اخبار نفت:شماره ۱۶: کارگران رسمی شرکت نفت و گاز آغاجاری امروز نیز تجمع کردند و یک مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 امروز ۲۰ آبانماه نیز کارگران رسمی شرکت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز  آغاجاری در ادامه اعتراضات خود تجمع کردند و پیگیر مطالباتشان شدند. این کارگران خواهان بهبود شرایط کار و حذف محدودیتهای اعمال شده برای دریافتی هایشان هستند که شامل سقف حقوق، و سقف حق سنوات بازنشستگی است. بعلاوه کارگران رسمی اجرای ماده ۱۰ استخدامی را که حدود ده سال پیش تصویب شد و تازه امسال به صورت ناقص به اجرا گذاشته شده طلب میکنند.

این ماده زیر فشار اعتراضات کارگران اصلاحاتی را در نحوه پرداختها و حقوقها و حق بازنشستگی شامل میشود و کارگران میگویند این اصلاحیه باید برای تمام کارگران از زمان تصویب آن بطور کامل اجرایی شود و تمام کسری پرداختها در این سالها به کارگران شاغل و بازنشسته پرداخت گردد. 
دامنه اعتراضات کارگران رسمی نفت گسترده تر شده و بخشی از این کارگران روز دوشنبه و نیروهای جدید الاستخدام روزهای سه شنبه را روزهای اعتراضی خود اعلام کرده اند. بعلاوه بازنشستگان نفت نیز وارد میدان شده و در اعتراض به اختلاسها و چپاول از صندوق بازنشستگی و بالا کشیدن بخشی از حقوق خود توسط پیمانکاران و مسئولین شرکت نفت، صدای اعتراضشان را بلند کرده اند.
کارزار حمایت از کارگران نفت از جانب حزب کمونیست کارگری ادامه دارد. در سطح بین المللی روز گذشته اتحادیه کارگران خدمات دولتی ونکوور و حومه (BCGEU) نیز حمایت خود را از کارگران نفت اعلام کرد. حزب کمونیست کارگری از همه بخش های کارگری، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و بخش های مختلف مردم انتظار دارد که وسیعا به این کارزار بپیوندند و به هر شکلی که میتوانند در تقویت این مبارزات تلاش کنند. حزب بر دخالتگری فعال خانواده های کارگران معترض نفت برای  جلب حمایت وسیع اجتماعی از مبارزات این کارگران تاکید دارد. حزب بر حمایت بخش های مختلف نفت از اعتراضات کارگران رسمی که  امروز به کانون داغ اعتراضات در این صنعت کلیدی تبدیل شده اند و تجمعات و اعتصابات حمایتی از آنان تاکید میکند. تاکید دیگر حزب بر ایجاد شورای سازماندهی اعتراضات کارگران در بخش های مختلف نفت و بهره گیری از تجربه شورای سازماندهی اعتراضات کارگرن پیمانی نفت و نیز کارگران غیر رسمی شاغل در نفت است. ایجاد این شوراها یک قدم مهم در متحد کردن سراسری اعتراضات در نفت است. ما همه کارگران رسمی و پیمانی نفت را به پیوستن به اعتصاب و اعتراض فرا میخوانیم. 
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۰ آبان ۱۴۰۲،  ۱۱ نوامبر  ۲۰۲۳

 

 

حمایت استفانی اسمیت دبیر کل اتحادیه کارگران خدمات دولتی ونکوور و حومه
بدنبال تماس مسعود ارژنگ عضو کمپین برای آزادی کارگران زندانی (فری دم ناو) و در پاسخ به کارزار این کمیته در حمایت از کارگران نفت استفانی اسمیت دبیر کل اتحادیه کارگران خدمات دولتی ونکوور و حمه طی پیامی صمیمانه حمایت خود را از مبارزات این کارگرن اعلام داشت. استفانی اسمیت یکی از حامیان محکم و استوار کارگران و انقلاب زن زندگی آزادی  است که با پیامهای گرم خود علیه  احکام سرکوبگیرانه شلاق و زندان و اعدام و نقض پایه ای ترین حقوق کارگران و مردم ایران توسط جمهوری اسلامی صدای اعتراض کارگران و مردم ایران بوده است. از جمله اتحادیه کارگران خدمات دولتی ونکوور و حومه از امضا کنندگان کمپین نهاد فری  دم ناو با خواست بایکوت و اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار بوده است. متن نامه حمایتی استفانی اسمیت را میخوانید:
"خطاب به کارگران معترض نفت!
 ما از طریق تشکل هم پیمان و همبسته با خود، کمپین برای آزادی کارگران زندانی در ایران (فری دم ناو)، مبارزه جاری  شما برای تضمین شرایط انسانی کار، حقوق و معیشت مناسب و حق داشتن تشکل و قرارداد جمعی را دنبال می کنیم.
امکان و حق دست کشیدن از کار از طریق اعتصاب و اعتراض باید تضمین و حمایت شود. تضییع این حقوق از سوی کارفرمایان، پیمانکاران و در نهایت رژیم اسلامی غیرقابل قبول است.
مطمئن باشید که اتحادیه کارکنان عمومی بریتیش کلمبیا (BCGEU)  و بیش از ۸۵۰۰۰ اعضای آن در کنار شما و در همبستگی با شما و خواسته های شما برای افزایش دستمزد، مزایا و بهبود شرایط کار ایستاده اند.
با درودهای صمیمانه 
استفانی اسمیت رئیس اتحادیه کارکنان دولتی بریتیش کلمبیا 
 ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳  "
کمپین برای آزادی کارگران زندانی به کارزار خود در حمایت از کارگران نفت ادامه میدهد و تلاش میکند که صدای این کارگران و مردم ایران در سطح جهان باشد. متن ارژینال پیام استفانی اسمیت ضمیمه است.
کمپین برای آزادی کارگران زندانی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
https://www.free-them-now.com/
۲۰ آبان  ۱۴۰۲، ۱۱ نوامبر ۲۰۲۳