اخباروگزارش های کارگری 27-28-29 -30 آذرماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی (شهرتبریز) اردبیل(شهر اردبیل) أصفهان (شهراصفهان) خراسان شمال(شهر بجنورد) خوزستان(شهر اهواز) چهارمحال بختیاری(شهر شهرکرد) زنجان(شهر زنجان) فارس(شهرشیراز) کردستان(شهرهای بیجار،سقز، سنندج ومریوان) کرمانشاه(شهرکرمانشاه) گیلان(شهررشت) لرستان(شهر خرم آباد) مرکزی(شهراراک) هرمزگان (شهربندر عباس)
همدان(شهرهمدان)

و استان تهران مقابل دفتر ملک جعفریان مدیر منطقه تهران- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان واهواز
- دستاورد برنامه هفتم برای بازنشستگان
- یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات‌قاره درجزیره سیری
- اعتصاب کارگران پتروشیمی ایلام دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق
- ادامه محرومیت عزیز قاسم زاده  از مرخصی درمانی 
- رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد به دلیل بالا رفتن بیش از حد فشار خون بصورت اورژانسی از زندان به بیمارستان طالقانی منتقل گردید.
- افزایش کارگران قربانی حوادث کار در استان کرمانشاه طی 8 ماهه امسال نسبت به همین دوره در سال گذشته
- جان باختن یک کودک کار دراصفهان بر اثر گیر کردن بین دستگاه خردکن مواد پلاستیکی
- جان باختن یک کارگر زن در گناوه براثر گیر کردن بین دستگاه بالابر و دیوار وسقف
- جان باختن یک کارگر در کرمانشاه براثرسقوط بالابر
- جان باختن 2 کارگردرتهران براثر گازگرفتگی
- بازهم تصادف سرویس رفت و آمد واینبار3 تن از کارکنان آموزش و پرورش خوزستان
*******
*دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
اردبیل(شهر اردبیل)
أصفهان (شهراصفهان)
خراسان شمال(شهر بجنورد)
خوزستان(شهر اهواز)
چهارمحال بختیاری(شهر شهرکرد)
زنجان(شهر زنجان)
فارس(شهرشیراز)
کردستان(شهرهای بیجار،سقز، سنندج ومریوان)
کرمانشاه(شهرکرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهر خرم آباد)
مرکزی(شهراراک)
هرمزگان (شهربندر عباس)
همدان(شهرهمدان)
واستان تهران مقابل دفتر ملک جعفریان مدیر منطقه تهران
شعارها :
«بازنشسته بیداره ازوعده ها بیزاره»
«بازنشسته می میرد ذلت نمی پذیرد»
«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»
«قانون فصل و الخطاب است مجلس جقدر تو خواب است»
«عدالتی ندیدیم به مجلس رای نمی دیم»
«عدالتی ندیدیم فقط دروغ شنیدیم»
«وزیر بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم»
«تا حق خود نگیریم عقب نمی نشینیم»
«تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم»
«تا حق خود نگیریم دوشنبه ها می آئیم»
«اگرسنگم ببارد دوشنبه ها می آئیم»
«نوبت ما که میشه خزانه خالی میشه»
«مناسبت های ما جاری بایدگردد»
«جیره نقدی بروزباید گردد»
«یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه»
«سهامدار عمده حق ماهارو خورده»
«سلطانی دروغگوحاصل وعده هات کو» 
«سلطانی حیاکن مخابراتو رهاکن»
«مخابرات ایران قانون نمی پذیرد»
«مخابرات حیا کن به وعده هات عمل کن»
«سهامدار حیا کن شرکت واگذارکن»
«14 سال خیانت مخابرات خجالت»
« شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد»
« شرکت پر درآمد درآمدت کجا رفت»
«هزینه های درمان پرداخت باید گردد»
«بیمه بی فرانشیز حق مسلم ماست»
«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»
«نه سازش نه تسلیم اجرای آئین نامه»
«معیشت خواروبار بروز باید گردد»
«حقوق بازنشسته تا کی میخواد حل بشه»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
«سفره بازنشسته خالی تر از گذشته»
تصاویر :
اردبیل:
 
بجنورد:
 
خرم آباد:
 
سقز:
 
*تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان واهواز
شبکه های اجتماعی با انتشارفیلم کوتاه و چندتصویراز تجمع اعتراضی روزدوشنبه 27 آذر کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان واهوازخبردادند.
 
*دستاورد برنامه هفتم برای بازنشستگان
اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)
لايحه بودجه سال 1403 از طرف مجلس رد شد و گفته میشود يكي از علل رد اين لايحه مكلف كردن دولت به تامين منابع مالي لازم براي اجراي متناسب سازي حقوق بازنشستگان بوده است.   
اگر در این مبحث از تلخی تصویب افزایش سن بازنشستگی توسط همین نمایندگان مجلس بگذریم، آنچه به بازنشستگان امید داده میشود، تصویب چه قوانینی میباشند؟ آیا این قوانین در بهترین حالت، تاثیر مثبتی بر زندگی بازنشستگان میگذارند؟ برای جواب دادن به این سوال باید مروری کنیم به قوانین موجود!
یکی از قوانینی که امروزه بازنشستگان مدام از آن سخن میگویند ماده 96 و 111 تامین اجتماعی میباشد(بازنشستگان کشوری نیز مشابه همین قانون را دارند). آنها سالهاست که خواهان اجرای این قوانینی هستند که در گذشته توسط نهادهای قانون گذار تصویب شده اند. این قوانین مستقیما با زندگی اقتصادی بازنشستگان در ارتباط هستند. در این قوانین گفته میشود که معیشت بازنشستگان باید تامین شود و حقوقها هر ساله باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابند. اگر حقوقها متناسب با نرخ تورم افزایش نیابند، بازنشستگان قدرت خرید خود را نسبت به سال گذشته از دست میدهند و هر روز بیشتر از روز گذشته به زیر خط فقر فرو میروند! و یک متناسب سازی لاینحل و استرس زا همچون یک سایه که هر سال طولش بزرگتر میشود بدنبال بازنشستگان حرکت میکند! کدام بازنشسته و کدام نماینده مجلسِ مدعی طرفدار بازنشستگان این واقعیت را نمیداند؟! اما این قوانین آیا اجرا میشوند؟ سال گذشته نرخ تورم توسط اقتصاددانان حکومتی حدود 170 درصد اعلام شد ولی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نرخ تورم را حدود 47 درصد اعلام کردند!! دولت حتی حقوقها را با همین درصدی که نهادهای خودش اعلام کردند هم افزایش نداد! افزایش سلیقه ای حقوق ها و نه افزایش طبق قانون، سالهاست انجام میشود و مجلس نیز به این عمل غیر قانونی دولت هیچ عکس العملی نشان نمیدهد.  
یکی دیگر از قوانینی که حکومت از اجرا شدن آن امتناع میکند درمان رایگان است، بازنشستگان خواهان اجرای قانون الزام سازمان تامین اجتماعی هست، اما این قانون نه تنها اجرا نمیشود بلکه بیمه های تکمیلی را به بازنشستگان تحمیل کرده اند. 
همچنین به قانون دیگری که اجازه اجرا شدن آن داده نمیشود باید به اصل 27 قانون اساسی اشاره کرد. طبق این اصل "تشکیل اجتماعات و راه پیمایی ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است"، اما هر زمان بازنشستگان تصمیم به تجمع گرفته اند از طرف نیروهای امنیتی تهدید گردیده اند و گاه بازداشت و یا زندانی شده اند. 
حکومت در مقاطعی برای فرونشاندن اعتراضاتِ لایه های مختلف جامعه، یک سری قوانین این چنینی را وضع نموده است (بخشی از این قوانین در سالهای اول انقلاب در تبعیت از شور انقلابی وضع شده اند)، اما این قوانین یا هیچگاه اجرا نشده اند و یا بصورت دست و پا شکسته اجرا شده اند! بنابراین پشتوانه اجرایی این چنین قوانینی نه مجلس که گفته میشود باید پیگیر اجرای آنها باشد، بلکه حضور خود بازنشستگان در کف خیابان است. 
مصوبات مجلس هنگامی برای بازنشستگان دستاورد مثبتی خواهد داشت که بازنشستگان در کف خیابان حضور داشته باشند چرا که هم نمایندگان مجلس را مجبور میکنند قوانینی به نفع آنها وضع نمایند و هم دولت را مجبور میکنند که این قوانین را اجرا نماید و عدم حضور آنها در کف خیابان باعث میگردد مجلس و دولت دست در دست یکدیگر، عملکردی یکسان و مخالف منافع آنها داشته باشند(نمونه بارز آن، همان تصویب افزایش سن بازنشستگی است).
۲۷ آذر ۱۴۰۲
*یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات‌قاره درجزیره سیری
 
*اعتصاب کارگران پتروشیمی ایلام دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق
 روزدوشنبه 27 آذر،کارگران پتروشیمی ایلام(شرکت پیمانکاری مهندسی و صنعتی استیم)برای اعتراض از عدم پرداخت حقوقشان از شهریورماه تاکنون دست از کارکشیدند.
*ادامه محرومیت عزیز قاسم زاده  از مرخصی درمانی 
اين چنين زير و زبر عالم نمى ماند مدام
مى نشاند چرخ،هركس رابه جاى خويشتن
 وظیفه سازمان زندان در قبال زندانیان بیمار اغلب شامل ارائه مراقبت های پزشکی، تشخیص و درمان بیماری‌ها، و حفظ حقوق اساسی زندانیان می‌شود. همچنین، ایمنی و سلامت زندانیان نیز از جمله اولویت‌های این سازمان است.
با این وصف در حالی قاسم زاده عضو هیات مدیره تشکل صنفی معلمان گیلان   از مرخصی محروم شده است که نیاز فوری به ادامه درمان  دارد  .
شورای هماهنگی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی این فعال صنفی معلمان ، از مقامات قضایی گیلان و سازمان زندان‌های این استان می‌خواهد برای مرخصی فوری این فعال صنفی خوشنام و توانمند   تدابیر لازم را بیندیشند .
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد به دلیل بالا رفتن بیش از حد فشار خون بصورت اورژانسی از زندان به بیمارستان طالقانی منتقل گردید.
حدود ساعت ۱۲ شب ۲۵ آذر رضا شهابی دچار فشار خون بسیار بالا گردید که بعد از معاینه پزشک زندان به ایشان آمپول تزریق شد اما فشار خون ایشان به طور کامل کنترل نگردید و مجددا در ساعت ۳ شب به دلیل فشار خون بسیار بالا و سردرد شدید به بهداری زندان منتقل شد و پس از معاینه پزشک زندان اینبار به بیمارستان طالقانی منتقل شد.
فشار خون رضا شهابی در بیمارستان تا مرز ۲۰ رسیده بود که اگر بموقع به بیمارستان نمیرسید قطعا این کارگر زندانی با خطرات جانی روبرو میشد. خوشبختانه طبق اخبار موجود بعد از رسیدگی های کادر درمان بیمارستان طالقانی وضعیت جسمانی ایشان بهتر شده است، و حدود ظهر ۲۶ آذر به زندان اوین بازگردانده شد.
به دلیل تعلل چند ساعته در اعزام به بیمارستان ممکن بود صدمات جبران ناپذیری برای رضا شهابی بوجود آید. سندیکا عدم حساسیت مسئولان زندان و پزشکان زندان نسبت به حفظ جان زندانیان را قویا محکوم می‌کند.
رضا شهابی مدت ۲۰ماه است که محکومیت ۵سال زندان ناعادلانه خود را میگذراند. رضا شهابی که پیش از این بارها بازداشت و سالهای طولانی در حبس بوده است، بدلیل ضرب و شتمهای شدید در دروره های گذشته دچار مشکلات عدیده جسمانی میباشد‌ و‌ مجددا نیاز مبرم به عمل جراحی دارد. 
داود رضوی و حسن سعیدی دو عضو دیگر سندیکا نیز در حال سپری کردن محکومیت ۵ساله خود به دلیل فعالیت های سندیکایی و‌ دفاع از حقوق کارگران می باشند. هر سه عضو زندانی سندیکا در گذشته بارها بازداشت و حبس شده اند و همانطور که در اطلاعیه های پیشین سندیکا تاکید شده است، این کارگران زندانی با توجه به اذیت و آزارهایی که طی سالیان‌متمادی متحمل شده اند و همچنین بازجوییهای طولانی و انفرادی، از شرایط جسمانی نامساعدی برخوردارند و ‌مرخصی پزشکی برایشان لازم و ضروری است. علاوه بر این همانطور که بارها تاکید کرده ایم، رضا شهابی و داود رضوی به دلیل بیماری های متعدد، مزمن و ‌ناتوان‌کننده شرایط تحمل کیفر را ندارند و میبایستی با حکم عدم تحمل حبس در اسرع وقت آزاد گردند‌که بتوانند با کمک خانواده معالجات خود را در خارج از زندان انجام دهند. ادامه شرایط کنونی تنها به وخیم تر شدن حال آنها منجر خواهد شد و مسئولیت هرگونه عواقبی بطور کمال بر عهده مسئولان زندان اوین، قوه قضاییه و‌ دیگر مقامات‌جمهوری اسلامی خواهد بود.
کارگر زندانی آزاد باید گردد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۷ آذر ۱۴۰۲
*افزایش کارگران قربانی حوادث کار در استان کرمانشاه طی 8 ماهه امسال نسبت به همین دوره در سال گذشته
مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه، گفت: مصدومان ناشی از حوادث کار در هشت ماهه امسال در استان کرمانشاه به 470 نفر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
وی افزود: در هشت ماهه امسال، 27 نفر که همگی مرد هستند، بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده و در مراکز پزشکی قانونی استان کرمانشاه مورد معاینه قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که آمار متوفیان 20 نفر شامل 19 مرد و یک زن  بوده، افزایش یافته است.
وی گفت: همچنین در هشت ماهه سال جاری آمار مصدومین ناشی از حوادث کار با 470 مورد شامل هشت زن و 462 مرد نسبت مدت مشابه سال گذشته که 465 مورد شامل هفت زن و 458 مرد بوده، افزایش داشته است.
*جان باختن یک کودک کار دراصفهان بر اثر گیر کردن بین دستگاه خردکن مواد پلاستیکی
یک کودک کار 15 ساله حین کار در یک کارگاه صنعتی واقع در منطقه حبیب آباد اصفهان بر اثر گیر کردن بین دستگاه خردکن مواد پلاستیکی در دم جان خودرا ازدست داد.
*جان باختن یک کارگر زن در گناوه براثر گیر کردن بین دستگاه بالابر و دیوار وسقف
یک کارگر زن 33 ساله بنام نجمه عبدالهی حین کار انتقال وسایل به طبقه فوقانی دریک مغازه واقع در شهرستان گناوه براثر گیر کردن بین دستگاه بالابر و دیوار وسقف جان باخت.
*جان باختن یک کارگر در کرمانشاه براثرسقوط بالابر
یک کارگر حین کار انتقال مصالح ساختمانی با بالابر دریک ساختمان درحال ساخت واقع درکرمانشاه براثر پارگی سیم بکسل بالابروسقوط ازطبقه چهارم جان خود را از دست داد.
*جان باختن 2 کارگردرتهران براثر گازگرفتگی
2 کارگرنگهبان 25 و 50 ساله یک گاراژواقع درشهرک ولیعصرتهران براثرگازگرفتگی بدلیل استفاده از یک دستگاه گاز پیک‌نیکی روشن، یک دستگاه هیتر برقی و سطلی مملو از ذغال برای گرمایش در اتاقک 8 متری محل زندگیشان جان باختند.
*بازهم تصادف سرویس رفت و آمد واینبار3 تن از کارکنان آموزش و پرورش خوزستان
صبح روزدوشنبه 27 آذر،براثر تصادف مینی بوس حامل کارکنان آموزش و پرورش خوزستان در کیلومتر 10 جاده اهواز- آبادان 3 فرهنگی زن 39 ، 43 و 44 مصدوم وبه بیمارستان منتقل شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 28 آذرماه 1402
- سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های
فارس(شهرشیراز)
قزوین(شهرقزوین)،
کردستان(شهرسنندج)،
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)،
همدان(شهرهمدان)
و
اهواز ادامه تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی استان خوزستان مقابل استانداری 
- ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات‌قاره درسکوی بهرگانسر
- اعتصاب و تجمع دانشجویان دانشکده ریاضی دانشگاه بهشتی دراعتراض به تحمیل محرومیتهای رفاهی
- دل نوشته همسر شریفه محمدی فعال کارگری زندانی
- احضار غلامرضا اصغری به دادگاه انقلاب 
- مرخصی عزیز قاسم زاده معلم زندانی
- مرگ و مصدومیت 3 کارگردرتهران براثر سقوط سبد حمل مصالح از تاورکرین
- جان باختن یک کارگر دامداری  مشهد در حادثه آتش سوزی
*******
*سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های
فارس(شهرشیراز)
قزوین(شهرقزوین)،
کردستان(شهرسنندج)،
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)،
همدان(شهرهمدان)
و
اهواز ادامه تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی استان خوزستان مقابل استانداری 
شعارها:
«فقط کف خیابان بدست میاد حقمون»
«اتحاد اتحاد علیه فقر وفساد»
«شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد»
«فریاد فریاد از اینهمه بیداد»
«عدالتی ندیدیم ما دیگه رای نمی دیم»
«مدعی عدالت خجالت خجالت»
«آزادی کرامت انسانی حق مسلم ماست»
«مطبوعات آزاد حق مسلم ماست»
«معلم زندانی آزاد باید گردد»
«کارگر زندانی آزاد باید گردد»
«زیلابی وکیل باشرافت حمایتت می کنیم»
«زیر بارستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم در ره آزادگی ننگ براین بردگی ننگ براین بردگی»
«بازنشسته بپاخیز برای رفع تبعیض»
«بازنشسته بپاخیز برای رفع تبعیض»
« یک اختلاس کم بشه  مشکل ما حل می شه»
«کارجدید دولت غارت جیب ملت»
«دولت خیانت می کند مجلس حمایت می کند»
«قانون همسان سازی اجراباید گردد»
«درمان رایگان حق مسلم ماست»
« گرانی تورم بلای جان مردم»
«کومهار تورم دروغ نگید به مردم»
«حسین حسین شعارشون دروغ و دزدی کارشون»
«دشمن ما همینجاست دروغ میگند آمریکاست»
تصاویر:
قزوین:
 
کرمانشاه:
 
 
همدان:
 
*ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات‌قاره درسکوی بهرگانسر
 
*اعتصاب و تجمع دانشجویان دانشکده ریاضی دانشگاه بهشتی دراعتراض به تحمیل محرومیتهای رفاهی
 
 صبح روز ۲۷ آذرماه، دانشجویان دانشکده ریاضی دانشگاه بهشتی به هنگام ورود به دانشکده‌شان متوجه شدند تمام مبل و صندلی‌های لابی این دانشکده توسط حراست دانشگاه جمع‌آوری شده و محلی برای نشستن دانشجویان در لابی دانشکده وجود ندارد! بعلاوه بوفه علوم(بوفه روبروی این دانشکده) نیز تعطیل شده است!
در ادامه، دانشجویان این دانشکده در اعتراض به جمع‌آوری صندلی‌های لابی دانشکده ریاضی و تعطیلی بوفه علوم(بوفه مقابل این دانشکده)، با تعطیلی کلاس‌های خود، به تحصن و اعتراض شدید و ‌گسترده در محل لابی این دانشکده پرداختند، که نیروهای حراست به جهت مقابله با تحصن و اعتراض صنفی دانشجویان وارد دانشکده شدند و به نحو زننده و خشنی با دانشجویان متحصن، خاصه دختران، برخورد نمودند و آنان را پراکنده ساختند.
 
شایان ذکر و یادآوری است که بوفه دانشکده حقوق نیز حدود یک‌سال پیش در عین نیاز مبرم دانشجویان، با تصمیم یک‌طرفه دانشگاه و مخالفت شدید دانشجویان، برای همیشه تعطیل شد!
منبع : کانال صنف مستقل دانشجویان بهشتی
*دل نوشته همسر شریفه محمدی فعال کارگری زندانی
در جایی خوانده بودم که از یک زندانی  پرسیدند، چیزی لازم داری برایت بیاوریم، در جواب گفته بود؛ برایم نامه بنویسید!! 
عزیز دلم شریفه جان می دانم که ممنوع الملاقات هستی و حتی اجازه تلفن هم نداری، با این وصف من برایت می نویسم و امیدوارم که این نامه به دستت برسد و خوشحالت کند.
عزیزم، امروز پانزده روز از بازداشت تو  می گذرد، آیدین و من هر لحظه چشم انتظار دیدن روی ماهت و  شنیدن صدایت هستیم. شب اول دستگیری ات از بازداشگاه تماس گرفتند و گفتند که حالت خوب نیست، اورژانس برایت دارو نوشت تا  من بروم و  دارو ها را تهیه کنم. متاسفم عزیزم، آیدین خواب بود و من نتوانستم همان لحظه اقدام کنم ، زمان برد  تا کسی را پیدا کنم که پیش آیدین بماند.
تا امروز که این دلنوشته را برایت می‌نویسم به همه ی مراجع سر زده ام و کسی پاسخ درستی از علت دستگیری ات به من نداده است. به هر  بخشی از دادسرا که مراجعه می کنم، انگار که تو یکی از اختلاسگران چند میلیاردی هستی و باید پاسخ گوی سؤالات  مربوطه باشی و به من می گویند، پرونده ات هنوز در مرحله تحقیقات است.
پرونده ات از روز اول بازداشت در شعبهٔ چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت است.
اما بازپرس رجبی و منشی ایشان حاضر نیستند هیچ  پاسخی در مورد اتهاماتی که به تو نسبت داده آند  بدهند. 
هر روز که  مراجعه میکنم، جوابهای سر بالا میدهند و با بی‌تفاوتی میگویند ده روز دیگر بیا!! 
حتی بازپرس از روبرو شدن با من خودداری می کند. از چند روز پیش دیگر مرا به دادسرا هم راه نمی دهند.
نمی دانم چرا به تو اجازه تلفن نمی دهند تا با آیدین و من صحبت کنی. یقین دارم که هیچ کار خلافی انجام نداده ای، می دانم که انسان مهربان و پر تلاش و زحمتکشی  هستی تا زندگی خوبی برای خود و خانواده  بسازی  . تو هیچ جرمی مرتکب نشده ای جز تلاش برای زندگی بهتر و انسانی. همیشه در خدمت خانواده ات بوده ای، مهربان و خوش برخورد با دیگران هستی، وقت کافی برای دیگران می گذاری و سعی می کنی در غم و شادی اطرافیانت شریک باشی، از همین رو دوستان زیادی داری.
یادم می آید، سال ها پیش چقدر برای جمع آوری سابقه ی بیمه ی پدر از کار افتاده ات تلاش کردی. پیر مرد چهل سال در شهرهای مختلف تحت شرایط سخت، کارگری کرده بود و بیمه اش را کامل رد نکرده بودند. می دانم از آن پس با خودت عهد بسته ای که هر کجا حقی از دوستان و آشنایانت ضایع شود، پیگیری نمایی.
می گفتی، چرا انسان های شریف و زحمتکش باید حقشان پایمال شود و نتوانند ثمره ی سال ها تلاش و کارگری خود را دریافت نمایند. از همین رو ، تلاش می کنی تا آیدین خوب درس بخواند  و زندگی اش را تغییر دهد.
عزیز دلم، این را خوب می دانم که زمستان تمام می شود و رو سیاهی به زغال خواهد ماند.
من و آیدین بیصبرانه منتظر  هستیم تا تو را در آغوش بگیریم .
آیدین و سیروس
*احضار غلامرضا اصغری به دادگاه انقلاب 
شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل طی ابلاغیه‌ای برای غلام رضا اصغری فعال صنفی معلمان و بازنشستگان  آذربایجان و اردبیل در ۲۹ آذرماه اعلام جلسه رسیدگی کرده است .
این فعال بازنشستگان با اتهاماتی چون نشراکاذیب و تبلیغ علیه در جلسه رسیدگی حضور می یابد
پیش از این آقای اصغری در 7 شهریورماه 1402 قبل ازحضور در تجمع اعتراضی بازنشستگان اردبیل در منزلش دستگیر و در دهم شهریور به قید وثیقه 200 میلیونی از زندان  آزاد شده بود.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*مرخصی عزیز قاسم زاده معلم زندانی
به گزارش کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران روزسه شنبه 28 آذر،قاسم زاده سخنگوی کانون صنفی معلمان گیلان که در زندان لاکان رشت زندانی است برای مرخصی درمانی به طور موقت آزاد شد 
این فعال صنفی معلمان و هنرمند خوش صدای جامعه معلمان پیش‌تر توسط هیات تخلفات آموزش و پرورش از کار اخراج شده است   
*مرگ و مصدومیت 3 کارگردرتهران براثر سقوط سبد حمل مصالح از تاورکرین
روزسه شنبه 28 آذر، براثر سقوط سبد حمل مصالح از تاورکرین  به علت  پاره شدن سیم بکسل‌های نگهدارنده در یک کارگاه ساختمانی در بلوار ناصر حجازی تهران یک کارگردردم جان خودرا ازدست داد ودو کارگردیگر مصدوم وبه بیمارستان منتقل شدند.کارگران قربانی این حادثه خونین تبعه افغانستان هستند.
*جان باختن یک کارگر دامداری  مشهد در حادثه آتش سوزی
دوشنبه شب(27 آذر)،کارگر نگهبان یک دامداری واقع در روستای «ابرش» از توابع بخش احمدآباد شهرستان مشهد بر اثرآتش سوزی جان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 29 آذرماه 1402
- ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری
- ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی بابرپایی تجمع مقابل فرمانداری شهرستان شوش با شعارهای«مشکل ما حل نشه تجمع تکرار میشه»،«بجای یه مرد کاری نشسته یک نظامی»و......
- ادامه اعتصاب کارگران کارخانه آب معدنی داماش دراعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق زیرسایه بی خیالی مسئولان شهرستان رودبار واستان گیلان
- دومین تجمع اعتراضی اهالی شهرک جوپارستان کرمان نسبت به نداشتنِ آب آشامیدنی مقابل استانداری
- تجمع اعتراضی اهالی روستاهای اطراف محور ترانزیتی و بین‌المللی رفسنجان نسبت به جاده مرگبار مقابل فرمانداری رفسنجان
- 18 دسامبر روز جهانی مهاجرت فرصتی برای اعاده حق زیست انسانی
- رشت زنده است و همواره منشا تحولات سیاسی و فرهنگی است 
- مرتضی نعمتی در اعتراض به رویکرد دانشگاه ها در ویدیویی که منتشر کرده است  مدرک دکترای خود را پاره کرد 
- مژگان کاووسی، فعال حق زبان مادری به زندان تنکابن منتقل شد
- دیوان عدالت فرجام خواهی اداره کل آ.پ خوزستان مبنی بر حذف رتبه بندی کوکب بداغی را رد کرد 
- محکومیت سارا معصومی به 6 ماه حبس و  سال محرومیت از روزنامه‌نگاری بدلیل توییتی درباره قتل آرمیتا گراوند
- مازیار سیدنژاد از زندان اوین به مرخصی اعزام شد
- سالانه حدود 2 هزار کارگر دچار سوختگی الکتریکی می‌شوند
*******

*ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری
 
*ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی بابرپایی تجمع مقابل فرمانداری شهرستان شوش با شعارهای«مشکل ما حل نشه تجمع تکرار میشه»،«بجای یه مرد کاری نشسته یک نظامی»و......
 
*ادامه اعتصاب کارگران کارخانه آب معدنی داماش دراعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق زیرسایه بی خیالی مسئولان شهرستان رودبار واستان گیلان
روزچهارشنبه 29 آذر، کارگران کارخانه آب معدنی داماش ازادامه اعتصابشان که از روز چهارشنبه 22 آذر دراعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق زیرسایه بی خیالی مسئولان شهرستان رودبار واستان گیلان آغاز کردند،خبردادند.
یکی از کارگران کارخانه آب معدنی داماش در تشریح گسترده‌تر شدن اعتراض خود و همکارانش گفت: بعد از گذشت چند روز اعتراض برای وصول مطالبات مزدی، متاسفانه هیج مسئولی در کارخانه حاضر نمی‌شود و پاسخگوی مطالباتمان نیست.
وی افزود:کارگران دو تا سه ماه از مطالبات مزدی مربوط به مهر، آبان وآذر ماه سال جاری خود را در حالی طلبکارند که کارخانه آب معدنی داماش دارای تولید و بازار فروش خوبی است و روزانه ده‌ها هزار لیتر آب معدنی و آشامیدنی تولید وبه فروش می‌رساند. با این حال برخی مسئولان شهرستانی کمبود منابع مالی ناشی از کاهش تقاضا را دلیل پرداخت نکردن حقوق‌ها عنوان می‌کنند.
وی ادامه داد:وضعیت کارخانه و کارگران آب معدنی داماش برای مسئولان شهرستان رودبار و حتی استان گیلان عادی شده و واکنشی از خود نشان نمی‌دهند با این حال کارگران چاره‌ای جز ادامه اعتراضات صنفی تا رسیدن به حداقل بخشی از مطالبات خود ندارند.
این کارگر معترض اضافه کرد:طی چند روز گذشته چند بار با برخی از مسئولان شهرستان رودبار از جمله بخشداری منطقه عمارلو و اداره کار شهرستان تماس گرفتیم و آنها را در جریان مشکلات پیش آمده قرار دادیم اما کاری از پیش نبرده‌ و اقدامی برای پیگیری مطالباتمان انجام نداده‌اند.
یادآوری:چهارمین روز اعتصاب کارگران کارخانه آب معدنی داماش دراعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق
از روز چهارشنبه 22 آذر، کارگران کارخانه آب معدنی داماش برای اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق در اعتصاب هستند.
روز شنبه 25 آذر، یکی از کارگران معترض آب معدنی داماش با اشاره به پرداخت نشدن حقوق 40 کارگر این کارخانه طی دو تاسه ماه گذشته به خبرنگاررسانه ای گفت: در این دوره از اعتراضات که از روز چهارشنبه 22 آذرآغاز شد، کارگران دست از کار کشیده و خواستار پرداخت مطالباتشان شدند.
وی افزود: باتوجه به شرایط پیش آمده، همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌بریم و مشخص نیست در نهایت چگونه باید به حقوق قانونی‌مان دست پیدا کنیم.
وی ادامه داد:کارخانه آب معدنی داماش دارای تولید و بازار فروش خوبی است و روزانه دها هزار لیتر آب معدنی و آشامیدنی تولید می‌کند با این حال کارفرمای کارخانه، حقوق کارگران را با تاخیر پرداخت می‌کند.
وی افزود: مشکلات کارگران این کارخانه با عدم پرداخت حقوق افزون‌تر شده چراکه اکثر ما متاهل و دارای زن و فرزند هستیم.
وی گفت: گرانی‌های روزافزون کالاهای مصرفی، افزایش اجاره بها، عقب افتادگی اقساط بانکی و… کارگران را تحت فشار قرار داده بطوری که چند ماهی است حقوقی دریافت نکرده‌ایم.
وی درخاتمه گفت:کارفرما گفته است توان پرداخت مطالبات حقوقی کارگران (که تا پایان ماه جاری به  3 ماه می‌رسد) را ندارد و کارگران باید منتظر بمانند.
*دومین تجمع اعتراضی اهالی شهرک جوپارستان کرمان نسبت به نداشتنِ آب آشامیدنی مقابل استانداری
روز چهارشنبه 29 آذربرای دومین بار، اهالی شهرک جوپارستان کرمان برای اعتراض به نداشتنِ آب آشامیدنی مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.
 
