اخباروگزارش های کارگری 29،28 و30مرداد ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی: نشست نمایندگان همکاران پروژه ای اعتصابی ما در هفشجان با پیمانکاران- نشست نمایندگان کارگران اعتصابی هفشجان با پیمانکاران - اعتصاب کارگران پیمانی پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی (فازهای 17 و 18) نسبت به سطح پایین حقوق،عدم پرداخت مطالبات وکیفیت نامناسب غذا برای سومین باردردوماه گذشته- اعتصاب وتجمع دوباره کارگران کارخانه آذرکام دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق ومطالبات دیگر، وعده های توخالی کارفرما وبی تفاوتی مسئولان طرازاول استان آذربایجان غربی وشهرستان ارومیه

- ازسرگیری تجمع تعدادی از کارگران کشت وصنعت نیشکرهفت تپه مقابل فرمانداری شهرستان شوش برای احقاق حقوق

- ابلاغ رأی قطعی خلع ید هفت تپه به دولت و خریدار رسانه ای شد

- سپیده قلیان برای یک هفته از زندان بوشهر مرخص شد

- بیانیه اتحاد جهانی علیه کار کودکان درباره مساله افغانستان

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی:

نشست نمایندگان همکاران پروژه ای اعتصابی ما در هفشجان با پیمانکاران

روز ۲۸ مردادماه نمایندگان همکاران اعتصابی پروژه‌ای ما در هفشجان با شماری از پیمانکاران نشستی داشتند و حول شرایط کاری و مطالبات خود به بحث و گفتگو پرداختند. بدنبال این نشست مقرر شد که پیمانکاران نیز از میان خود ۵ نفر را بعنوان نماینده انتخاب کنند تا در جلسات پیگیری مطالبات کارگران حضور یابند. این نشست بدنبال مجمع عمومی بزرگ این کارگران در دهم مرداد ماه بود که از شهرهای مختلف استان چهار محل و بختیاری در آن شرکت کرده بود. همکاران ما در هفشجان چراغ راهنمای همه ما کارگران اعتصابی در سطح سراسری شده اند. مجمع عمومی بزرگ این همکاران در دهم مرداد ماه که در آن از شهرهای مختلف استان شرکت داشتند و بدنبال آن انتخاب نماینده و اکنون وارد مذاکره شدن با پیمانکاران قدمهای مهمی است که برداشته شده است. همانطور که شورای سازماندهی اعتراضات تاکید کرده است انتخاب نماینده در هر مجتمع و شرکتی در مراکز نفتی یک شرط مهم حفظ اتحاد و توافق جمعی بر سر خواستها است و انجام آن یک قدم مهم برای به نتیجه رساندن اعتصاب است. در تمام شرکت ها همچون همکارانمان در هفشجان بصورت فوری و اضطراری نمایندگان خود را برای مذاکره با پیمانکاران بر سر خواستها و مطالبات مان انتخاب کنیم. انتخاب نماینده ما را بهم نزدیکتر و صف اعتراضمان را متحدتر میکند.

هم اکنون بخشی از همکاران اعتصابی ما در برابر عقب نشینی هایی از سوی پیمانکاران و با توافقاتی به سر کار بازگشته اند. در عمده این توافقات زیر فشار اعتراضات کارگران درجه ای از افزایش دستمزد بعلاوه خواست بیست روز کار و ده روز مرخصی تحمیل شده و این عقب نشینی ها دستاورد تا کنون اعتصاب سراسری ما کارگران نفت بوده است. بالاترین سطح این توافقات و این عقب نشینی ها باید مبنای توافقات سراسری ما کارگران پروژه ای اعتصابی در نفت باشد. پیمانکاران تلاش میکنند که با ما بصورت فرد به فرد وارد مذاکره شوند تا هر چقدر توانستند زور بگویند. انتخاب نماینده در هر شرکت و مجتمعی راهی برای جلوگیری از این تفرقه افکنی ها و برای عمل متحدانه ما در برابر پیمانکاران چپاولگر است و بسیار ضروری و فوری است. همکاران ما در هفشجان راه عملی را به ما نشان دادند از تجربه آنها سود جوییم.

اعتصاب تا رسیده به مطالباتمان ادامه دارد

*نشست نمایندگان کارگران اعتصابی هفشجان با پیمانکاران

روز پنجشنبه ۲۸ مردادماه نمایندگان صنعتگران و کارگران پروژه‌ای هفشجان که در اعتصاب به سر میبرند در نشستی با برخی پیمانکاران به مذاکره و بحث و گفتگو حول شرایط کار کارگران پروژه‌ای نفت پرداختند.

در این نشست مقرر شد که پیمانکاران نیز ۵ نفر را بعنوان نماینده انتخاب کرده تا در جلسات پیگیری و تصمیم‌گیری و پیشبرد مطالبات کمپین مشارکت داشته باشند.

کارگران پروژه‌ای ساکن هفشجان در جریان این ۲ ماه از اعتصاب همواره به صحیح‌ترین شکل در پیشبرد اعتصاب و مطالبات خود اقدام کرده‌اند. برگزاری مجامع عمومی بزرگ و گسترده و اقدام به انتخاب نمایندگانی از میان کارگران برای پیگیری مطالبات و انجام مذاکره بر سر شرایط کار از مجموعه اقدامات صنعتگران اعتصابی هفشجان بوده است.

کارگران پروژه‌ای اعتصابی در سایر مناطق نیز، هم مجامع عمومی بسیار مهمی برگزار کرده‌اند و هم پیگیر مطالبات و پیشبرد اعتصاب هستند.

کارگران اعتصابی پروژه‌های نفتی ضمن تأکید بر دستاوردهای تاکنونی اعتصاب که منجر به قبول شرایط و ‌حقوق پیشنهادی کارگران از سوی برخی از کارفرمایان و پیمانکاران شده است، خواستار این هستند که این قراردادهای جدید که با افزایش دستمزد بر اساس نظر خود کارگران صورت گرفته است مبنای عقد قرارداد با تمامی کارگران پروژه‌ای گردد و تا قبول این شرایط برای تمامی کارگران، به پیگیری مطالبات‌شان ادامه خواهند داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

*اعتصاب کارگران پیمانی پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی (فازهای 17 و 18) نسبت به سطح پایین حقوق،عدم پرداخت مطالبات وکیفیت نامناسب غذا برای سومین باردردوماه گذشته

روزشنبه 30مرداد برای سومین باردردوماه گذشته ، کارگران پیمانی پالایشگاه هفتم مجتمع گاز پارس جنوبی (فازهای 17 و 18)برای اعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل،عدم پرداخت مطالبات وکیفیت نامناسب غذا دست از کارکشیدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده، این سومین بار است که در دو ماه گذشته، این کارگران دست از کار کشیده‌اند.واجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت سنوات و افزایش کیفیت وعده‌های غذایی از خواسته‌های آنهاست که تاکنون از سوی کارفرما نادیده گرفته شده است.

بنابهمین گزارش،به دنبال اعتراض این کارگران، مدیران شرکت پیمانکار در میان کارگران حاضر شدند و برای رسیدگی به مطالبات کارگران قول دادند. پس از وعده پیمانکار، کارگران به محل کار خود بازگشتند.

قابل یادآوری است که پالایشگاه هفتم در قسمت غربی سایت شماره 1 طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی نزدیک به خروجی شرقی شهرستان عسلویه قرار دارد.

*اعتصاب وتجمع دوباره کارگران کارخانه آذرکام دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق ومطالبات دیگر، وعده های توخالی کارفرما وبی تفاوتی مسئولان طرازاول استان آذربایجان غربی وشهرستان ارومیه

روزشنبه 30 مرداد برای باری دیگر، کارگران کارخانه آذرکام دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق ومطالبات دیگر،وعده های توخالی کارفرما وبی تفاوتی مسئولان طرازاول استان آذربایجان غربی وشهرستان ارومیه دست ازکارکشیدند ودر این واحد تولید کننده آبمیوه، کنسانتره ولواشک واقع درارومیه کیلومتر 12جاده مهاباد تجمع کردند.

چند نفر از کارگران کارخانه آذرکام به نمایندگی از طرف تجمع کنندگان ضمن لعتراض به عدم توجه مسئولان به خواسته هایشان،به خبرنگاررسانه ای گفتند: ما به چه زبانی بگوییم مشکل داریم.

این کارگران تصریح کردند: اعتماد مااز کارفرما به دلیل وعده های تو خالی سلب شده و با تغییر مدیریت متاسفانه این روال همچنان ادامه دارد.

آنها افزودند: تولید انواع لواشک طبق روال ادامه دارد و خوشبختانه این محصولات پیش فروش می شود اما در آمد وسود حاصل به کجا می رود برای ما مبهم است.

کارگران از مسئولان استانداری ، فرمانداری ، اداره کل کار و صمت خواستند یک بار هم که شده به مشکلات عدم پرداخت حقوق کارگران رسیدگی کنند.

این کارگران در پایان سخنان خود با انتقاد از مسئولان ستاد کرونا و اداره تعاون کار رفاه اجتماعی ارومیه در عدم تعطیلی کارگران بخش خصوصی ،افزودند: برخی از کارفرمایان بخش خصوصی به تعطیلات عمومی وستاد کرونا توجهی ندارند در این بین حق کارگران ضایع می شود.گناه این جماعت چیست؟ مگر کارگران بخش خصوصی کرونا نمی گیرند؟در کجای بخشنامه صادره ستاد کرونا گفته شده نیروهای بخش خصوصی مستثنی از این بخشنامه هستند؟

کارگران افزودند: مسئولان اداره کار باید ناظر بر اعمال و رفتار کارفرمایان بخش خصوصی باشند مگر غیر از این است در ماده 63 قانون کار به صراحت آمده است کارفرمایان موظف هستند در صورت کار در روز تعطیلی برای کارگران اضافه کار پرداخت کنند چرا کارفرمای ما به این قانون تمکین نمی کند؟

درهمین رابطه:اعتصاب و تجمع کارگران کارخانه آذرکام دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و سکوت مصلحتی مسئولان طراز اول استان آذربایجان غربی

روز دوشنبه 27 اردیبهشت، کارگران کارخانه آذرکام برای اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و سکوت مصلحتی مسئولان طراز اول استان آذربایجان غربی دست از کارکشیدند و مقابل ساختمان مدیریت این واحد تولید کننده آبمیوه، کنسانتره ولواشک واقع درارومیه کیلومتر 12جاده مهاباد تجمع کردند.

کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفتند:اعتصاب کارگران کارخانه آذرکام ارومیه بدلیل عدم پرداخت حقوق مزایای دی، بهمن و اسفند1399 وفروردین 1400و تجمعشان مقابل دفتر مدیریت هنوز ادامه دارد و تاکنون هیچ مقام مسئول شرکت اعتنایی به مطالبات کارگران ندارند واینطور استنباط میشودپشت کارفرما به مسئولین رده بالای استانی گرم است .

آنها افزودند: در این شرایط سخت کرونایی واقتصادی وتورم 300 درصدی ارزاق عمومی ، شرمنده خانواده های خود هستیم وحدود ۴ ماه هست حقوق ودستمزد خود را دریافت نکرده ایم.

*ازسرگیری تجمع تعدادی از کارگران کشت وصنعت نیشکرهفت تپه مقابل فرمانداری شهرستان شوش برای احقاق حقوق

روزشنبه 30 مرداد پس از یک تنفس چندروزه،تعدادی از کارگران کشت وصنعت نیشکرهفت تپه برای احقاق حقوقشان بقرارزیردست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان شوش زدند:

1- اخراج فوری کارفرمای خلع ید شده و محاکمه مختلسین

2- پرداخت فوری حقوق معوقه همه همکاران

3- تمدید فوری قراردادهای تمام همکاران منجمله دفع آفات و غیرنیشکری

4- بازگشت به کار همکاران اخراجی

5- واکسیناسیون عمومی، سریع و رایگان در مقابل کرونا

امروز کارگران اخراجی شرکت هفت تپه باحضوردرتجمع مقابل فرمانداری خواهان بازگشت بکار وتبدیل وضعیت شدند.
*ابلاغ رأی قطعی خلع ید هفت تپه به دولت و خریدار رسانه ای شد

خبرگزاری میزان -30 مرداد: رأی قطعی شعبه ۵۵ حقوقی تهران دایر بر خلع ید هفت تپه به دولت و‌ خریدار ابلاغ شد.

بر این اساس مالکیت هفت تپه از خریدار خلع ید و به دولت واگذار می‌شود و با حکم صادره این مجتمع به بیت المال بازمی‌گردد.

*سپیده قلیان برای یک هفته از زندان بوشهر مرخص شد

براساس گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی،روزپنج شنبه 28 مرداد سپیده قلیان برای یک هفته از زندان بوشهر مرخص شد.

*بیانیه اتحاد جهانی علیه کار کودکان درباره مساله افغانستان

درحال حاضر که بحران افغانستان و تبعات آن نیازمند اقدام جدی فعالان حقوق بشر و حقوق کودک است، متاسفانه علیرغم وخامت اوضاع، همانطور که در بیانیه زیر می‌خوانید، شاهد عدم مسئولیت‌پذیری جدی و اقدامات موثر توسط نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های مردم نهاد بین‌المللی هستیم.

متن بیانیه:

‌ برای بسیاری «روزهای سیاه» برگشته‌اند.

وضعیت کنونی افغانستان بار دیگر درد و رنج سیستماتیک مردم افغان، نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی و نقش تصمیم‌گیری‌ها و اعمال سیاسی بر زندگی کودکان را روشن کرد.

برای بسیاری «روزهای سیاه» دوباره برگشته‌اند. بیش از ۲۵۰۰۰۰ افغان خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند، که ۸۰ درصد این جمعیت آواره، زنان و کودکان هستند.

به نظر می‌رسد پیشرفت‌های که در چند دهه گذشته در حیطه آموزش، حمایت از کودکان و حقوق زنان رخ داده است، در جبهه‌های مختلف در معرض تهدیدهای بی‌حدی است.

تخمین زده می‌شود که در حال حاضر در افغانستان جنگ زده ۳/۷میلیون کودک افغان در سن مدرسه از تحصیل بازمانده‌اند که ۶۰ درصد آنها دختر هستند. با تعطیلی اجباری مدارس، تعداد کودکان بازمانده از تحصیل افزایش چشمگیری خواهد داشت، به ویژه که دختران در معرض خطر بیشتری نسبت به کار کودک قرار دارند. اگر پیامدهای گذشته حکومت طالبان به همین شکل ادامه داشته باشد، علاوه بر افزایش تعداد پیش‌بینی شده، تهدیدی بی‌سابقه علیه کودکان رخ خواهد داد.‌

دختران افغان در معرض افزایش خشونت جنسی، ازدواج اجباری و قتل ناموسی و پسران مجبور به استخدام نظامی و شرکت در درگیری مسلحانه خواهند بود.

در شرایطی که میلیون‌ها کودک افغان با ترس از بازگشت به گذشته هراسناک در آینده نزدیک رو به رو هستند، لازم است تا برای محافظت از آنها واکنش جمعی فوری صورت گیرد.

ما علاوه بر این که خواستار حمایت از خروج افغان‌هایی که با دولت‌های غربی همکاری داشته‌اند هستیم، نباید تعداد زیاد دختران و زنان جوانی را که با حمایت مستقیم یا غیر مستقیم کشورهای غربی، با مبارزه بی‌وقفه خود، صدای حمایت از حقوق زنان و کودکان در افغانستان بوده‌اند را فراموش کنیم. ما نباید ایمنی آنها را در کنار میلیون‌ها صدایی آنها نماینده آن بودند و برای آن مبارزه کردند، نادیده بگیریم.

ما از قدرت‌های جهانی و دولت‌های آنها و نهادهای سازمان ملل می‌خواهیم که فورا از حمایت و انتقال سریع فعالان حقوق بشر و کودکان افغان، به ویژه دختران به مناطق امن‌تر در این دوره بحران اطمینان حاصل کنند.

اکنون بیش از هر زمان دیگری، حفاظت از حقوق افراد آسیب‌پذیر در افغانستان، درست‌ترین کاری که باید صورت گیرد و مسئولیت جمعی است.

تیمونی رایان

رئیس حرکت جهانی علیه کار کودکان،وابسته به سازمان بین‌المللی کار

لینک متن اصلی بیانیه بزبان انگلیسی:

https://globalmarch.org/for-many-the-dark-days-have-returned-global-marchs-statement-on-the-humanitarian-crises-in-afghanistan/

برگرفته از کانال جمعیت دفاع ازکودکان کاروخیابان

اخباروگزارش های کارگری 26 و 27 مرداد ماه 1400

- اعتصاب کارگران 22 شرکت نفتی در عسلویه با خواست واکسیناسیون برای دومین روز متوالی

- مرتضی کارگر اعتصابی پروژه ای نفت: ما خواستار تغییر کیفی وضع کمپ ها و غذا هستیم

- ادامه اعتراضات کارگران شهرداری بندرعباس نسبت به عدم تبدیل وضعیت

- بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون ضرورت گسترش جنبش‌های اعتراضی علیه طالبان

- جان باختن یک کودک کار در خرم آباد براثر ریزش دیوار

- مرگ یک کارگر شهرداری کرج بر اثرتصادف

- جان باختن کارگر شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان بر اثر کرونا

*اعتصاب کارگران 22 شرکت نفتی در عسلویه با خواست واکسیناسیون برای دومین روز متوالی

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:اعتصاب کارگران ٢٢ شرکت در عسلویه با خواست واکسیناسیون

بنا بر خبرهای دریافتی امروز ٢٧ مرداد کارگران پروژه ای ٢٢ شرکت نفتی در عسلویه برای دومین روز با خواست واکسیناسیون رایگان دست به اعتصاب زدند. این کارگران در روز گذشته مقابل کانکس مدیریت تجمع داشتند. در برابر این اعتصاب مستقیما مدیریت پتروشیمی ها وارد مذاکره با کارگران شدند و امروز واکسیناسیون در ده تا از این شرکت ها شروع شده است و وعده داده شده که فردا ٢٨ مرداد کارگران ده شرکت دیگر نیز واکسیناسیون شوند. بنا بر خبر این واکسیناسیون با تقسیم بندی اولویت های سنی صورت میگیرد.در حالیکه کارفرما اعلام کرده بود که در وهله اول تا سن ٦٠ سال واکسن میگیرند. کارگران با اعتراض خود آنرا به سن ٤٠ سال رساندند. این اعتراضات مقدمه ایست برای واکسیناسیون کارگران در تمام شرکت های موجود در عسلویه.

گفتنی است که شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی هفته گذشته طی بیانیه ای بر خواست واکسیناسیون فوری کارگران تاکید کرد و بلافاصله و با بلند شدن صدای اعتراضات برای این مطالبه کارگران در تعدادی از پتروشیمی ها واکسیناسیون شدند. اینها همه آن بخش از کارگرانی هستند که در اعتصاب سراسری شرکت داشتند و با تحمیل مطالبات خود از جمله افزایش دو برابری مزد و بیست روز کار و ده روز مرخصی و برخی بهبود ها در کمپ ها به سرکار بازگشته اند. این کارگران بعد از بازگشت به کار نیز پیگیر دیگر مطالبات خود از جمله بالا بردن استاندار کمپها و وضعیت غذا هستند. تا همین جا اعتصاب دهها هزار کارگر نفت دستاوردهای مهمی برای این کارگران داشته است و فشار سنگین آن باعث شده که پیمانکاران در برابر اعتراضات آنان سریعتر عقب بنشینند. از جمله در همین مدت حقوقهای معوقه کارگران نیز در خیلی جاها تسویه شده است. هم اکنون اعتصاب کارگران پروژه ای نفت با قدرت ادامه دارد و کارگران اعلام کرده اند که تا رسیدن به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

خبر تکمیلی از واکسیناسیون کارگران پیمانی نفت در عسلویه:

بنا بر خبر دریافتی دیگری امروز ٢٧ مرداد واکسیناسیون کارگران پروژه ای در شرکت یوتولیتی، مپکو و پتروشیمی هنگام آغاز شده است. و طبق همین گزارش فردا نیز در پیمان رودک و پتروکیان آغاز خواهد شد. اعتراض برای واکسیناسیون همه کارگران ادامه دارد. خبرگزاری شانا نیز از شروع واکسیناسیون کارگران در مراکز نفتی خبر داده است. این گزارشات نشانگر قدرت اعتصاب و اعتراض متحدانه ما کارگران است. اعتصاب تا رسیدن به خواستها ادامه دارد. کارگرانی هم که موفق به قبولاندن مطالباتشان شده و برگشته اند پیگیر دیگر مطالبات خود هستند.

*مرتضی کارگر اعتصابی پروژه ای نفت: ما خواستار تغییر کیفی وضع کمپ ها و غذا هستیم

یک معضل ما کارگران اعتصابی پروژه ای پیمانی نفت محرومیت از اولیه ترین امکانات زیستی است. کمپهایی که اصلا شبیه به محل زندگی نیست. کمپهای کثیف، غیر بهداشتی، بدون کمترین امکانات زیستی و سراپا و تحثیر و توهین به حرمت انسان. از همین روز یک مطالبه ما در اعتصابمان بهبود فوری و کیفی وضع کمپ ها ست. در کنار آن میخواهیم کیفیت غذا بهبود یابد. حجم کم غذا و کیفیت بد آن بسیاری از ما را بیمار کرده است و من جوانی ٣٨ سال دچار ناراحتی معده شده ام. بعلاوه برای لقمه ای نان باید در گرمای تابستان و بعد از خستگی بسیار کاری در صفی طویل بایستیم تا در پلاستیکی به ما غذا دهند. باور کردنی نیست که در دنیایی با پیشرفت و تکنولوژی امروز یک کمپ کارگری حتی غذاخوری نداشته باشد. ما خواستار بهبود فوری وضع غذا و صرف آن در غذاخوری های دارای استاندارد هستیم.

ما میخواهیم که در هر اطاق بیش از ٤ نفر اسکان نداشته باشد. اطاق ها بهداشتی و دارای نور کافی و تمیز باشند. برای هر کس کمد با رخت آویز و جایی برای گذاشتن وسایلش باشد. موکت های کف اطاق تعویض و به جای موکت های کثیف نمدی موکت های مناسب و جدید پهن شود. وسایل شوینده و تمیز کننده به حد کافی در اختیار هر اطاق گذشته شود. دیگر مجبور نشویم برای رفتن به دستشویی در صف بایستیم و به اندازه کافی دستشویی و حمام داشته باشیم و مواد شوینده استاندارد و مناسب در اختیارمان قرار گیرد. اطاقها به یخچال و کولر و تهویه هوا مجهز باشند. و...

٨ ساعت کار حق مسلم ماست و میخواهیم ساعت کافی برای استراحت و محلی برای استراحت داشته باشیم.

سرویس های ایاب و ذهاب ما داغان است. اخبار تصادفات آنها را حتما شنیده اید. سرویس هایی که حتی یک کولر ندارد و در گرمای ٥٠ درجه انسان رابه مرز بیهوشی میرساند. ما میخواهیم از سرویس های مناسب برای رفت و آمد به کار برخوردار باشیم.

نگاهی به این خواستها بکنید. و ببیند که ما در چه جهنمی زندگی میکنیم. این بلایی است که بر سر کارگر نفت آورده شده است. ما میخواهیم به این وضعیت تحقیر آمیز و بردگی کار خاتمه داده شود.

طی این مدت اعتصاب برخی بهبود های قطره چکانی در کمپهایمان صورت گرفته است. گفتمان اینکه اطاق ها دیگر نباید ده نفره و بالای ظرفیت کارگر در آن اسکان یابد به گوشش رفته است. در جاهایی یخچال و جارو تهیه کرده و کمی نظافت کرده اند. ولی اینها به هیچوجه کافی نیست. محل زندگی ما باید محلی شایسته برای زندگی انسان باشد و کمتر از این را قبول نداریم.

منبع: کانال شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

*ادامه اعتراضات کارگران شهرداری بندرعباس نسبت به عدم تبدیل وضعیت

روزسه شنبه 25 مرداد،کارگران قرارداد حجمی شهرداری بندرعباس ازادامه اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت خبردادند و خواستار تبدیل وضعیت خود از قرارداد حجمی به قرارداد مستقیم شدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،شماری از کارگران قرارداد حجمی شهرداری بندرعباس که در بخش خدمات و فضای سبز مشغول کارند، خواستار تبدیل وضعیت قراردادهای خود از حجمی به قرارداد مستقیم هستند.

این کارگران می‌گویند: چرا در یک مجموعه بزرگ شهری، باید بین کارگران تبعیض وجود داشته باشد. تعدادی رسمی و قراردادی باشند و دستمزدهای بالاتر بگیرند و عده‌ای نیز مثل ما به صورت قرارداد حجمی باشند و طرف حساب شرکت‌های پیمانکاری که اهمیتی به پرداخت مطالباتمان کارگران آن‌هم به صورت قانونی نمی‌دهند. ما نه امنیت شغلی داریم و نه دستمزدمان به اندازه رسمی‌ها و قراردادی‌هاست.

کارگران قرارداد حجمی شهرداری بندرعباس که تحت مسئولیت پیمانکار فعالند، خواستار تبدیل وضعیت خود از قرارداد حجمی به قرارداد مستقیم با مجموعه شهرداری هستند. این کارگران می‌گویند: رفع تبعیض، یک خواسته قانونی و حق مسلم ما کارگران است؛ وقتی ما برای شهرداری در سطح شهر کار می‌کنیم، چرا قرارداد مستقیم نداشته باشیم؟

این کارگران همچنین اظهار داشتند: چندین سال است پیگیر تبدیل وضعیت و دریافت مطالبات قانونی از شهرداری هستیم که انجام نمی‌شود. اخیرا شهرداری اسامی 130 نفر از کارگران بالای دیپلم تا دکتری را برای تبدیل وضعیت شغلی به وزارت کشور برای برگزاری آزمون معرفی کرده است.

کارگران با بیان اینکه غالب کارگران خدماتی و فضای سبز مدارکی پایین‌تر از دیپلم دارند و کم سواد وبی‌سواد هستند، افزودند؛ به نظر می‌رسد بازهم حق کارگران خدماتی و فضای سبز با اجرای این طرح تبدیل وضعیت ضایع شده است.

*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون ضرورت گسترش جنبش‌های اعتراضی علیه طالبان

در چند روز گذشته جریان ضدانسانی طالبان با چراغ سبز کشورهای منطقه و قدرتهای بزرگ جهانی، حکومت کشور افغانستان را در دست گرفت.

نام مردم افغانستان با واژه‌ی آوارگی قرین است. این آوارگیِ میلیونها مردم افغان در ایران و در سایر نقاط جهان از تبعات دوران حکومت همین طالبان تا بیست سال پیش و پس از آن نیز تحت تأثیر کُشتار گسترده مردم توسط جانیان باقیمانده از حکومت طالبان بوده است.

در چند سال اخیر که دولت‌های منطقه و قدرتهای بزرگ وارد روابط دیپلماتیک و مذاکره با طالبان شدند و دوباره آن را به رسمیت شناختند، کاملاً هویدا بود که قصد دارند تا دوباره سایه‌ی جهل و تباهی، کشتار و جنایت و تعرض به زنان و دختران را به جامعه تحمیل کنند و نمایی از خشن‌ترین نوع بربریت را در منطقه خاورمیانه بازسازی نمایند.

قدرت گیری طالبان در افغانستان برای ارتجاع این کشور و دیگر دول ضد انسانی منطقه، به مانند نعمتی آسمانی است و برای دولت‌های جنایتکار غربی بمثابه ابزاری برای به‌ مُحاق بردن نقش و اراده مردم در مسیر تلاش برای تغییر مناسبات سیاسی و اجتماعی در این جوامع است، تا در خلأ اراده‌ی آزادیخواهانه مردم به راحتی بتوانند حکومت‌های منطقه را همانگونه که میخواهند کنترل کرده یا جابجا کنند.

اکنون و با استیلای طالبان بر افغانستان، فارغ از اینکه شکل دولت آتی آن کشور چه باشد، دورِ تازه‌ای از جنایات و به بردگی کشاندنِ مردم افغانستان و خون پاشیدن به هرگونه آزادیخواهی و سرکوب جنبش‌های نوپای اجتماعی شکل خواهد گرفت.

اکنون که دولت‌های غربی به زعم خودشان خطر صدور تروریسم طالبانی و شبه‌طالبانی به کشورهای غربی را از بین برده یا کاهش داده‌اند، ترویج و گسترش تروریسمِ ایدئولوژیک از سوی حکومت‌های مستقر در منطقه‌ی خاورمیانه علیه اهالی این جوامع یا علیه یکدیگر نه تنها دغدغه‌ی آنها نیست بلکه می‌تواند تأمین کننده‌ی سیاست‌های هژمونی‌طلبانه‌ی آنها نیز باشد.

این تصویرِ روندی است که از فردا روز بیشتر شاهد آن خواهیم بود.

اما آنچه که از زاویه کارگران، زنان، جوانان و کُلِ مردم کشورهای افغانستان، ایران، عراق، سوریه، عربستان، ترکیه، لبنان و دیگر کشورهای منطقه‌ی خاورمیانه می‌توان دید، تلاش برای ایجاد جامعه‌ای متناسب با استانداردهای زندگی در جوامع پیشرفته‌ی غربی است و معیشت‌طلبی، آزادیخواهی، برابری‌طلبی و استبدادستیزی چهره‌ی واقعی جنبش‌های اجتماعی در این کشورها است.

با توجه به‌ ماهیت ضد انسانی دول منطقه و گرایش قدرت‌های بزرگ جهانی برای حفظ و تقویت جریانات ارتجاعی همچون طالبان، آنچه ضرورت می‌یابد تقویت جنبش‌های آزادیخواهانه، برابری‌طلبانه، استثمارستیز و استبدادستیز در هر یک از این جوامع، بخصوص در افغانستان و گسترش اتحاد و همبستگی مبارزات مردم این کشورها علیه هم حکومت‌های ضدانسانی و قرون وسطایی مستقر در منطقه و هم قدرت‌های جنایتکار جهانی است.

از اینرو و در وحله‌ی اول جنبش‌های کارگری در کشورهای منطقه باید سازوکاری تدارک ببینند که مبارزات مطالبه‌گرانه‌ی خود را بطور همبسته و متحدانه به پیش ببرند و همچنین با اتحاد گسترده با سایر جنبش‌های اعتراضی و اجتماعی در کل کشورهای منطقه، جامعه را علیه بختک استثمار و استبداد سازمان دهند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ۲۶ مردادماه ۱۴۰۰

*جان باختن یک کودک کار در خرم آباد براثر ریزش دیوار

روزسه شنبه 26 مرداد،یک کود کار(بروایتی 15 ساله وبروایتی دیگر17 ساله) ساله براثر ریزش دیوار در روستای پاپی خالدارجان خودرا ازدست داد ویک کارگر دیگر مصدوم وبه بیمارستان منتقل شد.

*مرگ یک کارگر شهرداری کرج بر اثرتصادف

دوشنبه شب(25 مرداد)،یک کارگر شهرداری کرج بنام اکبر شاه‌مرادی و متاهل حین کارنظافت در منطقه دوبراثربرخورد یک خودروی سواری جان باخت.

*جان باختن کارگر شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان بر اثر کرونا

یکی از کارگران خدمات مشترکین شرکت توزیع برق سیستان و بلوچستان در شهر «جالق» سراوان به دلیل ابتلا به کرونا جان باخت.

روز سه شنبه 25 مرداد،یک کارگرشرکت توزیع برق سیستان بلوچستان به نام حبیب الله محتاج زهی در شهر جالق شهرستان سراوان در سیستان و بلوچستان ، پس از چندروز تحمل درد و رنج ناشی از کرونا در نهایت با پیشرفت بیماری جان باخت.

او از کارگران باسابقه شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان بودکه تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری در آژانس خدمات مشترکین سراوان مشغول کار قرائت کنتور برق بوده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید