اخباروگزارش های کارگری 24- 25مهرماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- دوشنبه های اعتراضی کارگران شاغل و بازنشسته درسکوت مطلق رسانه ها: 1-  دوشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال وعدم اجرای امل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت با برپایی تجمع در سکوهای ابوذر، بهرگانسرو فروزان شرکت نفت فلات‌قاره و مقابل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری

- دریکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال وعدم اجرای امل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت در شرکت نفت فلات‌قاره سکوی بهرگانسر هم تجمع برپاشد
2- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
آذربایجان غربی(شهر ارومیه)
اردبیل(شهر اردبیل)
أصفهان (شهراصفهان)
ایلام(شهرایلام)
خوزستان (شهرهای اهوازو دزفول)
زنجان(شهر زنجان)
سیستان و بلوچستان(شهرزاهدان)
فارس(شهرشیراز)
کردستان(شهر سنندج)
کرمان(شهرکرمان)
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهر خرم آباد)
مازندران (شهرساری)
مرکزی(شهر اراک)
هرمزگان(شهر بندرعباس)
همدان(شهرهمدان)
واستان تهران مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در خیابان سردار جنگل تهران
3- تجمع اعتراضی بازنشستگان صداوسیما
- تجمع اعتراضی معلمان مالک اراضی حصار سرخ شاندیز نسبت به زمین خواری مقابل دادگستری کل استان خراسان رضوی
- تحریم غذای دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در اعتراض به کیفیت بد غذای سلف سرویس
- صدور حکم حبس و شلاق برای نوید بادامی
- استمرار حذف و اخراج اساتید همراه دانشجویان از دانشگاه‌ها
- بازهم دریافت تعهد اجباری از دانشجویان، این‌بار برای اعمال محرومیت از حقوق صنفی
- بودجه دانشگاه خوارزمی کجا می‌رود؟
- "خانه کارگر" و "جنگ غزه"!
- کانون نویسندگان ایران:
برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب فرانکفورت از برگزاری مراسم اهدای جایزه به نویسنده‌ی فلسطینی خودداری کردند.
*******
*دوشنبه های اعتراضی کارگران شاغل و بازنشسته درسکوت مطلق رسانه ها:
1-  دوشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال وعدم اجرای امل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت با برپایی تجمع 
در سکوهای ابوذر، بهرگانسرو فروزان شرکت نفت فلات‌قاره
و
مقابل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری
تصاویر:
سکوی ابوذر:
 
سکوی بهرگانسر:
 
سکوی فروزان:
 
آغاجاری:
 
*دریکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال وعدم اجرای امل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت در شرکت نفت فلات‌قاره سکوی بهرگانسر هم تجمع برپاشد
 
2- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
آذربایجان غربی(شهر ارومیه)
اردبیل(شهر اردبیل)
أصفهان (شهراصفهان)
ایلام(شهرایلام)
خوزستان (شهرهای اهوازو دزفول)
زنجان(شهر زنجان)
سیستان و بلوچستان(شهرزاهدان)
فارس(شهرشیراز)
کردستان(شهر سنندج)
کرمان(شهرکرمان)
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهر خرم آباد)
مازندران (شهرساری)
مرکزی(شهر اراک)
هرمزگان(شهر بندرعباس)
همدان(شهرهمدان)
واستان تهران مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در خیابان سردار جنگل تهران
شعارها:
«رسانه ها کجایید بداد ما بیایید»
«رسانه داخلی انعکاس انعکاس»
«مدیر بی لیاقت ننگت باد ننگت باد»
«وزیربی لیاقت ننگت باد ننگت باد»
«مخابرات حیا کن حق مارا ادا کن»
«سلطانی حیا کن مخابرات و رها کن»
«مخابرات ایران قانون نمی پذیرد»
«سهامداران عمده قانون نمی پذیرند»
«سهام دار عمده حق ماهارو خورده»
«بازنشسته بپاخیز برای رفع تبعیض»
«تاحق خود نگیریم آرام نمی نشینیم»
«تاحق خود نگیریم هردوشنبه می آئیم»
« شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد»
«حراست حیا کن دزدی رو رها کن»
«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»
«نه سازش نه تسلیم اجرای آئین نامه»
«وعده وعید کافیه ما عمر نوح نداریم»
تصاویر:
اردبیل:
 
اهواز:
 
تهران:
 
خرم آباد:
 
3- تجمع اعتراضی بازنشستگان صداوسیما
کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران:
بنابر خبر منتشر شده امروز دوشنبه ۲۴ مهرماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان صدا و سیمای تهران در مقابل مسجد بلال صداوسیما تجمع کردند.
 
*تجمع اعتراضی معلمان مالک اراضی حصار سرخ شاندیز نسبت به زمین خواری مقابل دادگستری کل استان خراسان رضوی
کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران:
دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۴ پژواک حضور گسترده معلمان مالک اراضی ۲۸ساله‌ی معترض به فساد و زمین‌خواری در اراضی حصار سرخ شاندیز، پلاک ۸۹ اصلی بخش ۶ مشهد، در محل دادگستری کل استان
 
*تحریم غذای دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در اعتراض به کیفیت بد غذای سلف سرویس
روزدوشنبه 24 مهر،دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز در اعتراض به کیفیت بد غذای سلف سرویس ظروف غذای خود را در مقابل سلف رها کردند تا شاید صدای اعتراض آن‌ها به مسئولین دانشگاه برسد.
 
شورای صنفی دانشجویان دانشگاه شیرازبا انتشار این خبر اعلام کرد که بارها کاهش کیفیت غذا در ترم جاری را در جلسات مختلف با مسئولین معاونت دانشجویی مطرح کرده بود. 
*صدور حکم حبس و شلاق برای نوید بادامی
نوید بادامی دانشجوی کارشناسی ارشد زبان‌شناسی دانشگاه بهشتی در دادگاه بدوی به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که  ۷ ماه از حبس او به حالت تعلیق درآمده است.
نوید بادامی در ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در جریان اعتراض به اجرای احکام اعدام متهمان خانه‌ی اصفهان (مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی) در خیابان انقلاب تهران بازداشت شد و تا ۲۴ خرداد که با وثیقه‌ی ۷۰۰ میلیونی به صورت موقت از زندان بیرون آمد در زندان اوین بازداشت بود.
اتهام اولیه‌ی این دانشجوی دانشگاه بهشتی «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی و خارجی» بود که در دادگاه به «اخلال در نظم عمومی» تبدیل و بر اساس همین اتهام برای او حکم یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق صادر شده است.
*استمرار حذف و اخراج اساتید همراه دانشجویان از دانشگاه‌ها
خانم مهشید گوهری استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد با انتشار متن زیر در صفحه اینستاگرام خود از قطع همکاری ناگهانی دانشگاه بدون هیچگونه اطلاع رسانی قبلی خبر داد.
*بازهم دریافت تعهد اجباری از دانشجویان، این‌بار برای اعمال محرومیت از حقوق صنفی
دانشگاه سراسری تبریز در یک تصمیمی باورنکردنی اتاقهای ۴نفره را به ۵نفر از دانشجویان اختصاص داده و دانشجویان را مجبور کرده است در ازای دریافت خوابگاه تعهدی را امضا کنند که بر اساس آن متعهد میشوند بدون داشتن تخت‌خواب اختصاصی و برروی زمین اتاق اسکان پیدا کرده و اعتراضی به این نقض صریح حقوق صنفی خود نکنند.
*بودجه دانشگاه خوارزمی کجا می‌رود؟
استخر بین‌المللی دانشگاه خوارزمی از تابستان امسال بسته است. این مسأله منجر به مشکلات متعددی من جمله عدم برگزاری واحدهای تخصصی دانشجویان تربیت بدنی، عدم برگزاری واحدهای عمومی شنا، بیکاری مربیان استخر، و محرومیت عموم دانشجویان از امکانات ورزشی دانشگاه شده است. 
علت بسته بودن استخر دانشگاه، شکایت پیمانکار از دانشگاه بعلت عدم دریافت حقوق و مزایا اعلام شده است. 
همچنین نزدیک به یک سال است که داروخانه دانشگاه بسته است. این در حالی است که محدودیت ساعت ورود و خروج به خوابگاه با سخت‌گیری دنبال شده و دانشجویان در صورت نیاز قادر نیستند بصورت شبانه برای تهیه دارو اقدام کنند. همچنین در صورت ایجاد مشکلات سلامتی برای دانشجویان در ساعات کاری، امکان دریافت دارو فراهم نیست. 
این در حالی است که دانشگاه خوارزمی با دریافت بودجه 4,212,930,000 تومانی در سال 1401 (و مبلغی مشابه یا بیشتر در سال جاری) موظف به ارائه خدمات درمانی، ورزشی و رفاهی به دانشجویان است. در این بین بنظر می‌رسد بحث بازگشایی داروخانه منتفی شده و رسیدگی به شکایت قضایی پیمانکار استخر هم پس از ماه‌ها هنوز به نتیجه نرسیده است.
منبع 4 خبربالا:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*"خانه کارگر" و "جنگ غزه"!
اسماعیل گرامی(کارگر بازنشسته)
فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری WFTU یکی از چند فدراسیون جهانی کارگری می باشد که تعدادی از تشکلهای کارگری از کشورهای مختلف در آن عضو هستند که قرار است از منافع کارگران و زحمتکشان دفاع نمایند. برای آنکه به ماهیت این اتحادیه پی ببریم کافی است بدانیم "خانه کارگر" این نهاد حکومتی نیز یکی از تشکلهای فعال این گروه می باشد و در هیجدهمین کنگره این فدراسیون، علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) به عنوان "نایب رئیس این فدراسیون" انتخاب گردید!! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
این اتحادیه در رابطه با رویدادهایی که علیه کارگران و زحمتکشان صورت می گیرد، یا سکوت اختیار می کند و یا چنانچه بیانیه ای هم بدهد فرصت طلبانه بسیاری از مسائل را نادیده می گیرد. این تشکل در رابطه با جنگ اخیر غزه بیانیه ای داده است با این مضمون «اتهام آغاز خشونت به طرف فلسطینی "ریاکارانه" است».
خانه کارگر در مقابلِ سرکوبهای مردم کشورِ خودمان که توسط حکومت بارها انجام گرفته، سکوت اختیار کرده است (چرا که خود بخشی از حکومت است) و هیچ گزارشی هم به این اتحادیه ارائه نداده است، حالا این نهاد حکومتی، دلسوز مردم مظلوم فلسطین شده است و بیانیه ای را تایید می کند که فرصت طلبانه تمامی مسائل را مطرح نمی کند و بر عوامل جنگ و خونریزی سر پوش می گذارد. 
در بیانیه به درستی آمده است «علت اصلی این چرخه خشونت، اشغال مستمر و شهرک‌سازی غیرقانونی سرزمین‌های اشغالی فلسطین توسط صهیونیست‌های حاکم بر سرزمین‌های اشغالی است و جنایات مستمر روزانه و محاصره غزه وقوع جنگ را امکان‌پذیر ساخت». اما در ادامه بیانیه می خوانیم «تلاش کسانی که به مرور زمان بر جنایات و کشتار مردم فلسطین چشم پوشی می‌کنند و به حفظ اشغال و استعمار کمک می‌کنند و امروز اسرائیل را قربانی تجاوزات فلسطینی معرفی می‌کنند، دست کم ریاکارانه و غیرواقعی است». در این مسئله شکی نیست که تلاش کسانی که بر جنایات و کشتار مردم فلسطین چشم پوشی می‌کنند و اسرائیل را قربانی تجاوزات فلسطینی معرفی می‌کنند ریاکارانه و غیرواقعی است، اما تلاش کسانی هم که بر جنایات و کشتار "گروه حماس" چشم پوشی می‌کنند ریاکارانه و غیرواقعی می باشد. حکومتِ صهیونیستیِ اسرائیل تلاش می کند آن جنایاتی را که بر سر مردم اسرائیل آمده، بطور غیر مستقیم نتیجه عملکرد "مردم فلسطین" نشان دهد، اما از آنجا که بیانیه نیز حاضر نیست از "گروه حماس" نامی ببرد، عملا همچون اسرائیل "مردم فلسطین" را متجاوز معرفی می کند نه "گروه داعشی حماس" را! حکومتِ جنایتکار اسرائیل با بمب افکن های پیشرفته خود در هر شبانه روز بیش از هزار بمب در سرزمین غزه می ریزد، این بمب ها بر سر چه کسانی فرود می آیند؟ فقط بر سر افراد مسلح حماس و یا تمامی مردان و زنان و کودکان و جوانان غزه؟ این مسئله در رابطه با حماس هم صدق می کند! چه بسیار از افراد نظامی و غیر نظامی، پیر و جوان و کودکِ اسرائیلی که با 2500موشک وصدها راکتِ گروه حماس (نه مردم فلسطین) کشته شدند (در اینجا  اَعمال وحشیانه ی به رگبار بستن و سر بریدن افراد را نباید فراموش کرد).
بیش از 70 سال است که حکومت اسرائیل با حمایت کشورهای امپریالیستی و دیگر متحدانش، یک دیکتاتوری مطلق را بر مردم فلسطین اعمال می نماید. افراد یک جامعه که تحت یک دیکتاتوری مطلق می باشند و در عرصه سیاست فعالیتی ندارند شعور سیاسی آنها رشد نکرده و در حد صفر باقی می ماند. چنانچه روزنه ای در این جوامع پیدا شود، مردم آن جذب ساده ترین(در حقیقت ارتجاعی ترین) خط مش های سیاسی می شوند چرا که با شعور سیاسی پایین توانایی درک اندیشه های پیچیده و رادیکال و حتی لیبرال را ندارند. بنابر این هر چند پیدایش حماس خود نتیجه یک دیکتاتوری صرف حکومت اسرائیل است، اندیشه سیاسی ارتجاعی که به آن تزریق شده است عامل جهت دهی آن می باشد.
کشتار مردم اسرائیل و عدم دور اندیشی و ناتوانی در پیش بینی نتیجه این حمله احمقانه ناشی از ارتجاعی بودن این خط مش سیاسی میباشد(حرکت کور حماس و با خبر نشدن!! نیروی اطلاعاتی حکومت اسرائیل!! با یک شک و تردید بوی اشغال غزه را به مشام می رساند که در صورت چنین اتفاقی نه تنها کشورهای امپریالیستی و خود حماس بلکه حکومت های تحریک کننده آن نیز مسئول می باشند). این حکومت ها هستند که برای منافع خود جنگ را براه می اندازند و در این میان، این کارگران و زحمتکشان هستند که کشته می شوند. اگر جنگ برای حاکمان نعمت است برای ما نکبت است.
بیانیه ی فدراسیون ذکر شده نه تنها بر سر حماس ارتجاعی، بلکه بر سر تمامی نیروهای نیابتی حکومت ایران (حوثی ها، حزب الله، حشدالشعبی،.....) آب تطهیر ریخته است.
23 مهر 1402
*کانون نویسندگان ایران:
برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب فرانکفورت از برگزاری مراسم اهدای جایزه به نویسنده‌ی فلسطینی خودداری کردند.
عدنیه شبلی نویسنده‌ی فلسطینی پیش‌تر نامزد دریافت «جایزه‌ی ملی کتاب» و «جایزه‌ی بین‌المللی بوکر» بوده است. شبلی در رمان‌ها، نمایشنامه‌ها و مقالاتش همواره از فلسطین اشغال شده، تبعید، آوارگی و خانه می‌نویسد. زندگی مردم فلسطین دغدغه‌ی اصلی اوست. داوران نمایشگاه کتاب فرانکفورت در حالی اهدای جایزه به این نویسنده را لغو کردند که جنگ در فلسطین هر روز ابعاد دهشتناک‌تری می‌یابد. موضوع کتاب درباره‌‌ی تجاوز گروهی و قتل دختر فلسطینی توسط سربازان اسرائیلی است.
به‌دنبال لغو اهدای جایزه به عدنیه شبلی، ناشران عرب اعلام کردند که در نمایشگاه حضور نمی‌یابند.
نمایشگاه کتاب فرانکفورت هرساله میزبان نویسندگان و ناشران از سراسر دنیا است.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 25 مهرماه 1402
- سومین روزتجمع اعتراضی کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال وعدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت 
- سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های 
خوزستان(شهراهواز)،
قزوین(شهرقزوین)،
کردستان(شهرسنندج) ،
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)و
همدان(شهر همدان)
- تجمع اعتراضی کارگران شرکت تهران جنوب نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
- تجمع اعتراضی جمعی از کشاورزان شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد نسبت به عدم اختصاص حق آبه مقابل سد جیرفت
- اما زنان، مقاوم‌تر از همیشه ایستاده‌اند
- بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان برای شروع سال جدید تحصیلی
پادگان نمی‌خواهیم.
- بیانیۀ انجمن علمی ـ دانشجویی جامعه‌شناسی تربیت‌مدرس در اعتراض به اخراج آرمان ذاکری
- بازداشت ناصر سرگران و بی‌خبری از وضعیت او
- صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا امینی به یک سال حبس و مجازات تکمیلی به عنوان حداکثر مجازات محکوم شده است 
- پایان اعتصاب غذای مهدی فتحی 
- آزادی مهدی یراحی با قرار وثیقه
- مرگ ومصدومیت 3 کارگر در کارخانه پتوبافی باقرشهرتهران براثر ریزش دیوار- وخامت حال 2 کارگر مصدوم
*******
*سومین روزتجمع اعتراضی کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال وعدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت 
روزسه شنبه 25 مهر برای سومین روز متوالی، کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری برای اعتراض به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال وعدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت دست به تجمع مقابل ساختمان شرکت زدند وعزم راسخسشان را برای دستیابی به مطالبات برحقشان بنمایش گذاشتند.
 
 
*سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های 
خوزستان(شهراهواز)،
قزوین(شهرقزوین)،
کردستان(شهرسنندج) ،
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)و
همدان(شهر همدان)
شعارها:
«معلم زندانی آزاد باید گردد»
«دشمن هر ایرانی تبعیض فساد گرانی»
«وعده زیاد شنیدیم عدالتی ندیدیم»
«این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی»
« فقط کف خیابون به دست میاد حقمون»
«منزلت معیشت حق مسلم ماست»
«نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
تصاویر:
قزوین:
 
کرمانشاه:
 
 
همدان:
 
*تجمع اعتراضی کارگران شرکت تهران جنوب نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
روزسه شنبه 25 مهر، کارگران شرکت فنی ساختمانی تهران جنوب در پروژه صنایع پلیمر گچساران زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل این پروژه واقع در حاشیه شهرک صنعتی گچساران زدند. 
 
یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: از خردادماه سال جاری تاکنون برای دریافت معوقات مزدی خود با مشکل مواجه هستیم. درواقع آخرین پولی که دریافت کرده‌ایم 8 روز از خرداد ماه به همراه 30 درصد حقوق تیر ماه است که به صورت علی‌الحساب پرداخت شده است.
این کارگر درباره معوقات بیمه‌ای خود و سایر همکارانش گفت: جدا از بحث معوقات مزدی دو ماه از حق بیمه کارگران (بهمن 1401 وشهریور1402به تامین اجتماعی پرداخت نشده است و درنتیجه کارگران امکان دریافت خدمات درمانی ندارند و هزینه‌های درمان خود و خانواده‌هایشان را از جیب پرداخت می‌کنند. همچنین کارگران امکان بستری شدن در بیمارستان‌های ملکی را ندارند.
او در ادامه گفت: جدا از مطالبات مزدی ما کارگران فاقد امنیت شغلی هستیم. فعالیت شغلی ما روزمزدی است و هر موقع به پیمانکار پول تزریق شود، شروع به کار می‌کند.
وی افزود در حال حاضر همه کارگران (از خرداد ماه) موقتا تا تزریق پول کارگاه را ترک کرده و بیکار هستند. پیش از این نیز چندین بار پیمانکار کارگاه را متوقف کرده بود و بابت ایام بیکاری اجباری پولی به کارگران پرداخت نکرده است.
*تجمع اعتراضی جمعی از کشاورزان شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد نسبت به عدم اختصاص حق آبه مقابل سد جیرفت
روز سه شنبه 25 مهر، جمعی از کشاورزان شهرستان‌های جیرفت و عنبرآبادبه نمایندگی از همه کشاورزان جنوب استان کرمان برای اعتراض به عدم اختصاص حق آبه مقابل سد جیرفت تجمع کردند.
 
یکی از فعالن محیط زیست به خبرنگار رسانه ای گفت: امروز کشاورزان سنتی که در اسناد مالکیت‌شان ذکر شده که دارای حق آبه از هلیل رود هستند تجمع کردند. این افراد همگی به لحاظ قانونی دارای حق آبه‌اند ولی از زمان احداث سد جیرفت تقریبا چند سال است که  این حق آبه برای آنها از پشت سد رهاسازی نشده است.
*اما زنان، مقاوم‌تر از همیشه ایستاده‌اند
یک) آرمیتا گراوند هنوز بر تخت بیمارستان است. هجده روز از ضرب‌وشتم و به‌کما رفتن دختری نوجوان می‌گذرد که روند بستری بودن او‌ نیز در محاصره‌ی کامل نیروهای امنیتی قرار گرفته است. هفته‌ی گذشته پزشکان بیمارستان اعلام کردند که حال وی رو به وخامت رفته است و پس از آن دیگر خبری از آرمیتای ۱۶ ساله نیست که تنها به‌خاطر مقنعه و حجاب اجباری جانش را از دست می‌دهد. طی این مدت، تلاش نیروهای امنیتی جهت انکار جنایت خود، به پخش اعترافات اجباری از مادر وی نیز محدود نماند و بنا بر گزارش‌های منتشر شده، به‌تازگی پدر و مادر آرمیتا گراوند به دفتر دلاور القاصی‌مهر، فرمانده انتظامی شرق استان تهران منتقل شدند و تعهدی مبنی بر «عدم شکایت آنان از هر فرد و نهاد و‌ سازمانی» از این دو گرفته شده است.
دو) در تاریخ ۲۳ مهرماه، بیست نفر از دانشجویان دختر دانشگاه علامه طباطبایی نامه‌هایی را مبنی بر تهدید ‌بخاطر نوع پوشش و عدم رعایت حجاب اجباری دریافت کرده‌اند. نامه‌هایی با سربرگ رسمی دانشگاه اما بدون شماره که نشان از اقدامات تهدید آمیز دانشگاه علیه آزادی دختران دانشجو دارد. وضعیتی که سعی در ایجاد خفقان حداکثری بر پیکر دانشجویان و دانشگاه‌هایی دارد که با تن خونین و زیر سایه‌ی اشد سرکوب‌های نظامی و‌ امنیتی، فریاد آزادی و برابری را در دانشگاه‌ها سر دادند.
سه) روز ۲۴ مهرماه خبری مبنی بر کتک خوردن زنی در تبریز منتشر شد. ویدئوها حاکی از آن است که این زن پس از مورد ضرب و شتم توسط ماموران موتورسوار، اقدام به سر دادن شعار علیه علی خامنه‌ای و حکومت می‌کند. پلیس آذربایجان شرقی طی اطلاعیه‌ای این زن را دارای بیماری روحی و روانی معرفی کرد.
طی یکسال گذشته و بیش از قبل، زنان برای رسیدن به آزادی و برابری از جان، مال و زندگی‌شان گذشتند و همچنان به این مبارزه ادامه می‌دهند. اخبار مقاومت و مبارزه زنان در هفته اخیر شاهد این مدعاست. انکار و نادیده گرفتن، تهدیدهای رسمی و غیر رسمی و رویه‌ی مجنون‌انگاری زنان از راهکارهای نظام برای مقابله با مبارزه زنان است. مبارزه‌ای که علیرغم فراز و فرودها همچنان در تمامی شهرهای کشور جاری است.
برگرفته از کانال بیدارزنی
*بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان برای شروع سال جدید تحصیلی
پادگان نمی‌خواهیم.
با شروع ترم جدید، حاکمیت از هیچ تلاشی برای معنازدایی از دانشگاه دریغ نکرد. از افزایش تعداد دوربین‌ها و ثبت اسکن چهره و اثر انگشت گرفته تا اعمال فشارهای سلیقه‌ای مامورین حراست بر دانشجویان در دانشگاه و خوابگاه، همه در روند پلیسی‌سازی فضاهای دانشجویی بوده است.
ما دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان تلاشتان برای سرکوب دانشجو و پادگان کردن دانشگاه را پوچ می‌کنیم. چرا که خم نمی‌شوند تن‌هایی که شوریدن برای آزادی را دیده‌اند.
تلاش بی‌وقفه حراست دانشگاه‌ها برای امنیتی کردن دانشگاه، لزوم بازپس‌گیری و بازتعریف فضاهای دانشجویی را آشکار می‌کند. گسترده بودن این دسته از اقدامات به لحاظ ماهیت و معنا در اغلب دانشگاه‌ها، موضع کلی حاکمیت علیه جنبش دانشجویی را مشخص کرده است. غافل از اینکه جنبش دانشجویی ورای مرزهای مکان و زمان تداوم می‌یابد. در برابر دانشجویان متحد، دانشگاه به پادگان دیگری میان پادگان‌های رو به افولتان بدل نخواهد شد.
*بیانیۀ انجمن علمی ـ دانشجویی جامعه‌شناسی تربیت‌مدرس در اعتراض به اخراج آرمان ذاکری
آرمان ذاکری عضو هیئت‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت‌مدرس از ادامۀ تدریس منع و از دانشگاه اخراج شد. اتفاقی که خیلی پیش‌تر از آن آگاه بودیم و نگرانی دانشجویان گروه را طی نامه‌ای رسمی به اطلاع ریاست دانشگاه رسانده بودیم اما هرگز پاسخی از هیچ‌یک از مسئولین دانشگاه و دانشکدۀ علوم انسانی دریافت نکردیم؛ چراکه احتمالاً مسئولینْ مشغولیت‌های مهمتری از مشکلات و نگرانی‌های صنفی و علمی دانشجویان داشته و دونِ‌ شأن‌شان‌ است که به آن‌ها پاسخ دهند. اخراج استادی که از ابتدای جذبش گروه‌های فشار دانشگاه از هیچ‌گونه آزار و کارشکنی‌ای در ادامۀ کارش دریغ نکردند پیام روشنی را برای ما دانشجویان داشته است: «اینجا مِلک طِلق ما و سرسپردگان ماست». اخراج استادی که به گواه کارنامۀ خود و نظر دانشجویان گروه بهترین کیفیت علمی را ارائه می‌کرده و از بالاترین رضایت آموزشی برخوردار بوده‌ است البته ما را شگفت‌زده نخواهد کرد چراکه اخراج و حذف اساتید و دانشجویانْ نه استثنایی بر قاعده، بلکه جزئی جدانشدنی از منطقِ دانشگاه ایرانی علی‌الخصوص در علوم انسانی بوده است؛ یک انقلاب فرهنگی دائمی و بی‌وقفه با مکانیسم‌های پاکسازی و خالص‌سازیِ متنوع که در برهه‌های مختلف به زبان‌ها و فرم‌های متفاوت ظاهر شده و هدف غایی‌اش آن است تا دانشگاهی عقیم، مطیع و تک‌صدا تولید کند. شما یا پیشاپیش و به نحوی سیستماتیک از گسترۀ دانشگاه بیرون گذاشته می‌شوید یا تاب‌وتوان تحمل مکانیسم‌های تأدیب و تابع‌سازی که بر جسم و روانتان اِعمال می‌شود را از دست می‌دهید و عطایش را به لقایش می‌بخشید. از استثناها که بگذریم، نتیجه ماندن اساتیدی‌ست که بیش از آن که دوست‌دار دانش باشند تکنیسین‌های حرفه‌ای‌دانشگاهی هستند با جسم و روانی مطیع و خالی از شور دست‌یابی به حقیقت.
*بازداشت ناصر سرگران و بی‌خبری از وضعیت او
ناصر سرگران، وکیل دادگستری، مدرس دانشگاه و فعال حقوق افراد دارای معلولیت از روز چهارشنبه ١٩ مهر ماه ۱۴۰۲ توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر سقز بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های این نهاد در سنندج منتقل شده است.
 تا زمان تنظیم این خبر، از دلایل بازداشت و اتهامات انتسابی علیه این شهروند نابینا، اطلاع دقیقی در دسترس نیست.
منبع:کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت
*صالح نیکبخت، وکیل خانواده ژینا امینی به یک سال حبس و مجازات تکمیلی به عنوان حداکثر مجازات محکوم شده است 
صالح نیکبخت که وکالت بسیاری از فعالین صنفی معلمان را در کارنامه خود دارد با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در  شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران حضور یافته بود  به حداکثر مجازات این اتهام، یعنی یک سال حبس و نیز مجازات تکمیلی محکوم شده‌است . 
دادگاه در حکم صادره، تمامی ۹ فقره مصاحبه استنادی وزارت اطلاعات در پرونده شامل؛ بررسی وضعیت کولبران در ایران و کشته شدن آن‌ها،  واکنش حقوقی موکل به ادعای غرق شدن مهاجران افغانی، انتقاد از پخش اعترافات متهمان سیاسی(امنیتی) از صدا و سیما و بیان وظایف مسئولان در حفظ جان بازداشت‌شدگان در شبکه ایران اینترنشنال و همچنین مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی فارسی را به عنوان ادله انتساب این اتهام ذکر کرده است.  
 شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران با اعلام حمایت از این وکیل  توانمند و شرافتمند خواستار ایستادگی مردم در برابر استبداد حاکمیت است
*پایان اعتصاب غذای مهدی فتحی 
در پی اعتصاب غذای مهدی فتحی مسئولان زندان عادل آباد وعده داده‌اند که طی روزهای های آینده شرایط ادامه زندان این فعال صنفی معلمان را تغییر خواهند داد و ادامه حبس با پابند الکترونیک خواهد بود 
مهدی فتحی با قبول پیشنهاد فعالان صنفی و رفع نگرانی از جامعه معلمان به اعتصاب غذا پایان داد 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن ابراز خرسندی از پایان اعتصاب و سلامتی این فعال صنفی معلمان بار دیگر بر آزادی  همه فعالان صنفی تاکید می کند
*آزادی مهدی یراحی با قرار وثیقه
روز سه شنبه 25مهر، مهدی یراحی با  قبول قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.
قابل یادآوری است که جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی یراحی، خواننده پاپ که پس از  انتشار آهنگ “روسریتو” بازداشت شد، روز ۲۴ مهر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد.
 زهرا مینویی، یکی ازوکلای مهدی یراحی اظهار کرد: «جلسه رسیدگی به اتهامات مهدی یراحی حدود ۳ ساعت هم به طول انجامید و اعلام نظر قاضی افشاری درباره آزادی مهدی یراحی به قید وثیقه در روزهای آتی اعلام خواهد شد.»
وکیل مهدی یراحی درباره اتهامات نسبت داده شده به موکل خود نیز بیان کرد: «اتهاماتی که به مهدی یراحی نسبت داده شده شامل تشویق به فساد و فحشا موضوع ماده ۶۳۹ قانون مجازات مجازات، ساخت و انتشار محتویات خلاف اخلاق و عفت عمومی موضوع ماده ۷۴۲ قانون مجازات، ترغیب و و تحریک افراد به ارتکاب جرائم خلاف عفت موضوع بند (ب) ماده ۷۴۳ قانون مجازات و تبلیغ علیه نظام موضوع ماده ۵۰۰ قانون مجازات مهم‌ترین این اتهامات هستند.»
*مرگ ومصدومیت 3 کارگر در کارخانه پتوبافی باقرشهرتهران براثر ریزش دیوار- وخامت حال 2 کارگر مصدوم
روز سه شنبه 25 مهر،براثر ریزش دیوار در کارخانه پتوبافی باقرشهرتهران 3 کارگر تبعه افغانستان 
زیر تلی از آوار گرفتار شدند و یک کارگر در دم جان باخت و 2 کارگر دیگر بشدت مصدوم و به بیمارستان هفت تیر منتقل شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید