اخباروگزارش های کارگری 8-9 اسفند ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: سرکوب و‌ بازداشت کارگران اعتصابی در ذوب‌آهن اصفهان: کلیه کارگران بازداشتی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند. - ششمین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید با برپایی تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، أصفهان، تهران،خراسان رضوی،زنجان،کردستان،کرمان،کرمانشاه،لرستان،مرکزی،هرمزگان وهمدان

- تجمع اعتراضی کارگران شرکت فولاد یزد برای دومین روز متوالی
- تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به مجازی شدن یکماهه آموزش و بسته شدن خوابگاه‌ها به مدت 3 هفته پس از از تعطیلات نوروز
1- تجمع دانشجویان در اعتراض به مجازی شدن آموزش به مدت یک ماه از فروردین تا ۷ اردیبهشت ماه؛ پردیس مرکزی دانشگاه تهران
2- اعتراض شبانه دانشجویان به مجازی شدن آموزش و بسته بودن خوابگاه‌ها به مدت ۳ هفته پس از تعطیلات نوروز در خوابگاه های فاطمی،کوی پسران و چمران دانشگاه تهران
- تجمع اعتراضی دانشجویان خوابگاه دخترانه دانشگاه هنر اصفهان (خوابگاه صبا)
- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
از فراخوان تجمع سراسری بازنشستگان در تاریخ ۹ اسفند ۱۴۰۱ حمایت می کنیم
- بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در حمایت از تجمع سراسری بازنشستگان در روز ۹ اسفند
- محمد حبیبی: تجمع سراسری از سوی معلمان ، با مطالبه دفاع از حقوق دانش آموزان ، مقاومتی خواهد بود در مقابل گسترش هراس عمومی برای باز پس گیری دستاورد آزادی پوشش
- فراخوان تجمع مقابل مرکز نابینایان خزانه در اعتراض به خصوصی‌سازی این مرکز
- تعیین وقت دادگاه داود رضوی و عدم پاسخگویی به وضعیت سلامتی ایشان
- ادامه‌ی سرکوب معلمان؛ اخراج محمود ملاکی از آموزش و پرورش
- کانون نویسندگان ایران:اولین جلسه دادگاه علی اسداللهی برگزارشد
- حراست و بالاسری‌هایش دست‌بردار نیستند
- تعلیق‌های چند ترمه و سرعت بخشیدن به اجرای احکام انضباطی برای دانشجویان خوابگاهی
- بازرسی کیف‌ دانشجویان توسط حراست دانشگاه شهرقدس
- جان باختن یک کارگر در قزوین براثر سقوط به چاهک آسانسور
*******
*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
سرکوب و‌ بازداشت کارگران اعتصابی در ذوب‌آهن اصفهان: کلیه کارگران بازداشتی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.
صدهانیروی انتظامی و همچنین حراست ساعاتی پیش، یکشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱، با هجوم به محوطه مجتمع ذوب آهن اصفهان و‌ ایجاد رعب و‌ وحشت دهها کارگر این شرکت را که از روز شنبه برای تحقق مطالبات معوقه خود دست به اعتصاب زده بودند با‌خشونت بازداشت کردند.
طبق اخبار منتشر شده از وضعیت بازداشت شدگان که از بخشهای مختلف شرکت ذوب آهن اصفهان می باشند.خبری در دست نیست.
کمتر کشوری در دنیا سراغ داریم که کارگران به دلیل اعتصاب برای افزایش دستمزد و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل مورد خشونت و بازداشتهای خودسرانه قرار میگیرند. در اردیبهشت ماه سال جاری، چندین نفر از کارگران شرکت واحد نیز بدنبال اعتصابی که برای افزایش دستمزدها صورت گرفت، همراه با ضرب و شتم بازداشت شدند و ‌پس از پرونده سازی و اعمال فشار بر آنها آزاد گردیدند.
سرکوب کارگران ره به‌جایی نخواهد برد و کارگران نیز این سرکوبها را هرگز فراموش نکرده و‌ نخواهند بخشید.
کلیه کارگران بازداشتی در مجتمع ذوب آهن اصفهان باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.
چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۸ اسفند۱۴۰۱
رونوشت: فدراسیون جهانی کارگران حمل و‌نقل، فدراسیون جهانی اینداستریال، کنفدراسیون‌ بین المللی اتحادیه های کارگری، بخش کارگری در سازمان‌جهانی کار
*ششمین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید با برپایی تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، أصفهان، تهران،خراسان رضوی،زنجان،کردستان،کرمان،کرمانشاه،لرستان،مرکزی،هرمزگان وهمدان
روز دوشنبه 8اسفند ، کارگران بازنشسته مخابرات کشور در ششمین دوشنبه اعتراضیشان نسبت به کاهش قدرت خریداز جمله عدم اجرای آیین‌نامه سال 89 و افزایش 30 درصدی سهم بیمه تکمیلی و عدم پرداختِ سهم خواروبارومطالبات دیگر دست به تجمع مقابل یا در ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، أصفهان، تهران، خراسان رضوی، زنجان ،کردستان، کرمان ،کرمانشاه،لرستان،مرکزی، هرمزگان وهمدان درتبریز ،اردبیل، أصفهان، مشهد، زنجان، سنندج، کرمان ،کرمانشاه ،خرم آباد،اراک ،بندرعباس ،وهمدان ودر تهران مقابل مقابل ساختمان وزارت ارتباطات زدند.
اراک:

اردبیل:

بندرعباس:

تبریز:

تهران:

خرم آباد:

زنجان:

سنندج:

کرمان:

کرمانشاه:

مشهد:

همدان:

*تجمع اعتراضی کارگران شرکت فولاد یزد برای دومین روز متوالی
بنابر اخبار منتشر شده، امروز دوشنبه ۸ اسفندماه ۱۴۰۱، کارگران شرکت فولاد یزد در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلاتشان برای دومین روز متوالی اعتصاب کرده و دست به تجمع زدند.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تهران نسبت به مجازی شدن یکماهه آموزش و بسته شدن خوابگاه‌ها به مدت 3 هفته پس از از تعطیلات نوروز
1- تجمع دانشجویان در اعتراض به مجازی شدن آموزش به مدت یک ماه از فروردین تا ۷ اردیبهشت ماه؛ پردیس مرکزی دانشگاه تهران
2- اعتراض شبانه دانشجویان به مجازی شدن آموزش و بسته بودن خوابگاه‌ها به مدت ۳ هفته پس از تعطیلات نوروز در خوابگاه های فاطمی،کوی پسران و چمران دانشگاه تهران

شعارها:
«دانشجو داد بزن، حقتو فریاد بزن»
«دانشجو بیدار است، از حق خود آگاه است»
«مصوبه لغو نشه شعارها تند تر میشه»
«بودجه های دولتی کجا داره خرج میشه»
«مسئول بی کفایت استعفا استعفا»
«مقیمی بی‌شرف، بودجه‌ی ما کجا رفت»
«دانشگاه بی‌دانشجو، نمی‌شه نمی‌شه»
«ماه رمضون بهونست، هدفشون تخلیه‌ست»
«وجهی مقیمی استعفا استعفا»
«مقیمی حیا کن ریاستو رها کن»
«آموزش مجازی نمی خوایم نمی خوایم»
آموزش حضوری حق مسلم ماست»
«خوابگاه دانشجویی حق مسلم ماست»
در همین رابطه:
سرنوشت نا معلوم بودجه‌ی دانشگاه تهران
بودجه‌ی دانشگاه تهران در کجا خرج شده که دانشجویان به سبب کمبود بودجه محکوم به ترک دانشگاه که خانه‌ی دوم آنهاست میشوند ؟
روز دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران رأس ساعت ۱۲:۳۰ جلوی دانشکده فنی در اعتراض به تصمیم خودسرانه و ناگهانی دانشگاه مبنی بر مجازی شدن کلاس‌ها دست به اعتراض زدند در پی این تجمع علیرضا وجهی معاون دانشجویی دانشگاه که به اصطلاح خود را دغدغه‌مند و دلسوز دانشجویان می‌داند (که البته ظواهر امر گویای چیز دیگریست) در بین دانشجویان حاضر شده و در بدو امر به جای دادن جواب صریح به دانشجویان آن‌ها را مورد تمسخر قرار داد در پی پافشاری این دانشجویان علیرضا وجهی با صراحت ذکر کرد که مسأله‌ی کمبود بودجه علت اصلی این تصمیم است و گویا دانشگاه تهران که دانشگاه مادر ایران محسوب میشود بودجه‌ی لازم برای اداره‌ی امور دانشگاه را ندارد به دنبال بیان این مطلب که موجب حیرت دانشجویان شده بود عده‌ای از دانشجویان مسئولین را به سبب استفاده‌ی نابه‌جا و غیرصحیح از این بودجه که حق دانشجویان بوده و به آن‌ها اختصاص دارد مورد انتقاد قرار دادند که با برخورد غیرمحترمانه‌ی وجهی روبه‌رو شدند در طی این بحث وجهی مدام با استفاده از جملاتی چون " فقط سه هفته مجازی هستید " سعی در فریب دانشجویان و خفه کردن این اعتراضات داشت در این حین یکی از دانشجویان دختر با شهامت بیان کرد که مسئولین از حضور دانشجویان در دانشگاه ترس دارند و بودجه و ماه رمضان بهانه‌هایی واهی هستند که موجب عصبانیت وجهی شد و به دانشجوی مذکور هجوم برد همچنین او در طی این مجادله مدام از شورایی حرف میزد که این تصمیم را اتخاذ کرده‌اند اما از بیان اسامی اعضای این شورا خودداری می‌کرد. مسئولین دانشگاه تهران در حالی به مجازی شدن آموزش پافشاری می‌کنند که مقیمی رئیس فعلی دانشگاه خطاب به یکی از اعضای شورای صنفی که نامه‌ی دانشجویان مخالف آموزش مجازی را به اون نشان داده بود، گفت امضای الکترونیکی معنایی ندارد اما حاضر به گرفتن آمار و نظرسنجی در خصوص موافقان و مخالفان آموزش مجازی نیستند. همچنین وجهی خطاب به دانشجویان که گفتند آموزش مجازی را در این سه هفته تحریم خواهند کرد گفت کلاس حتی با یک نفر تشکیل خواهد شد و این یعنی دانشجو آخرین چیزی‌ است که برای اعضای هیات رئیسه دانشگاه تهران اهمیت دارد‌‌.
در نهایت هم این فرد بدون اینکه کمترین درکی از شرایط دانشجویان داشته باشد و به حرف دل آن‌ها گوش بدهد و‌ بدون رسیدن به نتیجه‌ای قطعی این جمع را به بهانه‌ی شرکت در جلسه ترک نمود که در راه یکی از اساتید خانم هم از شرایط موجود اعلام نارضایتی کرد که با برخورد نامحترمانه‌ی وجهی مواجه شد.
ناگفته نماند که در طول این مدت دانشجویان در محاصره ی نیروهای حراست بودند و یکی از این مزدوران تلفن همراه یکی از دانشجویان دختر را ضبط کرده و او را به جرم ضبط ویدئو به دفتر حراست برد.
*تجمع اعتراضی دانشجویان خوابگاه دخترانه دانشگاه هنر اصفهان (خوابگاه صبا)
قدام به تعرض به یک دانشجوی ساکن خوابگاه دخترانه دانشگاه هنر اصفهان (خوابگاه صبا) توسط راننده اسنپ
طبق اخبار واصله، در پی ورود ماشین اسنپ به خوابگاه و اتمام سفر، راننده اسنپ اقدام به تعرض به یکی از دانشجویان دختر حاضر در محوطه خوابگاه کرده و قصد وارد کردن اجباری وی به ماشین را داشته است. بقیه افراد حاضر در محوطه با شنیدن صدای فریاد این دانشجو به کمک او رفته‌اند و راننده نیز فرار کرده است.
بعد از این اتفاق ناگوار دانشجویان تجمع کرده‌اند و آقای عطار، رئیس دانشگاه، آقای حیدری فر، رئیس حراست دانشگاه، و آقای شوروشینی در خوابگاه حضور پیدا کرده و سعی در آرام کردن فضای خوابگاه و پراکنده کردن دانشجویان داشته‌اند.
این خوابگاه دانشجویی که خارج از شهر واقع شده‌است فاقد هرگونه امکانات رفاهی و حمل و نقلی مناسب است و مدت‌ها اعتراض و پیگیری دانشجویان نتیجه‌ای در پی نداشته است.
*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
از فراخوان تجمع سراسری بازنشستگان در تاریخ ۹ اسفند ۱۴۰۱ حمایت می کنیم
شرایط معیشتی در کشور برای کارگران، مزدبگیران و‌ بازنشستگان به بدترین وضعیت ممکن نسبت به سالهای اخیر رسیده است. افزایش روزانه و نجومی نرخ ارز و گرانی و تورم لجام‌گسیخته سفره کارگران و زحمتکشان را خالی تر از هر زمان دیگری کرده است.
بازنشستگان تامین اجتماعی در سه سال گذشته بطور پیوسته در مناطق مختلف کشور در اعتراض به عدم اجرای همسان سازی حقوق و عدم افزایش حقوق بازنشستگی متناسب با نرخ واقعی تورم به خیابان ها آمده اند، اما حاکمیت بجای رسیدگی به مطالبات برحق و ابتدایی بازنشستگان بارها به سرکوب و برخوردهای امنیتی و پلیسی و بازداشت معترضین متوسل شده است. با اینوجود، اعتراضات بازنشستگان بخصوص به مناسبت «یکشنبه های اعتراضی» در دهها شهر در سراسر کشور ادامه داشته است.
سازمانها و گروه های مختلف بازنشستگان، با شعارهایی همچون «فقط کف خیابون میاد به دست حقمون»، و «دوز و کلک کافیه، سفره ما خالیه» در اعتراض به شرایط نابسامان معیشتی و گسترش فقر و نامنی اقتصادی، فراخوانی برای تجمع سراسری در تاریخ ۹ اسفند ۱۴۰۱ صادر کرده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی حومه ضمن حمایت از فراخوان تجمع ۹ اسفند، خواهان اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و ‌افرایش حقوق بازنشستگی متناسب با نرخ واقعی تورم می باشد، و از همه همکاران بازنشسته و شاغل تقاضا داریم در این تجمعات شرکت کنند.
زمان: سه شنبه ۹ اسفند ۱۴۰۱
ساعت ۱۰ صبح
تهران: مجلس، مقابل سازمان برنامه و بودجه
مراکز استان‌ها: همزمان فرمانداری‌ و استانداری
چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلا
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در حمایت از تجمع سراسری بازنشستگان در روز ۹ اسفند
در شرایطی که گرانی‌ و تورم روزافزون عرصه را بر زندگی میلیونها نفر کارگر و بازنشسته تنگ کرده است و هر روز ارزش واقعی دستمزد و حقوق مزدبگیران تنزل می‌یابد، شاهد هستیم که در آخر امسال ارزش دستمزد مصوب کارگران و بازنشستگان حداقل به نصف ارزش ابتدای سال کاهش یافته است.
این در حالیست که مشخصا درمورد بازنشستگان، نهادهای حکومتی از اجرای قوانین مصوب خود هم شانه خالی کرده و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را بطور کامل اجرا نمی‌کنند.
این موضوع البته تنها به بازنشستگان مربوط نمی‌گردد و اقدامات متعرضانه به قوانین و حقوق بازنشستگان بلاواسطه حقوق و معیشت شاغلان را نیز تحت تاثیر مستقیم قرار می‌دهد.
کارگران شاغل در سالهای آتی به صف بازنشستگان می‌پیوندند و تمامی این بی‌حقوقی‌ها در حق آنان نیز اِعمال خواهد شد.
از اینروست که مبارزه برای افزایش حقوق بازنشستگی، همسان‌سازی کامل حقوق آنان، بهبود شرایط بیمه درمانی، اجرای قوانین رفاهی برای بازنشستگان باید امر همین امروز کارگران و کارمندان شاغل نیز باشد.
بازنشستگان تأمین اجتماعی، صندوق‌های کشوری و لشکری فراخوانی را برای تجمع سراسری در روز سه‌شنبه ۹ اسفندماه اعلام کرده‌اند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن حمایت قاطع از این فراخوان، اعلام می‌دارد که تنها کف خیابان است که حق ما به دست خواهد آمد و تمامی کارگران و معلمان و کارکنان شاغل و بازنشسته در تمامی بخش‌های تولیدی و خدماتی، صنعتی و اداری کشور را فرامی‌خواند تا با حضور در این تجمعات سراسری خواستار تحقق خواسته‌های خود گردند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۸ اسفند ۱۴۰۱
*محمد حبیبی: تجمع سراسری از سوی معلمان ، با مطالبه دفاع از حقوق دانش آموزان ، مقاومتی خواهد بود در مقابل گسترش هراس عمومی برای باز پس گیری دستاورد آزادی پوشش
توئیت محمد حبیبی پیرامون مسمومیت زنجیره ای دختران دانش آموز در قم و چند شهر دیگر ایران:
مسمومیت دانش آموزان در مدارس دخترانه که عمدی بودن آن را تایید کرده اند ،نه خودسرانه است و نه اتفاقی .باز پس گیری دستاورد آزادی پوشش ، نیازمند افزایش هراس عمومی است . تجمع سراسری از سوی معلمان ، با مطالبه دفاع از حقوق دانش آموزان ، مقاومتی خواهد بود در مقابل گسترش این هراس عمومی
*فراخوان تجمع مقابل مرکز نابینایان خزانه در اعتراض به خصوصی‌سازی این مرکز
به گزارش کمپین معلولان، جمعی از نابینایان و کم‌بینایان در اعتراض به خصوصی‌سازی مرکز نابینایان خزانه تهران، با انتشار فراخوانی از همگان به ویژه نابینایان، کم بینایان و سایر معلولان، خواسته‌اند با حمایت از این تجمع، از واگذاری این مرکز دولتی به بخش خصوصی، جلوگیری به عمل آورند.
?زمان تجمع؛ سه‌شنبه ۹ اسفند ساعت ۹ صبح
?مکان؛ تهران،خ. قزوین - دوراهی قپان - خ. عبید زاكانی - ك. درختی - مجتمع آموزشی خزانه

کمپین معلولان همبستگی و حمایت خود را از این خواسته به حق و تجمع اعتراضی اعلام نموده و از معلولان و فعالان حوزه معلولیت درخواست دارد تا در این تجمع مشارکت نمایند.
*تعیین وقت دادگاه داود رضوی و عدم پاسخگویی به وضعیت سلامتی ایشان
روز شنبه، ۶ اسفند ماه، در پی وخامت وضعیت سلامتی آقای داود رضوی از اعضای هیات‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه، خانم زهرا رضوی فرزند ایشان، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب مراجعه کرده اما از پاسخگویی به ایشان خودداری و اعلام گردید که پرونده در حال بررسی است و قاضی ایشان را نمی‌پذیرد.
امروز ۸ اسفند ماه با مراجعه مجدد خانم رضوی به دادگاه انقلاب، به ایشان به طور شفاهی گفته شد، آقای رضوی مشمول شرایط عفو نخواهند بود و دادگاه ایشان در تاریخ ۱۵ اسفند ماه برگزار می‌گردد.

این شرایط در حالی است که پزشک زندان به داود رضوی اعلام کرده تا از طریق خانواده‌ برای اعزام به بیمارستان طالقانی یا شهدا نوبت گرفته شود اما با توجه به وضعیت آخر سال، اولین زمان نوبت‌دهی این دو بیمارستان اوایل سال آینده خواهد بود. قابل ذکر است، آقای داوود رضوی به دلیل خونریزی دستگاه گوارش و همچنین شرایط سنی در وضعیت سلامتی بسیار نامناسبی به سر برده و عدم رسیدگی و اعزام به بیمارستان باعث نگرانی شدید خانواده و همبندی ‌های ایشان شده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی بی قید و شرط داود رضوی و دیگر اعضای زندانی سندیکا، رضا شهابی و حسن سعیدی، و‌ همچنین کلیه زندانیان سیاسی است.
چاره کارگران و زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۸ اسفند ۱۴۰۱
*ادامه‌ی سرکوب معلمان؛ اخراج محمود ملاکی از آموزش و پرورش
کانون صنفی معلمان استان بوشهر خبر داد دادگاه اداری (هیات رسیدگی به تخلفات اداری) با قضاوت عبدالحمید اکرامیان، محمدعلی خوش‌رفتار و مرتضی عباسی طی حکمی سنگین، محمود ملاکی بازرس کانون صنفی معلمان استان بوشهر را به انفصال دائم از خدمت محکوم کرده است.
آقای ملاکی به‌تازگی با قید وثیقه و بطور موقت از زندان آزاد شده است. از آنجا که سابقه کار جناب ملاکی زیر بیست سال می‌باشد (۱۹ سال) صدور این حکم منجر به اخراج کامل وی شده و لاجرم بازنشستگی نیز شامل ایشان نمی‌شود.
بزودی اطلاعات تکمیلی در این مورد منتشر خواهد شد.
*کانون نویسندگان ایران:اولین جلسه دادگاه علی اسداللهی برگزارشد
صبح امروز ۸ اسفند ماه، جلسه‌ی دادگاه علی اسدالهی، شاعر و منشی کانون نویسندگان ایران در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. علی اسدالهی پس از برگزاری جلسه‌ی دادگاه بدون تعیین قرار وثیقه مجددا به زندان «تهران بزرگ» منتقل شده است. اسدالهی از تاریخ ۳۰ آبان ماه با یورش ماموران امنیتی حاکمیت به خانه‌اش بازداشت شد و قرار بازداشت او تا کنون چند نوبت تمدید شده است.
در هفته‌های گذشته شماری از زندانیان و بازداشت‌شدگان جنبش آزادی‌خواهانه‌ی اخیر آزاد شده‌اند و رسیدگی به برخی پرونده‌های سیاسی متوقف شده‌ است. اما کماکان وضعیت بسیاری از بازداشت‌شدگان و زندانیان از جمله علی اسدالهی و کیوان مهتدی، نویسنده، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران نامشخص است.
کانون نویسندگان ایران بازداشت بلاوجه علی اسدالهی را محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی‌ قید و شرط همه‌ی بازداشت‌شدگان و زندانیان سیاسی در بند است‌.
۸ اسفند ۱۴۰۱
*حراست و بالاسری‌هایش دست‌بردار نیستند
اقدامات عجیب‌وغریب و خارج از عرف و دون شأن حراست دانشگاه در برخورد با پوشش دانشجوها فعلا قصد کاهش ندارد و روزبه‌روز هم دایره گسترده‌تری را شامل می‌شود.
پیامک‌های تذکر پوشش به دانشجوها هم‌چنان در جریان است. جالب آنجاست که گویا دانشجوهایی که برای صرف غذا، به سلف دنا می‌روند، موقع زدن کارت دانشجویی در دستگاه‌های تحویل غذا از نظر پوشش بررسی شده و در صورتی که پوشش‌شان، نامناسب تشخیص داده شود، اسم‌شان ثبت شده و بعدا پیامک تذکر پوشش برایشان ارسال می‌گردد. البته از آنجا که دانشجوها برخی اوقات کارت دانشجویی‌شان را به دوست‌شان می‌دهند تا غذایشان را از سلف بگیرند، بعضا پیش آمده که برای دانشجویی که اصلا در دانشگاه حضور نداشته، به‌واسطه پوشش دوستش، پیامک تذکر پوشش ارسال شده است.
از طرف دیگر در برنامه «صبح سایه» که صبح شنبه در سالن جابر برگزار شد، مأموران حراست حضور چشم‌گیری داشتند و در آنجا هم از تذکر پوشش به دانشجوها دست‌بردار نبودند و حتی دانشجوها را تهدید به بیرون کردن از سالن کرده‌اند.
امروز نیز برخی از دانشجوها که از در انرژی قصد ورود به دانشگاه را داشتند، با رفتارهای تند و نامتعارف مأموران حراست مواجه شده‌اند که قصد داشتند به‌خاطر پوشش، کارت دانشجویی آنها را ضبط کنند و یا مانع ورود آنها به دانشگاه شوند.
با این روند بعید نیست در روزهای آینده شاهد حضور مأموران حراست در کلاس‌های درس و برخورد با دانشجوها به‌خاطر پوشش‌شان باشیم.
منبع:کانال شریف تودی
*تعلیق‌های چند ترمه و سرعت بخشیدن به اجرای احکام انضباطی برای دانشجویان خوابگاهی
دانشگاه خوارزمی در پی صدور احکام سنگین انضباطی اعم از یک تا چند ترم تعلیق و منع موقت از تحصیل، در صدد تایید یا سنگین‌تر کردن احکام در شورای تجدید نظر و اجرای هر چه سریع‌تر این احکام برای دانشجویان و تخلیه‌ی و گرفتن خوابگاه از دانشجویان خوابگاهی است.
بنا بر گزارشات واصله پیگیری احکام انضباطی و تخلیه‌ی خوابگاه، توسط معاونت دانشجویی، دکتر حسینی، به همراه مسئول امور دانشجویی، آقای ستاری، انجام می‌شود.
*بازرسی کیف‌ دانشجویان توسط حراست دانشگاه شهرقدس
بنا بر اخبار واصله روز گذشته حراست دانشگاه شهرقدس تمامی دانشجویان که کیف به همراه داشتند را به اتاقک حراست برد و کیف‌های آنان را مورد بازرسی قرار داد.
گفته می‌شود این اولین بار نیست که حراست این دانشگاه به حریم شخصی دانشجویان تجاوز کرده و آنان را بدون اجاره مورد بازرسی بی‌مورد قرار می‌دهد.
*جان باختن یک کارگر در قزوین براثر سقوط به چاهک آسانسور
یک کارگر 50 ساله حین کارسیمانکاری دریک ساختمان نیمه کار واقع در شهرک دانش_ مهر3 قزوین براثر سقوط به چاهک آسانسوردردم جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 9 اسفند ماه 1401
- تجمع سراسری بازنشستگان کشوری، لشکری وتامین اجتماعی دراعتراض به کاهش قدرت خرید وبرای افزایش حقوق
- تجمع اعتراضی کارگران پسماند شهرداری تهران نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل ساختمان شورای شهر
- ادامه اعتصاب وتجمع کارکنان سازمان همیاری شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به عدم پرداخت 9 ماه حقوق وعیدی
- اعتصاب وتجمع رانندگان تاکسی فرودگاه مهرآباد دراعتراض به نرخ کرایه تاکسی‌های ویژه فرودگاه
- اعتراض دانشجویان دانشگاه علامه همزمان با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیسی
- اعتراض دانشجویان خوابگاه های چمران و فاطمیه دانشگاه تهران نسبت به مجازی شدن دانشگاه و تعطیلی خوابگاه پس از تعطیلات نوروز
- تجمع دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در اعتراض به اتفاق شب گذشته و وضعیت بد خوابگاه‌ها و در خواست پیگیری فوری در این خصوص
- اعتراض دانشجویان دانشگاه امیر کبیر نسبت به کیفیت وکمیت غذای سلف سرویس
- یک دانشجو در منزل شخصی اعتصاب غذا کرد
- رونمایی دانشجویان سال آخر پرستاری ازبرده داری نوین
کار کردن برای ساعتی 10 هزار تومان استثمار واقعی‌ست!
- برگزاری جلسه بازپرسی برای مریم وحیدیان
- کانون نویسندگان ایران: علی اسدالهی آزاد شد
- تجمع اعتراضی حواله‌داران آذربایجان خودرو،(اذویکو) مقابل ساختمان مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی
- جان باختن یک کارگر درصالحیه براثرریزش آوار
*******
*تجمع سراسری بازنشستگان کشوری، لشکری وتامین اجتماعی دراعتراض به کاهش قدرت خرید وبرای افزایش حقوق
روزسه شنبه9 اسفند، بازنشستگان کشوری،لشکری وتامین اجتماعی برای انعکاس هرچه بیشترصدای اعتراضشان نسبت به کاهش قدرت خرید دست به تجمع مقابل استانداری ویا فرمانداری در شهرستان های اراک ،اردبیل ، أصفهان ،اهواز ،ایلام ،بابل ،تاکستان ، تبریز، دهگلان ،رشت ،سنندج ،شهر کرد ،قزوین ،کرج ،کرمانشاه ،مریوان ،مشهد ویزد زدند وخواهان افزایش حقوق شدند.
درتهران نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری با ایجد جو رعب و وحشت منجمله فحاشی ،برخورد فیزیکی وبازداشت تعدادی از بازنشستگان مانع از برپایی تجمع مقابل مجلس شدند.
شعارها:
«دولت بی‌کفایت، استعفا، استعفا»
«رئیسی دروغگو وعده‌ی برجامت کو»
«هزینه‌ها دلاری حقوق ما ریالیه»
«گرانی تورم بلای جان مردم»
«همسان‌سازی حق مسلم ماست»
تصاویر:
اهواز:

ایلام:

قزوین:

مریوان:

گزارش ها:
یورش نیروهای امنیتی برای ممانعت از برگزاری تجمع بازنشستگان مقابل مجلس
بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز سه‌شنبه ۹ اسفندماه ۱۴۰۱ از حوالی ساعت ۸ صبح نیروهای سرکوبگر امنیتی و انتظامی با قُرُق خیابان‌ها و مسیرهای منتهی به مجلس مانع از حضور و شکل‌گیری تجمع بازنشستگان شدند.
از همان ساعات اولیه صبح و پیش از زمان شروع تجمع اقدام به دستگیری بازنشستگان نمودند. مأموران امنیتی با اِعمال خشونت و هتاکی به بازنشستگان تعداد زیادی را مورد ضرب و شتم قرار داده و بیش از ۱۰۰ نفر از مردان بازنشسته را بازداشت کرده و به بازداشتگاه پلیس امنیت در مجاورت زندان قصر انتقال دادند.
به گفته‌ی همکاران ما تعداد زیادی از زنان بازنشسته نیز بازداشت شدند که با ۳ یا ۴ ون به مکان نامعلومی منتقل شدند.
همگی بازداشت‌شدگان حوالی غروب آزاد شده‌اند. اما حجم خشونت و سرکوبی که امروز حکومت علیه بازنشستگان معترض انجام داد بی‌سابقه و نشان از ضدیت‌ و ترس‌اش از حق‌خواهی و مطالبه‌گری در جامعه است.
لازم به ذکر است که برخورد خشن مأموران تنها به مقابل مجلس ختم نمی‌شد و نیروهای سرکوبگر در مترو بهارستان نیز مستقر شده و ضمن هتاکی و برخورد خشونت‌آمیز به تمامی عابران، سعی در ایجاد فضای رعب و وحشت داشتند.
این برخوردهای سرکوبگرانه حکومت علیه بازنشستگان در حالی صورت می‌گیرد که آنان را بیشتر از هر زمان دیگری به باتلاق فقر و فلاکت کشانده است. در مقابل اجرای حقوق قانونی که برای بازنشستگان مصوب شده است مقاومت می‌کند و با تحمیل وضعیت اسفبار معیشتی به جامعه، خانواده‌ها را ورطه‌ی نابودی و فروپاشی کشانده است و حتی حاضر به تحمل یک تجمع اعتراضی از طرف آنان نیست.
بازنشستگان، کارگران، معلمان و تمامی مزدبگیران خوب می‌دانند که حاکمیت حاضر به تحقق خواست و مطالبات و کمترین میزان از بهبود در وضعیت معیشتی آنان نیست و هیچ راهی بجز تلاش برای ایجاد تغییراتی بنیادین برای برون‌رفت از این جهنم باقی نمانده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران برخورد سرکوبگرانه و بازداشت بازنشستگان را قویاً محکوم می‌کند و اعلام می‌دارد که تنها راه پایان دادن به این وضعیت فاجعه‌بار کنونی، اتحاد عمل تمامی کارگران و سایر مزدبگیران شاغل و بازنشسته و دیگر اقشار و‌ گروه‌های معترض جامعه برای پیشبرد مبارزات متحدانه و منسجم‌شان است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۹ اسفند ۱۴۰۱
گزارشی از یکی از شرکت کنندگان امروز در تجمع بازنشستگان تهران
مترو بهارستان را بسته بودند. ماشین‌های ون و حتی بزرگ‌تر از ون از جمله مینی‌بوس آورده بودند. محیط کاملا امنیتی بود، با الفاظ رکیک معلمان را مخاطب قرار می‌دادند و برخورد فیزیکی می‌کردند. رفتار بسیار خشونت‌آمیز با بازنشستگان داشتند. مامورهای امروز به بازنشستگان فحش و ناسزا می‌گفتند و بازنشتگان را پیرپاتال خطاب می‌کردند
اجازه ندادند که تجمع شکل بگیرد. تعدای از بازنشستگان مرد را سوار ون کردند و با خود بردند؛ تا این لحظه اسامی همکاران دستگیر شده مشخص نیست.
بازنشستگان در گروه‌‌های ده پانزده نفره حرکت و شعار می‌دادند. به یکی از همکاران بی‌حرمتی کرده و گفتند: گورت را گم کن. از هر کسی که می خوست به طرف مجلس برود کارت شناسایی می‌خواستند.
دم در مترو با باتوم و گاز اشک‌آور از بازنشسته ها استقبال کردند. دو نفر از خانم‌های مسن بازنشسته را گرفتند و آن‌ها هم گفتند که رهگذر هستند و حسابی ترسیده بودند.
گزارش یک همکار بازنشسته:بهارستان در محاصره
باز هم تجمعات بازنشستگان و هراسی که در دل حکومت ایجاد میکنند. پیروزی از آن ماست.
۹ اسفند ۱۴۰۱ ، تهران با فراخوان بازنشستگان کشوری ولشکری و تامین اجتماعی و....
جمعیت زیادی از فراخوان حمایت کرده بودند. حضور زنان بسیار چشمگیر و هوای خیابان و خروجیهای مترو نشان میداد که اگر تجمع شکل بگیرد، حادثه مهمی رخ خواهد داد. همه چهره‌ها راسخ و مصمم بسوی مکان تجمع در حرکت بودند گرچه گمان هم می‌دادند که حکومت با قوای سرکوبش از صبح زود در محل حاضر و اعلام حکومت نظامی ضمنی کند و همین اتفاق هم افتاد.
حمله به بازنشستگان، بازداشت و تهدید و فحاشی و بازجویی
تعداد بازداشتیها زیاد بود؛ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر نیروی امنیتی با انواع و اقسام ادوات سرکوب از داخل مترو تا جلوی مجلس را قرق کرده بودند. تعداد ماموران امنیتی زن هم به نسبت همیشه بیشتر بود و این امر نشان دهنده تنفرشان از زنان معترض است فرق هم نمی‌کند که ۱۵ ساله باشند و یا ۷۰ ساله. دانش آموز باشند و یا بازنشسته.
زنان اگر تمکین نکنند باید توسط داعشیان سرکوب شوند. حکومت میخواهد از زنان انتقام بگیرد که شعار #زن_زندگی_آزادی را بر سرش خراب کردند.
مترو بهارستان را تعطیل و مسافران رابه خارج از مترو هدایت!!! میکردند و بیرون از مترو هرکس را که مشکوک به بازنشسته بود مورد بازخواست قرار می‌دادند. با وقاحت تمام مردم را هل میدادند که بارها باعث زمین خوردن بازنشستگان شد.لحنشان بسیار توهین آمیز و توام با فحاشی بود. اگر کسی مقاومت میکرد فورا دستور بازداشت داده و سوار ون میکردند.
امروز برای بازنشستگان تجربه‌ی دیگری رقم خورد. تجربه‌ای که حاوی پیام ترس حکومت از تجمعات اعتراضی بخصوص در تهران است.
خیابان از آن ماست برای همیشه و برای مطالباتمان.
برگزاری تجمعات بازنشستگان در کشور و بازداشت تعدادی از بازنشستگان
امروز ۹ اسفند ۱۴۰۱، تجمعات بازنشستگان برای احقاق حقوق خود از جمله اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و ‌افرایش حقوق بازنشستگی متناسب با نرخ واقعی تورم و‌ دیگر مطالبات بازنشستگان در استانها و شهرهای مختلف کشور از جمله در کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، قزوین، گیلان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، ایلام، یزد، اصفهان، البرز، مرکزی و‌ تهران برگزار گردید. شعارهای امروز بازنشستگان شامل موارد زیر بود؛ «هزینه‌ها دلاری، حقوق ما ریالیه، گرانی تورم بلای جان مردم، همسان‌سازی حق مسلم ماست، دولت بی‌کفایت، استعفا، استفعفا، رئیسی دروغگو، وعده‌ی برجامت کو»
در تهران نیروهای امتیتی و‌ انتظامی با رفتارهای بسیار خشونت آمیز و‌ با هتاکی با بازنشستگان‌ معترض برخورد‌ میکردند و‌ تعدادی از بازنشستگان را بازداشت‌ نمودند. (به گزارشات ضمیمه از طرف تشکلات بازنشستگان مراجعه نمایید).
مطالبات برحق بازنشستگان، خواست همه کارگران و‌ مردم زحمتکش کشور است. اعمال خشونت و بازداشت بازنشستگان تنها عدم کفایت حاکمیت و وحشت مقامات را از هرگونه عدالت خواهی و‌ حق طلبی نشان میدهد. حضور در خیابان و اعتراض و اعتصاب حق مسلم همه ما است. خشونت نسبت به بازنشستگان معترض فقطانگیزه آنها را نسبت به احقاق حقشان مصمم تر میکند، اما خللی در عزم بازنشستگان و نیز کارگران شاغل و بیکار و همه مردم ستم دیده کشور وارد نمیکند
کلیه بازداشت شدگان تجمعات بازنشستگان فوری و بی قید و شرط آزاد باید گردند.
چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۹ اسفند ۱۴۰۱
*تجمع اعتراضی کارگران پسماند شهرداری تهران نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل ساختمان شورای شهر
روز سه شنبه 9 اسفند،جمعی از کارگران پسماند شهرداری تهران برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل ساختمان شورای شهرتجمع کردند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: از اجرای طرح تبدیل وضعیت شغلی و استخدامی نیروهای شرکتی ایثارگر واحد بازیافت خبری نیست. در آخرین پیگیری‌هایی که انجام داده‌ایم، برخی مسئولان شهری ضمن دادن وعده پیگیری خواسته‌هایمان، مدعی‌اند موضوع مشکلاتمان را به مسئولان بالادستی انتقال داده‌ایم اما تبدیل وضعیت کارگران ایثارگر واحد بازیافت همچنان مسکوت مانده است.
آنها افزودند:براساس بند (د) تبصره 20قانون بودجه 1400و1401، همه ایثارگران نهادها ازجمله شهرداری‌ها باید، تبدیل وضیت شده و رسمی شوند.
آنها با انتقاد از ادامه بلاتکلیفی در وضعیت شغلی خود گفتند: حدود 300 تا 400 کارگر غرفه‌دار بازیافت در مناطق مختلف شهرداری‌های تهران مشمول طرح ایثارگری هستند که علارغم طی مراحل اداری و انجام گزینش به دلایل مختلف هنوز تبدیل وضعیت نشده است.
*ادامه اعتصاب وتجمع کارکنان سازمان همیاری شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به عدم پرداخت 9 ماه حقوق وعیدی
روز سه سه شنبه 9 اسفند، کارکنان سازمان همیاری شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد به اعتصاب وتجمعشان دراعتراض به عدم پرداخت 9 ماه حقوق وعیدی ادامه دادند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارکنان سازمان همیاری شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق
روز شنبه 6 اسفند، کارکنان سازمان همیاری شهرداری های استان کهگیلویه و بویراحمد برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق دست به تجمع مقابل این اداره در یاسوج زدند.
*اعتصاب وتجمع رانندگان تاکسی فرودگاه مهرآباد دراعتراض به نرخ کرایه تاکسی‌های ویژه فرودگاه
روزسه شنبه 9 اسفند، رانندگان تاکسی فرودگاه مهرآباد برای اعتراض به نرخ کرایه تاکسی‌های ویژه فرودگاه دست به اعتصاب زدند وبا استارت نزدن خودروهایشان از جابجایی مسافران خودداری کردند.

*اعتراض دانشجویان دانشگاه علامه همزمان با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیسی
تصویری از اعتراض روز دوشنبه 8 اسفند دانشجویان دانشگاه علامه در سالن بهشتی دانشکده حقوق و علوم سیاسی پردیس مرکزی همزمان با حضور معاون امور زنان و خانواده رئیسی

*اعتراض دانشجویان خوابگاه های چمران و فاطمیه دانشگاه تهران نسبت به مجازی شدن دانشگاه و تعطیلی خوابگاه پس از تعطیلات نوروز
سه شنبه 9 اسفند
شعارها:
« دانشجو داد بزن حقتو فریاد بزن»
«مصوبه لغو نشه شعارها تندتر میشه»
«دانشجو به پاخیز برای رفع تبعیض»
«آموزش حضوری حق مسلم ماست»
«آموزش مجازی نمیخواییم نمیخواییم»
«حقوق اولیه نظرسنجی نمی‌خواد»
«مسئول بی‌کفایت بودجه ما کجا رفت»
«خوابگاه دانشجویی حق مسلم ماست»
«تهدید به لغو اسکان ابزار سرکوب شده»
«ماه رمضون بهونست هدف فقط تخلیست »
اعتراض دانشجویان خوابگاه چمران به مجازی شدن دانشگاه با تهدید و حمله مسئولین خوابگاه همراه شده‌است.
در لحظات اولیه‌ی شکل‌گیری تجمع یکی از مسئولین خوابگاه با تهدید به لغو اسکان دانشجویان سعی در پراکنده کردن آنان داشته که با شعار "دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد" از سمت دانشجویان همراه شده‌است.
حراست و مسئولین خوابگاه با کشیدن موبایل از دست دانشجویان و کشیدن ماسک آن‌ها از روی صورتشان سعی در شناسایی افراد داشته‌اند.
*تجمع دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در اعتراض به اتفاق شب گذشته و وضعیت بد خوابگاه‌ها و در خواست پیگیری فوری در این خصوص

علیرغم تهدیدهای نیروی انتظامی و مسئولین دانشگاه مبنی بر برخورد در صورت ادامه‌ی تجمع،
متن نامه‌ای که دیشب آماده شده بود قرائت شد و دانشجویان درخواست امضای نامه تضمین پیگیری مسئله را توسط ریاست دانشگاه را داشتند.
در نهایت نامه‌ای در خصوص مطالبات دانشجویان، تنظیم و به امضای ریاست دانشگاه رسید. همچنین جلسه‌ای فوری با فرماندار و استاندار به تاریخ فردا برگزار خواهد شد که پیگیری بودجه‌ی لازم برای تامین خوابگاه و حل این مشکل انجام شود‌.
از جمله مطلبات دانشجویان:
۱. پیگیری امنیت خوابگاه و حل مشکل ایاب و ذهاب تا پایان سال.
۲. تشکیل کمیته‌ای مشترک از دانشجویان و مسیولان دانشگاه برای پیگیری.
۳.تامین رفاه دانشجویان تا زمان تامین مکان جدید خوابگاه.
۴.پیگیری تغییر مکان کارگاه‌های درسی از مجتمع آب و برق.
۵. برگزاری شورای عمومی در اولین فرصت.
هچمنین نمایندگان دانشجویی در تمام مراحل پیگیری مسئولان، حضور خواهند داشت.
۹اسفند۱۴۰۱
در همین رابطه:تجمع اعتراضی دانشجویان خوابگاه دخترانه دانشگاه هنر اصفهان (خوابگاه صبا)
قدام به تعرض به یک دانشجوی ساکن خوابگاه دخترانه دانشگاه هنر اصفهان (خوابگاه صبا) توسط راننده اسنپ
طبق اخبار واصله، در پی ورود ماشین اسنپ به خوابگاه و اتمام سفر، راننده اسنپ اقدام به تعرض به یکی از دانشجویان دختر حاضر در محوطه خوابگاه کرده و قصد وارد کردن اجباری وی به ماشین را داشته است. بقیه افراد حاضر در محوطه با شنیدن صدای فریاد این دانشجو به کمک او رفته‌اند و راننده نیز فرار کرده است.
بعد از این اتفاق ناگوار دانشجویان تجمع کرده‌اند و آقای عطار، رئیس دانشگاه، آقای حیدری فر، رئیس حراست دانشگاه، و آقای شوروشینی در خوابگاه حضور پیدا کرده و سعی در آرام کردن فضای خوابگاه و پراکنده کردن دانشجویان داشته‌اند.
این خوابگاه دانشجویی که خارج از شهر واقع شده‌است فاقد هرگونه امکانات رفاهی و حمل و نقلی مناسب است و مدت‌ها اعتراض و پیگیری دانشجویان نتیجه‌ای در پی نداشته است.
*اعتراض دانشجویان دانشگاه امیر کبیر نسبت به کیفیت وکمیت غذای سلف سرویس
سه شنبه 9 اسفند:ساختن صف طولانی از سینی‌های غذا در اعتراض به کیفیت پایین غذا؛ دانشگاه امیرکبیر.