درهمین رابطه:تجمع اعتراضی اهالی شهرک جوپارستان کرمان نسبت به نداشتنِ آب آشامیدنی مقابل استانداری
روز چهارشنبه 22 آذر،اهالی شهرک جوپارستان کرمان برای اعتراض به نداشتنِ آب آشامیدنی مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.
تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: در سال 1372با مجوز استاندار وقت شهرداری جوپار تعداد 2800 قطعه زمین با کاربری مسکونی به کارمندان و کارگران و فرهنگیان و افراد بومی و غیربومی متقاضی با اخذ بها واگذار کرد. 
آنها افزودند: در طول این 30 سال بیش از 800 نفر پروانه ساختمانی گرفتند و ساخت و ساز انجام دادند. از این بین، 340 نفر پایان کار گرفته‌اند و با خرید آب تانکری غیربهداشتی با قیمت گزاف (هر تانکر نزدیک به 1 میلیون تومان) از روستاهای مجاور، زندگی را شروع کردند. این افراد بعد از مدتی به دلیل تحمل سختی و بیماری به دلیل نبود آب شرب مجبور به ترک خانه‌های خود از این شهرک شدند. 
آن‌ها از مراجعاتِ مکرر خود به آب منطقه‌ای و ابفا و استانداری خبر دادند و گفتند: مکاتبات و مراجعاتِ بسیاری داشتیم اما مشکل هنوز هم حل نشده است. آب منطقه‌ای استان، آبفا استان و شهرداری جوپار هرکدام دیگری را مسئول رفع مشکل آب می‌دانند. 
آنها با بیان اینکه امروز سومین تجمع در اعتراض به وضعیتِ شهرک و نبودِ آب لوله‌کشی برگزار شد اضافه کردند: تاکنون استاندار هیچ حمایتی انجام نداده و حاضر به درخواست راهکار هم از آبفا و آب منطقه‌ای نیست. 
آنها گفتند: در همین شهر جوپار، چندین شهرک در سالهای اخیر ساخته شده که به آنها آب داده شده است. در این مدت هیچ مسئولی از شهرک دیدن نکرده است، نه جدول‌گذاری و نه حتی آسفالت‌ریزی شده است. شهرک ما نه پارک دارد و نه فضای سبز و مشخص نیست شهرداری پول پروانه ساخت را کجا خرج می‌کند. 
آنها ادامه دادند: اوایل واگذاریِ زمین، یک چاه حفر کردند و آب استحصال گردید که توسط مراجع قضایی به علت رعایت حریم قنوات همجوار پلمپ شد. همزمان مخزن 5000 مترمکعبی بتونی و خطوط شبکه آبرسانی داخل معابر اصلی و ساختمان کلر زنی و ساختمان نگهبانی و ساختمان موتور پمپ احداث و 8کیلومتر شبکه برق فشار قوی برای ایستگاه پمپ پاز و و تاسیسات نیز احداث گردید که همه اینها مال بیت المال در حال از بین رفتن است.
*تجمع اعتراضی اهالی روستاهای اطراف محور ترانزیتی و بین‌المللی رفسنجان نسبت به جاده مرگبار مقابل فرمانداری رفسنجان
روز چهارشنبه 29 آذر، اهالی روستاهای اطراف محور ترانزیتی و بین‌المللی رفسنجان برای اعتراض نسبت به جاده مرگبار مقابل فرمانداری رفسنجان تجمع کردند.
 
به گزارش یک منبع خبری محلی،محور رفسنجان به زرند محور ترانزیتی و بین‌المللی است که یکی از حادثه‌خیزترین محورهای شهرستان رفسنجان به شمار می‌آید، از ابتدای امسال تا کنون به گفته فرماندار 8 نفر نیروی جوان و کارآمد در این جاده بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند.
*18 دسامبر روز جهانی مهاجرت فرصتی برای اعاده حق زیست انسانی
مهاجرت از مقولات بسیار کهن بشریت بر روی کره زمین است و از سویی میتوان مهاجرت را کلید پیدایش انسان به معنای نوین و آغاز تمدن بر روی زمین نامید. اما رفته رفته با پیدایش طبقات در تاریخ، بخش عمده مهاجرت‌ها محصول گریز از شرایط سخت همزیستی  و تهدیدات  متعدد از سوی  حاکمان وهمنوعان و جستجوی شرایط زیستی امن برای خود و خانواده بوده است. شاید یکی از دلایلی که اعلامیه جهانی حقوق بشر بر روی حقوق برابر سکنه یک منطقه (ماده 7) و حق جابجایی و مهاجرت آزادانه به هر کشور و حق بازگشت به کشور زادگاهش (ماده 13) و حق پناهندگی برای گریز از فشار و شرایط  سخت و شکنجه بار (ماده 14) تأکید گذارده است. این پایه‌ای ترین حق حیات هر انسانی است که هچون اجداد بدوی‌مان؛ محل زیست خود را انتخاب کند.
آخرین  برآورد آمار جهانی کنونی مهاجرت حاکی از آن است که در سال 2020 حدود 281 میلیون مهاجر بین المللی در جهان وجود داشته است که معادل 3.6 درصد از جمعیت جهان است یا بعبارتی از هر 30 نفر یک نفر از ساکنین زمین در سرزمینی غیر از زادگاهش زیست می کند(سازمان بین المللی مهاجرت – (( the International Organization for Migration (IOM.
آخرین آمار مهاجرین آسیایی و آفریقای شمالی به اروپای شرقی و مرکزی، رقمی نزدیک به 100 میلیون نفر برآورد شده است.
مهاجرت عمدتا" در جستجو و به جهت فراهم آوردن شرایط ایمن و آسان‌تر برای زیستن صورت میگیرد. اما آنچنانکه میدانیم، همواره اینچنین نخواهد شد. آنچه که عموما در انتظار اکثریت پناهجویان قرار دارد، موانع و مشکلات حقوقی و قوانین دیپلماتیک در مسیر رسیدن به کشور مقصد و همچنین در خود کشورهای میزبان که بزرگترین مشکل و بیشترین دغدغه مهاجران است. اگرچه این موارد در مناطق مختلف متفاوت است اما رسیدن به شرایط قابل قبول برای پذیرش مستلزم صرف زمان و هزینه های هنگفتی است که گاه به قیمت دارائی همه خانواده و اطرافیان پناهجو تمام می شود.
در ادامه نه تنها حق برابر با دیگر شهروندان به وی اعطاء نمی شود بلکه در همان ابتدا با انگ و نشان غریبه با او برخورد می ششود و این آغاز بی حقوقی های دیگر است. نابرابری در تخصیص و تأمین معیشت و محرومیت از دریافت بسیاری از خدمات و موهبات زندگی انسانی. نیروی کار ارزانی که اگر از گزند فاشیسم و ریسیسم فرهنگی و اقتصادی در امان بماند؛ شهروند درجه دومی است که آرزوی برابری و مساوات را همواره در رویاهایش جستجو می کند.
ناهمگونی و تصادمات فرهنگی از معضلاتی است که مهاجران و پناهجویان با آن مواجه هستند. این بخش از مشکلات تقریبا هیچ گاه مرتفع نمی شود؛ مادام که سیستم حاکم از این تفاوت بنفع ایجاد فاصله  طبقاتی از آن سود می برد. نمونه آن در کشورهایی مثل ایران بسیار عریان تر و مشمئز کننده تر است. با وجود قدمت حضور بخش عمده مهاجران افغانستانی در ایران و ایفای نقش و اثرگذاری در پیشرفت و توسعه اقتصادی و زیرساخت های کشور؛ کماکان به نام غریبه و مهاجر خوانده می شوند و هر از گاهی موجی شرم آور در جامعه براه انداخته و شرایط زیستی و روحی این عزیزان را مخدوش و نا امن می سازند. 
جمله و طرح "بازگشت به زادگاه مهاجران" آنچنان بی خردانه و غیر انسانی است که نادیده انگاشتن عوامل تخریب محیط زیست این بخش از جامعه انسانی. فراموش کردن و نادیده انگاشتن دلایل و علل مهاجرت اکثریت قریب به اتفاق آدم‌ها تنها محصول منافع طلبی شرم‌ آور عده قلیلی سودجوی مفتخور است. این حکم 99 درصدی‌های جهان متمدن  است که دولت ها و حکام چاره ای جز این حکم  انسانی ندارند؛ مادام که قادر به تأمین شرایط زیست مناسب و مطلوب انسان امروزی، برای مهاجران سراسر دنیا در زادگاه و مبدأ شان ندارند، می بایست به تأمین شرایط زیست انسانی در کشورهای پیشرفته تلاش و همت  بورزند.
در این میان البته؛ حقوق و منافع کودکان، و تأمین شرایط زیست مناسب، فارغ از هر ملاحظه و سیاست و اما و اگری، همین امروز می بایست میسر گردد.
حقوق انسان ها جهانشمول، برابر و تبعیض  و تفکیک ناپذیر است. پایان تبعیض و بی حقوقی تمامی انسان‌ها، همین امروز ممکن است.
نه به تبعیض و نابرابری
زنده باد برابری نژاد انسانی
جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان
18 دسامبر 2023 بابر با 27 آذر 1402
*رشت زنده است و همواره منشا تحولات سیاسی و فرهنگی است 
رشت به عنوان یک نقطه مهم و قابل اتکا در تاریخ جنبش زنان آزادیخواه ایران مطرح است و نقش مهمی در توسعه و تقویت حقوق و توانمندی‌های زنان داشته است.
رشت در انقلاب ژینا سرآمد بود 
رشت در جنبش معلمان پویا و سرزنده است 
در قاب تصویر  اراده فعالین رشت برای مقابله با کالایی کردن آموزش  و کوتاه کردن ساختار فضای ایدئولوژیک بر امر آموزش و نصب پوسترهایی بر خیابان‌های شهر 
 
 
 
 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*مرتضی نعمتی در اعتراض به رویکرد دانشگاه ها در ویدیویی که منتشر کرده است  مدرک دکترای خود را پاره کرد 
این استاد دانشگاه می‌گوید 
دانشگاه از نهادی علمی و مستقل تبدیل به پایگاهی برای سرکوب آزادی، تفتیش عقاید و جولانگاه تمامیت‌خواهان شده است.
اعطای مدرک دکتری افتخاری دانشگاه تهران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های ایران به «بشارالاسد» تیر خلاصی است بر اعتبار و جایگاه دانشگاه!
دانشگاهی که دکترای افتخاریش را به «شیخ زکزاکی» و بشارالاسد می‌دهد، مداحانی نظیر «سعید حدادیان» هم در آن تدریس خواهند کرد!
مدرکی را که امروز پاره کردم، محصول رنجی است که سال‌ها بر دوش کشیده‌ام. درس خواندن برای من در روستایی «دور» چندان کار آسانی نبود. پاره‌کردن این مدرک، اِنکار آن همه سال تلاش و رنج نیست، سندی‌ است بر بی‌اعتباری دم و دستگاهی که همه مفاهیم را از معنا تهی کرده‌ است
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*مژگان کاووسی، فعال حق زبان مادری به زندان تنکابن منتقل شد
مژگان کاووسی، پژوهشگر، نویسنده کُرد و زندانی سیاسی سابق ظهر دوشنبه ۲۷ آذرماه برای گذراندن دوران محکومیتش، روانه‌ دادسرای کلاردشت شد و سپس مأموران قضائی او را به زندان تنکابن منتقل کردند. 
این فعال حقوق زبان مادری، حقوق زنان و یارسان به ۳۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.
اتهام‌های مژگان کاووسی، «تبلیغ علیه نظام»، «تحریک مردم به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «توهین به رهبری» عنوان شده است.
مژگان کاووسی سال گذشته در جریان اعتراضات جنبش ژینا ۱۰۴ روز در بازداشت بود که ۳۵ روز آن را در انفرادی به‌سر برد. 
کاووسی از باورمندان به آیین یارسان است. ترجمه کتاب «انفال و سرگذشت تیمور، تنها بازمانده از گورهای جمعی زنان و کودکان انفال‌شده» نوشته عارف قربانی، نویسنده عراقی از کارهای اوست.
او همچنین فیلم‌های مستند «هیوا» (درباره زبان کردزبان‌های ساکن کلاردشت)، «گل‌های سرد دلتنگ» (مستندی درباره جاجیم گلدار کردی کلاردشت) و «ئافرەت» درباره‌ زلزله‌ کرمانشاه را کارگردانی کرده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*دیوان عدالت فرجام خواهی اداره کل آ.پ خوزستان مبنی بر حذف رتبه بندی کوکب بداغی را رد کرد 
آموزش و پرورش خوزستان پیش‌تر مزایای رتبه بندی خانم کوکب بداغی را رد کرده بود که با شکایت ایشان به دیوان عدالت، در رای صادره آموزش و پرورش خوزستان مکلف به برقرار مزایای رتبه‌بندی  برای این فعال صنفی معلمان شد  با این حال اداره کل آموزش و پرورش تقاضای فرجام خواهی کرده بود که بار دیگر رای دیوان به نفع خانم بداغی صادر شد 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*محکومیت سارا معصومی به 6 ماه حبس و  سال محرومیت از روزنامه‌نگاری بدلیل توییتی درباره قتل آرمیتا گراوند
شعبه 26 دادگاه انقلاب اسلامی، سارا معصومی روزنامه‌نگار را به 6 ماه حبس و 2 سال محرومیت از روزنامه‌نگاری محکوم کرد.
بدنبال قتل زنده یاد آرمیتا گراوند و انتشار توییت از سوی چند روزنامه‌نگار، ششم آبان ماه دادستان تهران علیه آنها اعلام جرم کرد.
علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری به خبرنگاررسانه ای گفت:پرونده خانم معصومی برخلاف بسیاری دیگر از روزنامه‌نگاران که با اعلام جرم دادستان پس از جان باختن خانم آرمیتا گراوند کارشان به دادسرا کشیده شد، به دادگاه انقلاب ارجاع شد. تا آنجا که من اطلاع دارم، برای برخی از روزنامه‌نگاران قرار تعلیق تعقیب صادر شد ولی پرونده خانم معصومی به شعبه 26 دادگاه انقلاب رفت.
وی اضافه کرد:جلسه رسیدگی در شعبه 26 دادگاه انقلاب با اتهام «نشر مطالب خلاف واقع» در حالی برگزار شد که مصداق عنوان اتهامی در ابتدا فقط یک توئیت عنوان شده بود. در این توئیت هم البته خبری نشر داده نشده بود که کذب بودن آن به اثبات رسیده باشد اما در حکم صادره، قاضی پرونده به گزارش ضابطان هم استناد کرده در حالی که هیچ گزارشی به ما نشان داده نشده بود. 
وی با درخواست از محسنی اژه‌ای برای ورود به این پرونده، تاکید کرده اگر قرار باشد که یک روزنامه‌نگار به خاطر یک توئیت متحمل چنین حبسی شود اساسا نمی‌توان در کشور از آزادی بیان گفت. به همین دلیل هم خواستار ورود رئیس قوه قضائیه به پرونده و جلوگیری از نقض حقوق روزنامه‌نگاران و موکلم هستم.
*مازیار سیدنژاد از زندان اوین به مرخصی اعزام شد
امروز چهارشنبه بیست و نهم آذرماه، مازیار سیدنژاد، فعال کارگری که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری میکند، به مرخصی اعزام شد.
بنابر گزارش منتشر شده، آقای سیدنژاد با تودیع وثیقه سه میلیارد تومانی به مرخصی سه روزه اعزام شده است.
*سالانه حدود 2 هزار کارگر دچار سوختگی الکتریکی می‌شوند
رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته (ققنوس) با اشاره به اینکه سوختگی‌ الکتریکی اغلب در بین کارگران ساختمانی شایع است گفت: سالانه حدود ۲ هزار کارگر دچار این نوع سوختگی می‌شوند.
وی درباره حوادث کارگری که منجر به سوختگی می‌شوند، به خبرنگاررسانه ای  گفت: کارگران هم می‌سوزند و هم برق‌گرفتگی برای آن‌ها اتفاق می‌افتد و یکی از موضوعات مهم این است که تقریبا سالی 2 هزار کارگر دچار سوختگی الکتریکی می‌شوند، علت این سوختگی‌ها که اغلب در پروژه‌های ساختمانی است به این صورت است که سیم برق از محیط کار‌ی‌شان رد می‌شود و متاسفانه عایق‌سازی و ایمن‌سازی نمی‌شود و حریم‌ها رعایت نمی‌شود و کارگر ممکن است در زمانی که میله داربست را در دست دارد، به این سیم‌های برق گیر کرده و کارگر دچار برق‌گرفتگی شود.
برخی کارگران سوخته «دو دست» یا «دو دست یک پا» را از دست می‌دهند
وی با بیان اینکه اغلب این سوختگی‌ها در بین کارگران ساختمانی شایع است، ادامه داد: این افراد که دچار سوختگی الکترویکی پیدا می‌کنند، بیشتر دچار سوختگی دست و پا می‌شوند. در مطالعه‌ای هم که ما درخصوص این افراد داشته‌ایم 65 درصد آنها حداقل یک عضوشان را از دست داده‌اند و یا دست یا پای‌شان قطع شده است. برخی از این افراد دو دست یا دو دست یک پا را از دست می‌دهند. حتی بیماری هم داشته‌‌ایم که دو دست و دو پای خود را به علت سوختگی الکتریکی از دست داده و قطع شده است.
وی با تاکید براینکه همه این موارد قابل پیشگیری است، تصریح کرد: ما در مجموعه ققنوس برای پیشگیری از این نوع سوختگی‌ها به دستگاه‌ها و سازمان‌هایی مانند وزارت کشور، شهرداری‌ها، نظام مهندسی و … مراجعه کرده‌ایم و اعلام کرده‌ایم که با انجام یک سری اقدامات می‌توان از این نوع سوختگی‌ها پیشگیری کرد.
اغلب کارگران سوخته، جوان هستند
وی با اشاره به مواردی که باعث پیشگیری از سوختگی‌های الکتریکی می‌شود، خاطرنشان کرد: اول اینکه باید کاری کنیم که پروژه حریم را رعایت کند، همچنین اگر به دلیلی نمی‌شود این حریم در پروژه رعایت شود، پس باید عایق‌سازی شود یا خطوط به زیرزمین منتقل شوند تا جلوی سوختگی‌های الکتریکی گرفته شود. اغلب افرادی که به این طریق دچار سوختگی می‌شوند، جوان هستند و اغلب هم دست و پای خود را از دست می‌دهند و تا پایان عمر از کار افتاده می‌شوند و برای اغلب این افراد تا پایان عمر تامین اجتماعی باید حقوق از کارافتادگی پرداخت کند، در حالی که با پیشگیری از این نوع سوختگی‌ها می‌توانیم هم زندگی این افراد را نجات دهیم وهم هزینه‌ها را کاهش دهیم، اما متاسفانه درک درستی از این موضوع وجود ندارد.
وی درباره سوختگی ناشی از برق‌گرفتگی در بین کارگران صنعت برق ادامه داد: اتفاقا برق‌گرفتگی در این قشر کم است، چراکه آنها موارد ایمنی را بیشتر رعایت می‌کنند و لباس‌های خاص استفاده می‌کنند. بنابراین جالب است بدانید که آن‌هایی که با برق کار می‌کنند، کمتر دچار برق‌گرفتگی می‌شوند و بیشتر افرادی دچار برق‌گرفتگی می‌شوند که با برق کار نمی‌کنند و آشنایی کار با برق ندارند و محیط‌شان هم ایمن نیست و همین باعث بروز حوادث ناگوار می‌شود.
وی ادامه داد: متاسفانه ما در ایران سیستم ثبت بیماری سوختگی نداریم. به همین دلیل هر آماری که ارائه می‌شود تقریبی است و آمار دقیقی در این خصوص وجود ندارد و وزارت بهداشت هم آمار دقیقی دراین زمینه ندارد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 30 آذرماه 1402
- اقدام به خودکشی 2 کارگرپتروشیمی چوارایلام پس از اخراج از کار
- کنش های دامنه دار کارگران سی‌.ان‌.جی شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت مطالبات زیرسایه سکوت مصلحتی مسئولان ذیربط
- تجمع اعتراضی داروخانه داران اصفهان نسبت به عدم پرداخت 5 ماهه مطالبات ازطرف سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت مقابل استانداری
- سرگردانی و ابهام در برگزاری انتخابات صنفی در دانشگاه تربیت مدرس
- حکم اخراج از خدمت نیما سهرابی‌نژاد از معلمان شهرستان رزن استان همدان با تایید دیوان عدالت اداری قطعی شد.
- درخواست ده‌ها نهاد بین‌المللی سینمایی برای پایان یافتن «تعقیب قضایی» دو فیلمساز ایرانی
- جان باختن یک کارگردر کرج براثرتصادف
*******
*اقدام به خودکشی 2 کارگرپتروشیمی چوارایلام پس از اخراج از کار
‎جواد نوروزی و مصطفی عباسی دو تن دیگر از کارگران پتروشیمی چوار ایلام در پی اخراج از کار اقدام به خودکشی کردند.
به گزارش کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران،روز پنج شنبه 30 آذر جواد نوروزی و مصطفی عباسی، دو تن از کارگران پتروشیمی چوار ایلام که از کار اخراج شده بودند، در محوطه‌ی این شرکت "از طریق حلق‌آویز کردن" اقدام به خودکشی کرده‌اند.
این کارگران با وضعیت نامساعد جسمانی به بیمارستان منتقل شده‌اند. 
طی یک سال گذشته دست‌کم شش نفر از پرسنل پتروشیمی شهرستان چوار در اعتراض به اخراجشان توسط رحمت اللهی، معاون حراست و گرشاسبی مدیرعامل پتروشیمی دست به خودکشی زده‌اند.
پیشتر 4 کارگر دیگر پتروشیمی چوار ایلام پس از اخراج با اقدام به خودکشی به زندگی خود پایان داده بودند. ‎آرش تبرک در 5 دی 1401، ‎حیدر محسنی در 4 مرداد 1402، محمد منصوری در 16 مرداد 1402 و ‎علی‌محمد کریمی اهل چوار در 17 مرداد1402.
* کنش های دامنه دار کارگران سی‌.ان‌.جی شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت مطالبات زیرسایه سکوت مصلحتی مسئولان ذیربط
روز پنج شنبه 30 آذر، کارگران سی‌.ان‌.جی شهرداری یاسوج از کنش های دامنه دارشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات زیرسایه سکوت مصلحتی مسئولان ذیربط خبردادند.
برپایه گزارش رسانه ای شده آنها اعلام کردند: ما تعدادی از کارگران واحد سی ان جی شهرداری یاسوج اکنون یک سال است که جهت اخذ مطالبات خود از پیمانکار به اداره کار شهرستان بویراحمد مراجعه کردیم و شاکی پیمانکار شدیم.
آنها افزودند: متاسفانه تاکنون هیچ کس در این اداره به داد ما نرسیده است و با توجه به اینکه هیئت تشخیص مبلغ 150 میلیون تومان حکم برای ما زده بود پیمانکار اعتراض کرد و کار به هیئت حل اختلاف کشید که متاسفانه از برج 4 تاکنون رئیس هیئت حل اختلاف حکم ما را صادر نمی‌کند و ما را بلاتکلیف کرده است.
*تجمع اعتراضی داروخانه داران اصفهان نسبت به عدم پرداخت 5 ماهه مطالبات ازطرف سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت مقابل استانداری
روزپنج شنبه 30 آذر،جمعی از داروخانه داران اصفهان برای اعتراض به عدم پرداخت 5 ماهه مطالبات ازطرف سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت مقابل استانداری تجمع کردند.
 
یکی از این تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفت: بعد از طرح دارویار و افزایش حدود ۵ برابری بدهی بیمه ها به داروخانه ها، این مبالغ چنان سنگین شده است که چک های تعداد قابل توجهی از داروخانه ها برگشت خورده است و داروخانه داران قادر به پرداخت حقوق پرسنل خود نبوده اند  و مجبور به فروش خودرو و سرمایه های دیگر اعضای خانواده مثل طلای همسران خود شده اند.
وی تاکید کرد: ضمنا برگشت چک داروخانه ها موجب عدم تامین نقدینگی شرکت های پخش، ساخت و واردات، یعنی قطع زنجیره تامین دارو هم شده است.
او افزود: لازم به ذکر است نقدینگی ای که باید از داروخانه به زنجیره تولید بازگردد می تواند درآینده، بحث تامین دارو را نیز به خطر بیندازد. حجم مطالبات داروخانه های بخش خصوصی به 12.5 همت رسیده است.
*سرگردانی و ابهام در برگزاری انتخابات صنفی در دانشگاه تربیت مدرس
به گزارش دانشجویان تربیت مدرس معاونت دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس زمان ثبت نام داوطلبین شورای صنفی را ۱۴۰۲/۸/۳۰ اعلام کرد. این تاریخ به بنابر اطلاعیه‌های شماره دو و سه معاونت دانشجویی، به دلیل به حد نصاب نرسیدن دواطلبان تا ۲۵ آذر تمدید شد‌،  اما با وجود گذشت تقریبا یک ماه هیچ خبری از فرایند برگزاری انتخابات یا مشخص کردن وضعیت ثبت‌نام کنندگان (رد یا تایید صلاحیت) آن‌ها وجود ندارد.
آخرین انتخابات برگزار شده در تاریخ ۱۳ تیر ۱۴۰۱ بود که با تایید صلاحیت تنها ۱۲ نفر از دانشجویان و عدم مشارکت در رای‌گیری از سوی دانشجویان ( میزان مشارکت ۱/۸۵ درصد دانشجویان)، به دور دوم کشیده و در تاریخ ۲۰ تیر همان سال دوباره رای گیری شد. با این وجود و با اتمام دوره قبلی، پنج ماه است که دانشگاه در وضعیت بی‌شورایی قرار دارد.
مطابق با شیوه‌نامه جدید انتخابات شورای صنفی، التزام به ولایت فقیه اصل اول ثبت‌نام است. 
بر اساس دفترچه انتخابات و بخاطر پراکندگی دانشکده‌ها، ۴ نفر از پردیس مرکزی واقع در تهران، دو نفر از دانشکده کشاورزی واقع در کرج و یک نفر از دانشکده نور واقع در مازندران می‌توانند به شورای صنفی این دانشگاه راه یابند.
این وضعیت در حالی است که نگرانی‌ها از رد صلاحیت گسترده و عدم مشارکت در رای‌گیری امسال نیز پابرجاست.
برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*حکم اخراج از خدمت نیما سهرابی‌نژاد از معلمان شهرستان رزن استان همدان با تایید دیوان عدالت اداری قطعی شد.
شعبه ۲۶ تجدیدنظر دیوان عدالت اداری، رای صادره از هیئت مرکزی گزینش مبنی بر رد صلاحیت سهرابی‌‌نژاد را تایید کرد.
به موجب این حکم از استخدام این دانشجو، علی رغم فارغ‌التحصیلی از دانشگاه فرهنگیان همدان در رشته دبیری علوم اجتماعی، مخالفت شد.
پیش‌تر دادگاه انقلاب همدان نیما سهرابی‌نژاد را به ۳ ماه حبس محکوم کرده بود که پس از تحمل آن از زندان آزاد شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*درخواست ده‌ها نهاد بین‌المللی سینمایی برای پایان یافتن «تعقیب قضایی» دو فیلمساز ایرانی
۳۰ نهاد سینمایی و جشنواره بین‌المللی با انتشار یک نامه‌ی سرگشاده خواستار رفع اتهام و لغو ممنوعیت سفر مریم مقدم و   بهتاش صناعی‌ها؛ دو فیلمساز ایرانی شدند. از جمله امضا کنندگان این نامه می‌توان به جشنواره‌ی فیلم برلین، انجمن قلم آمریکا، جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم تورنتو، جشنواره‌ی فیلم حقوق بشر ناپل، جشنواره‌ی فیلم حقوق بشر ژنو، انجمن نویسندگان در تبعید و ائتلاف بین‌المللی فیلم‌سازان در خطر اشاره کرد.
مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها، زوج سینماگر ایرانی ۱۱ مهرماه سال جاری هنگامی که قصد داشتند برای پیشبرد مراحل فنی فیلم‌شان به نام «کیک محبوب من» به فرانسه بروند، ممنوع‌الخروج شده و دستگاه قضایی حکومت علیه آن‌ها پرونده تشکیل داده است. 
آنها در طول اعتراضات سال ۱۴۰۱ به هشتگی پیوستند که در برابر سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات پس از فاجعه‌ی متروپل در آبادان واکنش نشان داد و همچنین در هشتم خردادماه ۱۴۰۱ از جمله ۱۰۰ سینماگر ایرانی بودند که با انتشار بیانیه‌ای از حاکمیت خواستند که سلاح‌هایش را زمین بگذارد و به سرکوب مردم معترض پایان دهد.
منبع:کانال کانون نویسندگان ایران
*جان باختن یک کارگردر کرج براثرتصادف
روزچهارشنبه 29 آذر،یک کارگر57 ساله حین کاربارگیری باریک کامیونت در منطقه آدران جاده کرج چالوس،بدلیل راه افتادن کامیونت با قرار گرفتن در بین خودرو و دیواردردم جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید