اخبار نفت، ویژه اعتصابات سراسری: شماره 25

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اولتیماتوم کارکنان رسمی صنعت نفت: منتظر حضورمان در میدان باشید‼ تجمعات کارگران اعتصابی نفت با تاکید بر ادامه اعتصاب. اعتصاب کارگران پروژه ای پیمانی نفت ادامه دارد. هم اکنون اعتصاب در بیش از ۱۰۵ مرکز نفتی در جریان است. یک ابتکار جالب در این اعتراضات تجمع کارگران پروژه ای اعتصابی در جاهای مختلف و اعلام همبستگی با اعتصاب تا پیگیری مبارزات است. از جمله این تجمعات در این چند روز از سوی کارگران پروژه ای نفت در فولادشهراولاد حاج علی در تنگ گندمکار، ایذه،، آلیکوه، دهدز و هفشجان برگزار شده است. این تجمعات را باید در همه جا گسترش داد.

از سوی دیگر شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت طی بیانیه شماره هفت خود بر ۴ خواست فوری کارگران پروژه ای پیمانی اعتصابی در نفت به عنوان پاسخی به پیمانکاران تاکید کرده است. بخشی از این بیانیه را در زیر میخوانید:" در برخی شرکتها پیمانکاران برای اینکه کار پروژه های ناتمام خود را به جایی برسانند و جلوی وارد شدن خسارت بیشتر به شرکتهایشان را بگیرند، ناگزیر از پیشنهاد دستمزدهای دو برابری و قبول خواست بیست روز کار و ده روز مرخصی شده اند. برخی از کارگران با این توافقات و با تحمیل کتبی و رسمی کردن آن به پیمانکاران حاضر شده اند که به سر کار بازگردند. از نظر شورای سازماندهی همانطور که قبلا اعلام کرده است این درجه از عقب نشینی پیمانکاران نتیجه اعتصاب قدرتمند کارگران اعتصابی نفت است و ما اعلام میکنیم که همین توافقات حداقلی باید مبنایی باشد برای همه کارگران اعتصایی در سطح سراسری نفت و در هیچ کجا به کمتر از این توافقات نباید رضایت داد . بویژه بنا بر خبرهایی که بدستمان میرسد تماس با دیگر همکاران اعتصابی نیز از سوی پیمانکاران بیشتر شده است. اولین نکته اینست که نباید بگذاریم که بصورت پراکنده و بدون برنامه این توافقات صورت گیرد. از همین رو ما لیست ۴ خواست فوری که در صورت تحمیل آن به پیمانکاران اولین گام موفقیت در اعتصاب ما خواهد بود و از نظر ما رسمیت خواهد داشت را به ترتیب زیر اعلام میکنیم:

۱- افزایش دو برابری دستمزدها در همه سطوح مزدی به گونه ای که حداقل دستمزد هیچ کارگری کمتر از ۱۲ میلیون تومان نباشد. بنابراین همانطور که برخی از همکاران ما با ییشنهاد افزایش دو برابری دستمزدهای خود به کار بازگشتند، باید همه کارگران اعتصابی دستمزد دوبرابری را مطالبه کنند. بعلاوه در خیلی جاها همکاران ما بخشی از مزد ماههای قبل خود را طلب دارند و باید دستمزدهای معوقه آنان نیز فورا پرداخت شود.

۲- باید خواست بیست روز کار و ده روز مرخصی از همان روز اول اجرایی شود.

۳- باید وضع کمپ ها بهبود جدی یابد، غذاخوری های مناسب و در شان کارگران ایجاد شود و محیط های کار ایمن شوند. از همین رو پیمانکاران باید بطور مشخص اعلام کنند که چه اقداماتی در این رابطه انجام میدهند

۴- باید توافقات بصورت کتبی و رسمی صورت گیرد. و دولت موظف به پیگیری اجرای ان توسط پیمانکاران گردد.

بر اساس این چهار بند میشود در هر کجا که امکان دارد مثل مجمعی که کارگران در هفشجان بر پا کردند، تشکیل داد و با تصمیم جمعی آنها را به عنوان پیش شرطهای بازگشت به کار اعلام کرد و اگر پیمانکاران خواستار مذاکره شدند در جمع خود نمایندگانی تعیین کرد و وارد مذاکره شد. همچنین در هر کجای دیگر نیز که پیمانکاران تماس میگیرند و فشار می آورند که کارگران سر کار بازگردند باید این خواستها را به عنوان شرط بازگشت به کار مقابلشان قرار داد. ادامه اعتصاب ابزار قدرت ماست که هر جا که برای بازگشت به کار فشار می آورند از موضع قدرت این مطالبات را در مقابلشان قرار دهیم.".

همچنین بنا بر خبرهای منتشر شده کارکنان رسمی نفت طی بیانیه شماره ٢٦ به آغاز دور دیگری از اعتراضاتشان اولتیماتوم داده اند. کارکنان رسمی نفت قبلا اعتراضاتی به نحوه افزایشات مزدی خود در سال ۱۴۰۰ داشتند که وعده هایی مبنی بر لغو محدودیت سقف دو و نیم میلیون بر سطح افزایش مزد آنان و حذف برخی آیتم های مزدی شان داده شد. کارکنان رسمی نفت تا آخر تیرماه را برای اجرایی شده این وعده و رسیدگی به خواستهایشان اعلام کرده اند و در اولتیماتوم خود در بیانیه شماره ۲۶ خود به عنوان آخرین کلام مینویسند:" کلام آخر به همه(منظور از همه:بالا تا پایین مملکت، وزارتی، امنیتی، نظارتی، تماشاچی، بوقچی و… به هرآنکس دخیل است یا خود را دخیل می داند، و به هرآنکس که دخیل است اما خود را دخیل نمی داند): حقوق تیرماه کارکنان نفت، آخرین فرصت جبران ۸سال جفا نسبت بدان هاست، اگر حق خود را گرفتیم که فبها، اما اگر به هر دلیلی، هرجایی، هرکسی یا هر ناکسی باعث شود کارکنان نفت از حقوق و مزایای خود محروم شوند(حتی بمقدار اندک) منتظر حضورمان در میدان باشید".

اولیتماتوم کارکنان رسمی نفت در کنار اعتصاب دهها هزار کارگر پروژه ای پیمانی نفت یک حرکت قدرتمند از جانب طبقه کارگر برای مقابله با اجحافات و دزدیها و تحمیلات غیر قابل تحمل مافیای سرمایه داری بر زندگی کارگران و کل مردم است. این اعتراضات با چنین ابعادی میتواند زمینه ساز اعتصابی سراسری در سطح کل جامعه باشد. از اعتراضات کارگران نفت باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران

23 تیر۱۴۰۰، 14 ژوئیه ٢٠٢١

 اخبار نفت، ویژه اعتصابات سراسری: شماره 24

لیست همبستگی ها با کارگران اعتصابی نفت:

- کمیته دفاع از کارگران اعتصابی

-اعلام همبستگی رانندگان نفتکش در تهران

-همبستگی کارگران حمل و نقل از با کارگران نفت و اعلام آمادگی به پیوستن به اعتصاب در صورت پاسخ نگرفتن خواستهای کارگران

- همبستگی رانندگان کامیون دهلران و رانندگان نفتکش در اصفهان و کامیونداران یزد

- بیانیه های حمایتی کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه و بیانیه های حمایتی مستقل و یا جمعی تشکلهای مختلف کارگری از جمله اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن برق و فلز کرمانشاه، سندیکای شرکت واحد، سندیکای نیشکر هفت تپه، اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری و کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای کارگری، سندیکای فلزکار مکانیک، سندیکای نقاشان البرز، کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سروآباد و

- بیانیه های مستقل و یا جمعی و تشکلها و گروه هایی از معلمان، بازنشستگان، فعالین دفاع از حقوق زن، فعالین دفاع از حقوق کودک و دانشجویان از جمله شورای بازنشستگان ایران، کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر، کانون صنفی معلمان تهران، کانون های صنفی معلمان الیگودرز، گیلان، سقز و زیویه)، مریوان، ندای زنان ایران، و دانشجویان پیشتاز اصفهان، انجمن صنفی

- همبستگی مادران و خانواده های دادخواه از جمله گوهر عشقی مادر ستار بهشتی که بدست جانیان اسلامی به قتل رسید و مادران آبانماه از جمله مادر نوید بهبودی ، مهرزاد رضایی و مادر رضا معظمی گودرزی

همچنین طومارهای اعتراض از سوی فعالین کارگران در سنندج و نیز در آذربایجان غربی

- بیانیه ها و پیامهای حمایت فعالین کارگری ای چون اسماعیل بخشی، جعفر عظیم زاده، جوانمیر مرادی و فوزیه خالصی

- جمع ها و گروه هایی از مردم از میان کولبران، کارگران بیکار، فعالین دفاع از حقوق کودک، فعالین دفاع از حقوق زن و دانشجویان.

- 5 کنفدراسیون اتحادیه های کارگری در فرانسه: کنفدراسیون فرانسوی دمکراتیک کار (CFDT)، کنفدراسیون عمومی کار (CGT)، فدراسیون سندیکایی متحد (FSU)، اتحاد سندیکایی همبستگی (Solidaires)، اتحاد ملی سندیکاهای خودگردان یا مستقل (UNSA)، اتحادیه کارگران پاکستان

- شورای اتحادیه های صنفی استرالیا (ACTU)، اتحادیه عمومی کارگران بخش نفت و گاز عراق،

- نامه دبیر اتحادیه یونیفور کانادا به حسن روحانی، شبکه سراسری نمایندگان محل کار انگلستان (NSSN)

- فدراسیون بین‌المللی پتروشیمی اینداستریال ، شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه مشتمل از دهها اتحادیه و تشکل و زیر مجموعه از کشورهای مختلف از آمریکا. اروپا، آفریقا و عراق. ترکیه و..

-شعار نویسی در شهرهای مختلف در حمایت از کارگران نفت و نصب پوسترهایی در خیابان‌های اردبیل در حمایت از کارگران و اعتصاب سراسری کارگران نفت

 

بر اساس گزارشات منتشر شده روز ۲۱ تیر جمعی ازکارگران پروژه ای شهر ایذه که در اعتصاب بسر میبرند طی پیامی همبستگی خود را با همکارانشان در هفشجان اعلام کرده و بر تداوم اعتصاب تا رسیدن به مطالبات خود تاکید کردند. جالب اینجاست که قبل از آن در نوزدهم تیرماه کارگران اعتصابی جوشکار سرازیر و خط لوله هفشجان مجمع عمومی تشکیل داده و تصمیم جمعی خود را بر ادامه اعتصاب اعلام کردند. خبر دیگر از اعتراضات کارگران نفت، تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری پتروشیمی خراسان است. این کارگران در روز دوشنبه در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل دست به تجمع زده بودند.

بیش از صدو پنج مرکز نفتی در اعتصاب بسر میبرند

پیمانکاران به تقلا افتاده اند

هم اکنون دهها هزار کارگر پیمانی پروژه ای در بیش از صد و پنج مرکز کارگری در صنایع نفتی در اعتصاب بسر میبرند و دامنه اعتصاب گسترده تر شده است. نکته قابل توجه در اعتراضات کارگران نفت جنب و جوش برای ادامه خواستها در اشکال تکمیلی ای چون تجمع و برپایی مجمع عمومی است.

بر اساس گزارشات منتشر شده روز ۲۱ تیر جمعی ازکارگران پروژه ای شهر ایذه که در اعتصاب بسر میبرند طی پیامی همبستگی خود را با همکارانشان در هفشجان اعلام کرده و بر تداوم اعتصاب تا رسیدن به مطالبات خود تاکید کردند. جالب اینجاست که قبل از آن در نوزدهم تیرماه کارگران اعتصابی جوشکار سرازیر و خط لوله هفشجان مجمع عمومی تشکیل داده و تصمیم جمعی خود را بر ادامه اعتصاب اعلام کردند. خبر دیگر از اعتراضات کارگران نفت، تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری پتروشیمی خراسان است. این کارگران در روز دوشنبه در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل دست به تجمع زده بودند.

در مقابل این اعتراضات تلاشهایی از سوی حکومتی ها برای سرهم بندی شوراهای اسلامی در مراکز نفتی به جریان افتاده است. اما کارگران پاسخ آنرا داده و اعلام کرده اند که شوراهای اسلامی این تشکل های دست ساز حکومت پاسخ مطالبات آنها نیست. از سوی دیگر پیمانکاران چپاولگر در جاهایی شروع به تماس گیری با برخی از کارگران متخصص جوشکار و کارگرانی که کارهای حساسی در نفت دارند کرده و با پیشنهاد دستمزدهای دوبرابری و قبول بیست روز کار ده روز مرخصی از آنها دعوت به بازگشت به کار کرده اند. بنا به گزارشهای رسیده در بخشی از مراکز شماری از کارگران با چنین پیشنهاداتی به سر کار برگشته اند. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی این عقب نشینی ها را نشانه قدرت اعتصاب کارگران دانسته و اعلام کرده است که اگر در جایی کارفرما حاضر به پرداخت مزد دوبرابر و تغییر روزهای کار و مرخصی کارگران شده است، این باید مبنا و استانداردی سراسری برای همه کارگران باشد و در هیچ کجای دیگر کارگران به سطحی پایین تر از این توافقات تن ندهند. از خواستها و مبارزات کارگران نفت باید فعالانه حمایت و پشتیبانی کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران

20 تیر۱۴۰۰، 11 ژوئیه ٢٠٢١

 لیست همبستگی ها با کارگران اعتصابی نفت:

- کمیته دفاع از کارگران اعتصابی

-اعلام همبستگی رانندگان نفتکش در تهران

-همبستگی کارگران حمل و نقل از با کارگران نفت و اعلام آمادگی به پیوستن به اعتصاب در صورت پاسخ نگرفتن خواستهای کارگران

- همبستگی رانندگان کامیون دهلران و رانندگان نفتکش در اصفهان و کامیونداران یزد

- بیانیه های حمایتی کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه و بیانیه های حمایتی مستقل و یا جمعی تشکلهای مختلف کارگری از جمله اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن برق و فلز کرمانشاه، سندیکای شرکت واحد، سندیکای نیشکر هفت تپه، اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری و کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای کارگری، سندیکای فلزکار مکانیک، سندیکای نقاشان البرز، کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سروآباد و

- بیانیه های مستقل و یا جمعی و تشکلها و گروه هایی از معلمان، بازنشستگان، فعالین دفاع از حقوق زن، فعالین دفاع از حقوق کودک و دانشجویان از جمله شورای بازنشستگان ایران، کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر، کانون صنفی معلمان تهران، کانون های صنفی معلمان الیگودرز، گیلان، سقز و زیویه)، مریوان، ندای زنان ایران، و دانشجویان پیشتاز اصفهان، انجمن صنفی

- همبستگی مادران و خانواده های دادخواه از جمله گوهر عشقی مادر ستار بهشتی که بدست جانیان اسلامی به قتل رسید و مادران آبانماه از جمله مادر نوید بهبودی ، مهرزاد رضایی و مادر رضا معظمی گودرزی

همچنین طومارهای اعتراض از سوی فعالین کارگران در سنندج و نیز در آذربایجان غربی

- بیانیه ها و پیامهای حمایت فعالین کارگری ای چون اسماعیل بخشی، جعفر عظیم زاده، جوانمیر مرادی و فوزیه خالصی

- جمع ها و گروه هایی از مردم از میان کولبران، کارگران بیکار، فعالین دفاع از حقوق کودک، فعالین دفاع از حقوق زن و دانشجویان.

- 5 کنفدراسیون اتحادیه های کارگری در فرانسه: کنفدراسیون فرانسوی دمکراتیک کار (CFDT)، کنفدراسیون عمومی کار (CGT)، فدراسیون سندیکایی متحد (FSU)، اتحاد سندیکایی همبستگی (Solidaires)، اتحاد ملی سندیکاهای خودگردان یا مستقل (UNSA)، اتحادیه کارگران پاکستان

- شورای اتحادیه های صنفی استرالیا (ACTU)، اتحادیه عمومی کارگران بخش نفت و گاز عراق،

- نامه دبیر اتحادیه یونیفور کانادا به حسن روحانی، شبکه سراسری نمایندگان محل کار انگلستان (NSSN)

- فدراسیون بین‌المللی پتروشیمی اینداستریال ، شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه مشتمل از دهها اتحادیه و تشکل و زیر مجموعه از کشورهای مختلف از آمریکا. اروپا، آفریقا و عراق. ترکیه و..

-شعار نویسی در شهرهای مختلف در حمایت از کارگران نفت و نصب پوسترهایی در خیابان‌های اردبیل در حمایت از کارگران و اعتصاب سراسری کارگران نفت


اطلاعیه خبری

اعتصاب و تجمع کارگران تمامی بخش های کارخانه نیشکر هفت تپه

روز سه‌شنبه ۲۲ تیرماه کارگران شرکت هفت تپه بنا بر فراخوانی که در روز گذشته داده بودند در تمام بخش های این شرکت اعتصاب کردند و مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند. این اعتصاب در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدها، عدم تمدید قراردادهای کارگران بخش دفع آفات و عملی نشدن وعده های داده شده صورت میگیرد. این کارگران از اردیبهشت تا کنون دستمزدی نگرفته اند. همچنین ۱۶۰ کارگر دفع آفات شرکت قراردادشان تمدید نشده و هجده روز است در اعتراض به سر میبرند.

بدنبال خلع ید، از سوی باند شکست خورده اسد بیگی و دارو دسته حکومتیان فشار سنگینی بر روی کارگران نیشکر هفت تپه وارد شده است تا بر روی موفقیت و پیروز این کارگران سایه بیندازند و آنها را ا ز طلب خواستهایشان عقب بزنند. اما کارگران به شکل های مختلف دست به اعتراض زده و اعلام کردند که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند دوباره اعتراضات وسیع خود را از سر خواهند گرفت. در ادامه چنین جدالی است که امروز ۲۲ تیر ماه کارگران نیشکر هفت تپه در تمامی بخش های شرکت دست به اعتصاب میزنند. پرداخت فوری دستمزدهای معوقه و تمدید دفترچه های بیمه، تمدید قراردادهای کارگران دفع آفات و بازگشت به کار کارگران اخراجی، حق آبه و جلوگیری از خشک شدن زمین های کشت نیشکر، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و مسدود اعلام شدن تمامی پرونده های امنیتی تشکیل شده برای کارگران از جمله مطالبات این کارگران است. این کارگران با تصمیم گیری جمعی و شورایی متحد ایستاده و پیگیر خواستهایشان هستند. . نیشکر هفت تپه یک سنگر و یک الگوی مهم ایستادگی در برابر زورگویی های سرمایه داران دزد و چپاولگر است. از خواستها و مبارزات این کارگران باید فعالانه حمایت و پشتیبانی کرد.

پیش به سوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۲ تیر۱۴۰۰، ۱۳ ژوئیه ٢٠٢١

اطلاعیه خبری
فردا ۲۲تیر اعتصاب عمومی تمامی بخش های کارخانه نیشکر هفت تپه
کارگران نیشکر هفت تپه طی پیامی از اعتصاب عمومی تمام بخش های شرکت خبر میدهند. بنا بر این خبر قرار است فردا ۲۲ تیر ساعت ۹ صبح تمام بخش های نیشکر هفت تپه در اعتراض به عملی نشدن وعده ها داده شده مقابل دفتر مدیریت تجمع کنند. به گفته کارگران خلع ید از اسد بیگی اعلام شد اما او از طریق باند مافیایی خود همچنان مشغول دسیسه گری در شرکت است. از جمله قرارداد ۱۶۰ کارگر دفع آفات در این شرکت تمدید نشده است و هشتاد نفر آنها نیز همچنان در خطر بیکار شدن از کار قرار دارند. این کارگران اکنون هفده روز است که بطور متوالی با خواست تمدید قراردادهایشان تجمع میکنند. در همین راستا امروز ۲۱ تیر ماه نیز شماری از آنها به نمایندگی از همکارانشان به فرمانداری مراجعه کردند و خواستار پاسخگویی شدند. خواست کارگران نیشکر هفت تپه کوتاه شدن کامل دست باند مافیایی اسدبیگی از این شرکت و عملی شدن وعده های داده شده است. از جمله بعد از مدتی قطع آب و نابود شدن بخشی از کشت نیشکر هفت تپه، زیر فشار کارگران مقداری آب بر روی مزارع این کارگران باز شد اما دوباره مشکل بی آبی مزارع نیشکر این شرکت را دچار خشکی کرده است. بعلاوه این کارگران مزد ماههای اردیبهشت و خرداد ماه را طلب دارند. همچنین دیگر مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه پاسخ نگرفته است. ادامه این وضعیت مستقیما کار و معیشت کارگران نیشکر هفت تپه را به خطر انداخته است. نیشکر هفت تپه یک سنگر مهم جنبش کارگری است و باید وسیعا از اعتراضات این کارگران حمایت و پشیبانی کرد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۱ تیر۱۴۰۰، ۱۲ ژوئیه ٢٠٢١

شماره ۲:
دومین روز اعتصاب بزرگ کارگران نیشکر هفت تپه
امروز چهارشنبه ۲۳ تیرماه کارگران تمام بخش های شرکت نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب زدند و در محل سنگر که سنتا محل تجمعات این کارگران است، جمع شدند و بر ادامه اعتراضاتشان علیه اجرایی نشدن وعده های داده شده تاکید کردند و پیگیر مطالباتشان شدند. ابراهیم عباسی یکی از سخنرانان این تجمع اعتراضی بود. او از ۵ سال مبارزه کارگران هفت تپه و وضعیت اسفناک زندگی آنان و اجرایی نشدن وعده های داده شد سخن گفت. او از اختلاس ها و دزدی ها گفت و بالاخره با بر شمردن خواستهای فوری کارگران بر تصمیم گیری جمعی تا رسیدن به این مطالبات تاکید کرد. یک تاکید مهم دیگر ابراهیم عباسی در این اجتماع واکسینه شدن همه کارگران در برابر خطر بیماری مهلک کرونا بود. رئوس خواستهای فوری برشمرده شده کارگران در این تجمع عبارت بودند از: اخراج فوری کارفرمای خلع ید شده و محاکمه مختلسین، پرداخت فوری حقوق معوقه همه همکاران، تمدید فوری قراردادهای تمام همکاران به ویژه دفع آفات، بازگشت به کار همکاران اخراجی و واکسیناسیون عمومی، سریع و رایگان در مقابل کرونا.
کارگران نیشکر هفت تپه در این نشست تاکید کردند که همانطور که در جشن خلع ید اعلام کردند، سلب مالکیت از اسد بیگی اولین قدم برای پیگیری مطالباتشان است و اگر خواستهایشان پاسخ نگیرد اعتراضات خود را با قدرت از سر خواهند گرفت و اکنون با توجه به اجرایی نشدن مطالبات خود از جمله عدم پرداخت سه ماه مزد آنان و دسیسه گری های باند اسدبیگی برای ضربه زدن به هفت تپه دوباره به میدان آمده و اعتصابات بزرگ خود را از سر گرفته اند. از مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه این سنگر مهم جنبش کارگری باید وسیعا حمایت کرد.

پیش به سوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
23 تیر۱۴۰۰، 14 ژوئیه ٢٠٢١
tel:00447435562462
tel:0044743556246