*یک دانشجو در منزل شخصی اعتصاب غذا کرد
کمال صالح‌زاده دانشجوی کارشناسی ارشد سینمای دانشگاه هنر تهران روز گذشته در صفحه‌ی شخصی خود اعلام کرده است که ۱۰ روز است در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد و این اعتصاب را تا زمان محقق نشدن مطالباتش ادامه خواهد داد.
متن منتشر شده توسط کمال صالح‌زاده دانشجوی اعتصاب غذا کرده‌ی دانشگاه هنر
چون می‌ترسیدم که نتونم اعلام نکردم. شنبه‌ی هفته‌ی پیش، جز کمی قند و بسته‌ای نون خشک هر خوردنی‌ای که داشتم جمع کردم و بردم گذاشتم جلوی ورودی پارک نزدیک خونه‌م. برگشتم خونه و اعتصاب غذام رو شروع کردم با روزی دو حبه قند و کمی نون خشک. مساله همون حقوق طبیعی و اولیه‌ی پایمال‌شده‌ست که چند ماه براش کف خیابون بودیم و به خاطرش از داخل و از خارج ما رو اغتشاش‌گر و آشوب‌گر و تروریست و تجزیه‌طلب دونستند:
۱.حقوق برابر همه‌ی شهروندان و لغو تمامی قوانین ستمگرانه و تبعیض‌آمیز علیه زن‌ها و جامعه‌ی رنگین‌کمانی
۲.حق انتخاب پوشش برای همه‌ی شهروندان و به ویژه‌ زن‌ها
۳.آموزش چند‌زبانه و منعطف(به زبان مادری، به زبان مشترک(فارسی)، به زبان بین‌الملل(انگلیسی))
۴.پایان دادن به اشغال فرهنگی کشور و به ویژه اشغال فرهنگی چندلایه‌ی پیرامون
۵.لغو کامل حکم اعدام
۶.آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی؛ چه زندانیان خیزش ژینا، چه قبل آن
همه می‌دونیم جمهوری اسلامی اگه این حقوق طبیعی و بسیاری از حقوق دیگه رو پایمال نمی‌کرد جمهوری اسلامی نبود. اینجا به عنوان یه دانشجو روی صحبتم با محمدرضا حسنایی رئیس دانشگاه هنر تهرانه. یا همه‌ی اساتید و دانشجوهای توبیخ‌شده، تعلیق‌شده، اخراج‌شده، ممنوع‌الورود و هر نوع محرومیت دیگه‌ای بدون هیچ قیدوشرطی و با احترام همین هفته به دانشگاه بازخواهند گشت یا استعفا خواهی داد تا نفر بعدی این کارو بکنه.
تا وقتی که یکی از این دو خواسته(بازگشت همه‌ی اساتید و دانشجویان یا استعفا) انجام نشه به اعتصاب غذا ادامه خواهم داد؛ حتی به قیمت جانم. از امروز(روز دهم) دو حبه قند و نون خشک رو هم قطع می‌کنم.
«برای زن، زندگی، آزادی... برای تکثر و همبستگی... برای حقوق برابر همه‌ی شهروندان در ایرانی روادار»
«بۆ ڕێگەی سەركەوتن و شادی...
بۆ ژن، ژیان، ئازادی...»
بەرخۆدان ژیانە....
*رونمایی دانشجویان سال آخر پرستاری ازبرده داری نوین
کار کردن برای ساعتی 10 هزار تومان استثمار واقعی‌ست!
روز سه شنبه 9 اسفند،دانشجویان سال آخر پرستاری به خبرنگاررسانه ای گفتند:دانشجو کار یک پرستار تمام وقت را می‌کند اما ساعتی ده هزار تومان حقوق می‌گیرد.
آنها افزودند : در روزهای گذشته، برخی کلینیک‌ها آگهی جذب نیرو از میان دانشجویان پرستاری منتشر: ساعت کار از یک ظهر تا هشت شب است، اما برای هر ساعت کار سخت، فقط ده هزار تومان پرداخت می‌کنند.
آنها ادامه دادند:در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها کاری که به دانشجویان سال آخر پرستاری محول می‌شود، فعالیت‌های یک پرستار فارغ‌التحصیل است؛ در واقع دانشجو کار یک پرستار تمام وقت را می‌کند اما ساعتی ده هزار تومان حقوق می‌گیرد.
آنها اضافه کردند: در واقع با بیست روز کار هشت ساعته، دو میلیون تومان هم حقوق نمی‌گیریم درحالیکه برای سیستم به اندازه‌ی یک پرستار با حقوق کامل، کارآیی داریم؛ آیا این استثمار نیست.
آنها درخاتمه گفتند: بحث کار دانشجویی در کلینیک‌ها با کارورزی اجباری دوران تحصیل متفاوت است؛ کار دانشجویی، کار کامل پرستاری‌ست بدون هیچ مزایایی؛ چرا مراکز درمانی از نیازهای مالی دانشجویان پرستاری سوءاستفاده می‌کنند؟
*برگزاری جلسه بازپرسی برای مریم وحیدیان
مریم وحیدیان خبرنگار کارگری که اخیرا به قید وثیقه از بند دو الف زندان اوین آزاد شده بود دیروز بابت دفاع آخر به دادسرای اوین احضار شد. به او گفته شده که پرونده‌اش به زودی به دادگاه انقلاب می‌رود و خبری از به اصطلاح بخششهای اخیر برای او نیست.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*کانون نویسندگان ایران: علی اسدالهی آزاد شد
علی اسدالهی، شاعر و منشی کانون نویسندگان ایران، امشب پس از گذراندن بیش از سه ماه بازداشت، از "زندان تهران بزرگ" آزاد شد.
اسدالهی که ۳۰ آبان با یورش نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت شده بود، پس از ۳۱ روز به زندان تهران بزرگ منتقل شد. دادگاه او پس از مدت‌ها بلاتکلیفی دیروز، ۸ اسفند ماه، در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد.
از اعضای کانون نویسندگان ایران، کیوان مهتدی، مترجم و نویسنده، همچنان در زندان اوین محبوس است.
کانون نویسندگان ایران خواستار آزادی بی‌قید و شرط همه‌ی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان جنبش اخیر است.
*تجمع اعتراضی حواله‌داران آذربایجان خودرو،(اذویکو) مقابل ساختمان مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی
براساس ویدئو منتشره در کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران،روز سه شنبه 9 اسفند، حواله‌داران آذربایجان خودرو،(اذویکو) مقابل ساختمان مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تجمع کردند.
*جان باختن یک کارگر درصالحیه براثرریزش آوار
روزدوشنبه 8 اسفند،یک کارگر حین کار گودبرداری در شهرصالحیه شهرستان بهارستان دراستان تهران براثر ریزش آوارزیر تلی از خاک گرفتارشد وجان خودرا ازدست داد
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید