دومین روز دور تازه اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

این انتخابات ربطی به ما کارگران ندارد: روز ۲۵ خرداد کارگران نیشکر هفت تپه همانطور که اولتیماتوم داده بودند در اعتراض به قطع حقابه و خشکاندن مزارع برای دومین روز دست به اعتصاب زده و در محل کارخانه تجمع کردند. کارگران نیشکر هفت تپه فردا ۲۶ خرداد نیز تجمع خواهند داشت و اعلام کرده اند که تا وقتی مساله حقابه و دستمزد آنان پاسخ نگیرد به تجمعات خود ادامه خواهند داد. خشکی زمینهای کشاورزی نیشکر هفت تپه شغل و معیشت ۵ هزار کارگر این شرکت را به خطر انداخته است.

در کنار قطع حقابه مزد کارگران نیز پرداخت نشده است و همانطور که قبلا نیز گزارش کردیم باند مافیایی اسدبیگی و حکومیتان که خود را در مقابل کارگران نیشکر هفت تپه شکست خورده می بینند تلاش دارند از یکسو با فشار گذاشتن بر روی کارگران و از سویی دیگر با ایجاد تفرقه کارگران را از مبارزاتشان عقب زنند.

نمونه ای جدید از این نوع تشبثات انتشار ویدئویی است از سوی ده نفر از کارگرن هفت تپه که از رئیسی جلاد اعلام حمایت کرده اند. از جمله یکی از نفر از این افراد به اجرای حکم خلع ید بخش خصوصی اشاره کرده است. در این رابطه کارگران نیشکر هفت تپه با بیانیه ای تحت عنوان" حمایت کارگران هفت تپه از رئیسی کذب است"، موضوع را روشن کرده اند. در این بیانیه کارگران با اعلام اینکه ناآگاهی ده کارگر را به پای پنج هزار کارگر ننویسید، میگویند:

" در هر جامعه انسانی ده ها گرایش و تفکر وجود دارد و حرف های ده نفر، به عنوان حرف پنج هزار کارگر قلمداد نمیشود. حتی اگر صد نفر از رئیسی و یا دویصت نفر از همتی یا دیگر کاندیدا ها حمایت کنند به معنی اعلام حمایت کل کارگران هفت تپه نیست. بدینوسیله اعلام میکنیم که همانطور که بارها اعلام کرده ایم نه این انتخابات بلکه انتخابات های دیگر هم به کارگران ربط ندارد. از نظر ما روحانی و رئیسی یک راه هستند و فقط رنگ عمامه شان فرق دارد. هر دو عاشق خصوصی سازی هستند. خلع ید از بخش خصوصی تنها و تنها نتیجه مبارازت چند ساله کارگران هفت تپه بوده است. این مبارزات به جایی رسید که برخی مقامات رسمی، هفت تپه را پاشنه آشیل نظام معرفی کردند. ما رای خلع ید را به نظام تحمیل کردیم. این رای حاصل سال ها رنج و مبارزه جمعی ماست".

در ادامه کارگران نیشکر هفت تپه با رد گفته یکی از کارگرانی که در ویدئوی منتشر شده از اجرای حکم خلع ید گفته است، تاکید کرده و میگویند:"اعلام میکنیم که رئیسی برخلاف تبلیغات و موج سواری که از پیروزی هفت تپه میکند حکم را اجرا نکرده است. بلکه برعکس دست مالک فاسد را باز گذاشته اند تا غارت کند. برای وکیل ما هم پرونده قضایی درست کرده اند و همکاران ما ضرب و شتم میشوند اما ضاربین تحت پیگیرد قرار نمیگیرند بلکه نمایندگان کارگری دستگیر میشوند...ده ها سند داریم که رئیسی و قوه قضاییه و مخصوصا شخص منتظری دادستان فاسد کل کشور و حسینی پویا دادستان رشوه خوار خوزستان با همدستی نظری دادستان فاسد شوش کماکان از اسدبیگی ها حمایت میکنند". در ادامه کارگران با تاکید بر اینکه پیروزی کارگران هفت تپه ربطی به رئیسی و هیچ مقام دیگر ندارد و نتیجه مبارزات مستمر خود آنهاست میگویند: کمک کنید تا دسته جمعی نگذاریم از کارگران به عنوان ابزار تبلیغاتی انتخاباتی سوء استفاده شود.

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۴ خرداد ۱۴۰۰، ۱۴ ژوئن ٢٠٢١
--

tel:00447435562462

 ***********************

 فریاد اعتراض کشاورزان خوزستان بلند است

این روزها کم آبی در استان خوزستان که یک سوم آب های جاری را در خود دارد، به یک بحران وسیع معیشتی تبدیل شده است. بحرانی که نه به دلیل پایین بودن میزان بارندگی ها بلکه در نتیجه سیاست های سودجویانه و غیرعلمی حاکم از جمله ایجاد دهها سد و سازه آبی در مسیر رودخانه های خوزستان و انتقال آب آنها به فلات مرکزی برای مصرف شرکت های فولادی سپاه و سرمایه داران وابسته به حکومت بروز یافته است.

کم آبی ها، علاوه بر ایجاد مشکلات جدی در بخش مصارف خانگی و آب شرب مردم، در بخش کشاورزی و روستایی هم معیشت و حیات مردم را به خطر انداخته است. این بحران کشاورزان و دامداران را به تنگ آورده و در روزهای گذشته موجب برپایی اعتراضات گسترده ای در میان آنها شده است. اخباری از این اعتراضات را در زیر میخوانید:

- پنجشنبه ۲۰ خردادماه - کشاورزان منطقه شاوور برای دومین روز، در اعتراض به ممنوعیت کشت تابستانه و قطع آب «نهر طریفی» تجمع کردند. اهالی ۴ روستایی که آب خود را از «نهر طریفی» شاوور تامین می‌کنند و هیچ راه معاش دیگری جز کشاورزی ندارند به این تصمیم سازمان آب و برق استان خوزستان معترض هستند.

- شنبه ۲۲ خرداد- کشاورزان مناطق مختلف خوزستان با تجمع مقابل استانداری این استان، در اعتراض به منع كشت تابستانه و محروميت از مصرف آب كشاورزى، دست به اعتراض زدند. در ویدیوهای منتشر شده از این تجمع کشاورزان می گویند نبود آب برای کشاورزی و ممنوعیت کشت تابستانی باعث فقر و محرومیت بیشتر و نابودی آنها شده است. به گفته انها نرسیدن آب به زمین های کشاورزی نتیجه ساخت سدهای متعدد برای پروژه های متعلق به چپاولگران و غارتگران است.

بنا بر خبرها در همین روز ماموران نیروی انتظامی با دهها ماشین به روستاهای منطقه شعیبیه شوشتر هجوم برده تا پمپ های آب کشاورزان را پلمپ نمایند و مانع کشت تابستانی آنها شوند، اما با مقاومت مردم این روستاها که به غير از كشت برنج و صیفی جات منبع درآمدی ندارند مواجه شدند. ماموران که در این برخوردها قصد بازداشت تعدادی از جوانان روستا را داشتند با ایستادگی اهالی به عقب رانده شده و مجبور به ترک منطقه شدند.

- یکشنبه ۲۳ خرداد - کشاورزان سبزیکار شهرهای اهواز و حمیدیه در اعتراض به منع كشت تابستانه و پلمپ موتورهاى آب آنها توسط سازمان آب وبرق و نيروى انتظامى که منجر به خشک شدن زمین و از بین رفتن محصول و دام هایشان شده است دست به اعتراض زدند.

- دوشنبه ۲۴ خرداد - كشاورزان شاليكار با تجمع در مقابل ساختمان استانداری خوزستان در اعتراض به منع كشت تابستانه و محروميت از آب كشاورزى و برای پیگیری خواسته هایشان اقدام به تجمع اعتراضی کردند. همزمان با این تجمع، مردم روستاهای منطقه مراونه در شمال اهواز، در پی اقدام شرکت کشت و صنعت نیشکر دهخدا در ساخت سدهای خاکی بر روی رودخانه دز برای منحرف کردن و هدایت آب رودخانه به مزارع نیشکر، خشمگینانه به محل احداث سدهای انحرافی هجوم برده و سد ساخته شده توسط شرکت توسعه نیشکر دهخدا بر روی رودخانه دز برای تغییر مسیر آب رودخانه را باز و آن را تخریب کردند. به گفته کشاورزان این اقدام شرکت دهخدا که با حمایت نیروهای انتظامی صورت گرفته، جنایت در حق آنها و روستائیان است و هرگز اجازه این کار را نخواهند داد. آنها میگویند یگان امداد و نیروهای امنیتی و انتظامی فقط برای سرکوب کشاورزان و روستاییان معترض است اما در مقابل این جنایت بزرگ سکوت اختیار کرده اند و شرکت نیشکر دهخدا می‌تواند به شیوه‌های دیگر خسارت خود را جبران کند. بطور مثال، بیمه کشاورزی و یا بودجه‌ دولتي دریافت میکنند اما کشاورزان خوزستان نه بیمه هستند و نه بودجه‌ای از دولت برای جبران خسارت برای آنها تعیین شده است.

خبر دیگر اینکه از چند روز پیش شرکت توسعه نیشکر دهخدا به بهانه لایروبی، اقدام به احداث بند بر روی رودخانه‌ی‌ دز کرده بود تا از طریق تلمبه‌خانه‌ی خود، آب را برای مزارع خود برداشت کند و این اقدام باعث خشک شدن رودخانه دز در روستاهای پایین دست شامل ۲ روستای سرخه، ۴ روستای عنافچه و زمین‌های روستای مراونه شده بود.

باید فورا به سیاست های سودجویانه سرمایه داران مفتخور و مافیایی پایان داده شود. حقابه کشاورزان باید تامین شود و بودجه لازم جهت رفع مشکلات آنها اختصاص داده شود. باید همه کشاورزان و مردمی که در آمد آنها زندگی شان را تامین نمیکند از حقوق پایه برخوردار باشند و این حقوق در حد کفاف یک زندگی انسانی باشد. درمان و تحصیل رایگان و داشتن مسکن حق همه مردم است.

کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری- واحد خوزستان

۲۵ خرداد ۱۴۰۰، ۱۵ژوئن ۲۰۲۱