مصوب سی‌ویکمین کنگره جهانی خدمات عمومی PSI هیئت اجرائی منتخب را مسئول پیگیری خواسته‌های مطرح شده می‌نماید.
مطابق این قطعنامه، هیئت اجرائی خدمات عمومی بین‌المللی با ارسال نامه از حکومت ایران می‌خواهد که به نقض حقوق کارگران ایران پایان دهد و فعالین کارگری زندانی را آزاد کند.
همچنین با ارسال بیانیه‌های خطاب به سازمان جهانی کار (ILO) می‌خواهد تا هیئت مدیره این سازمان امکان اعزام یک تیم تحقیقاتی به ایران و بررسی وضعیت از نقطه نظر احترام و حمایت از حقوق بشر و کارگران را در نظر بگیرد.
تعیین یک چارچوب زمانی معین با حکومت ایران برای پیشبرد این توافق و بررسی مجدد عضویت ایران در ILO در صورت عدم بهبود وضعیت کارگران ایران به سازمان جهانی کار پیشنهاد شده است.
کنگره همچنین از سازمان جهانی کار درخواست نموده تا امکان حضور نمایندگان مستقل کارگری ایران در جلسات این سازمان بررسی گردد.
قطعنامه اضطراری درباره ایران مصوب سی و یکمین کنگره جهانی خدمات عمومی 
۱۴ تا ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳
با توجه به اینکه (ارجاع به گزارش سال ۲۰۲۲ سازمان عفو بین‌الملل ) بیش از یک سال پیش در ایران، قتل وحشیانه مهسا ژینا امینی، که به دلیل امتناع از پوشیدن حجاب اجباری دستگیر شده بود، منجر به قیامی بی‌سابقه علیه نظام سرکوبگر جمهوری اسلامی شد.
از آنجا که از آن زمان، نیروهای امنیتی ایران به‌صورت غیرقانونی از تجهیزات نظامی و گلوله‌های فلزی استفاده کرده‌ تا تظاهرات را سرکوب کنند و صدها مرد، زن و کودک را به قتل رسانده و هزاران نفر را زخمی کرده‌اند.
از آنجا که هزاران نفر به صورت خودسرانه بازداشت شده و یا به صورت ناعادلانه و صرفا بخاطر استفاده مسالمت آمیز از حقوق بشر خود تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.
ضمن استقبال از اعطای جایزه صلح نوبل به نرگس محمدی، فعال ایرانی زندانی در ۶ اکتبر ۲۰۲۳، ما از به رسمیت شناختن کمپین او برای حقوق زنان، دموکراسی و علیه مجازات اعدام استقبال می کنیم.
از آنجا که گزارش اتحادیهِ همکاران ما به تاریخ آگوست ۲۰۲۳( نامه اتحادیه آزاد کارگران ایران خطاب به بخش بین المللی اتحادیه‌های کارگری) نقض آشکار کنوانسیون های سازمان جهانی کار و حقوق کارگران را نشان می دهد.
از آنجا که این نقض ها شامل حقوق کارگران در خدمات عمومی، معلمان و کارگران از بخش های دیگر است.
از آنجائیکه این نقض ها بدون استثنا فعالیت های کارگری، اعتصابات، تجمعات کارگری و انتشار اطلاعات واقعی را هدف قرار می دهند.
از آنجائیکه همانطور که به ما اطلاع داده شده است، هیئت های کارگری ایران که در جلسات سازمان جهانی کار شرکت می کنند، توسط رژیم ایران انتخاب و به شدت کنترل می شوند.
از آنجائیکه نرگس محمدی همچنان در زندان است. ما خواستار آزادی فوری او و همه فعالان اتحادیه های کارگری و زندانیان سیاسی هستیم.
سی و یکمین کنگره جهانی PSI تصمیم می گیرد که هیئت اجرایی را برای نشان دادن همبستگی موظف نموده و بدین ترتیب:
در بیانیه های کتبی به رژیم ایران روشن کند که
* باید فورا به نقض حقوق بشر شهروندان پایان دهد.
* باید از حقوق کارگران، به ویژه آزادی انجمن و حق مذاکره جمعی محافظت کند.
* به دلیل عضویت در سازمان جهانی کار و سازمان ملل متحد موظف به انجام این کار است
در بیانیه های کتبی به هیئت مدیره سازمان جهانی کار روشن کند که
* این سازمان باید اعزام یک تیم تحقیقاتی به ایران و بررسی وضعیت از نقطه نظر احترام و حمایت از حقوق بشر و کارگران را در نظر بگیرد.
*این سازمان با رژیم ایران بر سر مسیر پیشرفتِ مواردی که در بالا ذکر شد و در یک بازه‌ی زمانی معین به توافق میرسد.
* این سازمان عضویت ایران را در صورتی که پس از انقضای توافق و بازه‌ی زمانی آن، هیچ بهبودی ایجاد نشده باشد، دوباره بررسی می‌کند.
*این سازمان تضمین می‌کند که نمایندگان کارگران ایران در جلسات سازمان جهانی کار باید کسانی باشند که بتوانند آزادانه و مستقل صحبت و مذاکره کنند.
*این سازمان با اتحادیه آزاد کارگران ایران مشورت میکند تا مشخص گردد که این امر در آینده نزدیک واقعاً اتفاق می‌افتد و خواهد افتاد.
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*مرگ و مصدومیت 6 کارگرکشاورزی قوچان براثرتصادف خودروی حاملشان
صبح روز جمعه 28 مهر،براثرتصادف یک خودروبا یک تریلی در محور جاده‌ای قوچان به درگز (نرسیده به پل فرخان) 5 کارگرکشاورزی شهر مزرج از توابع قوچان (4 زن و یک مرد) در دم جان خودراازدست دادند ویک کارگر زن هم مصدوم وبه بیمارستان منتقل شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید