اخبار نفت:شماره ۱۳: اعتراضات در نفت گسترش می یابد و چند مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: تجمعات هر روزه کارگران رسمی شرکت نفت و گاز آغاجاری و تجمعات در شرکتهای مختلف  نفت
امروز دوشنبه ۱۵ آبان و همچنین روز گذشته، کارگران رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به تعرضات معیشتی حکومت و عدم پاسخگویی به خواستهایشان دست به تجمع زدند. اعتراضات کارگران این شرکت هر روزه شده است.

روز گذشته همچنین کارگران رسمی نفت شاغل در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب واقع در اهواز، فلات قاره در جزیره خارک،  و فلات قاره در منطقه سیری تجمع اعتراضی بر پا کردند. کارگران رسمی مناطق مختلف نفتی روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه را روزهای اعتراضی ثابت خود تا رسیدن به مطالباتشان اعلام کرده اند.
از سوی دیگر امروز ۱۵۰ کارگر شرکت ارمه نو پتروشیمی چاه بهار در اعتراض به عدم  پرداخت بیش از  ۵ ماه دستمزد خود با دست کشیدن از کار و جلوگیری از ورود مهندسین به شرکت بدلیل عدم پرداخت معوقات پنج ماهه‌ی خود دست به اعتصاب زدند. اعتراضات گسترده در نفت بستر ساز سراسری شدن اعتراضات در این مرکز کلیدی کارگری است . این اعتراضات تاثیر مستقیم و مثبتی بر توازن قوا و تقویت مبارزات کارگری در سطح جامعه دارد. از مبارزات کارگران نفت باید وسیعا حمایت کرد.
 هفت تشکل از کارگران، بازنشستگان و نهاد دفاع از حقوق زن طی بیانیه ای حمایت و پشتیبانی خود را از اعتراضات کارگران نفت اعلام داشته اند. در بخشی از بیانیه حمایتی آنها چنین آمده است:" سازمان یافتن کارگران رسمی نفت نه تنها مبارزات در بخش نفت را قدرتمند خواهد کرد، بلکه در قدرت گیری اعتراض و متحد شدن همه کارگران در همه بخشهای تولیدی، پروژه ای، خدماتی و غیره در مقابل کارفرمایان و سیستم حکومتی حامی آنان هم تأثیر فراوان خواهد داشت.
بخش تولیدی در صنعت نفت شاهرگ کسب درآمد دولت و حکومت است و علاوه بر این کارفرمای این صنعت خود دولت است که مستقیماً در برابر کارگران قرار دارد. دولت برای تأمین هزینه‌های گزاف دم و دستگاه خود و برای تأمین هزینه‌های حکومت داری به طور کلی، نیاز حیاتی به فعال بودن بخش تولیدی نفت دارد. از اینرو کارگران رسمی و ارکان ثالث نفت جایگاه ویژه ای در کل جنبش کارگری دارند. گسترش اعتراضات کارگران رسمی نفت، فشار اساسی و تعیین کننده ای بر دولت وارد خواهد آورد و آن را مجبور به پاسخگویی خواهد کرد و پی آمد هر پیروزی و موفقیت کارگران نفت زمینه ساز پیروزیها و موفقیتهای کارگران در همه بخشهای دیگر خواهد شد. وظیفه همه ما کارگران، معلمان، بازنشستگان، بیکاران و همه انسانهای خواهان رفاه و آسایش است که از مبارزات کارگران رسمی نفت حمایت کنیم". امضا کنندگان این بیانیه عبارتند از:۱-اتحاد بازنشستگان، ۲-انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، ۳-سندیکای نقاشان البرز، ۴-شورای بازنشستگان ایران، ۵-کمیته پیگیری ایجادتشکلهای کارگری، ندای زنان ایران، ۷-صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد
با کارزاری سراسری از مبارزات کارگران نفت حمایت کنیم. صدای این کارگران در سطح جهان باشیم.
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ آبان ۱۴۰۲،  ۶ نوامبر  ۲۰۲۳

 

خبار نفت:شماره ۱۲
ادامه اعتراضات کارگران رسمی شرکت نفت و گاز آغاجاری
بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت امروز شنبه ۱۳ آبان کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به تعرضات معیشتی و محقق نشدن مطالبات خود همچون روزها و هفته های گذشته دست به تجمع زدند. حذف کامل سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، بازگرداندن کسورات مازاد مالیات، پرداخت بک-پی ماده ده و اعتراض به دست درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت خواستهای فوری این کارگران است. کارگران شرکت نفت و گاز آغاجاری خطاب به مسئولین نفت اولتیماتوم داده اند که در خصوص دست درازی به صندوق بازنشستگی و دزدی ها و اختلاس ها سکوت نخواهند کرد.اعتراضات در نفت این مرکز کلیدی کارگری گسترده است. اعتراضات در نفت بر تغییر توازن قوا به نفع اعتراضات سراسری تاثیر میگذارد. از خواستها و مبارزات کارگران نفت باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.

پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ آبان ۱۴۰۲،  ۴ نوامبر  ۲۰۲۳

 

 


کنفرانس حمایت از کارگران نفت با موفقیت برگزار شد
کمپین برای آزادی کارگران زندانی روز ۱۴ آبان کنفرانسی را در حمایت از اعتراضات کارگران نفت در تلویزیون کانال جدید برگزار کرد. میثم عتیق از کانال جدید گرداننده این کنفرانس بود و اولین سخنران این کنفرانس  شهلا دانشفر سخنگوی این کمپین بود. او در سخنانش  ضمن تشکر از شرکت کنندگان در این نشست اشاره ای بر جایگاه مهم سیاسی اعتراضات کارگران نفت در متن شرایط پر التهاب انقلابی جامعه و جنبش کارگری کرد و بر اهمیت حمایت از مبارزات کارگران نفت تاکید نمود. شهلا دانشفر در بخشی از سخنانش گفت: "ابعاد گسترده اعتراضات در نفت میتواند بستر شکل گیری اعتراضات سراسری در این مرکز کلیدی کارگری باشد و مستقیما بر اعتراضات کارگری در سطح جامعه تاثیر میگذارد.  همچنین  بر تداوم انقلاب قدرت می بخشد. ما میخواهیم اعتراضات در نفت به مرکز توجه جامعه و جهان تبدیل شود. و فراخوان من به حمایت وسیع کارگران و همه مردم از این اعتراضات است.  ما  میکوشیم  صدای کارگران نفت  در جهان باشیم " . او همچنین به اتحاد مبارزاتی کارگران نفت و بازنشستگان تاکید کرده و گفت:"در آخر جا دارد به اعتراضات حماسی بخش های مختلف بازنشستگان که نبض تپنده تداوم انقلاب هستند بپردازم. بازنشستگان که با شعار "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد "و با فریاد "درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید"، پرچم اتحاد طبقاتی مبارزه برای رهایی از شر جمهوری اسلامی را بدست گرفته اند. و امروز اعتراضات نفت در کنار بازنشستگان یک مصداق عملی این اتحاد است. درود میگویم به بازنشستگان . بازنشستگان نیز شایسته بیشترین حمایت و پشتیبانی مردمی هستند. 
کاظم نیکخواه مسئول روابط بین المللی کمپین برای آزادی کارگران زندانی در بخش پایانی کنفرانس  ضمن تاکیداتی بر اهمیت حمایت از مبارزات کارگران نفت و تشکر از سخنرانان و تلویزیون کانال جدید، از جمله گفت:" ...کارگران نفت شایسته بیشتری حمایتها هستند. این کارگران حتی از حد معمول شرایط کار و زندگی متوسط کارگران هم محرومند. مراکز نفتی معمولا در وسط دریاها یا مناطق دور دست و گرم و خالی از سکنه و دور از امکانات شهری قرار دارد. کارگران نفت اکثرا ماهها امکان ملاقات با خانواده هایشان را ندارند. در همان جایی که کار میکنند زندگی میکنند، غذا میخورند، در خوابگاههای کارگری میخوابند و بعد به سر کار بر میگردند.. این شرایط نشان میدهد که کار در نفت جزو کارهای سخت و بسیار زیان آور است و باید شامل شرایط و امتیازات ویژه این نوع کار رده بندی شود". او همچنین بر اعتصاب سراسری کارگران نفت تاکید کرد. 
در این کنفرانس تعدادی از فعالین کارگری و معلم دعوت شده بودند که هر یک در همین راستا و در حمایت از کارگرن نفت سخنانی ایراد کردند. اسامی شرکت کنندگان در این کنفرانس عبارت بود از: پیمان شجیراتی کارگر سابق گروه ملی فولاد اهواز،  واله زمانی عضو سندیکای نقاشان البرز و شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، فرهاد میرزایی از فعالین معلم، عباس ماندگار از  اتحادیه کارگران در  کانادا، جمشید  پوران پیر از سندیکای کارگران خدمات عمومی در ژنو ، و تهمینه صادقی عضو فری دم ناو و  عضو بخشی از کمیته همبستگی بین المللی اتحادیه  کیوپی.   
کلیپ هایی از اعتراضات کارگران نفت و بازنشستگان در لابلای برنامه پخش شد. همچنین پیام حمایتی  دبیر کل اتحادیه سندیکاهای سوییس پیر ایو مایارد (Pierre-Yves Maillard)  و  لیزا مازون ( Lisa Mazzone) نماینده مجلس سنای این کشور از حزب سبزها از کارزار حمایت از کارگران نفت به اطلاع کنفرانس رسانده شد.  اتحادیه سندیکاهای سوئیس در برگیرنده ۳۶۰ هزار عضو است. این اتحادیه  قبلا نیز کارزار Free Them Now برای اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار(آی ال او ) را امضا کرده و به آن پیوسته است.
سه پیام نیز  از دو نفر از کارگران نفت و دیگر مراکز کارگری  در جلسه قرائت گردید. بعلاوه کلیپ پیام حمایتی شش تشکل از کارگران، بازنشستگان و دفاع از حقوق زن که در حمایت از کارگران نفت صادر شده بود به کنفرانس ارائه گردید. بدین ترتیب کنفرانسی پر شور در حمایت از کارگران نفت با موفقیت برگزار شد.
این کنفرانس بخشی از کارزار و کمپین حمایت از کارگران نفت توسط فری دم ناو است و این کارزار ادامه خواهد یافت. هدف ما قرار دادن اعتراضات کارگران نفت در  مرکز توجه جامعه و جلب حمایت وسیع  اجتماعی از مبارزات این کارگران است.
کمپین برای آزادی کارگران زندانی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
۵ نوامبر ۲۰۲۳، ۱۴ آبان ۱۴۰۲
https://free-them-now.com/
لینک کنفرانس:
http://tiny.cc/m0n9vz


۱۳ آبان : تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمت اصفهان،  و پرستاران ارومیه
امروز سیزدهم آبانماه معلمان خرید خدمت اصفهان با خواست استخدام در آموزش و پرورش در محل سخنرانی وزیر آموزش و پرورش تجمع کردند.  در این تجمع اعتراضی معاون وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به وضعیت معلمان خرید خدمت  گفت: قانون اجازه نمی‌دهد در مسیری غیر از آزمون، معلمی را جذب کنیم اما این مساله را در مجلس با اعتقاد عرض کردم که ما آمادگی داریم تا معلمانی را که گزینش شده و عملکرد آنها به تایید رسیده است، جذب کنیم. این پاسخ سربالا به خشم معلمان خرید خدمت بیشتر دامنه زده و به بحث در مدیای اجتماعی تبدیل شده است. جمهوری اسلامی معلمان خرید خدمت را استخدام نمیکند و از کار آنها با حداقل حقوق بهره میگیرد. در حالیکه بنا بر خبرها هم اکنون صد هزار کلاس درس بدون معلم است و به گفته  محمد وحیدی عضو کمیسیون آموزش مجلس در شروع سال تحصیلی ۶۸ هزار معلم از سیستم آموزشی خارج شده اند. او همچنین با توضیح اینکه فقط معلمینی که از فیلتر آزمون استخدام بگذرند بکار گرفته میشوند از منع ورود  ۲۳ هزار معلم خرید خدمات آموزشی در سال جاری خبر داده است. بعلاوه به گفته  محمد وحیدی همچنین در سال جاری ۹۰ هزار معلم بازنشست شده اند. این خبرها حاکی از وخیم تر شدن وضع آموزش و پرورش در سال جاری است و موجب  شدت گرفتن فضای اعتراضی در میان  معلمان و خانواده های دانش آموزان شده است. تحصیل رایگان، آموزش با کیفیت و غیر ایدئولوژیک و استخدام معلم به حد کافی و در وهله اول استخدام معلمان خرید خدمتی و حق التدریس از جمله خواستهای فوری معلمان است که بارها در اعتراضاتشان بر  آنها تاکید کرده اند.از این خواستها و مطالبات باید سراسری حمایت و پشتیبانی کرد.
امروز همچنین پرستاران و کارکنان درمانی بیمارستان امام در ارومیه در اعتراض به پرداخت نشدن بستانکاری‌ها و سایر مطالبات و همچنین تعرفه‌گذاریها در حقوق دریافتی و عدم رسیدگی به مشکلات معیشتی‌شان تجمع و اعتراض کردند. تا کنون بارها در مورد این مسائل پرستاران در شهرهای مختلف تجمع و اعتراض داشته اند.  تعرضات معیشتی به پرستاران مستقیما به پایین آمدن بیشتر استاندارد درمان در سطح جامعه تاثیر میگذارد.از خواستها و مبارزات پرستاران و کارکنان بیمارستانها باید حمایت و پشتیبانی کرد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ آبان  ۱۴۰۲،  ۴ نوامبر ۲۰۲۳

تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد در شهرهای مختلف، و پرستاران ارومیه
روز ۱۴ آبان  بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد به روال یکشنبه های هر هفته در اعتراض به فقر و گرانی و برای پیگیری مطالباتشان تجمع کردند. این تجمعات بنا به گزارشات تاکنونی در شهرهای شوش، اهواز، کرمانشاه و دزفول مقابل ساختمان تامین اجتماعی صورت گرفته و بازنشستگان با سخنرانی و شعار دادن بر خواستهای خود تاکید کردند. همزمان بازنشستگان فولاد  نیز در شهرهای اصفهان، اراک و البرز غربی تجمع داشتند.  بازنشستگان فولاد در  تجمع هفته گذشته قرار تجمع در تهران در ۲۱ آبان را گذاشتند. همسانسازی حقوقها و افزایش آن به بالای خط فقر سی میلیونی و درمان رایگان دو خواست فوری و مهم همه بازنشستگان است. بازنشستگان فولاد بعلاو خواستار پرداخت معوقات سال ۱۴۰۰ خود هستند.
در اهواز بازنشستگان تامین اجتماعی با سر دادن سرود "زیر بار ستم نمیکنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادگی" اعتراض خود را به کل سیستم دزدی و توحش حاکم اعلام داشتند. در شوش نیز بازنشستگان از شهرهای کرخه، شوش، و هفت تپه جمع شده و علیه گرانیها و وضع بد معیشتی خود و خلف وعده های حکومت شعار میدادند. در کرمانشاه بنر هایی با مضمون " لشکری کشوری تامین اجتماعی اتحاد اتحاد"، "درمان رایگان حق مسلم ماست" قابل توجه بود.
در اصفهان بازنشستگان فولاد با پهن کردن سفره ای خالی و با شعار "سفره ما خالیه، وعده وعید کافیه" صدای اعتراض خود را علیه وضع معیشتی شان بلند کردند.
بازنشستگان در اعتراضاتشان کل بساط فقر و بی تامینی و اختلاس ها و دزدی ها را به چالش میکشند. بازنشستگان با جلو آوردن خواستهای سراسری مردمی از جمله درمان رایگان صدای اعتراض همه مردم و نبض پر تپش فضای انقلابی در جامعه هستند. از خواستها و مبارزات بازنشستگان باید حمایت کرد.
 در این روز همچنین پرستاران، کارکنان درمانی و دانشجویان پزشکی بیمارستان امام ارومیه برای دومین روز در اعتراض به پرداخت نشدن بستانکاری‌ها و سایر مطالبات و همچنین نوع تعرفه‌گذاریها در حقوق دریافتی و عدم رسیدگی به مشکلات معیشتی‌شان تجمع داشتند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ آبان  ۱۴۰۲،  ۵ نوامبر  ۲۰۲۳

 

 تجمعات بازنشستگان مخابرات در ۲۲ شهر، و بازنشستگان نفت در اهواز
شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد
امروز پانزده آبان  بازنشستگان مخابرات در یکی دیگر از دوشنبه های اعتراضی خود علیه فقر و وضع بدمعیشتی شان دست به تجمع زدند. بازنشستگان مخابرات همچنین به عدم اجرای کامل آئین نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و مشکلات بیمه ای شان اعتراض دارند و خواهان درمان رایگان هستند.
این تجمعات در شهرهای تهران، رشت، مریوان، ایلام، اردبیل، کرمانشاه، سنندج، اصفهان، اهواز،  شیراز، زنجان، تبریز، زاهدان، همدان، قزوین، اراک، اندیمشک، ساری، خرم آباد، ارومیه، بندرعباس و شهر کرد برگزار شد. 
در تهران، اهواز و کرمانشاه بازنشستگان مقابل دفتر مخابرات تجمع کردند و بعد با شعار دادن راهپیمایی کردند. در تجمعات این روز بازنشستگان مخابرات شعار میدادند: "مدیر بی لیاقت استعفا استعفا"، "مخابراتی می میرد ذلت نمیپذیرد"، "تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم"، "اجرای آئین نامه حق مسلم ماست"، "فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون"، "بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن"، "بازنشسته بیدار است ا زتبعیض بیزار"، و "سهامداران عمده حق ماها را خورده"، "
در این روز همچنین بازنشستگان نفت نیز در اهواز در اعتراض به دزدیها و دست درازی به دارایی صندوق بازنشستگی خود مقابل صندوق امانیه تجمع کردند. 
خبر مهم دیگر در این روز تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان کشوری در تهران در مقابل  سازمان برنامه و بودجه برای اجرایی شدن همسان سازی حقوقها  و پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱  بود که در آن جمعیت قابل توجهی شرکت داشتند. 
 هم اکنون بخش های مختلف بازنشستگان که جمعیتی ۲۵ میلیونی را در بر میگیرد در اعتراضند و روزهای مختلف هفته را به صحنه پر شور تجمعات خود تبدیل کرده اند.بازنشستگان صدای اعتراض جامعه علیه فقر و بی تامینی و اختلاسها و  دزدیها و مقابله با تعرضات معیشتی حکومت هستند. بازنشستگان با شعار "شاغل و بازنشسته، اتحاد اتحاد "  پرچم اتحاد بخشهای مختلف مردم علیه فقر و بردگی را بدست گرفته اند. از اعتراضات بازنشستگان باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ آبان  ۱۴۰۲،  ۶  نوامبر  ۲۰۲۳