ادامه اعتراضات کارگران معدن طزره و چند خبر  و مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: اعتراضات کارگران معدن زغال سنگ طزره ادامه دارد. روز گذشته این کارگران در سومین روز اعتراضاتشان  بدلیل به پاسخ ماندن خواستهایشان به شاهرود رفتند و مقابل ساختمان شرکت زغال‌سنگ البرز شرقی، که مالک این معدن است تجمع کردند. اعتراض این کارگران به سطح نازل حقوقها، کارقراردادی و شرایط دشوار کاری و عدم ایمنی محیط کارشان است که بارها اعلام کرده اند.

خواست فوری آنها بازنگری اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و نزدیک کردن حقوقشان  به کارگران دیگر شرکت‌های معدنی بعنوان اولین قدم است. به گفته کارگران در این معدن حدود ده سال پیش طرح طبقه‌بندی مشاغل انجام شد اما ضریب افزایش حقوق کارگران نسبت به سایر معادن زغال‌سنگ قابل مقایسه نیست و در سطح پایین‌تری قرار دارد و آنها در شرایط بسیار بد ایمنی محیط کار به کار اشتغال دارند .  از جمله در آخرین انفجاری که در ۱۲ شهریور ۱۴۰۲ در یکی از تونل‌های استخراج این معدن روی داد ۶ معدنچی به نام‌های بهروز افروز، قربانعلی کمال، حسین غزائیان، حمید ایزدی، ابوالفضل غنایی و محمد نعیمی‌صفت جان خود را از دست دادند. معدن زغال‌سنگ طزره، در منطقه‌ی طزره‌ی دامغان و جنوب سردسیری رشته‌کوه‌های البرز قرار دارد.
- امروز بیست و یکم دیماه ناشنوایان، نابینایان و معلولان جسمی حرکتی در مشهد در نهمین تجمع سراسری معلولان و در اعتراض به عدم اجرای  قانون معلولان و وخامت وضع معیشتی و در مانی خود در برابر استانداری خراسان رضوی تجمع اعتراضی برگزار کردند. در همین رابطه در روز گذشته معلولان در قم مقابل مجتمع ادارات این شهر و در کرمان تجمع کردند. در روز نوزدهم دیماه نیز معلولان در کرمانشاه  و کنگاور تجمع داشتند.
همچنین روز گذشته بیستم دیماه سرایداران و خدمتگذاران مدارس در اعتراض به مشکلات معیشتی و کاری خود بار دیگر جلوی وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۱ دی ۱۴۰۲،  ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۵۸
ادامه اعتراضات کارگران رسمی نفت، تجمعات در شرکت نفت و گاز آغاجاری و فلات قاره
در ادامه اعتراضات سراسری کارگران رسمی نفت امروز ۲۰ دی این کارگران  در شرکت بهره برداری گاز و نفت آغاجاری و روز گذشته در شرکت فلات قاره در سکوی بهرگانسر و در  سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی تجمع داشتند.
 اعتراضات کارگران رسمی نفت از هفته دوم مهرماه آغاز شد. اعتراض این کارگران به تعیین سقف حقوق و کاهش دریافتی هایشان و عدم پاسخگویی به خواستهای اعلام شده شان است. حذف کامل سقف حقوق،‌ حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن،  برکناری مدیران فاسد و نالایق و عدم دست ‌درازی به صندوق بازنشستگی مطالبات اعلام شده این کارگران است. 
تاکنون مدیریت و مسئولین نفت پاسخ قانع کننده ای به کارگران نداده اند و تنها به وعده هایی بسنده  کرده اند اما کارگران میگویند با وعده های توخالی رضایت نمیدهند. 
 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۰ دی  ۱۴۰۲،  ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴


اخبار نفت:شماره ۵۹
اعتراضات کارگران رسمی و دیگر بخش های کارگران در نفت

اعتراضات در نفت همچنان گسترده است. کارگران رسمی بیش از سه ماه است در اعتراض و پیگیر خواستهایشان هستند. روز گذشته علاوه بر کارگران رسمی نفت در شرکت بهره برداری گاز و نفت آغاجاری و بهرگان و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی، کارگران رسمی عملیاتی شرکت  نفت مناطق مرکزی و شرکت ملی حفاری شاغل بر دکل‌های حفاری در میدان گازی دی (استان فارس) تجمع اعتراضی داشتند.  حذف کامل سقف حقوق،‌ حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن،  برکناری مدیران فاسد و نالایق و عدم دست ‌درازی به صندوق بازنشستگی مطالبات سراسری کارگران رسمی نفت است.
بعلاوه بنا بر گزارش منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز ۱۹ دی حدود ۱۵۰ نفر از کارگران پیمانکاری شرکت دریا ساحل در پالایشگاه گاز طبیعی ال ان جی در پارس جنوبی به خاطر حقوق و مطالبات عقب افتاده مقابل پالایشگاه تجمع کردند. این کارگران در این روز تا ظهر درب ورودی پالایشگاه را مسدود کرده بودند. زیر فشار این اعتراضات مقامات مسئول قول  مساعد دادند که مطالبات کارگران در اسرع وقت پرداخت خواهد شد. کارگران نیز  اولتیماتوم دادند که  اگر مطالبات آنها پرداخت نشود باز هم تجمع و  اعتصاب خواهند کرد. 
 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۱ دی  ۱۴۰۲،  ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۶۰
اعتراضات کارگران رسمی نفت در فلات قاره و فراخوان کارگران جدید الاستخدام نفت به تجمع در ۲۳ دی

امروز جمعه ۲۲ دی کارگران رسمی در شرکت فلات قاره در لاوان در ادامه اعتراضاتشان به تعرضات معیشتی و پاسخ نگرفتن خواستهایشان تجمع کردند. این کارگران روزهای جمعه را روز اعتراض خود اعلام کرده اند. 
اعتراضات کارگران رسمی نفت بطور سراسری ادامه دارد. برکناری مدیران فاسد نالایق، حذف سقف حقوق، اصلاح کف حقوق، حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی،‌اجرای کامل ماده ده و پرداخت معوقات آن و توقف دست اندازی به صندوق بازنشستگی خواستهای سراسری کارگران رسمی نفت است. 
همچنین بنا بر خبر ها طبق مصوبه اخیر مسئولین وزارت نفت کارگران استخدامی ۹۳ به بعد با کسر معادل ریالی یک گرید(۵٪) مواجه می‌شوند. در برابر این تعرض معیشتی حکومت این کارگران برای ساعت ۹ صبح روز ۲۳ دی  به تجمع در محوطه‌ی ستاد شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب روبروی بلوک یک، فراخوان به تجمع داده اند. و از همکاران خود در شهرها و مناطق مختلف خواستار حمایت و پشتیبانی شده اند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۲ دی  ۱۴۰۲،  ۱۲ ژانویه ۲۰۲۴

 

تجمع هزاران معلم بازنشسته مقابل سازمان برنامه و بودجه
بنا بر گزارش منتشر شده از سوی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان امروز چهارشنبه  ۲۰دی   هزاران معلم بازنشسته در اعتراض به عدم پرداخت مانده پاداش و صدور حکم اصلاحیه رتبه بندی و پرداخت معوقات ۱۴۰۰-۱۴۰۱و۱۴۰۲ دست به تجمع زده و پیگیر مطالباتشان شدند. در این تجمع یکی از معلمان معترض در مورد عدم اجرای کامل طرح رتبه بندی و کاهش سطح دستمزدهایشان سخن گفت. و صحبت های اعتراضی او با کف زدن جممعیت مورد پشتیبانی قرار گرفت. تجمع کنندگان از جمله شعار میدادند:" نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت"، "ننگ ما ننگ ما وزیر الدنگ ما"، "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه". در این تجمع اعتراضی حضور زنان بسیار چشمگیر بود.
اعتراض معلمان بازنشسته به سطح نازل حقوقهاُ، عدم برخوردادی از درمان رایگان و علیه اختلاسها و دزدیهاست. افزایش حقوقها به بالای خط فقر سی میلیونی، درمان و تحصیل رایگان و برخورداری از تسهیلات لازم برای تامین مسکن، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات  و آزادی معلمان زندانی و همه زندانیان سیاسی از جمله خواستهای اعتراضی اعلام شده آنها در تجمعات بوده است. معلمان بازنشسته هر سه شنبه تجمعات سراسری خود را دارند و در تجمعات اخیرشان همراه با بازنشستگان تامین اجتماعی و با تاکید بر اتحاد مبارزاتی بخش های مختلف بازنشستگان پیشتاز اتحاد صفوف بازنشستگان بوده اند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۰ دی ۱۴۰۲،  ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴

 


یک  هفته کارزار جهانی علیه اعدامها در ایران
(۱۳ تا ۲۰ ژانویه ۲۰۲۴)
از سوی نهادها و جریانات سیاسی مختلف کارزاری یک هفته ای علیه اعدامها در ایران از ۱۳ تا ۲۰ ژانویه (۲۳ تا ۳۰ دی ماه) اعلام شده است. تا کنون ۵۰ نهاد و جریان سیاسی و ۳۰۰ شخصیت سیاسی  به این کارزار پیوسته و  امضا کنندگان طومار این کارزار هستند.  امضا ها ادامه دارد.
کمپین برای آزادی کارگران زندانی (FTN) از جمله امضا کنندگان و فراخوان دهندگان این کارزار است. فری دم نام  بیانیه این کارزار را بر روی سایت بین المللی کارگری لیبراستارت گذاشته و فراخوان آن را برای اتحادیه های کارگری مختلف ارسال کرده و  خواستار حمایت و پشتیبانی از این حرکت اعتراضی علیه اعدامها و سرکوبگری های حکومت شده است.   تا کنون از چهره های بین المللی، استفان ون سیچوسکی دبیر کل شورای اتحادیه های کارگری بریتیش کلمبیا، با ۶۰۰۰۰ عضو، اتحادیه کارگران خدمات دولتی در بریتیش کلمبیا با ۸۵۰۰۰ عضو،  پیتر تاچل از  بنیاد تاچل از انگلیس و اریک لی بنیانگزار سایت بین المللی کارگری لیبراستارت این کارزار را مورد حمایت قرار داده و طومار آنرا امضا کرده اند.  
کارزار بین المللی علیه اعدام فعالانه به جلو میرود. این کارزار در کنار  جنبش قدرتمند علیه اعدام در ایران میرود که به نیروی بزرگی در برابر اعدام ها  و جنایات حکومت آدمکش اسلامی تبدیل شود.  یک نمونه مهم مقابله با اعدام ها بیانیه ده تشکل کارگری و اجتماعی از ایران  و فراخوان آن به اتحاد سراسری علیه اعدامها و سرکوبگری های حکومت است. این چنین است که یک سر جنبش علیه اعدام در ایران و سر دیگر آن در نقاط دیگر جهان است و با قدرت به جلو  میرود . علاوه بر سطح بین المللی  یک تلاش کمپین برای آزادی کارگران زندانی اینست که همراه با دیگر سازمانهای حامی این کمپین، هفته جهانی علیه اعدام ها را به گفتمان کل جامعه در داخل ایران نیز تبدیل کند. 
شعارهای اعتراضی علیه اعدام را بر در و دیوار و  در همه جا بنویسیم و تمام شهرها را به رنگ این هفته اعتراضی تبدیل کنیم. در مدیای اجتماعی از طریق کلیپ ها و بازتاب اکت  های اعتراضی مان کارزار علیه اعدام را بازتاب دهیم.
  نه به اعدام را  به یک شعار  مهم تجمعات اعتراضی مردمی از جمله تجمعات بازنشستگان، معلمان، کارگران، دانشگاه ها ،  و اعتراضات مردم بر سر مسایل مختلف چون علیه آلودگی هوا و غیره و غیره تبدیل کنیم. 
همانطور که در فراخوان یک هفته کارزار علیه اعدام ها تاکید شده جمهوری اسلامی ایران برای حفظ حاکمیت ضدانسانی خود و به عقب راندن مردم به پاخاسته ایران به اعدامهای گسترده ای دست زده و میزند. اعدام یک مجازات شنیع و ضد انسانی و جنایت سازمان یافته حکومتی است و باید از قوانین کیفری حذف شود. ما خواهان لغو فوری و بی قید و شرط همه احکام اعدام و آزادی کلیه زندانیان سیاسی- عقیدتی و همه معترضین دستگیر شده هستیم. با کارزار قدرتمند جهانی و اتحاد سراسری مبارزاتی مان جلوی  این جنایت و آدمکشی شنیع را بگیریم .وسیعا به کارزار یک هفته اعتراض علیه اعدامها بپیوندید.
کمپین برای آزادی کارگران زندانی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
۲۰ دی ۱۴۰۲، ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴
در لینک زیر متن فراخوان کارزار و امضاها را  و ایمیل و شماره تماس با آنرا مشاهده میکنید.
https://free-them-now.com/2024/01/09/woman-life-freedom-international-week-of-action-against-executions-in-iran